Klaudyna Maciąg – #GangPSC

Był słoneczny czerwiec 2020 roku, gdy kilkunastoosobowa ekipa Gangu Pani Swojego Czasu spędzała kolejny dzień na ożywionych dyskusjach, wspólnej pracy i snuciu wizji przyszłości Imperium PSC. To właśnie wtedy narodziło się wiele pomysłów, których efekty widzimy dziś, a jednym z nich było nawiązanie współpracy ze zdolnymi polskimi ilustratorkami, aby wspólnie z nimi szerzyć hasło „Girl Power – różnorodność jest naszą siłą”.

Musiało minąć prawie półtora roku, zanim pierwsze plany zamieniły się w kolekcję produktów obecnych na sklepowych półkach – ale warto było czekać. Bo efekty przeszły nasze najśmielsze oczekiwania.

Kto współtworzył kolekcję #GirlPowerPSC?

Sercem kolekcji Girl Power pozostają notesy, do których okładki zaprojektowały trzy ultrazdolne – a przy tym niesamowicie różnorodne – polskie ilustratorki.

Kobieta trzymająca notesy.

Od lewej:

  • Notes zaprojektowany przez Magdę Chołaścińską (Atogrzywa)
  • Notes zaprojektowany przez Basię Flores
  • Notes zaprojektowany przez Olę Dobrzyńską (Aleksandriusz)

Każdy z nich jest inny. Każdy wyraża co innego. Każdy ma szansę podbić serca kobiet w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach i różnym podejściu do życia. Hasło przewodnie „różnorodność jest naszą siłą” wyraża się za pośrednictwem tych projektów absolutnie w stu procentach!

A skąd czerpały inspirację autorki i co chciały wyrazić przy użyciu swoich projektów? O tym najlepiej opowiedzą one same:

Magda Chołaścińska: „Moja okładka ma przypominać właśnie o tym, gdzie naszej mocy możemy szukać na co dzień. Stąd pojawiają się proste symbole, które nawiązują do naszej codzienności i tego, co nas otacza. Pojawia się tam edukacja, samoakceptacja, planowanie, realizacja planów, kształtowanie tego życia, nasza droga, wspieranie innych – to wszystko jest bardzo ważne i to bardzo mocno wpływa na to, jak się czujemy i czy czujemy się silne jako kobiety.

Cała ilustracja zbudowana jest dookoła okładki notesu – dzięki temu możemy czytać i interpretować ją dowolnie. Mam nadzieję, że każda osoba, która będzie taką ilustrację widziała przed sobą, znajdzie tam właśnie ten symbol i właśnie to przesłanie, którego w danej chwili potrzebuje najbardziej.

Mam nadzieję, że trzymając ten notes w dłoniach, poczujecie tę moc. Zobaczycie i dostrzeżecie tę koronę błyszczącą na Waszych głowach i będziecie wiedziały, że macie w sobie tę siłę, że wszystko naprawdę jest w Waszych rękach i że jesteście wszystkie naprawdę wspaniałe”.

Moodboard - inspiracje ilustratorki.
zdj. Magda Chołaścińska

Basia Flores: „W swoich ilustracjach poza powerem i siłą (zwaną dzisiaj jeszcze – nie wiadomo czemu – mężnością…) chciałam pokazać właśnie tę kobiecą energię. Swoich pomysłów zaczęłam szukać zaczynając od szkiców. W szkicach za pomocą linii, kształtów i kolorów szukałam formy, która najlepiej wyraziłaby tę kobiecą moc, która tkwi w każdej z nas”.

Szkic kobiety.
zdj. Basia Flores

Ola Dobrzyńska: „Pierwszym krokiem była u mnie koncepcja. Opierając się na dziewczyństwie, siostrzeństwie i ogólnie panującym klimacie Girl Power, wykorzystałam motyw Trzech Gracji – bogiń wdzięku, piękna i radości, w celu rozwiązania kompozycji. Chciałam, żeby motyw siostrzeństwa znalazł się na pierwszym planie, przywodząc na myśl sabat czarownic lub kobiecy kolektyw”.

Kalendarz Pełen Czasu 2022
Szkice obrazujące proces powstawania okładki notesu.
zdj. Ola Dobrzyńska

Co jeszcze znajdziesz w kolekcji #GirlPowerPSC?

Ponieważ doskonale rozumiemy, że każda z nas ma inne potrzeby i zainteresowania, i każda w inny sposób akcentuje swoje wartości i wyraża przekonania – w ramach kolekcji #GirlPowerPSC przygotowałyśmy także serię innych produktów akcentujących kobiecość, siłę, moc, wrażliwość i różnorodność.

Są to notatniki na spirali – projektu Pauliny Szczepańskiej:

Notatniki na spirali Girl Power od Pani Swojego Czasu.

Piny projektu Pauliny Dzwonek:

Piny Girl Power od Pani Swojego Czasu.

Naklejki nawiązujące do pinów i notesów – również projektu Pauliny Dzwonek:

Naklejki Girl Power - siła, wrażliwość i kobiecość.

Oraz wiele innych produktów, które znajdziesz w sklepie PSC w zakładce Girl Power.

Czytaj – i wiedz więcej!

Wraz z kolekcją, dzięki której pragniemy wyrazić, że kobiety mają moc, do naszego sklepu trafiła także szalenie ważna literatura o bliskiej nam tematyce. Książki te nie zostały wybrane przypadkowo – ich przekaz jest spójny z tym, co chcemy promować jako marka. I, co tu kryć, uważamy, że powinny one trafić do każdej kobiety (m.in. dlatego udostępniamy je bezpłatnie w naszej bibliotece w krakowskiej Przestrzeni Pełnej Czasu).

A jakie to tytuły?

Chcesz wiedzieć więcej? Potraktuj tę listę jak zbiór książek, które warto przeczytać.

A jeśli tematyka kobiecego rozwoju i wzajemnego wsparcia jest bliska Twemu sercu, przeczytaj artykuł Jak mądrze wspierać i umiejętnie korzystać z pomocy innych? – oraz skorzystaj z dołączonych do niego darmowych kart pracy.

Obserwuj także nasz profil na Instagramie – @paniswojegoczasu_official – gdzie edukujemy, pokazujemy nasze produkty i opowiadamy o kulisach pracy w Gangu PSC.