Justyna Spyrka – #GangPSC

Większość z nas źle wspomina szkolne lekcje języka obcego. Nudne tematy z podręcznika, ciągle te same ćwiczenia gramatyczne, długaśne listy słówek do wykucia na pamięć… Można się zniechęcić. Na szczęście istnieje metoda bullet journalu, z którą nie tylko zaplanujesz codzienne zadania i długoterminowe cele, ale też ułatwisz sobie naukę. Sprawdź 3 pomysły na strony w bullet journalu, z którymi nauka języka obcego będzie ciekawsza i łatwiejsza.

W artykule pokażę ci krok po kroku:

 • jak przygotować poglądowy harmonogram nauki w kreatywny sposób,
 • jak zrobić językowe bingo,
 • jak wykorzystać kolekcje w BuJo do nauki.

Zapraszam!

Jak zaplanować naukę języka?

Planowanie ma sens. Chyba nie trzeba cię do tego przekonywać? Sandra Scholz w książce Czas na języki zwraca uwagę na to, że „aby dobrze zaplanować naukę języka, powinnaś:

 • wyznaczyć bardzo konkretny cel,
 • zaplanować i podjąć odpowiednie działanie,
 • uwzględnić wszystkie działania w odpowiednim harmonogramie.

Jak widzisz, układanie planu nauki języka nie różni się znacząco od planowania działań w zakresie innych celów.

Harmonogram nauki w Planerze Pełnym Czasu. Brush peny Pentel.

Widok z lotu ptaka ­– harmonogram nauki języka

Umówmy się – uczenie się języka obcego to nie ma być katorga i kara za grzechy, a raczej stosunkowo przyjemny proces zdobywania przydatnej umiejętności. W związku z tym absolutnie nie namawiam do planowania nauki na każdy dzień przez najbliższy rok do przodu, bo to pierwszy krok do zniechęcenia. Niemniej warto przygotować sobie ramowy harmonogram nauki języka po to, aby całość przedsięwzięcia zobaczyć z lotu ptaka.

Aby przygotować taki planu nauki języka obcego, warto mieć ogólne pojęcie o tym, jak wygląda proces planowania i realizacji celów. Jeśli czujesz, że tworzenie i realizowanie planów nie jest twoją mocną stroną, sięgnij do kursoksiążki Cele i planowanie.

Kolorowe brush peny Pentel. 
Lista umiejętności językowych w planerze.

Krok 1: Stwórz listę umiejętności

Zanim przejdziesz do tworzenia rozkładówki typu future log, przygotuj listę umiejętności i tematów, które w swoim języku chcesz opanować. Moja lista zawiera takie elementy, jak:

 • umiejętność przedstawienia się pisemnie i ustnie,
 • opowiadanie o swojej pasji,
 • rozmowa o pogodzie (dosłownie!),
 • umawianie się na spotkanie pisemnie i ustnie,
 • opowiadanie o swojej pracy,
 • czytanie (ze zrozumieniem) opisów szlaków w górach.

Krok 2: Przygotuj kalendarz w formie future log

Ja rozpisuję go sobie na jednej stronie planera – dzielę ją na 6 okienek, z których każde odpowiada jednemu miesiącowi. Dodaję nagłówki, napisane techniką brush letteringu. Ponieważ uwielbiam kolory, używam pisaków z zestawu Pentel Zielone jagody.

Możesz oczywiście przygotować taką tabelkę na krótszy okres – na przykład na trzy miesiące – albo wręcz przeciwnie: na cały rok. Wszystko zależy od tego, jak lubisz planować.

Rozkładówka do nauki języków w bullet journalu.

Krok 3: Zaplanuj, co i kiedy się wydarzy

Teraz poszczególne zagadnienia z mojej listy przypisuję do konkretnego miesiąca. Nie tworzę harmonogramu z datami konkretnych dni, ponieważ wiem, że zawsze coś może mi coś wypaść – to raczej taki ogólny pogląd na naukę z lotu ptaka. Staram się ułożyć tematy logicznie, zaczynając od tych bardziej potrzebnych. Celowo nie mówię najłatwiejszych: bo nie ma tematów łatwych i trudnych, są tylko łatwiejsze i trudniejsze ćwiczenia, które wykonujesz.

Więcej o tym, jak ułożyć plan nauki języka, znajdziesz w książce o nauce języków obcych.

Bingo do nauki języków narysowane w planerze.

Językowe bingo, z którym planowanie nauki języka będzie ciekawsze

Jeśli też masz powyżej uszu tematów o jedzeniu albo o rodzinie, które tak często przewijają się w podręcznikach szkolnych, mam rozwiązanie: pomysł na stronę do BuJo, która pozwoli ci pracować z ciekawymi dla ciebie tematami, a jednocześnie uniknąć nudy. Czas na językowe bingo! Jak zrobić taką stronę w bullet journalu?

Krok 1: Narysuj tabelkę

Kolekcja Back to study

Przy użyciu linijki i czarnego cienkopisu Faber Castell narysuj duży kwadrat. Następnie podziel go na kilka kolumn i rzędów, w zależności od liczby tematów, które chcesz wymyślić. U mnie jest to aż 16 pól, bo lubię mieć wybór.

Rysowanie rozkładówki w bullet journalu.

Krok 2: Udekoruj (jeśli chcesz)

Kocham piękne rozkładówki, dlatego moja strona zyskuje nagłówek w stylu bounce letteringu, którego możesz się nauczyć z zeszytu ćwiczeń. Do tabelki dorysowuję też cień jasnobłękitnym pisakiem pędzelkowym Pentel.

Krok 3: Wymyśl tematy i korzystaj z rozkładówki

To moja ulubiona część. W każdą komórkę mojego bingo wpisuję jeden temat. Nie konkretne ćwiczenie językowe czy umiejętność, a po prostu hasło wywoławcze związane z czymś, co mnie interesuje i o czym chciałabym się uczyć. W moim językowym bingo dominują tematy dotyczące moich pasji.

Jak się uczyć języków z tą tabelką? Po prostu wybierz dowolne hasło, które się w niej znajduje, i wykonaj ćwiczenie z nim związane. Możesz napisać krótki tekst, posłuchać podcastu albo opowiedzieć coś na głos.

Największą zaletą tej tabelki jest to, że pozwala uniknąć nudy w czasie nauki – bazę ciekawych dla ciebie tematów masz zawsze pod ręką. Dodatkowo warto też wspomnieć, że nie musisz co chwilę rysować tej rozkładówki w BuJo od nowa. Gdy już przerobisz wszystkie hasła z tabelki, możesz… zacząć od nowa z tą samą bazą tematów, zmieniając tylko ćwiczenia. Pisałaś już o sporcie? Świetnie, teraz możesz o nim posłuchać, a następnym razem poczytać.

Bingo językowe - rysowanie rozkładówki w planerze.

Wielka lista wątpliwości – kolekcja w BuJo

Jeśli uczysz się języka na kursie, prawdopodobnie często masz okazję, aby skonsultować się z nauczycielem. Jednak gdy szkolisz się na własną rękę, tak jak ja, nieraz mija sporo czasu, zanim ktoś rozwieje Twoje wątpliwości.

Na taką okazję w swoim notesie w kropki przygotowałam specjalną i bardzo łatwą do wykonania kolekcję BuJo – wielką listę wątpliwości, na której na bieżąco w czasie nauki zapisuję kwestie, które dobrze byłoby z kimś skonsultować.

Krok 1: Wykonaj nagłówek

Ta strona w bullet journalu jest bardzo prosta i minimalistyczna – nagłówek piszę po prostu wielkimi literami, używając brush pena Tombow z zestawu Candy. Aby nieco ożywić rozkładówkę, czarnym piórem kulkowym obrysowuję litery.

Planery pełne czasu Śliwka i Puderniczka 2.0, segregator, brush peny.

Krok 2: Wybierz kod kolorystyczny lub symbole

Ponieważ hasła na mojej liście dzielą się na kategorie, stosuję kod kolorystyczny, aby je rozróżnić. Różowym pisakiem Clean Color Dot zaznaczam pytania do Wujka Google’a, a niebieskim – do nauczyciela. Zamiast kolorów możesz też wybrać odpowiednie symbole – na przykład kwadrat, trójkąt, kropkę.

Na samej górze rozkładówki w BuJo tworzę klucz, czyli legendę, dzięki której nie pomylę się w czasie notowania.

Wielka lista wątpliwości- rozkładówka w planerze. Pisaki clean color dot.

Krok 3: Stwórz listę pytań

Lista wątpliwości, jak bardzo wiele praktycznych list zadań, powstaje na bieżąco w trakcie nauki. Kiedy w czasie pracy trafiszna coś, co konieczne musisz sprawdzić w Google’u lub z konsultować z nauczycielem, po prostu zapisujesz to na liście. Dzięki temu nie odrywasz się od nauki, aby wskoczyć w otchłanie internetu, a gdy masz okazję, aby z kimś się skonsultować, od razu wiesz, o co dokładnie zapytać.

Dowiedz się, jak zrobić bullet journal

Bullet journal to idealne narzędzie do planowania i dbania o swój rozwój osobisty. Więcej informacji o tym, jak z niego korzystać, znajdziesz w książce o bullet journalu. Możesz też zapoznać się z artykułem o tym, jak planować w bullet journalu oraz o organizacji nauki w segregatorze.