Justyna Spyrka – #GangPSC

Znasz to uczucie, kiedy przeglądasz na Pintereście albo na Instagramie doodle w bullet journalu u innych? Kolorowe i starannie narysowane układają się w cały motyw przewodni. Na sam widok masz ochotę sama coś takiego narysować, zgadza się?

Na początku sama często inspirowałam się planerami z internetu i niektóre rozkładówki przenosiłam jeden do jeden do swojego planera, razem z dekoracjami, które im towarzyszyły.

Później ilość czasu, który chciałam poświęcić na rysowanie rozkładówek, a także moje potrzeby związane z planowaniem, zupełnie się zmieniły, a rozkładówki stały się bardziej minimalistyczne. Teraz jednak, z okazji lata, postanowiłam zaszaleć i ubrać swój planer BuJo w motyw przewodni: lody!

W tym artykule pokażę Ci:

  • jak przygotować pierwszą stronę na dany miesiąc – z wykorzystanie doodli,
  • jak stworzyć przykładowe strony w bullet journal z wykorzystaniem motywu przewodniego,
  • no i oczywiście jak się rysuje lody – jako doodle.

Zacznijmy jednak od wyjaśnienia:

Co to jest motyw przewodni w planerze BuJo?

Motyw przewodni w planerze kreatywnym to wybór konkretnych elementów dekoracyjnych, które będą towarzyszyć Twoim rozkładówkom przez określony czas – tydzień, miesiąc, cały rok – i konsekwentne stosowanie ich. Chyba najczęstszym rozwiązaniem jest stosowanie innego motywu przewodniego na każdy miesiąc – raz będą to serduszka, innym razem palmy albo śnieżynki. Stosując go na wszystkich rozkładówkach danego miesiąca, dodajesz w nich dekoracje związane z wybranym tematem.

Ale motyw przewodni to nie tylko elementy dodane jak doodle czy naklejki do planowania. Możesz na przykład stosować zawsze ten sam, konkretny rodzaj pisma w nagłówkach albo postawić na jeden ulubiony kolor.

Bardzo specyficzny motyw przewodni w BuJo to minimalizm. Tutaj, zamiast cokolwiek dodawać – odejmujesz zbędne elementy, rezygnujesz z masy narzędzi i skupiasz się na funkcji rozkładówek. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy chcesz korzystać z metody bullet journal, ale nie masz czasu lub ochoty na artystyczne zabawy.

Zrobiło się poważnie, ale spokojnie: bullet journal to nie zbiór zasad określających jak ma wyglądać twoje planowanie. Wręcz przeciwnie, BuJo to swoboda działań i miejsce na dawkę inspiracji, także tych dotyczących motywu przewodniego. Dobrym źródłem inspiracji jest Pinterest. Wystarczy poszukać pod hasłem „bullet journal theme ideas”. Fajną bazę ciekawych rozwiązań znajdziesz też na Youtubie, na przykład na kanale Pani Swojego Czasu. Ale pomysłów na motyw przewodni w BuJo warto szukać przede wszystkim wokół siebie. Możesz inspirować się porami roku – kwiaty, śnieżynki, liście; ulubionymi przedmiotami – kubki, szaliki, ramki; albo jedzeniem – pizza, czekolada, kawa. Lista pomysłów na miesiące w bullet journal nigdy się nie kończy.

Lody – wakacyjny pomysł na bullet journal

Zaczynamy proces tworzenia letniego motywu przewodniego, w którym będą królować lody – doodle.

Do przygotowania wszystkich lipcowych rozkładówek wykorzystałam:

Strona tytułowa na lipiec w notesie w kropki. Pastelowe brush peny Tombow.

Pierwsza strona w BuJo na lipiec

Przygotowanie pierwszej strony bullet journalu na lipiec zaczęłam od wstępnego naszkicowania ołówkiem proporcji poszczególnych elementów. Najpierw wykonałam kaligraficzny napis kolorowymi pisakami pędzelkowymi. Z trzeciej części minikursu letteringu wiesz, że w trakcie pisania warto odrywać rękę po narysowaniu każdej litery – to pozwoliło mi na zmianę narzędzia. Czarnym cienkopisem dorysowałam literkom cień.

Następnie zabrałam się za rysowaniu doodli lodów – w ten sposób za pomocą obrazków pokazałam motyw przewodni, który wybrałam. Chciałam, żeby rozkładówka na ten miesiąc przypominała mi o dobrej zabawie, dlatego zdecydowałam się dodać więcej koloru, kolorując rysunki.

Na koniec dodałam jeszcze linie, tworzące okręgi wokół napisu, bo strona wydawała mi się niedokończona. No i czułam, że brakuje w niej równowagi i harmonii.

Rozkładówka w bullet journalu.

Kalendarz miesięczny ozdobiony rysunkami

Na kolejnej stronie znalazł się prosty kalendarz miesięczny. W lipcu nie mam zbyt wielu planów, które miałyby datę czy deadline, dlatego zdecydowałam się na formę listy. Po lewej wypisałam numery oraz dni tygodnia. Od reszty strony, na której będę notować wydarzenia, oddzieliłam je pionową kreską. Na kolorowo zaznaczyłam też wszystkie niedziele miesiąca, aby było mi łatwiej rozróżnić poszczególne tygodnie. Wykorzystałam tu te same pastelowe kolory, które pojawiły się na okładce, wplatając tym samym motyw przewodni w kolejne strony mojego planera.

Kolekcja Back to study

Rysowanie nagłówka zaczęłam od wyznaczenia mniej więcej środka strony. Od niego narysowałam trzy gałki lodów w prawo i trzy w lewo. Potem dorysowałam podłużny talerzyk-podstawkę. Pokolorowałam gałki lodów na wybrane kolory, a następnie grubszym cienkopisem dodałam litery, układające się w nazwę miesiąca.

Habit tracker w bullet journalu i kolorowe brush peny.

Wakacyjny habit tracker

Na sąsiedniej stronie zaplanowałam miejsce na pracę z nawykami. W artykule o habit trackerze w bullet journalu wspominałam, że według twórcy tej metody nie powinno się śledzić jednocześnie więcej niż 6 nawyków, a w mojej tabelce jest zdecydowanie więcej pozycji. To dlatego, że do trackera wpisałam też te czynności, które nie muszą stać się moimi nawykami, ale które chcę lub muszę wykonywać w miarę regularnie – na przykład sprawdzanie maila czy porządkowanie zdjęć w telefonie.

Tworzenie habit trackera rozpoczęłam od narysowania tabelki i wypisania dni oraz czynności do kontrolowania. Następnie pisakową końcówką czarnego brush pena Tombow wykaligrafowałam nagłówek, a żeby rozkładówka nie była taka pusta i smętna, po bokach dorysowałam doodle lodów i, po raz kolejny, wypełniłam je wybranymi do tego motywu przewodniego barwami.

Praktyka wdzięczności w bullet journalu.

Praktyka wdzięczności w bullet journalu

Do mojego lipcowego BuJo postanowiłam dodać rozkładówkę poświęconą praktyce wdzięczności: codziennie będę wypisywać przynajmniej jedną rzecz, za którą jestem wdzięczna. Taka praktyka pozwala mi utrzymać optymizm i radość na co dzień, więc idealnie wpisuje się w koncepcję kolorowego, wesołego miesiąca obrazowaną przez motyw przewodni na lipiec.

Rysowanie rozkładówki rozpoczęłam od nagłówka – użyłam czarnego, dużego brush pena Tombow. Napis wyszedł mi trochę niesymetryczny, dlatego po prawej stronie dodałam naklejkę.

Następnie wypisałam dni, a wokół numerów narysowałam koliste linie. Na dole złączyłam je doodlem wafelka, tak żeby całość wyglądała jak ogromna porcja lodów. Pokolorowałam gałki wybranymi na ten miesiąc kolorami.

Rozkładówka w planerze pełnym czasu.

Rozkładówka na cały tydzień

Od bardzo dawna nie korzystam w BuJo z systemu dniówek. Planowanie z dnia na dzień ani trochę się u mnie nie sprawdza. Muszę mieć wgląd z lotu ptaka na dłuższy okres, dlatego też tworzę rozkładówki na cały tydzień, w których koniecznie muszą się znaleźć: ogólna lista zadań i możliwość rozpisania ich na poszczególne dni, które z kolei muszą być zaopatrzone w daty. Tym razem dodałam też sekcję na priorytet oraz na nagrodę, którą sobie przyznam za wykonanie go – to tak w ramach motywacji do działania tam, gdzie naprawdę trzeba.

Układ moich stron jest sprawdzony i funkcjonalny, ale motyw przewodni daje mi przestrzeń, aby również tutaj dodać nieco kreatywności. Tę rozkładówkę rozpoczęłam od rysunku loda na górze strony. Wpisałam w niego daty tego tygodnia i dodałam kolorową linię.

Później ołówkiem zaznaczyłam, jakiej mniej więcej szerokości powinny być obie kolumny rozkładówki. Do tej lewej trafiła lista to-do – całkiem spora, aby mieć miejsce na wszystkie zadania, które zazwyczaj dość szczegółowo sobie rozpisuję. Brush penami w różnych kolorach podkreśliłam miejsca na nagłówki, a następnie je wymalowałam.

Po prawej narysowałam tabelkę, podzieloną na 6 rzędów, które odpowiadają 5 dniom roboczym i weekendowi. Dopisałam daty i nazwy dni i gotowe!

Kalendarz - strona na lipiec.

Wspomnienia z wakacji w planerze

Bardzo lubię notować w kilku zdaniach, co zdarzyło się w danym dniu. Pozwala mi to zapamiętać dobre rzeczy, które się działy, ale przede wszystkim jest bardzo przydatne, gdy zabieram się za porządkowanie zdjęć w albumach.

Jako że przy planowaniu nie korzystam z gotowych kart miesięcznych, w które zaopatrzone są Planery Pełne Czasu, używam ich właśnie do takich zapisków. W tym miesiącu nie mogło tam zabraknąć kolorowych doodli lodów, od których zaczęłam dekorowanie tej strony – w ten sposób spersonalizowałam gotowe tabelki, korzystając z mojego motywu przewodniego. Dodałam nagłówek z nazwą miesiąca, a w kalendarzu narysowałam kolorowe kropki. Na koniec przy literach dorysowałam cień, a do kalendarza wpisałam daty. Teraz pozostaje już tylko spisać wspomnienia z wakacji.

Rysunki w notesie w kropki.

Jak narysować lody?

Ponieważ od dawna nie rysowałam doodli w bullet journalu, nie było mi wcale tak łatwo stworzyć rysunki lodów. Dlatego pomyślałam, że Tobie też może się przydać mały tutorial, jak narysować lody. Zobacz na zdjęciu powyżej, jak się za to zabrać krok po kroku. To oczywiście tylko kilka przykładów, możliwości jest o wiele więcej. Gdy zabierasz się za wymyślanie swojego motywu przewodniego, zacznij właśnie od tej strony do zbierania pomysłów na doodle, kolory i inspiracje, wokół których zbudujesz całą resztę!

Motyw przewodni w bullet journalowych rozkładówkach to na pewno nie jest rozwiązanie dla każdego. Ale jeśli lubisz rysować, podoba ci się kolorowe planowanie i wiesz, że takie dekoracje w planerze nie będą cię rozpraszać – zaszalej! Gdy po czasie wrócisz do swojego planera, będziesz miała fajną pamiątkę.

Stwórz swój kreatywny planer BuJo

Chcesz stworzyć swój kreatyny planer BuJo? Sięgnij do: