Duży czy mały? Twardy czy miękki? W jakim kolorze? W zestawie czy luzem? Możliwości się nie kończą, dlatego doskonale rozumiem, że wybór brush pena może sprawiać problem. Zapraszam dziś do lektury artykułu, z którego dowiesz się, jak wybrać pisaki do kaligrafii.

Co to jest brush pen?

Brush pen, inaczej mazak pędzelkowy, to pisak z miękką końcówką w formie pędzla. Może ona rzeczywiście być zbudowana z włosia lub przypominać małą, szpiczastą gąbeczkę. Jest to narzędzie, które wykorzystujemy do kaligrafii pędzelkowej.

Charakterystyczne dla pędzelkowej końcówki jest to, że możemy za jej pomocą uzyskać linie o różnej grubości. Wszystko zależy od tego, jak mocno dociśniemy narzędzie do papieru.

Niebieski brush pen piszący po kartce.

Często takie pisaki (na przykład Tombow ABT lub Zebra Mildliner Brush) mają też drugą końcówkę – taką jak w zwykłym flamastrze.

Jak dzielimy pisaki pędzelkowe?

Jak już zapewne wiesz, brush pen brush penowi nie równy. Na rynku znajdziesz mnóstwo różnych rodzajów tego narzędzia.

Jak dzielimy pisaki pędzelkowe?

  • Ze względu na rozmiar

Tu sprawa jest prosta: końcówka pędzelkowa może być mała lub duża.

Mały pisak pędzelkowy to dobry wybór dla początkujących – mniejszy rozmiar końcówki łatwiej jest kontrolować. Niewielki pisak sprawdzi się też przy mniejszych napisach, na przykład w bullet journalu. Przykład małego brush pena: Pentel Touch.

Duży brush pen to dobry wybór dla osób bardziej zaawansowanych lub tych, które lubią zabawy artystyczne i zamierzają wykorzystywać kaligrafię pędzelkową nie tylko do dekoracji swojego planera. Przykład dużego brush pena: Tombow ABT.

Porównanie rozmiarów dużego i małego brush pena.
  • Ze względu na twardość

Na rynku są dostępne brush peny z twardą lub miękką końcówką. Oczywiście pojęcie twardości jest względne, dlatego choć generalnie zakłada się, że na początek warto szukać twardego pisaka, niektórym osobom o wiele lepiej pracuje się miękkim narzędziem.

Twardy brush pen to naprzykład czarny pisak Fudenosuke. Do miękkich możemy zaliczyć narzędzia z zestawu Zebra Mildliner Brush.

  • Ze względu na rodzaj końcówki

Końcówka brush pena przypomina pędzel – najczęściej jest to nylonowa gąbeczka w kształcie stożka. Świetnie widać to na przykładzie mazaków Tombow.

Ale pisak pędzelkowy może też mieć końcówkę, która dosłownie jest pędzlem, bo składa się z włosia. To włosie może być naturalne lub sztuczne. Pisaki z włosia trudno jest obsługiwać i są one polecane osobom zaawansowanym.

  • Ze względu na tusz

Narzędzia do kaligrafii możemy też podzielić ze względu na rodzaj tuszu.

Większość pisaków pędzelkowych zawiera tusz na bazie wody. Tego rodzaju tusz łatwo łączyć z innymi kolorami i blendować, tak jak w przypadku brush penów Tombow.

Brush peny wodoodporne Niezmywalne Opowieści Pentel.

Są też na rynku brush peny wodoodporne, których tusz wytrzyma podkreślanie, kolorowanie czy łączenie z farbami. Przykład: zestaw Pentel Niezmywalne Opowieści.

Innym rodzajem narzędzi do kaligrafii są pisaki akwarelowe, wypełnione po prostu płynną farbą.

Oczywiście pisaki pędzelkowe, jak wszystkie pisadła, można też klasyfikować ze względu na ich kolor. Łączenie barw w letteringu to ciekawy temat. Więcej o nim poczytasz w artykule o tym, jak dobierać kolory w bullet journalu.

Jaki brush pen wybrać? Co warto brać pod uwagę?

Wybierając brush pen, warto wziąć pod uwagę kilka kwestii:

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!
  • poziom zaawansowania – inne narzędzia potrzebne są początkującym, a inne osobom zaawansowanym,
  • format – czyli rozmiar napisów; do małych nagłówków nie nada się duży brush pen i odwrotnie,
  • kolory – bo jak już kupować, to ładne, prawda?

Zobacz koniecznie na filmie, jak wybrać brush pen, czym różnią się poszczególne pisaki pędzelkowe oraz jak w praktyce wygląda kaligrafowanie z użyciem tych narzędzi:

Przybory do kaligrafii dla początkujących

Pytanie o przybory do kaligrafii dla początkujących to jedno z tych najczęściej się powtarzających. Co więc wybrać na początek?

Przede wszystkim warto się skupić na brush penach z małą końcówką – o wiele łatwiej taką kontrolować, co z kolei pomaga szybciej opanować technikę hand letteringu i różne alfabety. A wiadomo przecież, że nic tak nie motywuje do dalszej nauki jak postęp.

Idealne dla adeptów sztuki kaligrafii będą więc pisaki pędzelkowe Tombow Fudenosuke. Można kupić je na sztuki lub w zestawie dwóch czarnych pisaków – o dwóch różnych końcówkach.

Innym produktem, którym koniecznie powinnaś się zainteresować, jeśli zaczynasz przygodę z kaligrafią, są kolorowe zestawy marki Pentel. Owocowe popisy to mój faworyt, ale cztery niebieskie brush peny też są wysoko na liście moich ulubieńców.

Małe pisaki pędzelkowe sprawdzą się przy pracy z zeszytem ćwiczeń do letteringu – warto po niego sięgnąć, jeśli chcesz w przyjemny i zorganizowany sposób nauczyć się podstaw kaligrafii pędzelkowej.

Mazaki do letteringu dla zaawansowanych

Osoby zaawansowane, które posługują się już małym brush penem bez większych problemów, mogą sięgnąć po większe pisaki. Należy tylko pamiętać, że duża końcówka równa się duży napis – więc jeśli używasz letteringu tylko na małym formacie, być może nie jest to rozwiązanie dla ciebie.

Jakie pisaki do kaligrafii przydadzą się zaawansowanym?

  • Brush peny Tombow ABT – są dostępne w wielu kolorach. Mają dużą, dość miękką końcówkę, która nadaje się do letteringu, do zakreślenia oraz do kolorowania. Te pisaki można blendować, to znaczy płynnie łączyć wiele kolorów w jednym napisie.
  • Pisaki pędzelkowe Zebra – samo narzędzie jest niewielkie, ale końcówka – duża i miękka. Ten produkt jest dostępny w niebanalnych zestawach kolorystycznych.

Czy warto kupić zestaw do kaligrafii?

Mając już wiedzę o brush penach, być może zastanawiasz się, czy warto kupić gotowy zestaw do brush letteringu, czy jednak samodzielnie dobrać poszczególne narzędzia.

Wszystko zależy od twoich preferencji. Ja, będąc osobą zaawansowaną, wolę sama dobierać narzędzia i kupować dokładnie te, których potrzebuję. Ale byłabym wdzięczna, gdyby ktoś dał mi gotowy komplet narzędzi wtedy, gdy zaczynałam swoją przygodę z kaligrafią – ich samodzielne dobieranie bez odpowiedniej wiedzy to była droga przez mękę i naprawdę kosztowało mnie sporo zmarnowanych pieniędzy.

Kupując zestaw do kaligrafii dla początkujących dostajesz wszystkie niezbędne pisadła: ołówek, cienkopisy, małe oraz duże brush peny w pasujących do siebie kolorach. Oszczędzasz czas i pieniądze, ale także swoje nerwy – źle dobrane narzędzia do kaligrafii utrudniają naukę i mogą zniechęcić do dalszej pracy.

Jak korzystać z brush pena do letteringu?

Zaopatrzyłaś się w swój brush pen i… co dalej? Sprawdź, jak korzystać z brush pena do letteringu:

Jak wykorzystać narzędzia do kaligrafii w praktyce?

Jeśli interesuje się temat kaligrafii pędzelkowej oraz kreatywnych prac DIY, koniecznie sprawdź:

Justyna Spyrka – juspyrka.pl