Justyna Spyrka – #GangPSC

Z czasów szkolno-studenckich mam wiele wspomnień, ale jedno bardzo wyraźne: przez cały ten okres to nauczyciele bądź wykładowcy decydowali o tym, jak ma wyglądać moje uczenie się. Gdy więc zakończyłam ten etap w swoim życiu, ale nadal chciałam się kształcić, stanęłam przed trudnym zadaniem: jak zaplanować naukę?

Jeśli Ty też masz z tym problem, to ten artykuł jest dla Ciebie. Na przykładzie bullet journal  pokażę Ci:

 • dlaczego planowanie nauki jest ważne,
 • jak zorganizować sobie czas na naukę,
 • jak może wyglądać organizacja nauki w BuJo,
 • kilka pomysłów na strony w bullet journalu, które pomogą Ci się uczyć.

Ale zacznijmy od najważniejszego: po co w ogóle się kształcić?

Po co w ogóle się uczyć?

„Ucz się, ucz, bo nauka to potęgi klucz” – z pewnością znasz to powiedzenie. Jeśli nie do końca się z nim zgadzasz, pozwól, że rozwieję Twoje wątpliwości, pokazując Ci moje powody do tego, aby nadal się uczyć:

 • świat nieustannie idzie do przodu – jeśli stoisz w miejscu, to tak naprawdę się cofasz,
 • im więcej umiesz, tym bardziej interesującą osobą jesteś dla innych i masz szansę na ciekawsze relacje,
 • posiadanie wiedzy z różnych dziedzin wyzwala kreatywność i pomaga realizować ciekawe przedsięwzięcia,
 • uczenie się to trening dla mózgu, co z kolei daje szansę na dłuższą i bardziej radosną starość.

Skoro już wiadomo, że kształcenie się ma sens, to warto przyjrzeć się temu, jak się uczyć. Istnieją różne sposoby uczenia się, ale moim zdaniem podstawą skutecznego rozwoju jest dobry plan nauki.

Dlaczego planowanie nauki jest ważne?

W dużym skrócie: planowanie nauki jest tak ważne dlatego, że zadania zaplanowane o wiele częściej są realizowane. Sławetne hasło „kiedyś to ogarnę” mało kogo przybliży do realnego osiągnięcia efektów, ale już konkretny plan i lista zadań – jak najbardziej.

Jeśli czujesz, że na naukę ciągle brakuje Ci czasu, a rozwój osobisty przepisujesz co roku do kolejnego planera w ramach migracji w BuJo – czas się z tym rozprawić. O tym, jak stworzyć planer nauki szkolnej już było, dziś przyjrzymy się za to temu, jak z lotu ptaka może wyglądać organizacja nauki w notesie w kropki.

Plan rozwoju osobistego w notesie w kropki i kolorowe brush peny.

Organizacja nauki od ogółu do szczegółu

Metoda bullet journal promuje ideę planowania od ogółu do szczegółu, od podglądu na cały rok w rozkładówce future log do planowania tygodnia w BuJo.

Tworzenie bullet journalu dla studenta lub innej osoby uczącej się niczym nie odbiega od tej zasady.

Aby skutecznie zaplanować naukę, trzeba zacząć od wyznaczenia sobie dużego celu. Może to być na przykład biegła znajomość programu Lightroom do obróbki zdjęć. Warto też mieć z tyłu głowy konkretną sytuację, gdzie nabytą wiedzę czy umiejętność zastosujemy: na przykład w czasie przygotowywania zdjęć do publikacji na Instagramie. Oczywiście takich celów może być więcej: ja na przykład chcę poznać nowe programy komputerowe i aplikacje, ale moim celem jest także nauka języka obcego, zdobywanie wiedzy z dziedziny sportu oraz rozwój w całkiem nowych dla mnie mediach społecznościowych. Jak widzisz, mam tu sporo celów z różnych kategorii.

Kolekcja Back to study
Tygodniowy plan nauki w planerze. Brush peny Tombow.

Plan nauki w dłuższej perspektywie

Mając kilka celów do osiągnięcia, warto spojrzeć na plan nauki z perspektywy future log – czyli planera rocznego (lub na podobnie długi okres). Nauczona doświadczeniem nigdy nie planuję odbycia więcej niż jednego kursu online w miesiącu. Co jakiś czas rezerwuję też jeden miesiąc wolny od szkoleń – to mój bufor czasowy na wypadek, gdybym z czymś się nie wyrobiła. Zdążyłam? Super, mam miesiąc wakacji.

Taki edukacyjny rejestr przyszłości pozwala mi w logiczny sposób ułożyć swoją ścieżkę rozwoju (czyli na przykład nie szkolić się z obróbki zdjęć zanim nie nauczę się ich robić), ale także zaplanować wydatki związane z edukacją, bo zdecydowanie jest to obszar, w którym nie chciałabym szukać oszczędności.

Tworząc plan nauki w perspektywie roku nie uwzględniam w nim nauki języka obcego. To dlatego, że tę umiejętność wolę ćwiczyć codziennie po trochu, a nie w formie zamkniętego w czasie szkolenia. Podobnego podejścia uczy Sandra Scholz w książce „Czas na języki. Skuteczne sposoby nauki języka obcego”.

Plan nauki języka obcego w Planerze Pełnym Czasu. Brush peny.

Plan miesiąca a uczenie się

Jeśli w danym miesiącu zaplanowałam sobie odbycie kursu internetowego lub inną formę nauki, bardzo lubię rozpisać to na mniejsze części, które z kolei mogę ująć w tygodniowym planie nauki. Dzięki temu wiem od razu, w którym tygodniu będę bardziej zajęta nauką, a kiedy będę miała czas na inne zadania.

Tak, nie przywidziało Ci się. Zanim zawalę miesięczną rozkładówkę zadaniami do wykonania, spotkaniami i innymi obowiązkami, rezerwuję czas na rozwój osobisty, ponieważ jest on dla mnie ważniejszy niż na przykład odpisanie na maila czy zaniesienie rzeczy do pralni.

Tygodniowy plan nauki

Podobnie ma się sprawa z planowaniem tygodnia w bullet journalu. Zanim do mojej tygodniówki trafią zadania pierdołowate i inne pomniejsze obowiązki, rezerwuję w niej przestrzeń na uczenie się.

Notes Pełen Czasu. Plan na marzec.

Nie powiem, że co tydzień planuję na to tyle samo czasu – ale staram się codziennie zrobić choć mały krok w stronę kształcenia się i zdobywania nowych umiejętności.

W planerze nauki na tydzień zazwyczaj wpisuję po prostu odpowiednie zadanie na listę to-do, na przykład: obejrzeć odcinek kursu online lub przerobić rozdział kursoksiążki.

Jeśli wiem, że z jakiegoś powodu dane szkolenie idzie mi dość opornie, tworzę dyskretną przypominajkę o nagrodzie, jaka mnie czeka, jeśli sumiennie będę się uczyć.

Wishlisty w planerach w kropki.

Inne strony w bullet journalu, które mogą Ci się przydać

Oprócz harmonogramów i kalendarzy jest sporo innych rozkładówek w BuJo, które mogą ci się przydać przy planowaniu nauki:

 • lista zagadnień do nauczenia się lub szkoleń do odbycia – to nic innego, jak lista, na której zbieram pomysły na kolejne szkolenia czy e-booki biznesowe, z którymi chcę się zapoznać.
 • Habit tracker – wykorzystuję go przede wszystkim przy nauce umiejętności – pomaga mi znaleźć codzienną motywację do ćwiczenia, bo przecież nie chcę przerwać kolorowego łańcuszka w mojej rozkładówce.
Bingo do nauki języka narysowane w planerze. Kolorowe brush peny.
 • Bingo językowe – to strona, którą wykorzystuję do nauki języka obcego. Dzięki niej praca z językiem mi się nie nudzi. Codziennie wybieram hasło z jednego okienka i wykonuję jakieś ćwiczenie z nim związane, na przykład piszę krótki tekst na dany temat albo wybieram słówka, które mi się z nim kojarzą, i się ich uczę.
 • Lista wątpliwości do rozwiania – nieraz ratowała mi życie, gdy mój Planer Pełen Czasu był jeszcze BuJo studentki – zapisywałam na liście pytania do prowadzących, a gdy przychodził czas na konsultacje, po prostu zerkałam w notes i je zadawałam.

Jak zorganizować sobie czas na naukę i nie tylko?

Sprawdź koniecznie więcej przydatnych artykułów i produktów: