Justyna Spyrka – #GangPSC

Nigdy nie byłam mistrzynią notatek. Nie tak chyba powinien się zacząć artykuł freaka bujo, który ma Wam pokazać, jak robić ładne notatki – ale nie będę ściemniać: moje notatki zawsze były czytelne tylko dla mnie i absolutnie nigdy nie nadawały się do zdjęć na Instagram.

Ale tego, jak tworzyć kreatywne notatki, można się nauczyć. W artykule znajdziesz informacje o tym:

  • Jak skutecznie uczyć się z webinarów
  • Jak zrobić mapę myśli oraz jej przykłady
  • Jakie metody uczenia się sprawdzą się przy e-bookach
  • Jaki rodzaj notatek jest przydatny w pracy z e-książkami.

Zapraszam do czytania!

Jak się dobrze uczyć – wybierz, co Cię interesuje

Zauważyłam, że gdy zaczęłam uczyć się tego, co naprawdę mnie interesuje, moje notatki stały się dla mnie o wiele ważniejsze. Korzystając z e-booków czy webinarów na tematy naprawdę dla mnie ważne, chcę wykonać takie kreatywne notatki, które pozwolą mi szybko i skutecznie przyswoić wiedzę.

Zamiast więc obruszać się na swoje zapiski z nie zawsze ciekawych akademickich wykładów, warto świadomie wybrać, czego i po co się uczymy. Pochłanianie interesujących kursów online dobrej jakości czy naładowanych wiedzą e-booków to dodatkowa motywacja do tego, aby tworzyć ładne i skuteczne notatki.

Pokażę Wam moje dwa ulubione sposoby na notowanie w Planerze Pełnym Czasu. Stosuję je wymiennie, w zależności od rodzaju produktu elektronicznego, z którego akurat się uczę. Zacznijmy od webinaru.

Jak się skutecznie uczyć z webinarów

Webinary Pani Swojego Czasu są znane z tego, że solidną porcję wiedzy dostaje się opakowaną w jeszcze większą porcję energii. Plusem takiej sytuacji jest bonusowa porcja motywacji do działania, utrudnieniem dla notującego – nieprzewidywalność. Mimo że na początku poznajemy plan ramowy webinaru, czasem zdarza się, że oprócz z góry przewidzianych tematów dostajemy też dodatkowe lekcje na podstawie anegdot, które pojawiają się niespodziewanie w trakcie szkolenia.

Aby skutecznie przyswoić wiedzę z takiego wykładu, warto zastosować wybiórczą technikę uczenia się i w notatkach odseparować to, co ważne, od tego, jest tylko ciekawostką lub anegdotą. Świetnie nadaje się do tego wizualna notatka w formie mapy myśli, która nie ogranicza mnie do pisania po kolei tego, co akurat jest na tapecie.

Jak zrobić mapę myśli

Do przygotowania mapy myśli korzystam z Planera Pełnego Czasu Malediwy. Zaczynam notowanie od wypisania tematu i daty webinaru dużymi literami na środku rozkładówki. Tytuł ubieram w ramkę, od której odchodzą odnogi – na początku powstają te dotyczące najważniejszych podpunktów webinaru, o których Ola wspomina na początku lekcji. Do rysowania kolorowych akcentów wykorzystuję zestaw brush penów Zebra.

Mapa myśli w planerze w kropki

W trakcie wykładu, dopisuję kolejne rozgałęzienie tego notatkowego drzewka, łącząc zagadnienia z odpowiednimi tematami.

Moim zdaniem gromnym plusem notowania w formie mapy myśli jest wolna przestrzeń – możesz zapisać coś w tym miejscu kartki, gdzie akurat mieści się treść, a potem po prostu połączyć strzałką z odpowiednią kategorią. Dzięki temu taki sposób notowania świetnie sprawdza się w czasie pracy na żywo albo z filmem, którego raczej nie będziesz co chwilę przewijać, aby wrócić do poprzedniego fragmentu.

Zaletą mapy myśli jest też to, że można ją czytać w dowolnej kolejności – moim zdaniem to pomaga utrwalić wiedzę z dziedzin, które w życiu wykorzystujemy na swój indywidualny sposób. Może do nauki matematyki taki artystyczny nieład nie byłby przydatny, ale przy uczeniu się umiejętności planowania albo biznesu – u mnie sprawdza się bardzo dobrze.

Rysowanie mapy myśli z oglądanego webinaru

Małym minusem mapy myśli może być to, że strzałki, łączące poszczególne fragmenty notatek, obiegają nieraz całą stronę, aby dotrzeć do odpowiedniej kategorii. Mnie to nie przeszkadza, ale rozumiem, że niektórym nie byłoby wygodnie uczyć się z notatek, które wyglądają jak mały labirynt.

Nowa kolekcja PSC GirlPower już 11 października!
Mapa myśli narysowana w planerze w kropki

Metody uczenia się z e-booków

Po kilku latach nauki online wiem już, jak się uczyć z produktów elektronicznych. O ile w przypadku webinarów moja notatka powstaje szybko, w czasie rzeczywistym – o tyle z e-bookami pracuję wolniej. Nie jestem fanką drukowania e-książek – najchętniej czytam je na czytniku i dlatego zawsze tworzę do nich notatki. Dzięki temu w przyszłości nie muszę odszukiwać informacji na ekranie, bo – umówmy się – przy większych publikacjach nie jest to łatwe.

Jeśli czegoś nie zapamiętam w czasue notowania (a bardzo często tak właśnie jest), sięgam do kreatywnej notatki hierarchicznej, dzięki której wiedza z książki jest uporządkowana i łatwa do odnalezienia.

Na przykładzie dwóch rozdziałów e-booka Promocja i sprzedaż w biznesie online pokażę Wam, jak robić ładne notatki z e-booków – zdecydowanie bardziej spokojne niż mapa myśli, ale równie skuteczne.

Jak robić notatki z e-booków

Przy pracy z e-książkami wykorzystuję notatkę hierarchiczną, czyli taki sposób zapisu, gdzie zagadnienie jest w hierarchii na miejscu pierwszym, podpunkt – na drugim – notatka na trzecim itd. Może łatwiej będzie to przedstawić na ilustracji:

Notatka w planerze w kropki

Notatkę tworzę w czasie czytania e-booka, ale w przeciwieństwie do pracy z webinarem zdarza mi się wracać do poprzednich wątków. Dzięki takiemu solidnemu opracowaniu w zasadzie nie muszę już w przyszłości sięgać do e-książki, sama notatka rozwiewa moje wątpliwości. Uważam więc, że choć samo czytanie w ten sposób zajmuje więcej czasu, to na dłuższą metę jest to jego oszczędność.

Na samym początku notuję oczywiście, z jakiego produktu elektronicznego tworzę notatkę. Następnie dużymi literami zapisuję temat rozdziału. Powtarzam: temat, niekoniecznie tytuł. Często też zaznaczam sobie, który to rozdział danego e-booka. Gdybym jednak w przyszłości chciała do niego wrócić – będzie mi łatwiej odszukać odpowiednie miejsce.

Potem, czytając, tworzę podpunkt – to pierwsze ważne zagadnienie danego tematu. Poniżej, z wcięciem akapitowym zapisuję ewentualne elementy tego podpunktu – lubię zaznaczać je sobie strzałeczkami, aby wiedzieć, że wynikają bezpośrednio z podpunktu. Pod poszczególnymi elementami od kropek zapisuję już drobne notatki, znowu zwiększając wcięcie w akapicie.

W efekcie powstaje hierarchia informacji, która szybko pozwala mi odszukać potrzebny fragment – po prostu najpierw skupiam się na tych zapiskach, które nie mają żadnego wcięcia akapitowego. Dla mnie jest to olbrzymi plus, bo nie muszę czytać wszystkiego, aby dotrzeć do miejsca, które mnie interesuje. Zaletą jest też to, że do tworzenia tak skonstruowanej notatki wystarczy jedno narzędzie – na przykład czarny cienkopis Pilot. Co prawda u mnie przy notowaniu brush peny idą w ruch, ale struktura tak stworzonych zapisków jest tak samo skuteczna bez nich.

E-book na czytniku i notatka w notesie.

Wyróżnianie informacji w kreatywnych notatkach

W e-bookach PSC sporo jest ciekawych przykładów i schematów, które warto zapamiętać. Takie bonusy najczęściej wyróżniam ramką – tak jak na przykładzie poniżej:

jak się uczyć z produktów elektronicznych

Zapisuję treść, a potem wokół niej pisakiem pędzelkowym rysuję ramkę. Pogrubiam ją na dwóch sąsiadujących krawędziach, aby uzyskać trójwymiarowy efekt światłocienia. Nie jest to oczywiście efekt niezbędny do tego, aby notatka była skuteczna, ale jeśli cenisz sobie estetyczne rozwiązania w stylu bullet journal – dlaczego nie?

Czytnik e-booków i planer pełen czasu Malediwy

Skuteczne i ładne notatki możesz tworzyć w notesach w kropki albo w segregatorze. Z myślą o osobach, które chcą się uczyć i rozwijać powstała też nasza kolekcja Back to study. Znajdziesz niej nowe, minimalistyczne listy do planowania, świetnej jakości pióra Kaweco, dwustronne zakreślecze Ooly, welurowe piórniki, masę różnego rodzaju karteczek indeksujących i ciekawe gadżety papiernicze.

Więcej informacji o tym, jak się dobrze uczyć, znajdziesz w innych artykułach na blogu:

Zobacz też film, w którym pokazujemy pomysły na notatki w planerze i zainspiruj się: