Justyna Spyrka – #GangPSC

Pamiętam, jak pod koniec czerwca w czasach szkolnych snułam plany na lato. Zastanawiałam się, co zrobić, by fajnie spędzić wakacje. Miałam długą, wakacyjną listę marzeń w głowie. Chciałam podróżować, spotykać się z koleżankami, odwiedzić ciocię na wsi, pójść do kina, nad jezioro, w góry, zrobić piknik, przeczytać mnóstwo książek, uporządkować rzeczy w pokoju i o wiele, wiele więcej. A potem jakoś tak te słoneczne dni mijały i już był ten moment, gdy kupowało się zeszyty na następny rok szkolny i nową białą koszulę. Ze wszystkich pomysłów na to, co robić w wakacje, nawet połowa nie doczekała się realizacji, a ja szłam na uroczystą inaugurację pierwszego września z wrażeniem, że nic fajnego w czasie lata nie zrobiłam.

A potem odkryłam bullet journal, a razem z nim wszelkiego typu listy to-do. Wśród nich również bucket list. I to odkrycie zmieniło moje życie.

Co to jest bucket list?

Zacznijmy od najważniejszego: co to jest bucket list? W języku angielskim istnieje wyrażenie kick the bucket, czyli w wolnym tłumaczeniu „kopnąć w kalendarz”. Bucket list, która od tego wyrażenia wzięła swoją nazwę, to nic innego jak lista marzeń, celów, które chcemy zrealizować przed jakimś konkretnym punktem w przyszłości. Oryginalnie była to lista 100 marzeń do zrealizowania przed śmiercią (kick the bucket), ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć sobie bucket list do zrealizowania przed emeryturą, przed końcem studiów albo taką, która podpowie Ci, jak fajnie spędzić nadchodzące wakacje.

Biurko w notatnikami i pisadłami.

Po co Ci lista rzeczy do zrobienia w wakacje?

Nie jest nowością, że zapisane plany i cele dużo łatwiej zrealizować niż te, które notujemy tylko w pamięci. Stworzenie bucket list w bullet journalu sprawi, że sama przed sobą zobowiążesz się do działania. Dodatkowo posłuży też ona jako przypominajka, na którą regularnie będziesz mogła spojrzeć. No i stracisz możliwość tłumaczenia się sama przed sobą z tego, że zmarnowałaś lato – nie powiesz już, że w sumie to i tak nie miałaś planów, bo Twoja lista rzeczy do zrobienia w wakacje jest tuż przed Twoimi oczami ? Chyba że nie masz planów – to też jest ok.

Ja osobiście w wakacyjnych bucket list bardzo lubię też to, że pozwalają mi docenić drobne przyjemności. Normalnie zjadłabym lody i za dwa dni już bym o tym nie pamiętała. Ale wpisanie „zjeść lody w parku” na listę marzeń, powoduje, że ta błaha czynność staje się czymś ważnym, czymś, co chcę docenić i zapamiętać.

Strona tytułowa w notesie w kropki i brush peny.

Lista pomysłów na to, co robić w wakacje

Jakie mogą być marzenia i plany, które trafią na listę? Jakiekolwiek!

Jeśli nie wiesz, jakie można mieć marzenia na lato, mam propozycję. To 20 pomysłów na aktywności, które możesz zrealizować razem z całą rodziną!

 • Pojechać na wycieczkę rowerową.
 • Zrobić piknik na łące.
 • Pływać.
 • Zwiedzić muzeum.
 • Pić lemoniadę.
 • Czytać książki.
 • Iść do lasu.
 • Spać pod namiotem.
 • Jeść gofry.
 • Nadmuchać basen.
 • Grać w piłkę.
 • Jeść lody.
 • Jeść pierogi z jagodami.
 • Skakać na trampolinie.
 • Zrobić ognisko.
 • Puszczać bańki mydlane.
 • Podziwiać chmury.
 • Jeść owoce.
 • Kolorować i malować.
 • Odwiedzić dziadków.

Rysunkowa bucket list – pomysł na BuJo

W swoim Planerze Pełnym Czasu uwielbiam łączyć dekoracyjną i praktyczną funkcję poszczególnych rozkładówek. Świetnie nadają się do tego doodle w bullet journalu. Dlatego wakacyjną bucket list z podpowiedziami, jak fajnie spędzić wakacje, przygotowałam w formie rysunkowej.

Przygotowanie doodle’owej bucket list zaczęłam od wykaligrafowania tytułu. Połączyłam tutaj lettering wykonany dwoma różnymi brush penami – moim ukochanym turkusem z zestawu Tombow Dual Brush Candy oraz czarnym Tombowem Fudenosuke.

Wokół kaligraficznego tytułu ołówkiem nakreśliłam dwadzieścia okręgów mniej więcej określających przestrzeń dla każdego doodle’a, który będzie symbolizował sposób na to, jak fajnie spędzić wakacje. Dzięki temu mam pewność, że wszystkie rysunki się zmieszczą i będą odpowiednio duże i czytelne.

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

Niektóre aktywności stosukowo łatwo jest zilustrować, na przykład lody. Są jednak na liście punkty, które nie tak łatwo przedstawić za pomocą doodle’a. Odpaliłam więc Pinterest i poszukałam inspiracji. Te trudniejsze rysunki naszkicowałam sobie najpierw ołówkiem. Zrobiłam to od razu w planerze, ale możesz najpierw poćwiczyć w szkicowniku.

Planer Pełen Czasu z notatkami. Kolorowe brush peny, kaktus i okulary słoneczne.

Kolejnym krokiem było oczywiście narysowanie wszystkich doodli czarnym cienkopisem. Ja wybrałam wodoodporny pisak Faber Castell. Dzięki temu mam pewność, że w czasie kolorowania rysunków kontury się nie rozmażą.

Czarne kontury zostawiłam na kilka minut do przeschnięcia, aby bez ryzyka rozmazania wytrzeć ślady po ołówku. Na sam koniec dodałam do każdego rysunku podpis, starając się wpleść go w doodle’a. W prawej części zostało sporo wolnej przestrzeni, dlatego dodałam tam jeszcze napis. I gotowe!

Notes w kropki i brush peny Tombow i Fudenosuke.

Lista marzeń do kolorowania

Moją rysunkową bucket list stworzyłam w wersji czarno-białej, kolorowy jest tu tylko tytuł. Poszczególne doodle będę kolorować dopiero wtedy, gdy wykonam daną aktywność. Dlaczego? Bo bardzo chciałabym, żeby na koniec lata ta rozkładówka była pełna kolorów i wspomnień, a to da mi jeszcze więcej motywacji do działania. Wszystko po to, aby fajnie spędzić wakacje i we wrześniu nie mówić sobie, że zmarnowałam lato.

Ale skoro na wakacyjną bucket list trafiły aktywności dla całej rodziny, to i lista powinna być dla wszystkich. Dlatego na bazie doodli z bullet journalu powstała lista-kolorowanka do druku z myślą o najmłodszych. Ale muszę przyznać, że chyba sama oprawię ją sobie w ramkę.

Plakat, planer i pisadła na biurku.

Zapisz się poniżej, żeby otrzymać kolorowankę do druku.

Co jeszcze można robić w wakacje?

A jakie są Twoje plany na wakacje? Daj znać w komentarzu.