Justyna Spyrka – #GangPSC

Lato kojarzy się z beztroską i luzem. Długie dni, promienie słońca, czereśnie, zimne napoje, lody… gdzie w tym wszystkim miejsce na listę na wakacje?

Pozwól, że pokażę Ci, jak różne listy, proste do przygotowania w Twoim planerze lub na kartce, mogą sprawić, że będziesz mieć więcej czasu na wakacyjne przyjemności. Praktyczne listy oszczędzą Ci nerwów i pomogą wykorzystać lato na maksa.

Dlaczego planowanie wakacji jest ważne?

Za oknem złocą się liście, zaczynają się długie wieczory, szarobure poranki, deszcze i mgły, a Ty… czujesz, że nie wykorzystałaś kończącego się właśnie lata tak, jak chciałaś. Znasz to uczucie?

Jeśli tak, to sama dobrze wiesz, dlaczego planowanie wakacji to świetny pomysł! Jasne, spontaniczność i luz są super, ale jeśli faktycznie chcesz wycisnąć lato jak cytrynkę, to warto się choć trochę zorganizować. Na przykład z różnymi listami, które nie tylko pomogą Ci wejść w jesień z głową pełną pięknych wspomnień, ale też przydadzą się w przyszłości. Zapisane na nich pomysły nie zaginą, będą spokojnie czekać na swoją kolej.

Wakacyjna bucket list w notesie w kropki.

1. Bucket list, czyli letnie marzenia

Bucket list, czyli lista marzeń, to idealny wstęp do letniego planowania. Wykaz pomysłów na to, co chciałabyś zrobić latem, to jeszcze nie jest plan działania ani tym bardziej harmonogram – to po prostu niezobowiązujący spis Twoich wakacyjnych inspiracji. Wypić lampkę prosecco na tarasie, oglądać spadające gwiazdy, spać pod namiotem, ugotować fasolkę szparagową albo zafarbować włosy – Twoja lista może być bardzo różnorodna, a zapisane w niej punkty nie mają deadline’u, więc spokojnie: jeśli nie zrealizujesz ich w tym roku, to poczekają do przyszłego.

Bucket list może być bardzo prostą, minimalistyczną rozkładówką, choć ja swoją stronę udekorowałam kolorowym nagłówkiem i bardzo prostymi owocowymi doodle’ami na dole kartki. Na środku mam miejsce na zapisanie wszystkich pomysłów na letnie aktywności.

Lista spraw do załatwienia w wakacje.

2. Lista spraw do załatwienia

Oprócz letnich marzeń i przyjemności lubię też na czas wakacji planować drobniejsze obowiązki. Latem dni są długie, a pogoda zachęca do spacerów czy jazdy na rowerze, więc wszystkie „wyjścia do banku” czy „skoczenie do Ikei po X” wydają się mniej kłopotliwe niż zazwyczaj.

Często swoją listę spraw do załatwienia zamykam konkretną datą, wydarzeniem. Tym razem moje zadania miały zostać wykonane przed wyjazdem. Rozkładówka jest prosta i szybka w wykonaniu. Napisałam drukowanymi literami nagłówek, używając brush pena, a pisakami do kropek zaznaczyłam kolejne pozycje. Teraz tylko muszę odhaczyć, co zrobione, i gotowe!

Pomysły na lato w mieście w bullet journalu.

3. Pomysły na lato w mieście

Tę listę przygotowałam z myślą o rodzicach, których pociechy nie spędzą dwóch miesięcy u babci na wsi. Nic nie szkodzi – w mieście też można się dobrze bawić.

Lista pomysłów na lato w mieście ma nietypową formę – to połączenie wykazu z mapą myśli. Na środku strony napisałam tytuł, po czym narysowałam dwie strzałki, które dzielą propozycje z listy na kategorie: wewnątrz oraz na zewnątrz. Do każdej kategorii, już w formie tradycyjnej listy, dopisałam pomysły, które przyszły mi do głowy.

Z taką listą na pewno nie będziecie się nudzić, niezależnie od pogody za oknem.

Checklista na wyjazd w planerze w kropki.

4. Checklista, która pomoże Ci zaplanować wakacje

Jak zaplanować wakacje? Najlepiej krok po kroku. Aby żadnego nie pominąć, warto skorzystać z listy kontrolnej, na której wypisane są jeden po drugim zadania do wykonania.

W książce Potęga checklisty jest mnóstwo przykładów tego, jak łatwo zapominamy nawet o ważnych sprawach, mimo że zajmujemy się nimi na co dzień. Łatwo pominąć coś istotnego, gdy mowa o planowaniu wyjazdu, które przecież nie odbywa się co chwilę. Warto więc stworzyć checklistę, a potem korzystać z niej przy następnych okazjach.

Moja wyjazdowa checklista ma swoją hierarchię. Na lewej stronie kartki wypisałam najważniejsze kroki (nocleg, dojazd, wyżywienie, co zwiedzić? oraz pakowanie). Po prawej każdy z tych kroków rozwinęłam na mniejsze podpunkty.

Lista sama w sobie jest wypełniona elementami, dlatego ograniczyłam dekoracje rozkładówki do tytułu i prostej ramki, które wykonałam przy użyciu szarego brush pena. I tyle!

Kolekcja Back to study
Lista rzeczy do zabrania na wakacje.

5. Co zabrać na wyjazd?

Odkąd pamiętam, na wakacyjne wyjazdy pakowałam się samodzielnie. Gdy byłam mała, mama oczywiście pomagała mi przygotować listę, ale potem już radziłam sobie sama. I muszę przyznać, że gdyby nie lista, na niektórych wczasach mogłoby być co najmniej nieciekawie, bo wielu ważnych rzeczy zwyczajnie bym zapomniała!

Są takie wyjazdy, na które jestem w stanie spakować się z pamięci, bo robiłam to już wiele razy. Ale znakomita większość wypadów wiąże się u mnie z koniecznością przygotowania wykazu tego, co zabrać na wyjazd.

Listę dzielę na kategorie:

  • ubrania i obuwie,
  • higiena,
  • dokumenty i elektronika,
  • rozrywka.

Oczywiście w zależności od wyjazdu takich kategorii może być więcej (na przykład: jedzenie, dla psa, sprzęt sportowy itp.). Na jednej stronie z Planera Pełnego Czasu notuję nagłówek, a potem od razu wypisuję elementy listy. Nazwy kategorii piszę wielkimi literami. Nie jest to może najpiękniejsza strona w moim BuJo, ale zdecydowanie jest bardzo przydatna.

Lista wakacyjnych celów.

6. Lista celów podróżniczych

Co prawda pandemia skutecznie zahamowałam podróżnicze zapędy wielu z nas, ale lista celów podróżniczych nadal ma swoje miejsce w moim bullet journal. To spis miejsc na całym świecie, które chciałabym odwiedzić. Od razu wyjaśniam: kawiarnia za rogiem oraz restauracja z osiedla obok mają swoje miejsce na zupełnie innej rozkładówce. Na liście podróżniczej znajdują się ważne zabytki, urokliwe miasteczka i spektakularne miejsca, do których rzeczywiście trzeba odbyć podróż, a nie tylko spacer.

Na mojej liście panuje lekki chaos – nazwy miejscowości mieszają się z krajami, które z kolei przeplatane są nazwami jezior, szczytów czy szlaków turystycznych. Mnie to jednak zupełnie nie przeszkadza! Przecież i tak kiedyś odwiedzę je wszystkie.

Rozkładówka ma oczywiście swój nagłówek. Ozdobiłam go doodle’em samolotu. Na dole z kolei stanął drogowskaz, inspirowany Wzornikiem podróżniczym, w którym znajdziecie mnóstwo pomysłów na rysunkowe dekoracje w globtroterskich klimatach.

Wishlista na wakacje i brush peny Tombow.

7. Wakacyjna wishlista

Lato to doskonały czas, aby odświeżyć garderobę, udekorować mieszkanie czy zaopatrzyć się w przybory do kuchni, które przydadzą się przy grillu lub na pikniku. Wszystkie takie zakupowe pomysły i inspiracje zbieram na wishliście.

Inspirując się książką o bullet journalu, swoją listę zachcianek ubrałam w formę tabelki. Zapisuję w niej nazwę przedmiotu, jego cenę oraz sklep stacjonarny lub internetowy, w którym chciałabym dokonać zakupu.

Nagłówek i tabelkę wykonałam brush penem z zestawu coffee break.

Lista książek do przeczytania w wakacje.

8. Lista książek do przeczytania latem

Gdy chodziłam do szkoły, bardzo lubiłam wakacje za to, że nie musiałam wtedy czytać lektur, a mogłam więcej czasu poświęcić na pozycje, które bardziej mnie interesowały. Było to już lata temu, ale nadal lubię planować, jakie książki przeczytam w wakacje. Chętnie sięgam po tytuły podróżnicze i przygodowe, ale lubię też te z dziedziny rozwoju osobistego.

Jest wiele sposobów na to, jak przygotować listę książek do przeczytania w BuJo. Tym razem wybrałam wykaz, zawierający tytuły oraz pasek postępu, z którym na bieżąco monitoruję, jak mi idzie czytanie.

Do przygotowania rozkładówki użyłam brush penów Pentel oraz czarnego cienkopisu. Tymi pierwszymi napisałam nagłówek, a potem dodałam niesforne dekoracje na dole strony. Cienkopisem wypisałam tytuły oraz narysowałam paski postępu. Dodałam też kilka dekoracyjnych akcentów.

Jak jeszcze możesz planować z listą zadań?

Wszelkiego rodzaju listy sprawdzą się przy planowaniu wakacji, ale są też świetnym narzędziem do codziennej organizacji. Sprawdź koniecznie:

  • artykuł o listach to-do, w którym znajdziesz wiele pomysłów na przydatne listy,
  • papierowe listy zadań w sklepie PSC, z którymi codziennie możesz planować swoje działania,
  • #kursoksiążkę Cele i planowanie, z której dowiesz się, jak ambitny cel rozłożyć na drobne zadania do wpisania na listę.