Cześć!

Dzisiaj czas na kolejny wpis z kategorii bullet journal.

Freaków mamy dwóch i jednego już poznałyście. Drugi freak to trio cudownych dziewczyn z Przetwórni Wspomnień.

Jedna z nich postanowiła pokazać wam, jak stworzyć planer nauki w bullet journalu, przygotowany w Mini Planerze Pełnym Czasu.

Jesteście gotowe?


Gosia z Przetwórni Wspomnień

Dzisiaj chciałabym wam pokazać, jak zaplanować naukę w planerze w kropki. Pokażę kilka pomysłów na strony w bullet journal, które pomogą Wam się uczyć.

Planowanie nauki w domu

Jestem w o tyle specyficznej sytuacji, że moje najstarsze dziecko – Hubert – realizuje obowiązek szkolny w ramach edukacji domowej i właśnie rozpoczęło ósmą klasę. Edukacja domowa daje dużą swobodę, ale też wymaga ogromnej samodyscypliny, ponieważ nie ma nikogo, kto stałby nad Tobą albo Twoim dzieckiem i pilnował, żeby zrealizować podstawę programową. Uczeń ma się stawić i zdać egzaminy i nie ma osoby, która nadzorowałaby z zewnątrz jego pracę nad poszczególnymi zagadnieniami. Przez ostatnie dwa lata (bo teraz jesteśmy w tym systemie trzeci rok) testowaliśmy różne wersje tego programu, mniej lub bardziej dokładnie rozplanowane. Świadomie piszę „my”, bo w naszym przypadku wygląda to w ten sposób, że o ile egzaminy zdaje sam Hubert, o tyle materiał opracowujemy wspólnie. Nie uczę go, nie uczy się sam, tylko razem przechodzimy ten proces krok po kroku. W związku z tym również towarzyszę i pomagam synowi w planowaniu nauki i to właśnie chciałam Wam pokazać. W roli głównej czarny planer (planera puderniczka nie odważyłabym się zaproponować Hubertowi ?). Zapraszam Was więc dzisiaj w międzygwiezdną podróż po krainie edukacji ?.

Czarny planer z kolekcji Glamour Pani Swojego Czasu. Lista zadań do zrobienia, naklejki i pisadła.

Mój bullet journal do nauki – strona tytułowa

Nie byłby to mój bullet journal, gdybym nie zaczęła od strony tytułowej. Tak wolę, wprowadza to ład w moich zapiskach, sama też od zawsze lubiłam wszystko ozdabiać. Pozostając w klimacie podróży kosmicznych, do jej przygotowania użyłam techniki brush letteringu. Korzystałam z pisaka z zestawu brush penów Tombow, czarnego cienkopisu i gwiezdnych naklejek do BuJo. Dodałam do literek cienie i gotowe!

jak zaplanować naukę - strona tytułowa w notesie w kropki

Jak zaplanować naukę w BuJo?

Metoda bullet journal opiera się na tworzeniu list, dlatego zaraz za stroną tytułową umieściłam kolekcję z listą przedmiotów, z których Hubert będzie zdawał w tym roku egzaminy. Uzgodniliśmy wspólnie ich terminy, które pojawiły się obok nazw.

Kolekcja Back to study
Lista egzaminów w czarnym planerze, naklejki i cienkopisy.

Układ strony z naklejkami

Następnie ustaliliśmy skalę ocen, którą wykorzystamy w dalszej części przy opisaniu wymagań edukacyjnych. Skalę wymyślił Hubert i to on sam będzie oceniał swoją wiedzę z danego zagadnienia. To narzędzie będzie mu służyło szczególnie na etapie powtórek do konkretnych egzaminów. Naklejki do bullet journal, oznaczające kolejne poziomy wtajemniczenia, wybrał i wkleił sam (dlatego są krzywe, a ja musiałam na tę chwilę zamknąć moje poczucie estetyki w szafie ?).

Skala ocen w planerze do planowania nauki.

Pomysły na strony do BuJo związane z edukacją

Kolejna ważna sprawa to lektury. Zaraz po otrzymaniu wykazu przygotujemy w BuJo układ strony w formie listy i będziemy planować, w jakiej kolejności je czytać, oraz zaznaczać, jak nam to idzie.

jak zaplanować naukę - lista lektur w notesie w kropki

Czas na inną rozkładówkę: habit tracker. Przyda się w przygotowaniu do egzaminu ósmoklasisty, który również czeka nas w tym roku, ale może się też sprawdzić w BuJo dla studenta. Hubert nie lubi się uczyć dużymi partiami, woli raczej realizować zadania małymi krokami. Ustaliliśmy więc, że zamiast robić jeden arkusz egzaminacyjny raz na jakiś czas, będzie rozwiązywać po trzy zadania dziennie. Mam nadzieję, że to zaprocentuje. Trzy zadania nie brzmią tak przytłaczająco, jak dwadzieścia, i jeśli będziemy je wykonywać jako pierwsze w danym dniu, szybko uporamy się z tym tematem.

Plan nauki do egzaminów rozrysowany w bullet journalu.

Plan nauki w projektach

Kolejnym rozwiązaniem, które pomoże nam zaplanować naukę, są projekty. Do każdego przedmiotu planujemy przygotowanie i rozpisanie projektu, dotyczącego danej dziedziny. To zdecydowanie ciekawsze niż wyłączne wkuwanie wiedzy z podręcznika. Każdy z projektów dostał swoją stronę tytułową, żeby podkreślić wagę tego zadania, z zaznaczeniem miesiąca, w którym zamierzamy go zrealizować.

Strona tytułowa projektu.

Zaraz za stroną tytułową projektu znajduje się przestrzeń, w której umieściliśmy krótki opis i listę mniejszych zadań. Znacznie łatwiej je bowiem przydzielić do konkretnego dnia, a wówczas projekt ma szansę postępować krok po kroku, zamiast być wielką, być może dobrze brzmiącą, ale niezrealizowaną, całością.

Lista zadań w planerze i pisadła.

Wymagania edukacyjne – pomysł na rozkładówkę w BuJo

I na koniec największa część do opisania, czyli rozkładówka BuJo, która dotyczy wymagań edukacyjnych. Na chwilę obecną jest gotowa strona tytułowa, ale zaraz za nią każdemu z przedmiotów przyporządkujemy dwie kartki, na które trafią szczegółowe tematy –w formie zagadnień do opanowania przed każdym z egzaminów. To będzie przestrzeń przeznaczona do tego, żeby Hubert oceniał poziom swoich wiadomości według wcześniej pokazanej skali z wykorzystaniem naklejek do planowania. Ponieważ uczymy się blokowo, a nie jednocześnie wszystkich przedmiotów, te strony będą powstawać krok po kroku, w miarę postępowania nauki.

Rozkładówka w bullet journalu - wymagania edukacyjne.

I już! Plan nauki w bullet journalu prawie gotowy, teraz zostało „tylko” konsekwentnie go realizować ?. Ponieważ przygotowałam go w taki sposób, że jest on szkieletem pracy całorocznej, potrzebujemy jeszcze narzędzia, które pozwoli nam tę pracę szczegółowo zaplanować. Po rozmowie organizacyjnej ustaliliśmy z Hubertem, że najwygodniej będzie nam rozpoczynać każdy tydzień od podsumowania poprzedniego, a potem szczegółowo zająć się planowaniem tygodnia, rozmieszczając zadania na najbliższe pięć dni w notatniku w kropki. Przed nami, jak co roku, wielkie wyzwanie. Życzcie nam szczęścia ?.

Planer Pełen Czasu i lista zadań do zrobienia w danym tygodniu.