Kupiłaś swój notes w kropki, kilka pisadeł, naoglądałaś się zdjęć na Instagramie. Siadasz przy biurku, w kubku kawa, obok nawet zapachowa świeczka się pali. Otwierasz zeszyt i… co dalej? Jak ze zwykłego notesu w kropki zrobić bullet journal?

Metoda bullet journal służy przede wszystkim do organizacji. Nie ma tu jednak narzuconej struktury, puste strony wykorzystujemy w taki sposób, jaki najbardziej nam odpowiada. Ale żeby to miało ręce i nogi warto przyjąć jakąś zasadę. Dziś pokażę Ci, jak może wyglądać skuteczne planowanie w BuJo.

Jak prowadzić planer – najważniejsza zasada

O ile estetyka i różnorodność zastosowań BuJo uległy sporej zmianie od czasów pierwszych prób Rydera Carolla, o tyle ogólna zasada tego, jak planować w bullet journal, jest dalej taka sama: od ogółu do szczegółu.

Pomysłów na to, jak konkretnie wykorzystać tę metodę w praktyce, jest oczywiście mnóstwo. Wiele inspiracji do tego, jak zrobić BuJo, znajdziesz w książce o bullet journalu, a niezliczoną ilość pomysłów na dekoracji dostarczy ci Wzornik kreatywnego planowania. W dzisiejszym artykule skupimy się jednak nie na estetyce i inspiracji, a raczej na całkowicie praktycznym wymiarze planowanie w BuJo.

W dzisiejszym artykule pokażę ci:

· Jak w BuJo planować daleką przyszłość

· Jak przenosić projekty do rozkładówki miesięcznej

· Jak dzielić je na małe zadania i wrzucać w codzienne rozkładówki

· Jak podsumować działania i wyciągnąć z nich wnioski.

Cały ten proces prześledzimy w oparciu o case study: planowanie pisania artykułu na bloga PSC.

plan tygodnia w planerze

Future log – kalendarz w bullet journal

Jedną z najbardziej przydatnych rozkładówek na początku pracy z bullet journalem jest future log – czyli kalendarz, obejmujący długi okres czasu: pół roku, rok, kilkanaście miesięcy. Rejestr przyszłości – bo tak inaczej po polsku nazywa się tę rozkładówkę – może być minimalistyczny lub bardziej kolorowy, ale najważniejsza jest jego funkcja: to tutaj notujemy wydarzenia, które będą miały w przyszłych miesiącach, których jeszcze nie rozrysowałyśmy w notesie.

Case study: deadline’em na oddanie kolejnego artykułu jest 13 listopada, ale jeszcze nie rozrysowałam rozkładówki na ten miesiąc. Zapisuję więc tę datę w future logu, aby o niej nie zapomnieć.

planer pełen czasu, rozkładówka miesięczna

Monthly log – jak zaplanować miesiąc w BuJo

Gdy zbliża się nowy miesiąc, zazwyczaj z dwutygodniowym wyprzedzeniem, rozrysowuję monthly log – czyli rozkładówkę miesięczną. Najczęściej zawiera ona kalendarz, listę zadać na dany miesiąc oraz habit tracker. W Planerze Pełnym Czasu mamy do dyspozycji gotowe kalendarze na 12 miesięcy wraz z miejscem na odpowiednie notatki, ale ja i tak wolę przygotować wszystko sama.

Case study: na samym początku w kalendarzu na listopad zaznaczam grafik z etatowej pracy. Nie mam na niego wpływu i to od niego będzie zależało, jak zorganizuję działania nad artykułem.

rozkładówka miesięczna w bullet journal

Ponownie zapisuję datę deadline’u na artykuł, bo w czasie trwania miesiąca to z tego kalendarza, a nie z future log, będę korzystać codziennie. Zaznaczam w nim też swój „prywatny” termin wykonania tej pracy, dzięki temu zostawiam sobie bufor czasowy na ewentualny poślizg.

Planując działania, biorę też pod uwagę kontekst. Wiem, że zdjęcia do tekstu muszę wykonać rano, bo wtedy mam do dyspozycji odpowiednie światło. Od razu sprawdzam, kiedy mam wolny poranek i w tym dniu wpisuję w kalendarz sesję fotograficzną.

Jak planować w bullet journal

W liście zadań, która uzupełnia mój miesiąc w bullet journalu, zapisuję wszystkie rzeczy do zrobienia w listopadzie. Mieszam w niej to, co dotyczy domu, życia prywatnego i pracy. Kolorowymi naklejkami do BuJo zaznaczam priorytety, które tworzą absolutne minimum do wykonania w listopadzie.

naklejki do BuJo, lista zadań w planerze w kropki

Case study: listę zadań wykorzystuję do podzielenia sobie pracy projektami na mniejsze zadania, które będę w stanie zrealizować w jeden dzień. W przypadku pracy nad artykułem są to: ramowy plan tekstu, sam tekst, rysowanie odpowiednich rozkładówek i wykonanie zdjęć.

plener w kropki, brush pen i naklejki w bujo

Weekly log – zaplanuj swój tydzień

Zazwyczaj w sobotę lub niedzielę siadam z moim notesem w kropki i przygotowuję rozkładówkę na nadchodzący tydzień – weekly log.

Od razu opracowuję listę to-do – wybieram zadania z listy miesięcznej i przenoszę je na tę tygodniową. Ponownie wykorzystuję naklejki-kropki, aby zaznaczyć priorytetowy temat. Listę wykorzystuję też do tego, aby większe zadania podzielić na jeszcze mniejsze taski – takie, które dam radę zrobić w godzinę.

Planer w kropki i lista zadań

W mojej tygodniówce znajduje się też mały kalendarz, który pozwala mi odnaleźć się w większym kawałku czasu oraz tracker pracy nad najważniejszym projektem.

Case study: W kalendarzu miesięcznym widać, że prawie całą pracę nad artykułem będę musiała wykonać w pierwszym tygodniu listopada. W rozpisce na ten tydzień w dziale „lista zadań” rozpisuję dość szczegółowo kolejne kroki w tworzeniu artykułu

Lista zadań w planerze, naklejki, zakreślacz stabilo i brush pen

planer, zakreślacz i brush pen

Dniówka w BuJo – rozkładówka na każdy dzień

W czasie pracy nad tygodniówką, zostawiam sobie miejsce na tzw. daily log – czyli dniówki, czyli w zasadzie codzienne listy zadań do wykonania. Poszczególne punkty tej listy trafiają na nią albo z kalendarza miesięcznego, albo z tygodniowej listy „do zrobienia”.

Case study: Sesja zdjęciowa do artykułu musi odbyć się w piątek. Trafia więc do dniówki. Wykorzystuję naklejki do bullet journal, aby zaznaczyć, że tego dnia to właśnie będzie najważniejsze zadanie, które po prostu musi zostać wykonane. Później już nie będę miała możliwości skorzystania z porannego światła aż do deadline’u. To właśnie jest planowanie w kontekście.

Jak planować w bullet journal

W taki sposób od ogółu (czyli od dalekiej przyszłości i ogólnego hasła „artykuł dla PSC”) do szczegółu (konkretne zadanie na konkretny dzień) można zaplanować każdy projekt w bullet journalu. Stosuję tę właśnie metodę niemal od początku pracy z tym systemem, czyli już prawie cztery lata, i nie było jeszcze takiego projektu, którego w ten sposób nie dałabym rady zaplanować.

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

Pomysły na strony z podsumowaniem

No dobra, future log i dniówki mamy już ogarnięte, czyli przyszłość i teraźniejszość jest, ale co z przeszłością?

Uważam, że ogromną zaletą bullet journalu jest jego forma. Dzięki temu, że najczęściej prowadzimy BuJo w porządnym planerze, pojedyncze kartki nie wypadają i nie gubią się. Po wypełnieniu zeszytu po brzegi otrzymujemy zbiór wszystkich planów, zadań i działań w dość długim okresie czasu, na przykład na przestrzeni całego roku.

Planery Pełne Czasu

Kiedy w nasz planer wkładamy tyle serca, ozdabiamy napisami jak z zeszytu ćwiczeń do letteringu, kolorujemy brush penami Tombow i dodajemy mnóstwo innych dekoracji – zazwyczaj ciężko nam się z tym rozstać. Nie znam nikogo, kto prowadziłby BuJo, a na koniec roku swój zapełniony zeszyt w kropki wyrzucał do śmietnika. Przechowywanie zapisanych notesów, oprócz wartości sentymentalnych, ma też inną olbrzymią zaletę – daje nam podgląd na krok po kroku zrealizowane (lub niezrealizowane) cele.

Dawne rozkładówki raz na jakiś czas warto poddać analizie. Pozwala to lepiej wykorzystać bullet journal i jeszcze bardziej dostosować go do siebie, ale też daje wgląd w błędy popełnione już na etapie wyboru celów albo planowania ich realizacji.

Kiedy można robić taki przegląd przeszłości?

· Raz na miesiąc

· Raz na kwartał

· Co pół roku

· Pod koniec roku.

Mam dla Was pomysły podsumowanie miesiąca i półrocza w bullet journalu.

Planery, świeca i brush peny

1. Jak zrobić podsumowanie miesiąca w BuJo?

Podsumowanie miesiąca w bullet journal pozwala na sprawdzenie proporcji między tym, co zaplanowane i tym, co zrealizowane oraz daje możliwość realnej weryfikacji, czy dobrze planuję na przestrzeni krótkich odcinków czasu (na przykład jeden tydzień). Sprawdzam, czy sposób, w jaki rozrysowuję kalendarze mi odpowiada. Po kilku latach pracy z BuJo rzadko zdarza się, że coś mi nie pasuje, ale na początku formę kalendarzy i tygodniówek zmieniałam praktycznie co miesiąc. Oprócz tego w miesięcznej analizie podsumowuję postęp w budowaniu nawyków oraz sprawdzam, czy aby nie poszalałam z wydatkami. Takie porządne spojrzenie na mijający waśnie miesiąc to też dobra metoda na wspomnienie fajnych wydarzeń, które miały miejsce.

podsumowanie miesiąca w bullet journalu, brush peny

2. Podsumowanie roku lub półrocza

Z kolei podsumowanie roku lub półrocza w BuJo to rzut oka na długofalowe plany. Na tapet biorę roczne cele i sprawdzam, które z nich nadal są celami, a które być może już udało się zrealizować. Przeglądam miesięczne listy zadań, aby upewnić się, że długoterminowe plany się na nich znalazły w formie mniejszych zadań. Wykorzystuję do tego specjalną rozkładówkę.

Jak planować w bullet journal

Zaznaczam w niej poziom zaawansowania każdego celu i do daję krótki komentarz. Odpowiadam w nim na pytania:

· Co w obrębie tego celu zostało już zrobione?

· Czego jeszcze nie zrobiłam i dlaczego?

· Jakie kroki muszę podjąć, żeby cel osiągnąć?

Na koniec często zapisuję jakiś ciekawy, motywujący cytat, aby dodać sobie trochę energii do działania dalej.

Jeśli szukasz pomysły na inne funkcjonalne rozkładówki, koniecznie pobierz naszą ściągę z kreatywnego planowania.

Plany w bullet journalu, brush peny

W czasie pracy z bullet jorunalem nieustannie wertujemy notes tam i z powrotem. Zaglądamy do future logu, aby zaplanować następny miesiąc, co chwilę cofamy się o kilka stron, żeby w miesięcznym kalendarzu sprawdzić, jakie zadanie czeka na nas w przyszłym tygodniu, a za pół roku przekartkujemy połowę notesu, aby upewnić się, że wszystko zmierza dobrym kierunku. Dzięki temu ciągle mamy podgląd na nasze cele i pomysły. Bullet journal nie pozwala im się zakurzyć, a jednocześnie na bieżąco pokazuje, czy krok po kroku posuwamy się do przodu. Moim zdaniem to właśnie dzięki temu, a nie dzięki pięknym napisom i kolorowym naklejkom, BuJo zyskało tylu fanów.

Dowiedz się, jak prowadzić BuJo

A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak zrobić i prowadzić bulet journal, koniecznie sprawdź też artykuły:

· O tym, jak prowadzić bullet journal

· O budowaniu nawyków – o habit trackerze w BuJo

· O tym, jak dobierać kolory w bullet journalu, aby pięknie wyglądał

Rozkładówki w bullet journal do druku – szablony do pobrania

Szukasz pomysłów na rozkładówki do bullet journal? Sprawdź koniecznie szablony do pobrania, w których znajdziesz gotowe pomysły na to, jak kreatywne planowanie wykorzystać w praktyce.

Justyna Spyrka – juspyrka.pl