Justyna Spyrka – #GangPSC

Notes w kropki. Pierwsze skojarzenie? Oczywiście Planer Pełen Czasu i bullet journal! To BuJo sprawił, że kilka lat temu wybuchła moda na zeszyty, planery i notatniki z kropkowanymi stronami. Uniwersalność kropek szybko jednak wyszła poza nasz kreatywny, bullet journalowy światek, i zaowocowała kreatywnymi pomysłami na notes w kropki.

Co możesz zrobić z zeszytem w kropki?

Co można zrobić z zeszytem w kropki? Na stronach w kropki pisze się, kreśli i rysuje tak samo wygodnie jak na stronach zadrukowanych w linię czy w kratkę. Okazało się, że to, co na kropkowanych stronach napiszemy lub narysujemy, wygląda po prostu bardzo, bardzo dobrze – wzór kropek na papierze jest subtelny i w połączeniu z kreską flamastrów czy długopisów słabo widoczny. W efekcie zapisane strony w kropki wyglądają tak, jakby były gładkie – niby nic, a robi efekt! Szybko zaczęły się pojawiać nowe pomysły na notes w kropki – dzisiaj pokażę Wam kilka z nich, które zdecydowanie wychodzą poza granice standardowego bullet journal.

Pomysł na prowadzenie pamiętnika

Aktualnie czasami z pewnością zastanawiałabym się, co napisać w pamiętniku. Ale kiedy byłam nastolatką, uwielbiałam codziennie opisywać wszystko, co się wydarzyło. Notowałam też różne swoje myśli i wnioski. Dziś, gdy wracam do tych tekstów, z jednej strony śmieję się w duchu ze swojej naiwności, ale z drugiej widzę z dystansu, jak bardzo się wtedy zmieniłam, ile nauczyłam – i odkrywam niby już znane, ale zupełnie nowe podejście do życia. Szczególnie to ostatnie powoduje, że uważam pisanie pamiętnika za wartościowe. A notes w kropki to świetne narzędzie, z którym pomysł na prowadzenie pamiętnika wcielisz w życie.

Aktualnie trudno mi pisać codziennie długie elaboraty, ale gdy mam bardziej stresujący okres, wykorzystuję swój ukochany notes w kropki do luźnych zapisków bez ładu i składu. Nie tworzę specjalnej tabelki do pisania pamiętnika. Po prostu otwieram pierwszą wolną stronę, biorę w rękę pióro i… piszę. Czasami, jeśli mam ochotę, dodaję kolorowy nagłówek z datą.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z dziennikiem. Codzienne zapiski dotyczące wydarzeń trudno nazwać tym poważnym słowem, ale jednak w Planerze Pełnym Czasu bez problemu mogę odnaleźć notatkę o tym, gdzie i z kim poszłam na kawę w środę trzy miesiące temu. Kiedyś przygotowywałam specjalną rozkładówkę po tytułem „Zdarzyło się dziś”. Teraz jednak notuję informacje o danym dniu w… karcie miesięcznej z przodu planera. U mnie na tych stronach króluje minimalizm – kolorowym brush penem zapisuję tylko nazwę miesiąca i daty poszczególnych dni. Same notatki pozostają neutralnie czarne. Czy mieszczę się w kalendarzowych kratkach? Czasami jest trudno, ale odpowiednie pisadło o cienkiej końcówce ułatwia zadanie – w tym celu używam pióra kulkowego Pilot, który jest ostatnio moim ukochanym narzędziem do pisania.

Kolorowe brush peny w kubku i notes na spirali.

A może art journal? Co to jest?

Nazwany angielskim określeniem art journal to w zasadzie taki szkicownik, ale… nie do końca. Co to jest art journal? Dla mnie jest to taki notes w kropki, w którym mogę się kreatywnie wyżyć, kiedy mam za dużo energii w głowie, za dużo myśli lub zmartwień. Szkicownik kojarzy mi się ze żmudną nauką rysowania dłoni w perspektywie, art journal – z szaleństwem i ekspresją. Do moich artystycznych działań wykorzystuję szkicownik w kropki, bo jego gruby papier pozwala zaszaleć.

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć art journal, to zdecydowanie polecam… po prostu zacząć. Z tym, co masz. Ja na przykład bardzo lubię technikę scrapbookingu – ma ona jednak ten minus, że po wykonaniu większych prac zostaje sporo ścinków, które szkoda wyrzucić, a trudno wykorzystać. W moim art journalu właśnie wszelkie ścinki znajdują swoje miejsce w formie małych kompozycji.

Kolekcja Back to study
Kącik biurowy z planerami i pisadłami.

Kreatywny dziennik i pamiętnik – przykłady

Notes w kropki nada się też do… połączenia dwóch powyższych zastosowań. Odkąd odkryłam przykłady kreatywnego dziennika lub pamiętnika– tak zwaną technikę „draw your day” – od czasu do czasu nachodzi mnie na uwiecznienie wspomnień w ten właśnie sposób. Najbardziej lubię malować szybkie obrazki w domu, przy użyciu akwareli, ale nieraz robię to też w podróży – wtedy korzystam z brush penów.

Na początku wykonuję szybki szkic ołówkiem. Następnie dodaję kolor. Staram się wybierać jaśniejsze, mniej nasycone odcienie brush penów – ostatnio króluje u mnie ciepły zestaw brush penów Zebra, ale mieszam go chętnie z Tombowami ABT.

Rysunek samymi brush penami często wygląda blado, dlatego na koniec czarnym cienkopisem dodaję kontury oraz tekst. Nigdy nie jest go dużo, ot, w sam raz, aby zanotować najważniejsze informacje i wypełnić puste miejsca na kartce.

Nie jestem mistrzem tej techniki i nie mam ambicji, aby nim zostać – po prostu czasami mam ochotę się artystycznie wyżyć, a notes w kropki świetnie się do tego nadaje.

Inne zastosowania notesu w kropki

Notes w kropki może oczywiście stać się bazą do stworzenia Twojego kreatywnego planera metodą bullet journal. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobiła w nim przepiśnik na Twoje ulubione przepisy (do ich organizacji świetnie sprawdzi się spis treści, który znajdziesz na początku każdego Planera Pełnego Czasu i Mini Planera Pełnego Czasu), abyś właśnie w takim notesie lub segregatorze organizowała swoje notatki (czy wiesz, że w sklepie PSC czekają na Ciebie wkłady w kropki do segregatorów?), pomysły do zrealizowania czy projekty, które już się dzieją.

Na zdjęcia Waszych pomysłów na to, jak wykorzystać notes w kropki, czekamy na Instagramie – pokazujcie, jak działacie w produktach PSC, oznaczając zdjęcia planerów i notatników hashtagiem #GangBujo – regularnie udostępniamy je na kanale @paniswojegoczasu_official.

Więcej o tym, jak zacząć pisać pamiętnik, i nie tylko