Justyna Spyrka – #GangPSC

Strona tytułowa w bullet journalu to potrafi wzbudzić emocje. Wiele twórczyń BuJo pokazuje w internecie swoje pierwsze strony, które są cudownymi, artystycznymi dziełami sztuki.

Jeśli jednak stawiasz na bardziej praktyczne rozwiązania, a dotąd myślałaś, że strona tytułowa nie jest dla Ciebie – zaczekaj. W dzisiejszym artykule pokażę Ci:

  • jak wykonać stronę tytułową z kalendarzem,
  • jak może wyglądać minimalistyczna, ale użyteczna pierwsza strona w BuJo,
  • oraz jak wykorzystać pomysł na habit tracker w takiej rozkładówce.

Rozkładówka w notesie w kropki i kolorowe brush peny.

Strona w bullet journalu, którą pokochasz lub znienawidzisz

Strona tytułowa służy oczywiście do zaakcentowania, że rozpoczyna się nowy miesiąc. Moim zdaniem ta rozkładówka to taka strona w BuJo, którą możesz kochać lub nienawidzić. Nic pomiędzy.

Początkowo każdy miesiąc w moim notesie w kropki rozpoczynał się dekoracyjną stroną. Szybko jednak zauważyłam, że używam jej tylko w dniu, kiedy ją rysuję. Trochę bez sensu, prawda?

Z tego powodu przez dłuższy czas w ogóle nie rysowałam stron tytułowych dla poszczególnych miesięcy. Wydawało mi się, że są one zbędne. Aż do czasu, kiedy znalazłam przykładowe strony do BuJo, na których znajdowały się zarówno dekoracje, jak i przydatne elementy. I to był strzał w dziesiątkę.

Przykładowe strony BuJo do każdego formatu notatnika

W dzisiejszym tutorialu będę pracować z Planerem Pełnym Czasu oraz z Mini Planerem Pełnym Czasu, ale oczywiście rozmiar i proporcje możesz dostosować do formatu, który jest dla Ciebie najwygodniejszy. To jest największy plus prostych, funkcjonalnych stron tytułowych – na pewno się zmieszczą na kartce, niezależenie od jej rozmiaru.

Moim ulubionym formatem do kreatywnego planowania jest B5, ale BuJo spokojnie możesz prowadzić w mniejszym notesie. Aby wybrać swój ulubiony, możesz przeczytać artykuł z porównaniem planerów w kropki Pani Swojego Czasu.

Pierwsza strona bullet journalu z kalendarzem

Pierwsza strona danego miesiąca w bullet journalu, którą pokażę, to propozycja dla osób, które planuję wiele wydarzeń przypisanych do konkretnych dat. Ta strona tytułowa zawiera całkiem spory kalendarz, który pomieści wiele planów.

Krok 1: Zaznacz proporcje

Na początku określam, jak duże będą poszczególne elementy tej rozkładówki, czyli nagłówek i kalendarz. Delikatnie zaznaczam to ołówkiem. Nie chodzi o szczegółowe rozrysowanie całości tym narzędziem, raczej o schematyczne ustalenie proporcji.

Planer Pełen Czasu w kropki i brush peny Tombow.

Krok 2: Narysuj tabelkę z kalendarzem

Zaczynam od kalendarza, bo on jest zdecydowanie ważniejszy niż nagłówek. Przy pomocy linijki i czarnego cienkopisu Faber Castell rysuję kalendarz na dany miesiąc. U mnie poszczególne okienka mają wymiar 2 x 3,5 cm, czyli 4 x 7 kropek. W sumie kalendarz zajmuje 14 cm na szerokość i 20 cm na wysokość.

Brush penem Tombow ABT podkreślam górę każdego okienka, a potem piórem Stabilo wpisuję datę. Nad kalendarzem tym samym kolorem brush pena rysuję poziomą linię, na której wypisuję nazwy dni, tak aby nic w kalendarzu mi się nie pomyliło.

Ręka rysująca rozkładówkę na lipiec w notesie w kropki.

Krok 3: Dodaj nagłówek

Teraz pisakiem Tombow Fudenosuke piszę w nagłówku nazwę miesiąca. Wykorzystuję technikę kaligrafii pędzelkowej, której możesz nauczyć się w minikursie letteringu PSC.

Żółty planer pełen czasu, Mini Planer i kolorowe brush peny.

Strona tytułowa w stylu minimal bullet journal

Nie każda z nas planuje w oparciu o wydarzenia z konkretną datą. Niemniej mały kalendarz jest praktyczny, bo pozwala zobaczyć cały miesiąc z lotu ptaka. Jeśli nie potrzebujesz dużej tabelki na miesiąc w bullet journalu, możesz przygotować wersję minimalistyczną.

Kolekcja Back to study

Krok 1: Zacznij od nagłówka

Na początku mniej więcej określam połowę wysokości i jedną trzecią szerokości strony w bullet journalu. Robię to na oko, ale oczywiście można użyć linijki.

W wybranym miejscu za pomocą czarnego cienkopisu piszę drukowanymi literami nazwę miesiąca, a potem przy użyciu linijki rysuję poziomą linię po obu stronach napisu. Tak powstaje nagłówek.

Brush peny rozrzucone na biurku.

Krok 2: Przygotuj kalendarz

Pod nazwą miesiąca wypisuję kolejne dni od poniedziałku do niedzieli, używając tylko pierwszych liter. Następnie pod spodem wypisuję numerki, określające daty. Warto sprawdzić dwa razy, którego dnia tygodnia zaczyna się dany miesiąc, aby przypadkiem nie popełnić błędu.

Brush peny Tombow, Mini Planer Pełen Czasu i linijka.

Krok 3: Korzystaj z kalendarza

Kalendarz jest gotowy, ale jak go używać? Pokażę to na przykładzie Wielkanocy, która w tym roku wypadała 12–13 kwietnia.

Zaznaczam te dwie daty kolorową kropką. Pod kalendarzem rysuję taki sam okrąg i wpisuję w niego datę. Obok notuję, jakie wydarzenie. I gotowe.

Strona tytułowa na kwiecień w notesie w kropki.

Pomysł na tracker do Twojego BuJo

Ale nie tylko kalendarz może znaleźć się na stronie tytułowej. Przydatnym rozwiązaniem jest też wplecenie w okładkę trackera humoru lub samopoczucia. Nie wiesz, o co chodzi? Sprawdź, jak korzystać z trackera w BuJo.

Krok 1: Narysuj najważniejsze elementy

Na samym początku wybieram, gdzie znajdzie się nagłówek oraz klucz z kodem kolorystycznym dla trackera. Piszę nazwę miesiąca drukowanymi literami. Do wypełnienia trackera będę używać mazaków z zestawu Tombow Candy. Określam znaczenia poszczególnych kolorów w kluczu.

Dłoń pisząca w notesie w kropki.

Krok 2: Wypełnij stronę

Następnie na całej stronie rysuję na czarno kółka. Okręgi numeruję od 1 do 30 czarnym cienkopisem, starając się, aby numeracja była delikatna i nie wybijała się na pierwszy plan. Nadprogramowe kropki zakreślam na czarno.

Krok 3: Korzystaj z rozkładówki

Każdego dnia wieczorem, w czasie uzupełniania mojego BuJo, wracam do strony tytułowej i koloruję odpowiednie kółko według klucza. Na koniec miesiąca uzyskują kolorową stronę tytułową, a dodatkowo zapis tego, jak wesoły (lub nie) był to czas.

Strona tytułowa na kwiecień w planerze w kropki.

Zobacz, jak zrobić bullet journal samodzielnie

Mam nadzieję, że te trzy tutoriale przypadły CI do gustu. Jeśli szukasz więcej informacji o tym, jak zrobić BuJo, sięgnij koniecznie do: