Tabela nawyków, habit tracker, śledzik dobrych nawyków – to kilka nazw, które określają to samo narzędzie: rozkładówkę w bullet journalu lub kalendarzu, pomagającą monitorować codzienne wykonywanie różnych czynności.

Jeśli nie do końca wiesz, do czego taka strona może być przydatna, zapraszam do czytania. Przygotowałam dla Ciebie 10 pomysłów na różne trackery, które są łatwe w wykonaniu i naprawdę użyteczne.

Co to jest habit tracker w bullet journalu?

Zanim jednak przejdziemy do rysowania, warto wyjaśnić, czym w ogóle jest habit tracker w BuJo. To taka tabelka, którą wypełniasz listą nawyków lub innych codziennych czynności, a potem po ich wykonaniu odznaczasz, że już masz je z głowy.

Habit tracker to typowe narzędzie do budowania dobrych nawyków, ale trackery mogą być bardzo różne – czytaj dalej, a sama się przekonasz.

1. Prosty planer do budowania nawyków

Najprostszy habit tracker to tabelka składająca się z dwóch części. W lewej kolumnie wypisujemy nawyki, nad którymi chcemy pracować, a w prawej części daty lub nazwy dni. Można taką tabelkę przygotować na cały miesiąc lub na tydzień. Bardzo prosta, minimalistyczna wersja wymaga użycia tylko jednego narzędzia, na przykład cienkopisu.

2. Strona w BuJo do monitorowania oszczędności

Tracker można też wykorzystać do monitorowania tego, jak wzrastają nasze oszczędności. Taka strona w BuJo sprawdzi się na przykład wtedy, gdy chcesz regularnie odkładać konkretną kwotę.

Aby stworzyć taką rozkładówkę, napisz nagłówek. Następnie narysuj pionowe prostokąty – każdy z nich dotyczy jednego z celów oszczędnościowych. Podziel słupki na mniejsze części-cegiełki. Będą one odpowiadać konkretnych kwotom, które zamierzasz regularnie odkładać. Kiedy to zrobisz, pokoloruj cegiełkę.

Moim zdaniem takie wizualne przedstawienie postępów w oszczędzaniu może być całkiem motywujące.

3. Dobre nawyki – aktywność fizyczna

Jednym z podstawowych dobrych nawyków jest aktywność fizyczna. Możesz ją monitorować w kalendarzu miesięcznym. Wypisz po kolei daty lub skorzystaj z gotowej rozkladówki, a następnie stwórz kod kolorystyczny, na przykład: niebieska kropka – joga, zielona – bieganie, różowa – siłownia. Każdego dnia zaznacz, jaką aktywność wykonałaś. W dni przerwy nie koloruj nic – dzięki temu zobaczysz, czy aby leniwe dni nie przewyższają liczbą tych aktywnych.

4. Zdrowa dieta w planerze

Zdrowa dieta wydaje się trudna, ale jak przekonuje dietetyczka Monika Ciesielska w książce Bez liczenia i ważenia, niewielkie zmiany mogą mieć duży wpływ.

Jakie nawyki związane ze zdrową dietą możesz monitorować? Na przykład: spożycie 400 g warzyw i owoców dziennie, picie odpowiedniej ilości wody, jedzenie zdrowego śniadania lub to, czy danego dnia skusiłaś się na niezdrową przekąskę.

Aby wykonać taki tracker, w lewej kolumnie od góry do dołu wypisz daty. W prawej kolumnie możesz małymi doodle’ami zaznaczyć, o jaki nawyk chodzi. Analogicznie jak w przypadku innych tabelek, zaznaczaj codziennie, co udało Ci się wykonać.

5. Codzienne picie wody

Jeśli masz problem z codziennym piciem odpowiedniej ilości wody, mały habit tracker przy liście zadań na dany dzień zdecydowanie pomoże Ci rozwiązać ten problem.

W wersji minimalistycznej możesz po prostu stawiać krzyżyk na samym dole listy, w wersji trochę bardziej kreatywnej – narysować odpowiednią liczbę kropelek i kolorować je po każdej wypitej szklance.

Bardzo lubię takie rozwiązanie, bo za każdym razem, gdy spoglądam na listę to-do, przypominam sobie o piciu wody. To też świetny sposób na wstanie zza biurka – wykreślam zadanie, a potem podnoszę się z krzesła i idę po szklankę wody. Dzięki temu buduję dwa zdrowe nawyki jednocześnie.

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

6. Tracker snu

Bardzo ważnym nawykiem mającym realny wpływ na naszą produktywność jest odpowiednia ilość snu. Jednym ze sposobów, aby tę ilość zwiększyć, a przynajmniej wiedzieć, ile realnie śpimy, jest korzystanie z trackera snu.

Aby stworzyć taką rozkładówkę, wypisz po lewej stronie daty. Na górze strony wynotuj godziny, które prawdopodobnie spędzisz w łóżku. Ja na wszelki wypadek wypisuję je już od godziny 21:00, bo czasami kładę się dość wcześnie.

Po każdej nocy zakoloruj liczbę kwadratów, odpowiadającą liczbie godzin, które przespałaś. Dzięki temu czarno na białym zobaczysz, ile czasu poświęciłaś na sen. Warto przeanalizować to w kontekście zadań, jakie danego dnia masz zamiar zrealizować – jest spore prawdopodobieństwo, że im mniejszy słupek w trackerze snu, tym krótsza będzie Twoja lista załatwionych spraw.

7. Monitorowanie pisania pracy licencjackiej lub innego dużego projektu

Aby osiągnąć duży cel, trzeba podzielić go na małe zadania.

Jeśli piszesz pracę licencjacką, magisterską albo książkę, możesz na przykład założyć, że poświęcisz na to godzinę dziennie. Godzina pisania to jeszcze nie jest przytłaczająca ilość pracy, a jednak zbliża Cię do celu.

W trackerze pisania oprócz odhaczenia godziny spędzonej na tej czynności możesz też zanotować, ile znaków przybyło Twojej pracy. Na środku tabelki wypisz daty. Po lewej zaznacz krzyżyk, gdy spędzisz godzinę na pisaniu, a po prawej – zanotuj liczbę znaków.

System codziennej pracy „choć przez chwilę” sprawdzi się nie tylko w czasie pisania pracy czy książki, ale też na przykład w monitorowaniu nawyku czytania lub uczenia się.

8. Jak więcej czytać z habit trackerem?

A skoro już o czytaniu mowa – mole książkowe też mogą zrobić swój tracker. Prosty śledzik możesz wykonać analogicznie do proponowanych powyżej rozkładówek. A jeśli lubisz kreatywne planowanie, możesz skorzystać z tej propozycji rozkładówki, która pomoże Ci więcej czytać.

Ta strona w planerze to jednocześnie tracker liczby przeczytanych książek, lista czytelnicza oraz narzędzie do monitorowania postępu. Aby go wykonać, napisz nagłówek na górze strony. Następnie narysuj tyle doodli z wizerunkiem książki, ile pozycji chcesz przeczytać w danym miesiącu lub roku.

Gdy rozpoczynasz nową lekturę, zanotuj jej tytuł pod rysunkiem. Postęp w czytaniu oznacz, kolorując odpowiednią część rysunku. Gotowa rozkładówka w trakcie używania wygląda tak:

9. Strona do BuJo dla psiary lub kociary

Odkąd mam psa, bardzo doceniam tracker wszystkich okołoweterynaryjnych zadań. Taka strona do BuJo jest bardzo prosta w wykonaniu, a pomoże Ci lepiej zadbać o swojego pupila. Ja wypisałam po prostu kolejne miesiące, a na górze tabelki różne „psie” zadania: odrobaczenie, szczepionka itp. Zaznaczyłam pisakiem do kropek, w którym miesiącu dana rzecz ma się odbyć, i gdy tak się stanie, zaznaczam ją ptaszkiem.

10. Jak podlewać kwiaty z trackerem w BuJo?

Hodowanie roślin to trudna sztuka, szczególnie gdy zapomina się je podlewać. Na szczęście jest tracker, który – raz przygotowany – podpowie, jak podlewać kwiaty.

Tę rozkładówkę przegotowuję, odwracając planer poziomo. Po lewej wypisuję nazwy roślin, a na górze daty. Oddzielam tygodnie pionowymi liniami. Następnie przy użyciu pisaków do kropek zaznaczam, którą roślinę w jaki dzień powinnam podlać. Po wykonaniu zadania zaznaczam to ptaszkiem.

Dobre nawyki – lista tego, co może Cię zainteresować

Justyna Spyrka – #GangPSC