Justyna Spyrka – #GangPSC

Miniplaner, Planer Pełen Czasu, notes, notatnik, szkicownik. Na spirali, szyty, klejony. Ze wstążeczkami, z grubym papierem, w kropki, gładki. I mnóstwo, mnóstwo innych cech, które odróżniają od siebie najważniejsze akcesoria do bullet journalu: notatniki. Ponieważ wiem, że łatwo się w tym świecie pogubić, przygotowałam dla ciebie porównanie planerów Pani Swojego Czasu, tak, abyś bez problemu mogła wybrać swój idealny notatnik.

Z artykułu dowiesz się:

  • Dlaczego warto dobrze wybrać zeszyt do bullet journal
  • W czym możesz prowadzić BuJo
  • Jakie rozmiary notatników możesz kupić w sklepie PSC
  • Jaki papier jest dla ciebie

Poznasz też szczegółowo wszystkie rozwiązania, które proponuje Pani Swojego Czasu. Dzięki temu przewodnikowi nie będziesz już mieć dylematu, co wybrać.

Stos planerów i notesów z kolorowymi tasiemkami.

Dlaczego notes do bullet journal jest tak ważny?

Jeśli planujesz metodą bullet journal albo inną, do której przydaje się niedatowany planer, to z pewnością swojego notatnika używasz codziennie w najróżniejszych sytuacjach. Jego celem jest towarzyszenie ci w podróży do realizacji celów bez względu na to, czy grzecznie leży na biurku, czy właśnie wylałaś na niego kawę albo może stał się zabawką psa.

Notes ma wytrzymać twoje tempo i zachęcić cię do realizowania planów. Dlatego musi to być produkt funkcjonalny i dopasowany do twoich potrzeb. Aby wybrać swój idealny notes w kropki, warto wziąć pod uwagę kilka cech różnych notatników.

Zobaczmy je na przykładzie produktów ze sklepu Pani Swojego Czasu.

Notesy w kropki i pastelowy segregator

Notes w kropki – czy jest dla ciebie?

Na początku warto się zastanowić, czy planowanie na papierze jest dla ciebie.

Jeśli tylko ty korzystasz ze swoich zapisków, nie potrzebujesz mieć do nich ciągłego dostępu i zwyczajnie lubisz pracę z papierem, to zdecydowanie są przesłanki za tym, że planowanie w notatniku jest dla ciebie.

Jeśli dodatkowo jesteś papierniczą maniaczką, lubisz piękne przedmioty, kręci cię rękodzieło – to już zdecydowanie wiadomo, że kreatywne planowanie metodą BuJo to jest to.

Rozmiar planera ma znaczenie

Jedną z ważnych cech notesów do planowania jest ich rozmiar. Z jednej strony im większy i grubszy planer, tym więcej zapisków pomieści. Możesz w nim spokojnie planować wiele obszarów życia i prawdopodobnie wystarczy miejsca na cały rok.

Z drugiej strony jeśli swój notatnik nosisz codziennie w torebce lub zwyczajnie planujesz nieregularnie lub niewiele, zbyt masywny produkt może cię zniechęcać do używania go – a to pierwszy stopień do porzucenia planowania.

Otwarte notesy i planery.

Kartki w kropki czy gładkie?

Ważną kwestią jest też papier. W zależności od tego, jakich innych papierniczych akcesoriów do bullet journal używasz, będzie miał on kluczowe znaczenie. Planery Pełne Czasu oraz Miniplanery, a także Notesy Pełne Czasu są zaopatrzone w gładki, ale nie śliski papier w kropki, który idealnie sprawdza się do kreatywnego planowania. Papier leciutko prześwituje, co jest bardzo przydatne w rysowaniu powtarzalnych, na przykład tygodniowych rozkładówek, bo nie trzeba co rusz odmierzać tabelek linijką. Papier ten świetnie współpracuje z piórem, cienkopisem i brush penem. Jest wręcz stworzony do ćwiczenia kaligrafii pędzelkowej.

Z kolei notatnik na spirali to już papier dla kreatywnych maniaczek, które w swoim notesie lubią bawić się akwarelami, wyklejankami i artystycznie się spełniać. Papier w delikatne kropki lub gładki szkicownik to już twój wybór.

Kolorowe planery, Śliwka i Puderniczka 2.0. Kubek z brush penami.

Notes w kropki B5 – Planer Pełen Czasu

Król planerów w kropki – Planer Pełen Czasu – wyróżnia się swoją wielkością. Format B5, 256 numerowanych strona i waga około 650 gramów powoduje, że to idealne narzędzie do planowania na co dzień przez cały rok. Można do tego wykorzystać specjalnie przygotowane strony ze spisem treści oraz 12 kart przeznaczonych na kalendarze miesięczne.

Kolekcja Back to study

Ale planer nadaje się też do kreatywnych działań w zakresie bullet journal oraz brush letteringu.

W Planerze Pełnym Czasu znajdziesz trzy wstążeczki, którymi w łatwy sposób można zaznaczyć najważniejsze strony, kieszonkę na luźne zapiski, gumkę na długopis oraz tę zamykającą cały notatnik, aby żadne wielkie plany z niego nie uleciały. Dzięki temu, że planer jest szyty, bez problemu rozkłada się na płasko.

Planer Pełen Czasu świetnie sprawdzi się jako narzędzie stacjonarne. Choć jego okładkę można czyścić, to noszenie go w torebce przez cały dzień może być nieco uciążliwe.

Notesy na spirali.

Notes w kropki A5 – a może notatnik lub szkicownik?

Jednak osoby, które chcą znaleźć złoty środek między odpowiednim formatem a poręcznością notatnika nie będą zwiedzione.

Aż trzy różne produkty PSC mają bowiem standardowy format zeszytu do bullet journalu, czyli A5 lub zbliżony.

Pierwszy to notatnik na spirali. Ma on gruby biały papier, który doskonale przyjmie artystyczne działania: wyklejanki, zabawy pisakami pędzelkowymi, rysunki wykonane cienkopisami, a nawet farbami. Do dyspozycji mamy 200 białych stron w kropki, które dzięki perforacji łatwo odseparować od całości i powiesić na przykład nad biurkiem.

Takie same funkcje spełnia również szkicownik z kropkami lub gładkim papierem.

Trzecim bohaterem formatu A5 jest Notes Pełen Czasu. Dzięki papierowi jak z planera idealnie nada się on do tworzenia notatek i rozkładówek BuJo, a z kolei nieco drobniejsza forma oraz miękka okładka czynią z niego dobrą alternatywę dla Planera Pełnego Czasu, jeśli ze swoim zeszytem w kropki musisz się przemieszczać. W dodatku notes waży tylko 400 gramów. Mamy do dyspozycji wstążeczki do zaznaczania najważniejszych stron oraz gumkę-zamknięcie. Notes zawiera 252 szyto-klejone strony, dzięki czemu rozkłada się idealnie na płasko. A do wyboru macie przepiękne, słodkie okładki z kolekcji #pastelove.

Różowa wyklejka notatnika w kropki.

Mały notatnik w kropki – Miniplaner Pełen Czasu

Maluszkiem wśród narzędzi do planowania PSC jest Miniplaner Pełen Czasu. Szyty i zaopatrzony w solidną okładkę w wielu kolorach do wyboru kusi formatem zmniejszonego A5, który mieści się w każdej torebce i waży jedynie 305 gramów. Jego 180 numerowanych stron w kropki i cudowny papier w połączeniu z gotową tabelką do spisu treści oraz kartami miesięcznymi pozwalają planować tak, jak najbardziej lubisz. Luźne notatki zmieszczą się w tylnej kieszeni, najważniejsze strony możesz zaznaczyć trzema przekładkami, a odpowiednie gumki przytrzymają pisadło i zamkną planer.

Miniplaner Pełen Czasu idealnie sprawdzi się, jako mniejszy bullet journal – na przykład dla tych osób, które lubią minimalistyczne rozkładówki.

BuJo w segregatorze z wkładem A5

Alternatywą dla notatnika może być kolorowy segregator. Pozwala on na swobodne przekładanie kartek, co może być zaletą, jeśli lubisz tworzyć bardzo długie listy. Gdy braknie ci miejsca, możesz po prostu dołożyć kolejną stronę i gotowe.

Poręczny rozmiar A5 oraz wkład w kropki mogą być narzędziami, które pomogą ci się zorganizować kreatywnie, a jednocześnie praktycznie.

Planując w systemie bullet journal, warto rozważyć wybór segregatora jako miejsca do porządkowania kolekcji – czyli rozkładówek z listami książek do przeczytania, filmów do obejrzenia, miejsc do odwiedzenia itp. Posiadanie odrębnego narzędzia do takich zapisków ma tę zaletę, że list nie musisz przenosić do kolejnego zeszytu w czasie migracji, na przykład na koniec roku.

Planer bez dat – porównaj i wybierz ten jedyny

Tabela z porównaniem planerów.

Z czym łączyć planer? Poznaj zestaw do bullet journal

Notatnik to jednak nie wszystko. Inne akcesoria do bullet journal, które mogą ci się przydać, to na przykład:

Jeśli potrzebujesz więcej informacji i narzędzi, możesz się skusić na gotowy zestaw do bullet journal, który znajdziesz w sklepie Pani Swojego Czasu.