Planer Pełen Czasu tej jesieni będzie obchodził swoje 3 urodziny. Gdy pracowałyśmy nad nim w 2017 roku, nikomu nie śniło się, że raptem po kilku latach nasza planerowa rodzina stanie się tak niesamowicie kolorowa i urozmaicona – w te wakacje zaprosiłyśmy do niej dwa nowe kolory, Malediwy i Rafę Koralową. Całkiem niedawno zapadła również decyzja, że planery pojawiać się będą w krótkich, limitowanych seriach, a gdy jakiś kolor się wyprzeda, nie będzie już wracał na nasze sklepowe półki. Stosik naszych kolorowych planerów rośnie w oczach, a przez te lata #GangPSC, jak nikt inny, nauczył się pokazywać Planer Pełen Czasu na zdjęciach. Dzisiaj pokazujemy kulisy naszej pracy – jeśli interesuje Was fotografia produktowa, szukacie pomysłów na to, jak robić zdjęcia planerów, artykułów papierniczych czy innych lifestylowych gadżetów lub po prostu chcecie podejrzeć, jak Gang pracuje nad contentem, zapraszamy!

W dzisiejszym tekście Martyna, Klaudyna, Kuba, Justyna i Kasia opowiedzą, jak robić zdjęcia planera, które nie tylko świetnie pokazują produkt, ale przede wszystkim pomagają go sprzedawać i promować. Nasze zdjęcia pojawiają się nie tylko na blogu, ale również w mediach społecznościowych, w reklamach i newsletterach Pani Swojego Czasu, a tak naprawdę żadne z nas nie fotografuje w profesjonalnym studio wyposażonym w najdroższe lampy i sprzęt z wyższej półki! Zobacz, kto robi zdjęcia telefonem, komu do pracy wystarcza dzienne światło, kto wspomaga się blendą zrobioną z pudełka i na czyich zdjęciach nie może zabraknąć ludzkiego elementu!

A jeśli kiedyś będziesz miała ochotę pochwalić się swoim Planerem Pełnym Czasu na przykład na Instagramie (czy wiesz, że hashtag #planerpełenczasu na IG zebrał już ponad 1000 zdjęć?), wróć do tego artykułu i przypomnij sobie, jak robić zdjęcia planera, które będą się klikać i zbierać serduszka – uwielbiamy je oglądać i udostępniać na kanale @paniswojegoczasu_official!

Jak robić zdjęcia planera opowiada Martyna, nasza InstaCzarodziejka

Podchodząc do fotografowania, zazwyczaj mam już pewną wizję tego, jak chcę, by wyglądały zdjęcia i produkty na nich. Jednak i tak wszystko wychodzi w trakcie pracy. Pod ręką mam zawsze wszystkie rzeczy i co chwilę coś dokładam, zabieram, przesuwam. Robię naprawdę wieeeele zdjęć, żeby później wybrać jedno, góra dwa.

Zdjęcia robię wyłącznie telefonem, używam iPhone 11 Pro Max. Ma naprawdę świetny aparat z wieloma funkcjami. Często korzystam ze statywów, lampy w formie pierścienia, która ma 3 różne temperatury światła (światło ciepłe, średnie i chłodne) oraz pilota do telefonu, który umożliwia mi robienie zdjeć także na odległość, bez konieczności używania samowyzwalacza.

W swoich zdjęciach staram się dodać element ludzki, choćby dłoń trzymająca kubek z kawą. Amerykańscy naukowcy (:P) udowadniają, że zdjęcia na których jest taki element, są bardziej klikalne, czyli bardziej przyciągają uwagę.

Jak robić zdjęcia planerów – porady od Kuby, Dyktatora Filmowego

Robienie zdjęć zaczynam zwykle od znalezienia inspiracji. Czasem mam już w głowie gotowy pomysł, ale kiedy go brakuje, to z pomocą przychodzi Pinterest albo Instagram, które są olbrzymią bazą inspiracji. Następnie układam plan zdjęciowy. Jeśli mają to być flat laye, korzystam z białego tła, na którym rozkładam produkty i dodatki. Czasem wystarczy zwykła podłoga albo stolik. Wszystko zależy od pomysłu i kreatywności. Np. żeby zaaranżować zdjęcia przy biurku, wcale nie trzeba takiego biurka posiadać (ja właśnie nie posiadam), ale można tak zaaranżować przestrzeń swojego planu zdjęciowego, żeby uzyskać taki efekt, jaki się chce pokazać.

Korzystam z aparatu Lumix GH5, którym nagrywam też filmy, ale sam sprzęt to sprawa drugorzędna, bo dobre zdjęcie można równie dobrze zrobić telefonem. Ważniejsze od samego aparatu są: dobry pomysł i oświetlenie planu. Sam korzystam z lamp światła stałego i softboxów. Czasem wystarczy też światło z okna i rozświetlenie ciemnych miejsc blendą albo lampą. Ważny jest też statyw z możliwością mocowania nad fotografowanymi produktami. Zdjęcia robię w plikach RAW, które dają większe możliwości edycyjne, niż zwykłe pliki JPG. Edytuję w Photoshopie, choć ostatnio przerzucam się na alternatywne rozwiązanie – program Affinity Photo. Przy obróbce ważne jest zbalansowanie obrazu, tak, by nie utracić szczegółów zdjęć. Zbytnie rozjaśnianie albo zbyt duże kontrastowanie zdjęcia może pozbawić je szczegółów. Nie mniej ważne jest też prawidłowe ustawienie balansu bieli, który w programie do obróbki można łatwo skorygować, tak żeby biele nie były ani zbyt niebieskie, ani zbyt żółte, tylko białe. Przy obróbce ważny jest też retusz, czyli usuwanie zbędnych elementów ze zdjęcia, jak na przykład pyłków kurzu, które się na planie zaplątały, albo włosów (zwłaszcza jak się mieszka z kotkami xD). Dlatego ważne jest też przed zrobieniem zdjęcia przygotowanie produktów. Wyczyszczenie ich, przetarcie miękką szmatką z mikrofibry – kilka sekund przygotowań przed zrobieniem zdjęcia zaoszczędzi Wam kilkanaście minut podczas retuszu.

Podczas samego fotografowania warto ustawić oświetlenie w ten sposób, żeby po zrobieniu zdjęcia nie było widać niepotrzebnych odbić światła i odblasków. Szukaj takiego sposobu ustawienia światła, żeby zdjęcie wyglądało naturalnie. Jeśli nie posiadasz lamp foto, nie radzę korzystać z oświetlenia w pokoju, ponieważ żarówki i świetlówki świecą światłem “ciepłym”, które kompletnie zmieni kolorystykę na zdjęciu. Jeśli w pokoju jest już akurat zbyt ciemno, warto odłożyć zdjęcia na następny dzień i zrobić je przy świetle dziennym z okna. W takim świetle wszystko wygląda lepiej.

Jak robić zdjęcia planerów – zobacz, co mówi Justyna, nasz FreakBujo!

Na początku tworzę listę zdjęć, które mam przygotować. Jeśli już na początku wiem, co oprócz planera ma się na nich znaleźć, również to notuję. Następnie przygotowuję set akcesoriów, które będą towarzyszyć Planerowi Pełnemu Czasu. Najczęściej są to brushpeny Tombow, pióro, rzadziej zakreślacze lub naklejki. Zdjęcia robię zawsze na białym biurku, ale przydaje się też coś do ożywienia tła. Moim ulubieńcem jest czarna dekoracyjna kratka, choć czasem korzystam też na przykład z papieru akwarelowego (ma fajną teksturę) albo swetrów w stonowanych kolorach.

Gdy wszystkie przydasie mam już zgromadzone, zaczynam układać przedmioty do zdjęcia i bawić się kadrem. Lubię flatlaye „po skosie”, najchętniej o otwartej kompozycji, gdzie poszczególne elementy „uciekają” z kadru. Ale często też fotografuję z żabiej perspektywy, czyli z dołu – to dodaje dynamiki oraz pozwala podkreślić to, co ważne na zdjęciu – bo znajduje się to bliżej odbiorcy.

jak robić zdjęcia planera

Flatlay po skosie / Żabia perspektywa

Korzystam z białego blatu mojego biurka i – najważniejsze! – dziennego światła. Zdjęcia robię przed południem, gdy światło w moim domowym biurze jest najlepsze. Przydaje się też blenda, która rozjaśni cienie. W tym celu używam pokrywki białego pudełka.
Zdjęcia najczęściej robię iPhone’em 8 – jest to szybki sposób, a fotografie są naprawdę dobrej jakości. Rzadziej odpalam aparat – bezlusterkowca Canon EOS M10 z kitowym obiektywem 15-45 mm. Ponieważ oba urządzenia robią raczej ciemne zdjęcia, wykonuję później obróbkę w programie Adobe Lightroom. Korzystam z wersji na komputer, w której przygotowałam sobie swoje własne presety.

Kolekcja Back to study
jak robić zdjęcia planera

Staram się nie robić zdjęć, gdy na blat mojego biurka bezpośrednio padają promienie słoneczne. Powodują one, że jasne elementy są przepalone, a inne zbyt ciemne. Zdecydowanie lepszy efekt uzyskuje się, korzystając z miękkiego, niebezpośredniego światła dziennego. Gdy jest bardzo słonecznie (a mieszkam w Hiszpanii, więc to częsta sprawa), wieszam w oknie białe cienkie prześcieradło, które dodatkowo zmiękcza ostre światło słoneczne.
Gdy na zdjęciu ma pojawić się moja pisząca dłoń, pomagam sobie selfie stickiem. Jestem praworęczna, więc strzelenie sobie fotki lewą ręką bez kijka do selfie to nie taka prosta sprawa.

jak robić zdjęcia planera

Choć to, jakie kolory chcemy mieć na zdjęciu, zależy od naszych preferencji, to staram się, aby w całej kompozycji pojawiało się tylko kilka dopasowanych kolorów. Jeśli na przykład fotografuję rozkładówkę w pastelowych kolorach, to akcesoria wokół planera nawiązują do nich kolorystycznie. Dołożenie tutaj ostro czerwonej szminki przeniosłoby akcent na zdjęciu na niewłaściwy obiekt.
W czasie obróbki zazwyczaj delikatnie podciągam nasycenie, ściemniam czernie i rozjaśniam biele na tym elemencie, który jest najważniejszy, na przykład w rozkładówce bujo. Dzięki temu ten fragment zdjęcia łatwiej zyskuje uwagę odbiorcy. Trzeba tylko uważać, żeby nie przedobrzyć – wtedy zdjęcie będzie wyglądać nienaturalnie.

Jak robić zdjęcia planera – podpowiedzi od Klaudyny, Władczyni Contentu

Zdjęcia zawsze staram się robić w świetle naturalnym, gdy nie ma ostrego słońca. Odsłaniam wtedy rolety i układam wszystko na podłodze półtora metra od okna. Takie umiejscowienie nie tylko dobrze oświetla to, co zamierzam fotografować, ale jest też wygodne w przypadku fotografii typu flat lay. Przygotowuję sprzęt, tło i materiały i staram się za jednym razem wykonać kilka zdjęć różnych układów, żeby nie musieć wyciągać wszystkiego każdego dnia od nowa.

jak robić zdjęcia planera

Fotografuję smartfonem – Redmi Note 8 Pro – bo po prostu nie mam serca do wyciągania i ustawiania kilkunastoletniej lustrzanki, a potem zrzucania wszystkiego na dysk. Telefon ma bardzo dobry aparat i świetnie sobie radzi. Samo obrabianie i udostępnianie zdjęć jest proste i szybkie – i właściwie wszystko jestem w stanie zrobić bez udziału komputera.

Do fotografowania nie wykorzystuję już softboksa ani statywu – ręka i światło dzienne dają radę (niech żyje brak profesjonalizmu!) – za to korzystam z różnych teł, które urozmaicają zdjęcia i sprawiają, że dużo łatwiej komponuje mi się konkretne układy. Później zostaje już tylko drobna obróbka w aplikacji Snapseed albo VSCO – i gotowe!

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią i szukasz prostych pomysłów na to, jak robić zdjęcia planerów, pamiętaj, że nie potrzebujesz profesjonalnego sprzętu i nie musisz mieć specjalnych fotograficznych umiejętności, ale bądź otwarty na uczenie się nowych rzeczy. Mnie bardzo dużo daje czytanie o kadrowaniu, spójności i obróbce, śledzenie blogów fotografów i szukanie inspiracji w sieci – na Pintereście czy Instagramie.

W internecie można także znaleźć dużo ciekawostek dla osób, które chcą fotografować „po kosztach”. Jak zrobić domową blendę? Skąd brać tła do zdjęć? Jak stworzyć namiot bezcieniowy? Jeśli jedynym, co nas powstrzymuje przed robieniem lepszych zdjęć, są finanse, to z pewnością takie porady będą bardzo przydatne. 

Jak zrobić zdjęcia planera opowiada Kreatywnie Nam Planująca Kasia

Przed każdą sesją produktową na początku zastanawiam się, po co robimy konkretne zdjęcia, a konkretniej, gdzie będą użyte i w jakich kanałach komunikacji wykorzystane. Bardzo często szukając pomysłów na to, jak zrobić zdjęcia planerów czy innych produktów, zapominamy o tym, że zdjęcia, które sprzedają, to zdjęcia pokazane w kontekście. Myśląc więc jak na zdjęciu pokazać konkretną rzecz, szukam od razu pomysłu na sytuację, scenkę, w której mogłabym ten produkt umiejscowić – wszystko po to, aby osoba, która ogląda zdjęcie, mogła się z nim utożsamić. Na podstawie tych przemyśleń planuję ujęcia, szykuję rekwizyty i zabieram się do pracy.

jak robić zdjęcia planera

Do sesji produktowych korzystam z aparatu Olympus Pen E-PL8 z jasnym obiektywem 45mm. Czasem korzystam z telefonu, ale umówmy się – 99% moich zdjęć to te robione moją ulubioną, jasną stałką. Nie jest to typowy obiektyw do zdjęć robionych z góry, ale… trudno? Mam swoje sposoby, aby sobie z nim poradzić (najczęściej po prostu wspinam się na jakiś stołeczek, żeby obiektywem objąć całą potrzebną mi przestrzeń). Najchętniej robię zdjęcia przy świetle dziennym, w sytuacjach awaryjnych ratuję się zestawem dwóch lamp-parasolek. Każda z nich wyposażona jest w dwie żarówki 85W ze światłem stałym, o temperaturze 5500K i jest to zestaw, który świetnie radzi sobie w trudniejszych warunkach. Pomagam sobie często blendą, która pięknie odbija światło, rozprasza cienie i rozjaśnia zdjęcie już w momencie jego robienia, mam również kilka winylowych teł do zdjęć, które wykorzystuję do sesji produktowych.

jak robić zdjęcia planera

Jeśli miałabym podpowiedzieć w kilku słowach, jak zrobić zdjęcia planera lub innego produktu, skupiłabym się na tym, że warto zadbać o różnorodne ujęcia. Ja na przykład na początku robię serię zdjęć flatlay, a zanim zmienię kompozycję fotografuję detale, potem resztę. Staram się w czasie jednej sesji ogarnąć kilka tematów, dbam o różnorodność (np. zmieniam dodatki, takie jak kubeczek, pisadła czy naklejki, które widać na zdjęciach), aby te zdjęcia były bardziej uniwersalne. Jeśli robię zdjęcia sezonowe (na przykład z kwiatami lub z owocami), to dbam o to, aby zrobić też kilka neutralnych kadrów – takie uniwersalne zdjęcia produktowe mogą przydać się przy różnych okazjach.

Zdjęcia produktowe powinny być również obrobione tak, aby kolor produktu nie budził żadnych wątpliwości – nie jest to proste, dlatego warto fotografować w RAWach i zadbać o jak najlepsze warunki i ustawienia aparatu już w momencie robienia zdjęcia – tak, jak Kuba wspomniał wyżej, to wszystko oszczędza bardzo dużo czasu przy edycji i retuszu zdjęć!

Pokaż nam swoje Planery Pełne Czasu!

Lato to wspaniały czas na fotograficzne eksperymenty – światła mamy pod dostatkiem, dni są dłuższe, złota godzina kusi magicznymi kolorami, a naturalnych, często smakowitych dodatków pod ręką cała masa! Mamy nadzieję, że nasze gangsterskie podpowiedzi zachęcą Cię do złapania aparatu w dłoń! Fotografia produktowa to fajna i bezpieczna przestrzeń do uczenia się pracy z aparatem – nikt Ci tu nie ucieka z kadru, możesz do woli bawić się kompozycją i testować najróżniejsze ustawienia aparatu (lub aparatu w telefonie!). Planer Pełen Czasu to wdzięczny model – zrób mu piękną sesję zdjęciową. Pokaż na tych zdjęciach, jak korzystasz z planera, w jakich codziennych sytuacjach Ci on towarzyszy, gdzie w nim planujesz. A jeśli tylko masz ochotę, podziel się zdjęciami z sesji na Instagramie – pamiętaj o oznaczeniach #planerpelenczasu i @paniswojegoczasu_official – czekamy na Twoje zdjęcia i z przyjemnością będziemy je udostępniać i pokazywać dalej światu!