Marcin Iwuć – ekspert #KlubuPSC

Cześć! Nazywam się Marcin Iwuć i chciałbym Ci pokazać, że finanse osobiste są naprawdę proste, nawet jeśli do tej pory miałaś z tym trudności, a pieniądze ciągle gdzieś Ci uciekają. W nadchodzącej edycji Klubu PSC pokażę Ci krok po kroku, po ludzku i bez ściemy, jak poukładać swoje finanse i przejąć i nad nimi kontrolę.  

Kim jestem? 

Zastanawiałem się, w jaki sposób najlepiej Ci się przedstawić. Mogę powiedzieć, że jestem przedsiębiorcą, finansistą posiadającym tytuł CFA i wieloletnie doświadczenie. To pewnie da Ci jakieś wyobrażenie o moich kompetencjach, ale, jak podejrzewam, niewiele powie Ci o mnie jako osobie. Dlatego przedstawiając się, lubię mówić o sobie jako o człowieku z misją. Pragnę uzbroić 15 milionów Polaków w wiedzę i narzędzia, które skutecznie pomogą im zadbać o własne finanse, by mogli się bogacić i realizować swoje pasje. Konsekwentnie realizuję ten cel, m.in. prowadząc blog marciniwuc.com, podcast Finanse Bardzo Osobiste i kanał na YouTubie.  

Marcin Iwuć

Dlaczego 15 milionów? 

Skąd taka liczba? W naszym kraju mamy nieco ponad 14 milionów gospodarstw domowych i ta liczba stale rośnie (przybywa gospodarstw jednoosobowych). Głęboko wierzę, że jeśli w każdym polskim domu będzie choć jedna osoba, która wie, co robić z pieniędzmi, efekt okaże się spektakularny! 

Dlaczego chcę to zrobić? Bo wierzę, że wszystkim nam będzie się żyło lepiej w kraju, w którym ludzie dbają o własne finanse, mają finansowe poduszki bezpieczeństwa i nie muszą się martwić o brak pieniędzy. Dzięki temu spędzają czas na realizacji swoich pasji i cieszeniu się życiem. W takiej rzeczywistości chcę żyć i takiego świata chcę dla moich dzieci.  

Dlatego kiedy Ola Budzyńska zaproponowała mi zostanie ekspertem Klubu PSC, naprawdę się ucieszyłem. Dzięki temu zrobię kolejny krok w realizacji mojej misji, ale przede wszystkim będę miał okazję poznać Klubowiczki PSC (i kilku Klubowiczów), dzieląc się swoją wiedzą i pasją do finansów. Mam wielką nadzieję, że spotkamy się w tej edycji klubu.  

Dbanie o finanse jest prostsze, niż myślisz 

Wiele osób uważa, że finanse osobiste to strasznie skomplikowany temat. Właśnie dlatego tylu Polaków ciągle odkłada go na później. Słyszą o wartości netto, poduszce bezpieczeństwa i inwestycjach, łapią się za głowę i skutecznie znajdują 101 wymówek, dlaczego jeszcze nie mogą się tym zająć. Ale tak naprawdę podstawową wiedzę o finansach osobistych można w zasadzie zamknąć w jednym prostym równaniu:    

ZAROBKI – WYDATKI = OSZCZĘDNOŚCI 

O Twoim finansowym sukcesie decyduje kwota zgromadzonych przez Ciebie oszczędności. To Twój bufor bezpieczeństwa w trudnych sytuacjach życiowych. Dzięki nim możesz mieć poczucie komfortu psychicznego i spokojnie realizować marzenia.  

Jeśli Twoje zarobki są wyższe od wydatków – jesteś na dobrej drodze. Dzięki temu możesz spokojnie oszczędzać i się bogacić. Twoim głównym zadaniem jest mądre ulokowanie oszczędności, tak by pokonać inflację. Ale jeśli wszystkie Twoje dochody są pochłaniane przez wydatki, niestety – należysz do ludzi, których nazywam „przekaźnikami pieniędzy”.  

Przekaźnik to człowiek, który zazwyczaj ciężko pracuje, zarabia pieniądze, a potem natychmiast wszystkim płaci: właścicielom sklepów, restauratorom, fryzjerowi, krawcowej, kosmetyczce, ekipie remontowej itd. Płaci wszystkim, tylko nie sobie! Jest tak bardzo pochłonięty przekazywaniem pieniędzy innym ludziom, że sobie i własnej rodzinie nie zostawia ani grosza w formie oszczędności. 

A co, jeśli wydajesz więcej, niż zarabiasz? To najgorszy wariant naszego równania. Masz spory problem, bo Twoje oszczędności są ujemne i powstają u Ciebie długi. Dzień po dniu zadłużasz się coraz bardziej, zamieniając się w finansowego niewolnika. Choć zazwyczaj dzieje się to tak powoli, że nawet tego nie zauważasz, w każdym kolejnym miesiącu takiego życia powoli pogłębiasz dół, w którym się znalazłaś.  

Wzór, który Ci pokazałem, jest niezawodny niczym prawo grawitacji. Aby konsekwentnie się bogacić, wystarczy po prostu: 

– systematycznie zwiększać zarobki, 

– trzymać wydatki pod kontrolą, 

– mądrze pomnażać oszczędności, 

– unikać kredytów i pożyczek konsumenckich. 

Brzmi banalnie? Może i tak, ale w codziennym pośpiechu zupełnie o tym zapominamy. Wolimy beztrosko dryfować przez życie bez poświęcania większej uwagi finansom. Efekt? Według licznych badań około połowa naszych rodaków nie posiada żadnych oszczędności, a 2,8 miliona osób ma przeterminowane długi na łączną kwotę ponad 81 miliardów złotych. Wyobrażasz sobie, jaki to straszny ciężar? 

Mój kurs „Ogarnij finanse w pół roku” pomoże Ci zaprowadzić w domowych finansach porządek. Tak, żeby wykorzystać potęgę prostego równania na Twoją korzyść i przejąć kontrolę nad tym, na co masz wpływ.

  

Kolekcja Back to study
Plan miesiąca w planerze.

Jak będziemy pracować? 

• Co miesiąc spotkamy się na merytorycznych webinarach, które krok po kroku przeprowadzą Cię przez proces ogarniania finansów osobistych.  

• Po każdym webinarze odpowiem też na najważniejsze pytania, by rozwiać ewentualne wątpliwości.  

• Otrzymasz moje autorskie karty pracy, które pomogą Ci zastosować wiedzę z webinarów w praktyce.  

• W połowie miesiąca w grupie na Facebooku otrzymasz dodatkową porcję wiedzy w postaci #lekcjifinansów – krótkich postów, które mają za zadanie przypomnieć Ci o finansach i zmotywować do działania.  

Co dokładnie omówimy? 

Moja ścieżka składa się z 6 kroków:  

1. Określ punkt startu – w tym kroku przygotujemy się do naszej drogi, omówimy przekonania na temat pieniędzy, filary bogacenia się i dowiemy się, czym jest wartość netto.   

2. Jak dbać o finanse w konkretnych scenariuszach życiowych? – kolejny krok pokaże Ci, jak możesz wykorzystać swoją konkretną sytuację życiową do tego, by skutecznie dbać o finanse.  

3. Przejmij dowodzenie – jak zrobić dobry budżet? – w tym kroku pomogę Ci stworzyć skuteczny i solidny budżet domowy. Dowiesz się też, jak wykorzystać to narzędzie do poprawy swoich finansów.  

4. Zbuduj fundusz awaryjny i solidną poduszkę bezpieczeństwa – następny krok pomoże Ci ustalić, jak duża powinna być Twoja poduszka finansowa i co możesz z nią zrobić.  

5. Zaplanuj to, co możesz, a na resztę się przygotuj – jak okiełznać wydatki nieregularne i nieprzewidziane? – Na tym etapie ustalimy, jak się najlepiej przygotować na wydatki nieregularne.  

6. Zadbaj o przyszłość – jak zabezpieczyć swoje długoterminowe cele finansowe? – w końcu omówimy temat emerytur i zabezpieczenia Twoich długoterminowych celów finansowych.  

Dla kogo jest ten kurs? 

Ten kurs pomoże Ci zadbać o finanse osobiste krok po kroku, bez ściemy, trudnego słownictwa i skomplikowanych modeli. Prosto i po ludzku. Przygotowałem go: 

• dla osób, które chcą uporządkować swoje finanse, 

• dla osób, które obawiają się tematów finansowych i uważają je za skomplikowane, 

• dla osób, które myślą, że nie mają czasu zadbać o własne finanse, 

• dla osób, które czują niepokój związany z finansami i chcą się go pozbyć.  

Metoda, którą krok po kroku Ci pokażę, naprawdę działa. Zadziałała w moim przypadku, a jej skuteczność potwierdzają tysiące moich Czytelników, którzy pozbyli się długów, zaczęli pracować nad swoimi finansami i w konsekwencji nie muszą już martwić się brakiem pieniędzy. 

Zapraszam Cię do świata finansów! 

Na początku tego artykułu wspomniałem Ci o mojej misji. To jest coś, co zapala mnie do życia, motywuje do działania i mocno ekscytuje. Dlatego nie mogę już się doczekać kolejnej edycji klubu PSC i spotkania z Tobą. Możliwość pokazania Ci, jak skutecznie ogarnąć swoje finanse, będzie dla mnie wielkim przywilejem i wartością. Głęboko wierzę, że we współpracy ze mną skutecznie ogarniesz finanse w pół roku. Do zobaczenia wkrótce!