Katarzyna Relidzyńska – ekspert #KlubuPSC

Nazywam się Katarzyna Relidzyńska i w nowej edycji Klubu Pań Swojego Czasu będę pokazywać Ci potencjał, jaki tkwi w grupach mastermind, i zachęcać do stworzenia własnej drużyny wsparcia.  Na co dzień przedstawiam kobietom zalety grup mastermindowych i pokazuję, jak umiejętnie z takich grup korzystać.

Jestem założycielką kobiecej grupy na Facebooku Multimastermind, w której oferuję praktyczną pomoc w budowaniu mastermindów, moderowaniu spotkań, a także możliwość zaprezentowania swoich mastermindowych działań na forum. Stworzyłam też stronę  multimastermind.pl  z bazą wiedzy na temat mastermindów i inspirującymi historiami kobiet pracujących w grupach mastermindowych. A poznać mnie bliżej możesz, zaglądając na mój profil na Instagramie.

Moja mastermindowa przygoda zaczęła się kilka lat temu, gdy sama potrzebowałam wsparcia w rozwoju moich biznesowych działań związanych z projektowaniem graficznym. Spotkania pomogły mi zweryfikować moje cele i sposoby ich realizacji, ale także błędne przekonania dotyczące organizacji i zarządzania firmą.

Ta forma pracy okazała się dla mnie niesamowitym odkryciem, dlatego bardzo mi zależy, żeby także Ciebie przekonać do tej aktywności.

Kartki z notatkami, bubek. W tle ksiązka na spirali.

Czy wiesz, że mastermind to świetne narzędzie wspomagające urzeczywistnianie  planów, nie tylko biznesowych?

Jeśli właśnie zastanawiasz się, o czym piszę i co to jest ten tajemniczy mastermind, to może na początek wyjaśnię…

Co to jest mastermind?

Mastermind  to grupa osób, które mają podobne cele i chcą się wspierać w ich osiągnięciu podczas regularnych spotkań opartych na zaufaniu i wzajemnej pomocy.

Czym się zatem różnią ploteczki ze znajomymi od spotkania grupy mastermind?

Z zewnątrz może to wyglądać tak: grupka osób spotyka się regularnie, żeby pogadać. Pewnie przy tym piją kawkę, może nawet wpadnie ciastko.

I w czym to niby ma pomóc? Przecież to czysta rozrywka.

Od środka wygląda to nieco inaczej.

Spotkania mastermind mają kilka prostych, ale bardzo istotnych reguł, dzięki którym ich przebieg jest nie tylko sformalizowany, ale przede wszystkim pomaga w skuteczny sposób realizować plany wszystkich członków grupy.

Po pierwsze, celem spotkań nie są luźne pogaduszki. Spotkania te mają ściśle określoną tematykę, czyli np. w mastermindach biznesowych są to treści dotyczące budowania czy ulepszania działania firmy, a w przypadku mastermindów związanych z rozwojem osobistym omawiana jest problematyka krążąca wokół głównego obszaru spotkań.

Po drugie, każdy z członków mastermindu pracuje aktywnie nad swoim projektem, korzystając z pomocy i wsparcia grupy. Odbywa się to na zasadzie dobrowolnego zobowiązania się do wykonania poszczególnych zadań (które są krokami do osiągniecia głównego celu)  i rozliczania się z ich realizacji podczas kolejnych sesji. Dzięki temu, że wszyscy działają na tej samej zasadzie, wzajemnie „nakręcają się” do efektywnej pracy.

Po trzecie, każda z osób biorąca udział w mastermindzie ma specjalnie dla siebie wyznaczony czas, podczas którego może zarówno zaprezentować swoje postępy, jak i poradzić się czy otrzymać przydatne instrukcje od reszty grupy. Co więcej, żeby wszystko było sprawiedliwe i każdy czuł się jednakowo potraktowany, wszyscy uczestnicy mają dokładnie tyle samo czasu na swoje wystąpienie.

Po czwarte, nad przebiegiem spotkania czuwa moderator, który pilnuje zarówno tematyki, jak i czasu poszczególnych uczestników mastermindu. Stanowisko to nie jest przypisane do konkretnej osoby i idealnie jest, gdy wszyscy sukcesywnie podejmują się tej roli.

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

I wreszcie po piąte, a może nawet powinno być po pierwsze, biorąc udział w sesjach mastermindowych, masz możliwość poznania nowych fantastycznych i inspirujących ludzi.

I uwierz mi, że jest to niesamowite doświadczenie, kiedy inni uczestnicy świetnie Cię rozumieją, mówią tym samym językiem, zmagają się z podobnymi problemami. I mimo że jeszcze niedawno byliście dla siebie obcymi ludźmi, nagle stają się istotną częścią Twojego życia.

I motorem do zmiany.

Kobieta siedzi na kanapie i trzyma tablet.

Jakie są zatem główne zalety mastermindu?

Ograniczę się tu do 5 punktów, które dla mnie są wyjątkowo ważne:

  • Inspiracja  do rozwoju
  • Motywacja do wprowadzenia zmian
  • Wsparcie grupy
  • Możliwość zdobycia nowej wiedzy i podzielenia się własnym doświadczeniem
  • Pozytywna energia

Czy przekonałam Cię do znalezienia własnej grupy?

Mam nadzieję, że tak,  ale na wszelki wypadek przygotowałam dla Ciebie małe zadanie na koniec.

 Marzy Ci się pozytywna zmiana w życiu, chcesz wreszcie przestać odkładać na nieokreślone „kiedyś” pracę nad swoim rozwojem lub kreowaniem swojej marki?

Weź kartkę albo otwórz jakiś plik tekstowy, a następnie zastanów się i napisz:

– które z Twoich postanowień noworocznych, które co roku przepisujesz do nowego kalendarza, dałoby się wreszcie wdrożyć, gdybyś znalazła odpowiednią grupę wsparcia?

– które z Twoich marzeń dzięki pomocy grupy mogłoby wreszcie ujrzeć światło dzienne? Może kisisz w szufladzie gotową książkę, a może wspaniałą kolekcję ubrań?

– jaki kierunek rozwoju mogłaby obrać Twoja marka, gdybyś mogła skonsultować swoje działania z innymi przedsiębiorczymi babkami, poznać ich doświadczenia, podzielić się wiedzą podczas regularnych i konstruktywnych sesji?

Jeśli na Twojej kartce pojawił się choć jeden punkt, czas przejść do działania i rozpocząć poszukiwania mastermindek. Zobaczysz, w grupie siła.

Świetną okazję do rozpoczęcia swojej mastermindowej przygody będziesz miała w kolejnej edycji Klubu Pań Swojego Czasu.

Tablet, kobieta i książki.

Podczas mojej obecności w klubie PSC zaproponuję Ci stworzenie własnej grupy mastermind. Podpowiem Ci, jak to zrobić, i zaprezentuję kilka różnych sposobów znalezienia mastermindowych partnerek. Podczas mojej ścieżki będziesz mogła posłuchać o tym, jak zbudować skuteczną grupę i jak w niej pracować, ale także porozmawiać ze mną na żywo na platformie Zoom i poznać inne zainteresowane mastermindami klubowiczki. Mam nadzieję, że praktyczne porady i case study z prac grup mastermindowych pomogą Ci podjąć decyzję o zbudowaniu własnego mastermindu.

Już dziś dołącz do Klubu PSC.

A jeśli już posiadasz własny mastermind lub kiedyś w nim pracowałaś, podziel się, proszę, swoim doświadczeniem z pracy w grupie pod tym wpisem. Będzie mi bardzo miło poznać Cię bliżej i dowiedzieć się, jak mastermind zmienił Twoje życie.