Bill Gates powiedział jakiś czas temu, że „postęp technologii polega na dostosowaniu jej tak, abyś nawet jej nie zauważył, i tak, by mogła stać się częścią codziennego życia”.

To jest nasz świat, w którym żyjemy – technologia i interfejsy stały się wręcz niewidzialne. Od dawna jest to jedno z głównych założeń projektowania aplikacji: ma Wam umożliwić osiągnięcie celów i realizację zadań przy jednocześnie minimalnym wysiłku oraz maksymalnej efektywności. Większość z nas wykonuje tak dużo różnych czynności przy pomocy telefonów/komputerów, że już nawet nie zastanawia się, co może się kryć za każdym kliknięciem.

Ten temat będzie rozwijany w Klubie PSC. Dowiedz się więcej:

*Zgoda na otrzymywanie mejli

Kim jestem?

Nazywam się Basia Pietraszewska. Na co dzień wraz z zespołami tworzę aplikacje dla amerykańskich firm. Moja droga w IT prowadziła przez wiele obszarów: od projektowania, przez testowanie, aż do zarządzania całymi zespołami deweloperskimi. Po godzinach opowiadam o technologiach ludzkim językiem, prowadząc profil WylogujSię na Instagramie (ig: wylogujsie_official). Opowiadam o apkach, różnych rozwiązaniach technologicznych oraz o zdrowym podejściu do technologii.

Uważam, że z technologią jest podobnie jak dietą: nie działają ani krótkoterminowe detoksy, ani wyszukane diety na dwa miesiące, a jedynie zmiana nawyków i praca nad nimi. Dlatego tak ważne jest zrozumienie podstawowych mechanizmów rządzących światem technologii, bo tylko to pozwoli Wam podjąć świadome decyzje dotyczące tego, jak chcecie z niej korzystać.

Dlaczego znajomość technologii jest ważna?

Kiedyś technologia była luksusem, dzisiaj jest dostępna dla każdego człowieka. Telefon i komputer są jednymi z najważniejszych przedmiotów w naszym życiu (czy tego chcemy, czy nie). Zapewniają nam łączność z przyjaciółmi, pozwalają pracować, rozwijać się czy też angażować się w hobby. Dzięki nim jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedź na każde pytanie: od tego, która pizza w naszym mieście jest najlepsza, aż po wybór kursu online w dowolnym języku z któregokolwiek kraju. Dzięki niej umówimy się na randkę lub kupimy upragnioną zabawkę dla dziecka, wybierając tę w najniższej cenie. I to wszystko w kilka minut bez wstawania z kanapy. Jeżeli coś ma taki wielki wpływ na większość aspektów naszego życia, tak bardzo nam je ułatwia i wpływa także na nasze samopoczucie, to czy nie warto zrozumieć, jak to działa, żeby móc korzystać z urządzeń w sposób bezpieczny i rozsądny? Czy nie warto nauczyć się rozróżniać, kiedy to technologia używa nas, a kiedy my jej? Czy nie warto nauczyć się tak jej używać, żeby przynosiła nam korzyści i oszczędzała czas? 

Umiejętność korzystania z technologii w sposób efektywny przy jednoczesnym minimalizowaniu negatywnych skutków to kompetencja przyszłości. Jest kluczowa dla nas, dla naszej rodziny i w naszej pracy.

Istnieje kilka obszarów technologii, w których powinnyście się poruszać w miarę płynnie, to znaczy rozumieć podstawowe zależności oraz złożoności tych obszarów:

 • nadużywanie technologii – łatwo wziąć telefon do ręki, ale coraz częściej trudno go odłożyć;
 • prywatność i bezpieczeństwo online – nie zostawiacie kluczy do mieszkania na środku chodnika przed domem, nie róbcie więc tego w internecie. Niestety najsłabszym ogniwem we wszelkich atakach hakerskich jesteśmy my, ludzie – nasze nawyki, zachowania online oraz zbyt proste hasła;
 • błędne informacje i fake newsy – umiejętność oceniania wiarygodności źródeł oraz destylacji informacji, krytyczne myślenie to podstawowe kompetencje, które pomagają przebrnąć przez gąszcz fake newsów.

Na jakie pytania warto sobie odpowiedzieć, wybierając aplikację?

Mimo że technologia jest szeroko dostępna i oferuje nam nieograniczony wybór, nie jest łatwo wybrać odpowiednią aplikację. Przygotowałam dla Was shortlistę punktów z pytaniami, na które warto sobie odpowiedzieć przed podjęciem decyzji:

 1. Do czego potrzebujesz tej aplikacji? Jaką funkcję ma pełnić w Twoim życiu? Czy służy np. do płatności przelewów, zarządzania zadaniami czy czystej rozrywki? Czy w ogóle jej potrzebujesz?
 2. O jakie dane prosi aplikacja? Czy są to dane, którymi chcesz się podzielić? 
 3. O jakie uprawnienia prosi aplikacja? Czy chce przejrzeć Twoje zdjęcia? Czy prosi o dostęp do mikrofonu w Twoim telefonie/komputerze? Czy Twoim zdaniem te prośby są uzasadnione, żeby móc korzystać z apki? To, że aplikacja ma szereg uprawnień, nie musi oznaczać, że używa ich w niecnych celach, ale jest to coś, co należy wziąć pod uwagę przy podejmowaniu decyzji.
 4. Jakie dana apka ma opinie? Możesz sprawdzić opinie w App Store i Google Play. Jeżeli poćwiczysz trochę czytanie opinii, dość szybko zaczniesz odróżniać te prawdziwe od tych, które „wysmażyły” boty 🙂 Opinii możesz też szukać na getapp.com, gdzie każda mówi zarówno o plusach, jak i o minusach danej apki, lub na reddit.com.
 5. Pytanie ostatnie, ale de facto najważniejsze: w jaki sposób aplikacja zarabia? Istnieje jedna prosta zasada: jeżeli Ty nie płacisz za jej używanie, to znaczy, że płaci ktoś inny, żebyś ty mógł z niej dużo korzystać, a Ty płacisz innymi zasobami, takimi jak Twój czas, uwaga oraz dane o Tobie udostępniane innym firmom. Nie zawsze darmowa aplikacja musi oznaczać coś podejrzanego. Zdarza się, że czasami programiści udostępniają aplikacje za darmo, po prostu z czystej miłości do kodowania i pomagania innym. Czasami chcą też szlifować umiejętności w nowej technologii. Pytanie jednak, jak długo będziesz mógł korzystać z aplikacji, w którą nikt nie inwestuje ani której nikt nie utrzymuje. Trudno to robić za darmo. W przypadku wielkich firm jak Meta (Facebook) czy Google należące do nich aplikacje w większości są darmowe ze względu na to, że główne źródło dochodu pochodzi z reklam. Jeszcze inne aplikacje są bezpłatne, ponieważ są w fazie intensywnego rozwoju i finansują je inwestorzy, którzy mimo wszystko liczą na przyszłe zwroty. Zatem darmowość aplikacji jest tylko kwestią czasu do momentu, aż wyklaruje się docelowy model biznesowy.

Dla kogo jest mój program w Klubie PSC?

Od maja 2022 roku poprowadzę ścieżkę technologiczną w Klubie PSC. Stworzyłam ją dla osób, które chcą:

Odkryj Pracownię Budzyńskiej
 • świadomie korzystać z technologii, 
 • budować zdrowe nawyki w relacji z technologią poprzez jej zrozumienie (a nie strach przed nią),
 • przekonać się, że technologia wcale nie jest taka skomplikowana,
 • czerpać z technologii to, co daje najlepszego, ale jednocześnie minimalizować jej negatywny wpływ na życie,
 • „odgracić” swoją obecność w sieci, 
 • lepiej zrozumieć mechanizmy, na podstawie których powstają aplikacje.

WEJDŹ NA KLUBPSC.PL, ABY DOWIEDZIEĆ SIĘ WIĘCEJ O NAJNOWSZEJ EDYCJI KLUBU

Co dokładnie omówimy w ścieżce klubowej?

 • Maj: Zdrowe nawyki korzystania z internetu/telefonu
 • Czerwiec: Jak googlować i omijać fake newsy
 • Lipiec: Twoje bezpieczeństwo w sieci cz. 1 (skupimy się na zabezpieczeniu dostępu do Twoich najważniejszych miejsc w sieci)
 • Sierpień: Twoje bezpieczeństwo w sieci cz. 2 (przyjrzymy się danym, które zostawiasz po sobie w internecie) 
 • Wrzesień: 4 podstawowe darmowe aplikacje, które pomagają uporządkować życie 
 • Październik: Jak kontrolować cyfrowy pieniądz, czyli życie w świecie subskrypcji 

Jak będziemy pracować?

W pierwszym miesiącu pracy otrzymacie ode mnie e-book o zdrowych nawykach korzystania z internetu i telefonu. Chciałabym, żeby wiedza zawarta w tym materiale stała się Wam bliska i żebyście nie tylko go przeczytały, ale też wdrożyły w życie. Co miesiąc na Tajnej Grupie Klubowej będę przypominała Wam o zdrowych nawykach. W kolejnych miesiącach będziemy się spotykać na live’ach, podczas których omówię wymienione powyżej zagadnienia. Dodatkowo co miesiąc otrzymacie ode mnie karty pracy w formacie .pdf, z którymi będziecie mogły pracować albo podczas spotkania live, albo po nim. Po każdym takim spotkaniu będziecie miały czas, żeby się zastanowić, czy coś jest dla Was niezrozumiałe, czy zaimplementowanie czegoś sprawiło Wam problem lub czy natrafiłyście na jakieś przeszkody techniczne. Zbiorę od Was pytania, a następnie odpowiem na nie podczas live’a na sesji Q&A. Będę nie tylko odpowiadać na Wasze pytania, ale także polecać Wam książki, filmy i artykuły związane luźniej bądź ściślej z danym tematem miesiąca. Na pewno będzie miło i wesoło 🙂 

Minizadanie, zanim zaczniemy

Podczas ścieżki będziemy dużo rozmawiać o aplikacjach, które ułatwiają życie, ale też o „odciążaniu” swojej codzienności poprzez ich wykorzystanie (albo też i redukcję ;)). 

Zastanówcie się, czy są w Waszym życiu obszary, czynności, które codziennie lub często wykonujecie, a które chciałybyście zautomatyzować. Czy jest coś, co codziennie przewija się przez Waszą głowę i zajmuje nawet minutę, ale musicie o tym pamiętać? Możecie zostawić wiadomości tutaj lub pod postem na grupie klubowej, a ja do nich wrócę podczas któregoś z live’ów.

Zapraszam Was do świata technologii!

Bardzo cieszę się na pracę z Wami. Jeżeli należycie do osób, które trochę obawiają się technologii i uważają, że jest skomplikowana, to mam nadzieję, że ta ścieżka da Wam narzędzia do tego, żeby czerpać z technologii jak najwięcej: wykorzystywać ją do swoich potrzeb i się jej nie bać. Do zobaczenia w Klubie PSC!

W sieci możecie znaleźć mnie tutaj:

Basia Pietraszewska