Ola Budzyńska – Pani Swojego Czasu

Rusza VI edycja Klubu Pań Swojego Czasu! Jeżeli chcesz rozwijać się i realizować swoje cele z pomocą naszych ekspertek i ekspertów, wskakuj na klubpsc.pl i dowiedz się więcej. Możesz też przeczytać artykuły stworzone przez autorów ścieżek rozwojowych VI edycji, aby poznać ich bliżej:

Swoją ścieżkę w Klubie będę miała także i ja. Tradycyjnie będzie ona dotyczyć biznesu, ale tym razem zyska nieco inny charakter niż dotychczas. Jaki? Już wyjaśniam!

screen - rozmowy Oli z kobietami

Klub PSC – treści od Oli Budzyńskiej

W swoim pierwotnym założeniu Klub PSC miał składać się jedynie z moich webinarów merytorycznych, poświęconych m.in. planowaniu i organizacji oraz budowaniu biznesu online. Z czasem, gdy Klub zaczął potężnie się rozwijać, a baza materiałów wzbogaciła się o programy rozwojowe (nazywane ścieżkami), również i ja na potrzeby każdej edycji zaplanowałam własne.

Dotychczasowe ścieżki były bardzo mocno związane z biznesem. Pierwsza z nich – Ola i jej biznesowi goście – to były webinaria z ekspertami w tematach, które wprost można odnieść do rozwoju swojego biznesu – tworzenie i rozwijanie newslettera, skuteczne reklamy na Facebooku, analizowanie danych w biznesie, budowanie biznesu freelancerskiego itp.

Druga ścieżka, Ola i #GirlBoss, to już były rozmowy-wywiady z kobietami prężnie rozwijającymi swoje biznesy w Polsce, w których wypytywałam je o to, jak ten biznes prowadzą i jak go rozwijają. Szczególnie ciekawiło mnie to, jak zaczynały i od czego startowały oraz co się od tego czasu zmieniło – jakie role pełniły w biznesie dotychczas, a jakie pełnią dzisiaj. Rozmawiałyśmy też dużo o błędach i porażkach, jakie miały w biznesie i co z nimi zrobiły.

Obecna ścieżka Ola i #GirlBoss dalej zahacza o kobiety biznesu (nie da się ukryć, że ja kocham kobiety prowadzące biznes), ale jednak tematyka, którą wybrałam, to planowanie i organizacja. Jestem ciekawa, jak te kobiety planują, a potem realizują swój dzień, tydzień, miesiąc i rok. Jestem ciekawa, czy robią to mityczne „wszystko” i dają radę ze wszystkim. Jestem ciekawa, jakie mają podejście do organizacji i czego mogą nauczyć nasze Klubowiczki. W tej edycji moimi rozmówczyniami będą m.in. Joanna Banaszewska oraz Red Lipstick Monster, czyli Ewa Grzelakowska-Kostoglu.

Takie spotkania mają formę wywiadów-rozmów na żywo (w formie webinaria), na których zadaję swoje pytania. Warto podkreślić, że Klubowiczki są wcześniej informowane o webinarze i jeśli nie mogą na nim być, to mogą wcześniej napisać pytanie do gościni, które ja zadam na żywo. Te Klubowiczki, które oglądają spotkanie w czasie rzeczywistym, mogą oczywiście w trakcie rozmowy zadawać nam pytania o interesujące je tematy

Czy kobiety biznesu planują inaczej niż każdy z nas?

Ponieważ ta kwestia jest bardzo interesująca dla członkiń Klubu PSC, postanowiłam to sprawdzić.

Osobiście uważam, że GirlBosski planują bardzo podobnie i właśnie to może mieć dużą wartość. Sama jestem przedsiębiorczynią i wiem jak bardzo dużo mitów narosło wokół tego tematu.

Jednym z częstszych pytań, jakie dostaję, jest: „Jak Ty to wszystko robisz”, podczas gdy ja zawsze odpowiadam, że nie robię wszystkiego i generalnie bardzo dużo zostawiam na bok, odsuwam w czasie, albo zwyczajnie olewam. Dlaczego? Bo mam swoje cele i je chcę realizować, a cała reszta mi w życiu już potrzebna nie jest. Rozmowami z kobietami biznesu chciałabym przybliżyć to zagadnienie naszym Klubowiczkom.

Jak planuje Budzyńska?

Przede wszystkim najważniejsza jest dla mnie wolna głowa, a to oznacza, że nigdy przenigdy nie zostawiam w niej zadań, rzeczy do zrobienia, pomysłów itp. Wszystko musi być zapisane, wszystko musi być przelane do jednego z moich systemów (pomysły do Planera Pełnego Czasu, zadania zawodowe do Asany, zadania prywatne na listę w telefonie).

Złote zasady planowania posiłków oraz metoda 10 składników. Pobierz poradnik i zacznij planować domowe menu!

Po drugie – zawsze najważniejsze są dla mnie przyjemności, odpoczynek i regeneracja, dlatego zaczynam planowanie od wypisania i wrzucenia w kalendarz wszystkich swoich urlopów, dni wolnych, długich weekendów itp. Jest tego sporo.

Doświadczenie nauczyło mnie, że jeśli się planuje najpierw sprawy zawodowe, zostawiając odpoczynek na „jak będę miała trochę czasu”, to tego czasu wolnego nigdy się nie znajdzie.

Po trzecie – pracuję priorytetami, czyli określam, co jest absolutnie najważniejsze i co na 300% musi być zrobione. I staram się tak działać, by danego dnia od tego zacząć i mieć to zrealizowane. Dlatego takie ważne zadania często planuję na sam początek dnia (z reguły zaczynam pracę około 7.15).

Po czwarte – kalendarz – bez niego bym zginęła. Tutaj nie ukrywam, że ściśle współpracuję z moją asystentką, która koordynuje moje kalendarze prywatne i zawodowe, żeby się jedne nie mieszały z drugimi.

Koordynacja tych kalendarzy i ich ciągłe aktualizowanie jest naprawdę ważne, chociażby ze względu na takie spotkania, jakie będę miała z przedsiębiorczyniami w Klubie. One są planowane na wiele miesięcy do przodu i szefowa Klubu – Ania – wystarczy, że spojrzy na mój kalendarz i już wie, kiedy je zaplanować (a potem tylko ze mną lub z Olą potwierdzić).

Tak właśnie, w kilku punktach, wygląda moja codzienna organizacja jako przedsiębiorczyni. Myślę, że Twoja nie będzie się bardzo od tego różnić, ale jeśli nadal poszukujesz swojego idealnego systemu, to być może moje sposoby Ci pomogą.

Zapraszam Cię także do dołączenia do Klubu Pań Swojego Czasu – to już ostatni dzwonek, by zrobić to w tym roku – sprzedaż zamykamy 17 listopada lub w momencie, gdy osiągniemy limit 3000 sprzedanych dostępów. Nie zwlekaj zatem!

Więcej informacji na KLUBPSC.PL.

Zdjęcie główne: Magda Mizera.