Dominik Juszczyk – ekspert #KlubuPSC

Hello! Mam na imię Dominik i znamy się z wcześniejszej edycji Klubu PSC, w której pomagałem Klubowiczkom przejść drogę od poznania talentu, przed zbudowanie mocnych stron, aż do korzystania z nich w praktyce. W obecnej edycji zrobię co w mojej mocy, aby wesprzeć Was w stworzeniu rocznego planu, który wspiera realizację Waszych celów. Bo przecież nie planujemy dla samego planowania, ale dla osiągania rezultatów. Produktywnością i planowaniem zajmuję się od 2010 roku, w tym czasie wiele się nauczyłem, popełniłem wiele błędów, ale przede wszystkim zrealizowałem też wiele celów.

Kim jestem?

W poprzedniej edycji przedstawiałem się za pomocą talentów i nadal to robię. Talenty dobrze pomagają mi o sobie opowiedzieć. Czym się więc zajmuję i kim jestem? Lubię przedstawiać się, mówiąc, że pomagam efektywnie osiągać cele z wykorzystaniem talentów. Mówię też o sobie, że najlepiej działam, kiedy mogę dostosować środowisko do swoich potrzeb. Dzięki elastycznemu podejściu często testuję nowości i wprowadzam je do swojego działania, jednocześnie potrzebuję dynamicznego środowiska, w którym mogę sprawdzać to, co nowe, w praktyce. Potrzebuję być wystawionym na nowe informacje, wtedy działam najlepiej. Lubię budować otwarte relacje oparte na szczerym dzieleniu się emocjami. Dążę do stworzenia przestrzeni, w której śmiech, płacz, radość i smutek mogą być obecne i nie są groźne. Jednocześnie często potrzebuję czasu w samotności. Kiedy ktoś prosi mnie o opinię lub informację, to pytam, czy potrzebna jest intuicyjna odpowiedź (tę daję od razu), czy najlepsza możliwa (wtedy proszę o dzień lub dwa do namysłu).

Czym się będziemy zajmować w tej ścieżce?

Nazwa ścieżki to „Zrób plan na rok i go zrealizuj”. Dobrze podkreśla ona dwie części, którymi będziemy się zajmować.

Stworzenie planu

Zapewne nieraz tworzyłyście plany i macie na to swoje metody. Zresztą akurat ta część jest bardzo szeroko opisywana w wielu książkach i artykułach. Ale o wiele rzadziej zwraca się uwagę na to, żeby te plany tworzyć, biorąc pod uwagę swój kontekst. „Context is king” to często słyszane powiedzonko w obszarze planowania i świadomego patrzenia na życie. Kontekst jest królem. Co w naszym przypadku będzie kontekstem, na który zwrócimy uwagę?

  • wydarzenia, które już znajdują się w Waszym kalendarzu – może już tam gdzieś jest zaplanowany remont, przeprowadzka, zmiana pracy, dłuższy wyjazd, zabieg medyczny, wakacje itd. Te wydarzenia, które już są rozpisane na następny rok, stanowią istotną informację do planowania.
  • Wasze plany z poprzednich lat – to, jak planowałyście i realizowałyście je w zeszłych latach, może dać nam wiele przydatnych informacji do planowania na następny rok. Będziemy się z tego uczyć.
  • Wasze emocje – jakie emocje są widoczne na początku pracy z planem, co się dzieje, kiedy zaczynają się pojawiać pierwsze problemy? Do tego też można się przygotować i wziąć to pod uwagę.
  • Wasz tydzień – każda z Was już teraz wypełnia swój tydzień zadaniami i tak jak każdy inny człowiek na świecie ma do dyspozycji 168 godzin tygodniowo. Kiedy planujemy realizację nowych celów, to warto mieć świadomość, kosztem czego będziemy je realizować.

O tym wszystkim porozmawiamy w pierwszych miesiącach ścieżki – o każdym z tych tematów usłyszycie na webinarze, będziecie mieć dostępne karty pracy, które pomogą zadać sobie te pytania, spotkamy się także na żywo w ramach „Live Q&A”, gdzie będzie szansa zadać pytania.

Komputer, książka o planowaniu i plan miesiąca.

Realizacja planu

Plan tworzymy, by go realizować. Można zrobić wiele rzeczy, aby pomóc sobie zrealizować zamiary i osiągnąć zamierzone cele.

Dwie najważniejsze aktywności, którymi będziemy się zajmować od stycznia do końca ścieżki, to:

Produkty PSC dostępne w sklepie TRIBI
  • cotygodniowe rozpisanie taktyk (zadań) na dany tydzień – świadomie i wprost będziemy sobie mówić, co z planów w danym tygodniu zrealizujemy i jak to nas przybliża do osiągnięcia celów,
  • będziemy się wspierać w ramach spotkań z Partnerkami Produktywności (prawie każdy poniedziałek po południu) – połączymy się w trójki i w tych grupach opowiemy sobie, co się wydarzy w tygodniu, a potem pod koniec tygodnia „zaraportujemy” rezultaty.

Te dwie proste czynności bardzo zwiększają szansę realizacji zamierzonych celów! Oprócz tego opowiemy sobie też, co robić, kiedy potrzebujemy zmodyfikować plan, bo taka potrzeba pojawia się praktycznie zawsze i nie jest niczym złym. Plan jest od tego, żeby nas przygotować do działania, a potem działamy tak, jak na to pozwala rzeczywistość.

Plan plus wsparcie w jego realizacji

Te dwie części ścieżki, którą dla Was przygotowuję, mają Wam pomóc zaplanować rok, realizować ten plan z uwzględnieniem tego, co się dzieje wkoło Was, oraz stworzyć przestrzeń do reagowania na potencjalne zmiany.

Minizadanie dla Was

Mam już dla Was zadanie związane z kosztem alternatywnym – czymś, o czym będziemy dużo rozmawiać na webinarach i spotkaniach.

Koszt alternatywny to koszt, który ponosicie, zgadzając się na coś. Czasami mówimy „TAK”, sprawdzając tylko dostępność czasu w kalendarzu. Ale nie myślimy o tym, co byśmy zrobili w tym czasie, gdyby był dostępny. Warto zadać sobie to pytanie, zanim powie się „TAK”. Minizadanie polega na tym, żeby następnym razem, kiedy zgodzicie się na spotkanie, wzięcie na siebie odpowiedzialności, przysługę, zadanie czy projekt, zadać sobie pytanie: „Jaki jest koszt alternatywny?”.

Kiedy będziemy planować następny rok, to pytanie będzie bardzo istotne.

Zapraszam!

Jestem ciekaw tego, co będziecie chciały zaplanować i realizować w przyszłym roku. Bardzo się cieszę na pracę z Wami! Mam nadzieję, że będą to owocne miesiące – mądrze zaplanowane i z namacalnymi rezultatami. Do zobaczenia w Klubie PSC!

Zapisz się na listę zainteresowanych

*Zgoda na otrzymywanie mejli