Magda Ostrowska – ekspert #KlubuPSC

Cześć! Mam na imię Magda i od blisko 15 lat zarządzam najróżniejszymi projektami. Zaczynałam od projektów szkoleniowo-doradczych w różnych korporacjach branży finansowej, następnie zrealizowałam setki projektów z pogranicza biznesu i IT we własnej firmie – butikowej agencji kreatywnej Monkey Business, a obecnie zarządzam obszarem projektów u Pani Swojego Czasu. Pisząc o zarządzaniu, mam na myśli zarówno portfolio projektów PSC, jak i zespół menadżerek projektów, które odpowiadają za poszczególne wdrożenia. Aby jeszcze bardziej przybliżyć Wam temat, dodam, że wraz z wieloosobowymi zespołami projektowymi zrealizowałyśmy wspólnie m.in. takie projekty jak:

Jesteśmy również w trakcie wielu projektów, a wśród nich np.:

cytat

Dlaczego warto myśleć i pracować projektowo?

Zarządzanie projektami to obszar wybitnie interdyscyplinarny, w którym przeplatają się m.in. kompetencje organizacyjne, analityczne, komunikacyjne i interpersonalne. Na bazie swoich osobistych obserwacji uważam nawet, że zarządzanie projektami, to jedna z kluczowych kompetencji każdej przedsiębiorczej osoby. Ułatwia też wiele spraw w życiu prywatnym, bo pomaga zamieniać nawet najbardziej mgliste marzenia w realny plan działania. Moje słowa znajdują również odzwierciedlenie w wielu raportach dotyczących kompetencji jutra, które jednoznacznie pokazują, że myślenie projektowe i praca projektowa to ważny element pracy, edukacji i biznesu. 

Prawda jest taka, że te największe przedsięwzięcia są coraz bardziej złożone, więc realnie nie da się „usiąść i zrobić” i to najlepiej „na już”. Trzeba skonkretyzować założenia projektowe, zaplanować poszczególne działania, rozłożyć je w czasie z uwzględnieniem posiadanych zasobów osobowych i finansowych, a następnie krok po kroku realizować poszczególne zadania, pozostając otwartą na zmiany i odchylenia od pierwotnych założeń. Bo prawda jest taka, że w projektach wszystko co może pójść źle, najpewniej pójdzie źle, więc cały w tym ambaras, aby się na to odpowiednio wcześniej przygotować, wdrażać na bieżąco zmiany i wyciągnąć wnioski na przyszłość.

Mam ambicję, aby właśnie tego wszystkiego nauczyć Klubowiczki w trakcie mojego 6-miesięcznego programu szkoleniowego.

Jakich efektów możecie się spodziewać?

Tworząc program szkoleniowy położyłam nacisk na praktyczny aspekt zarządzania projektami, aby już w trakcie trwania ścieżki, każda Klubowiczka nie tylko dowiedziała się, jak zarządzać swoimi projektami, ale przede wszystkim, aby zdobytą wiedzę mogła przełożyć na realne działanie, czyli:

  • ze wszystkich swoich pomysłów wybrała ten, na którym skupi się w pierwszej kolejności, zamieni go w projekt i zacznie realizować równolegle z przerabianiem mojej ścieżki;
  • określiła zakres, budżet i harmonogram swojego projektu oraz rozplanowała poszczególne działania w czasie;
  • potrafiła przeciwdziałać i adekwatnie zareagować na wszelkie odchylenia od pierwotnych założeń projektowych, inaczej mówiąc – świadomie zarządzała ryzykiem projektowym;
  • doprowadziła swój projekt do szczęśliwego zakończenia i ewaluacji, by móc wyłapać dobre praktyki i zapobiegać powtarzaniu tych samych błędów w przyszłości.

Oczywiście ostatni punkt zależy od rozmiaru projektu, nad którym Klubowiczki będą chciały pracować. Jeżeli nawet harmonogram projektu będzie ułożony na dłużej niż 6 miesięcy, to przynajmniej doprowadzimy go do tak zaawansowanego etapu, jak to tylko będzie możliwe.

cytat Einstein

Jak będziemy pracowały?

Aby Klubowiczki mogły pracować nad swoimi projektami, postanowiłam uderzyć z turbodoładowaniem. I tak. Na start otrzymają dostęp do przygotowanego przeze mnie szkolenia, które ma formę projektu w Asanie. Dzięki temu zapoznają się z bezpłatną wersją Asany jako narzędziem pomocnym w zarządzaniu projektami. Już przechodząc sam projekt, oglądając tutoriale i wykonując zadania praktyczne, Klubowiczki poznają funkcje Asany na tyle, aby wyciągnąć jak najwięcej z treści poruszanych na webinarach i móc równolegle pracować nad wybranym przez siebie projektem. Ale, ale.

W ramach przygotowanej przeze mnie ścieżki, obok zgłębiania tajemnic Asany, Klubowiczki będą zgłębiały również wiedzę projektową. Zatem aby nauka była jak najbardziej efektywna i zwyczajnie angażująca, zaplanowałam również inne formy pracy, takie jak:

  • webinary z kartami pracy i możliwością zadawania pytań dot. omawianego zagadnienia. 
  • spotkania online, czyli Projektową spółdzielnię rozpoczynającą się krótkim wstępem merytorycznym, a następnie, już w mniejszych grupach, polegającą na pracy nad tematem miesiąca. Co ważne, każda osoba w grupie będzie pracowała nad swoim własnym projektem, ale będzie miała możliwość komunikacji z grupą za pomocą czatu oraz jedną przerwę na tzw. grupową rozkminę
  • spotkania Live Q&A, w trakcie których będę odpowiadała na pojawiające się pytania Klubowiczek i ogólnie postaram się rozwiać wszelkie projektowo-asanowe wątpliwości.
  • cykliczne tutoriale wideo czyli Asanowe Tips&Trics, w których pokażę kilka sprytnych sposobów na pracę projektową i rozbudowanie funkcjonalności bezpłatnej wersji Asany.

Zapraszam, zachęcam i bardzo polecam

Myślę, że na zakończenie warto podkreślić, dla kogo w ogóle jest ta ścieżka. 
A prawda jest taka, że cały program szkoleniowy stworzyłam z myślą o Klubowiczkach, które bynajmniej nie cierpią na brak pomysłów, a bardziej ich „nadmiar”, hamujący działanie. Mam tu na myśli osoby najbardziej kreatywne, które nie mają problemu z generowaniem pomysłów, ale z ich realizacją już tak.

Bo nie wiedzą, od czego zacząć, i przeraża je ogrom pracy.

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

Bo nie wiedzą, jak oszacować czas na realizację poszczególnych działań.

Bo boją się, że nie wystarczy im pieniędzy.

Bo boją się, że wszystko, co może pójść źle – pójdzie źle.

Bo boją się utraty motywacji, co rychło spowoduje, że odpuszczą w trakcie.

Bo (wpisz swoje bo).

Mam dobą i złą wiadomość. Zła jest taka, że częściowo te obawy są uzasadnione. Pracy jest dużo, wszystko co może pójść źle – najpewniej pójdzie źle, harmonogramy lubią się rozjeżdżać, a budżet kończy w połowie. Jeżeli jednak realnie chcecie zminimalizować ryzyko wystąpienia powyższych zagrożeń, by działać skuteczniej – moja ścieżka będzie odpowiedzią na Wasze potrzeby. Poszczególne elementy procesu projektowego będę omawiała na prawdziwych przykładach, a przede wszystkim skupimy się na działaniu, bo przecież o działanie w tym wszystkim chodzi.

I to jest ta najlepsza wiadomość.

with L O V Ę

Magda @OstraOstrowska

Magda Ostrowska
Menadżerka projektów, trenerka biznesu, pasjonatka produktywności i narzędzi, które pomagają zamieniać pomysły w realny plan działania. Przez blisko 15 lat prowadziła szkolenia i zarządzała projektami w korporacjach oraz swojej agencji kreatywnej, a obecnie zarządza obszarem szkoleń i projektów w PSC. Do życia potrzebuje książek i kawy przegryzionej pączkiem, a jej supermocą jest „ponadludzki głód wiedzy”.

Zapisz się na listę zainteresowanych

*Zgoda na otrzymywanie mejli