Justyna Spyrka, Kasia Mıstaçoğlu – #GangPSC

Kolory mają moc! Nie bez powodu w sklepie Pani Swojego Czasu co i raz wprowadzamy kolorowe nowości i na bieżąco poszerzamy gamę naszych brushpenów, zakreślaczy, cienkopisów i mazaków! Ingrid Fetel Lee (graficzka, która zajęła się poszukiwaniem przepisu na szczęście ukrytego w codziennych przedmiotach) pisze, że nawet malutka powierzchnia potraktowana kolorem w miejscu, w którym się go nie spodziewamy może wywołać ogromne wrażenie na osobie, która obcuje z danym przedmiotem. Kolor przyciąga naszą uwagę i pozwala skupić ją na dłużej oraz sprawia, że coś co mogłoby wydawać się przeciętne, staje się wyjątkowe. Nie będę namawiać cię do tego, aby bujo, które prowadzisz rozstrzeliło od teraz ferią barw, ale chciałabym pokazać ci jak wiele fajnych rzeczy można zrobić po prostu eksperymentując z kolorem! Porozmawiajmy o tym jak dobierać kolory w bullet journalu – na początek przygotowałam trochę teorii, a potem szykuj się na garść praktycznych inspiracji!

jak dobierać kolory w bullet journalu

Jak dobierać kolory w bullet journalu? Poznaj koło barw!

Koło barw to model, którym posługujemy się aby lepiej zrozumieć jak mieszają się i powstają poszczególne kolory. Teoria barw mówi nam o 3 kolorach podstawowych, są wśród nich żółty, czerwony i niebieski.

Barwy pochodne powstają ze zmieszania kolorów podstawowych, a w zależności od jednego lub drugiego koloru podstawowego kolor pochodny może zmienić swój odcień.

Barwy pochodne i kolory podstawowe, które leżą po przeciwnych stronach koła barw, najmocniej ze sobą kontrastują i nazywamy je kolorami dopełniającymi. Połączone ze sobą w tych samych proporcjach stworzą kolor szary.

To jednak jeszcze nie koniec przygody z kołem barw, w kontekście tego jak dobierać kolory w bullet journalu najlepsze dopiero przed nami!

Kolory podstawowe i pochodne określamy mianem barw czystych. Już na pierwszy rzut oka sprawiają one wrażenie radosnych, wesołych i świeżych, momentami trochę prymitywnych, ale bliskich i oswojonych.

Barwy złamane to z kolei kolory czyste „pobrudzone” odrobiną czerni lub ich kolorów dopełniających. Te kolory mogą sprawiać trochę smutne wrażenie, z drugiej strony jednak są bardzo nietypowe, trochę nostalgiczne, dodają równowagi i uspokajają.

jak dobierać kolory w bullet journalu

Kolory mają również swoją temperaturę, barwy dzielimy na ciepłe i zimne. Ciepłe kolory dodają energii, pobudzają, kojarzą się z ciepłem, słońcem, optymizmem i radością. Zimne kolory działają na odwrót – uspokajają, wyciszają, przywołują skojarzenia z zimnem. Co ciekawe, praktycznie każdy kolor (poza barwami podstawowymi) możemy ochłodzić lub ocieplić w zależności od tego ile jakiego barwnika do niego dodamy!

Jeśli szukasz pomysłów na to jak dobierać kolory w bujo pomyśl też o gamie barw, która może być szeroka (wtedy korzystasz z kolorów wybranych z całego koła barw) lub wąska (wybierasz kolory z jednej połowy koła barw).

Jak dobierać kolory w bullet journalu korzystając z koła barw?

Koło barw może być wspaniałym pomocnikiem i przewodnikiem podczas dobierania kolorów w bullet journal, jednak jak zawsze praktyka czyni mistrza! Otaczaj się kolorami, obserwuj, zbieraj i zapisuj kolorystyczne inspiracje, nie bój się bawić kolorem

Pamiętaj, że na początku mniej znaczy więcej – ta zasada sprawdza się w pracy z kolorem, zwłaszcza wtedy, gdy dopiero uczysz się jak dobierać kolory w bullet journalu. Posługując się kołem barw wybierz 3 kolory, które wykorzystasz tworząc swoją rozkładówkę, jeden z nich potraktuj jako kolor główny, a dwa pozostałe niech będą kolorami uzupełniającymi. Kolory możesz dobrać na zasadzie kontrastu, lub jeśli jeszcze nie czujesz się na takie eksperymenty gotowa zastosuj wąską gamę barw.
Możesz też wybrać kolory z tej samej rodziny – na przykład pastele, kolory fluorescensyjne, albo takie, które wpadają w ten sam ton, czyli są na przykład ciepłe lub zimne. Zamiast kombinować jak dobierać kolory w bullet journalu i układać je w mniejsze i większe spójne palety możesz też pójść na łatwiznę i skorzystać z gotowca!

Jak dobierać kolory w bullet journalu? Wykorzystaj gotowe palety kolorów.

Jeśli nie wiesz jak dobierać kolory w bullet journalu, nie czujesz potrzeby wgryzać się w temat na tyle, aby za każdym razem na nowo rozszyfowywać koło barw lub po prostu nie chcesz kupować ogromnej ilości kolorowych flamastrów i burshpenów, a jednocześnie chciałabyś mieć ładne, spójne i estetyczne bujo wykorzystaj gotowe palety kolorów. Najprostszy sposób, aby taką spójną paletę sobie stworzyć to praca z zestawem pisadeł skompletowanym przez producenta. Korzystając z zestawów nie musisz praktycznie wcale myśleć o tym jak dobierać kolory w bullet journalu bo jest to coś, co producent zrobił za Ciebie. Zobacz ile masz możliwości!

jak dobierać kolory w bullet journalu

Zestawy flamastrów, zakreślaczy i brushpenów skomponowane są tak, aby wszystkie kolory, które się w nich znajdują pięknie ze sobą współgrały. Możesz wybierać pomiędzy różnymi odcieniami i mieć pewność, że kolory którymi posługujesz się w obrębie jednego zestawu stworzą ładną, spójną rozkładówkę.

Jak dobierać kolory w bullet journalu i wykorzystać je w praktyce?

Gdy wiesz już z jakimi barwami chciałabyś pracować i odkryłaś swój sposób na to jak dobierać kolory w bullet journalu pora na przejście od teorii do praktyki! W drugiej części artykułu wspólnie z Justyną, naszą #freakbujo przygotowałyśmy garść kolorowych inspiracji ze świata bullet journala. Justyna podzieli się pomysłami na to jak nasze piękne i spójne palety kolorów przenieść do świata letteringu, a ja opowiem o kilku sztuczkach na kodowanie kolorami w bujo!

cieniowany napis lato w mini planerze pelnym czasu muszle i brushpeny tombow abt pentel touch

Jak dobierać kolory w bullet journal i mieszać je w letteringu?

Brush lettering to fajny, kolorowy akcent w codziennych rozkładówkach. Jednokolorowy napis to świetne rozwiązanie dla osób, które nie chcą spędzać dużo czasu na dekorowaniu swojego planera, a dodatkowo nie zawsze wiedzą, jak dobierać kolory w bullet journalu. Przy wyborze jednego brush pena efekt zawsze będzie dobry.

Ale jeśli lubisz zaszaleć z dekoracją, chcesz przygotować ekspresyjny nagłówek i pobawić się kolorami i efektami specjalnymi – ten tutorial jest dla ciebie!

Do wykonania napisu będziesz potrzebować:

  • dwóch kolorów brush penów tombow dual – jeden ciemniejszy, bardziej nasycony, drugi trochę bardziej stonowany, pastelowy. Jeśli nie wiesz, jak dobrać je w parę, możesz skorzystać z dowolnych dwóch kolorów z gotowego zestawu. Ja wybrałam intensywny turkus i jasny błękit z zestawu Candy.
  • szary brush pen lub mazak – u mnie ostatnio króluje szary Pentel Touch.
  • czarny cienkopis – polecam te marki Faber Castel, nie rozmazują się i są bardzo wytrzymałe.
  • dobry papier – na przykład z Planera pełnego czasu albo ze szkicownika.

Zacznij od wykonania napisu jasnym brush penem. Wykaligrafuj go najlepiej, jak potrafisz – do nauki pięknego rysowania liter możesz wykorzystać nasz mini kurs letteringu! Jeśli jakiś fragment wymaga poprawki – zanotuj to w pamięci, ale na razie nic nie dorysowuj, będzie na to czas.

Ciemnym brush penem pokoloruj dolną część napisu – po prostu przejedź pędzelkową końcówką po wymalowanym wcześniej kształcie.

Teraz weź ponownie jasny Tombow. Jeśli napis wymagał poprawek, teraz jest dobry moment aby je zrobić! Następnie kilkakrotnie potraktuj pastelowym brush penem miejsce łączenia dwóch kolorów, za każdym razem wyciągając maźnięcia nieco wyżej. Dzięki temu stworzysz wrażenie płynnego przejścia z jasnej, pastelowej barwy w ciemniejszą. Ten efekt można też uzyskać, używając specjalnego blendera Tombow, ale moim zdaniem wcale nie ma potrzeby go stosować.

Nowa kolekcja PSC GirlPower już 11 października!

Być może zauważyłaś, że końcówka jasnego brush pena się ubrudziła. Nie ma problemu. Tusz w Tombowach bazuje na wodzie, dzięki temu końcówki są samoczyszczące. W miarę używania go, ciemniejsze ślady znikną same.

Gdy napis lekko przeschnie, czarnym cienkopisem obrysuj go. Nadany w ten sposób kontur uwypukli litery oraz zakryje ewentualne niedoskonałości na brzegach. Jak widzisz na zdjęciu powyżej – czasem się one zdarzają.

Teraz szarym kolorem dodaj cień do napisu. Ważna uwaga: rysując go, miej na uwadze, z której strony pada wyimaginowane światło. Jeśli uznasz, że pada ono z lewej strony, z góry – cień znajdzie się po przeciwnej, czyli zawsze por prawej stronie i na dole litery.

I gotowe! Tak przygotowany napis możesz wykorzystać w nagłówkach w twoim planerze albo na przykład wykaligrafować cytat, który potem oprawisz w ramkę.

Jak wykonać lettering kolorowymi zakreślaczami?

Nie wiem, czy to tylko moja przypadłość, ale odkąd pamiętam zawsze w szufladzie gromadzą mi się zakreślacze. W czasach szkolnych kupowałam je zawsze z myślą o notatkach, ale pisałam piórem – i w efekcie nie były mi potrzebne, bo za każdym razem rozmazywały tusz.

Gdy odkryłam, jakie barwy lubię, i nauczyłam się, jak dobierać kolory w bullet journalu, skusiłam się na pierwszy świadomy zakup – zestaw pięknych, pastelowych zakreślaczy Stabilo. Ale nie kupiłam ich po to, aby podkreślać notatki czy wydruki. Kupiłam je… do letteringu.

Zdziwiona? Zobacz, jak przygotować dekoracyjny napis zakreślaczami w kilku kolorach.

Co będzie potrzebne?

  • kolorowe zakreślacze – jeśli nie jesteś pewna, jak dobrać je w ładną paletę, warto skorzystać z gotowych zestawów. Moim ulubieńcem są pastelowe Stabilo Boss;
  • gładki papier, na przykład taki, jak w Planerze Pełnym Czasu – chropowaty sprawi, że trudniej będzie operować końcówką pisadła;
  • czarny cienkopis;
  • ołówek.

Tworzenie napisów zakreślaczami jest trudniejsze niż brush penami, dlatego warto zacząć od wykonania delikatnego szkicu ołówkiem. Nie chodzi o przygotowanie dokładnego rysunku, tylko o delikatne zaznaczenie, gdzie mniej więcej znajdzie się każda litera i jaki będzie miała kształt.

Teraz weź pierwszy zakreślacz. Ustaw końcówkę pod kątem 45 stopni w stosunku do papieru. W tej pozycji wykonasz wszystkie grube elementy litery, czyli te, które maluje się w dół. W czasie pracy nad cienkimi kreskami, czyli tymi rysowanymi w górę, przekrzyw zakreślacz tak, aby stał pod kątem 90 stopni w stosunku do papieru.

Każdą literę z wybranego słowa zapisz innym kolorem. Na koniec dodaj kontur, wykonany czarnym cienkopisem, aby nadać więcej kontrastu.

Brush lettering wykonywany zakreślaczami nie jest dokładnie taki sam, jak ten tworzony przygotowanymi do tego brush penami. Jest też trudniejszy w wykonaniu, bo wymaga większego skupienia na pochylaniu narzędzia w odpowiednią stronę. Ale efekty są naprawdę niezłe. No i można wykorzystać cudowne, pastelowe kolory, a przy tym nie zbankrutować na kolejne zestawy brush penów.

Jak kodować kolorami w bullet journalu?

Pytanie o to, jak dobierać kolory w bullet journalu nie jest związane tylko z estetyczną warstwą planera. Paleta barw może również pomóc uporządkować to co notujesz i zorganizować zawartość planera – to świetne rozwiązanie dla wzrokowców oraz osób, które lubią podkreślać i zaznaczać najważniejsze treści w swoich zapiskach. Jakie miejsca w bullet journalu sprawdzają się idealnie do eksperymentów z kodowaniem kolorami?

Klucz
W większości bujo, które widziałam klucz opiera się na systemie znaczników i symboli. Jednak skoro rozmawiamy o tym jak dobierać kolory w bullet journal pamiętaj, że-swój klucz możesz zbudować również w oparciu o nie. Kodowanie kolorami pomoże Ci dodatkowo poukładać sobie to, co zapisujesz w swoim planerze. Poszczególne kolory możesz przypisać różnym kategoriom zadań i wykorzystać je przy planowaniu tygodnia i wykreślaniu tego, co udało Ci się zrobić. W ten sposób będziesz miała świetny podgląd na to, czym się zajmujesz i jakie zadania zajmują Ci najwięcej czasu.

jak dobierać kolory w bullet journalu

Spis treści
Jeśli chcesz dodatkowo uporządkować swój spis treści możesz również tutaj wprowadzić kodowanie kolorami. Pomyśl na jakie kategorie tematyczne dzieli się to, co umieszczasz w spisie treści – u mnie jest to mindset i rozwój, produktywność, notatki związane z pracą i zdrowie/treningi. Każda kategoria ma w spisie treści swój kolor, dzięki temu jestem w stanie rozszyfrować go szybkim rzutem oka.

Marginesy
Kodowanie kolorami można przenieść również na marginesy. Nie korzystam z tego rozwiązania w moim bullet journalu, świetnie za to sprawdza się ono u mnie w notesie z notatkami z różnych kursów, szkoleń i e-booków. Podzieliłam sobie tę wiedzę na kategorie i każda z nich otrzymała swój kolor. Po zrobieniu notatki zamalowuję margines prawej strony wybranym kolorem, dzięki temu kartkując notes od razu widzę w nim, której kategorii dotyczą konkretne zapiski.

Pochwal się jak dobierasz kolory w bullet journal!

Kolory mają niesamowitą moc! Przekonaj się o tym na własnej skórze i zacznij z nimi eksperymentować w swoim planerze! Najlepszym sposobem na to aby nauczyć się jak dobierać kolory w bullet journal jest praca z nimi na co dzień. Przy najbliższej okazji przejrzyj swoje pisadła i zbuduj zestaw w oparciu o paletę kolorów, którą lubisz i z którą dobrze się czujesz. Koniecznie pochwal się swoimi ulubionymi paletami kolorów na Instagramie lub na Facebooku – czekamy na Twoje zdjęcia i kreatywne pomysły!