Justyna Spyrka

Pamiętam, jak pod koniec czerwca w czasach szkolnych snułam plany na lato. Zastanawiałam się, co zrobić, by fajnie spędzić wakacje. Chciałam podróżować, spotykać się z koleżankami, odwiedzić ciocię na wsi, pójść do kina, nad jezioro, w góry, zrobić piknik, przeczytać mnóstwo książek, uporządkować rzeczy w pokoju i o wiele, wiele więcej. A potem jakoś tak te słoneczne dni mijały i już był ten moment, gdy kupowało się zeszyty na następny rok szkolny i nową białą koszulę. Ze wszystkich wakacyjnych marzeń nawet połowa nie doczekała się realizacji, a ja szłam na uroczystą inaugurację pierwszego września z wrażeniem, że nic fajnego w czasie wakacji nie zrobiłam.

A potem odkryłam bullet journal, a razem z nim wszelkiego typu listy. Wśród nich również bucket list. I to odkrycie zmieniło moje życie.

Co to jest bucket list?

W języku angielskim istnieje wyrażenie kick the bucket, czyli w wolnym tłumaczeniu kopnąć w kalendarz. Bucket list, która od tego wyrażenia wzięła swoją nazwę, to nic innego jak lista marzeń, celów, które chcemy zrealizować przed jakimś konkretnym punktem w przyszłości. Oryginalnie była to lista marzeń do zrealizowania przed śmiercią (kick the bucket), ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć sobie bucket list do zrealizowania przed emeryturą, przed końcem studiów albo taką, która podpowie Ci, jak fajnie spędzić nadchodzące wakacje.

jak fajnie spędzić wakacje

Po co mi bucket list z pomysłami na to, jak fajnie spędzić wakacje?

Nie jest nowością, że zapisane plany i cele dużo łatwiej zrealizować niż te, które notujemy tylko w pamięci. Stworzenie bucket list w bullet journalu sprawi, że sama przed sobą zobowiążesz się do działania. Dodatkowo posłuży też ona jako przypominajka, na którą regularnie będziesz mogła spojrzeć. No i stracisz możliwość tłumaczenia się sama przed sobą z tego, że zmarnowałaś lato – nie powiesz już, że w sumie to i tak nie miałaś planów, bo Twoja lista pomysłów na to, jak fajnie spędzić wakacje, jest tuż przed Twoimi oczami 😉 Chyba że nie masz planów – to też jest ok.

Ja osobiście w wakacyjnych bucket list bardzo lubię też to, że pozwalają mi docenić drobne przyjemności. Normalnie zjadłabym lody i za dwa dni już bym o tym nie pamiętała. Ale wpisanie „zjeść lody w parku” na listę pomysłów na to, jak fajnie spędzić wakacje, powoduje, że ta błaha czynność staje się czymś ważnym, czymś, co chcę docenić i zapamiętać.

Jak fajnie spędzić wakacje – bucket list do kolorowania.

W swoim Planerze Pełnym Czasu uwielbiam łączyć dekoracyjną i praktyczną funkcję poszczególnych rozkładówek. Jak wiecie z artykułu o motywie przewodnim w bujo, idealnie do tego nadają się doodle, czyli drobne rysunki. Dlatego wakacyjną bucket list z podpowiedziami, jak fajnie spędzić wakacje, przygotowałam w formie rysunkowej.

Przygotowanie doodle’owej bucket list zaczęłam od wykaligrafowania tytułu. Połączyłam tutaj lettering wykonany dwoma różnymi brush penami – moim ukochanym turkusem z zestawu Tombow Dual Brush Candy oraz czarnym Tombowem Fudenosuke.

Jak fajnie spędzić wakacje – lista pomysłów

Następnie wynotowałam wszystkie aktywności, które trafią do rysunkowej bucket list. Jest ich dokładnie 20 i są to pomysły, które możecie zrealizować całą rodziną!

 1. Pojechać na wycieczkę rowerową.
 2. Zrobić piknik na łące.
 3. Pływać.
 4. Zwiedzić muzeum.
 5. Pić lemoniadę.
 6. Czytać książki.
 7. Iść do lasu.
 8. Spać pod namiotem.
 9. Jeść gofry.
 10. Nadmuchać basen.
 11. Grać w piłkę.
 12. Jeść lody.
 13. Jeść pierogi z jagodami.
 14. Skakać na trampolinie.
 15. Zrobić ognisko.
 16. Puszczać bańki mydlane.
 17. Podziwiać chmury.
 18. Jeść owoce.
 19. Kolorować i malować.
 20. Odwiedzić dziadków.

Krok po kroku – lista pomysłów na to, jak fajnie spędzić wakacje

Wokół letteringowego tytułu ołówkiem nakreśliłam dwadzieścia okręgów mniej więcej określających przestrzeń dla każdego doodle’a, który będzie symbolizował sposób na to, jak fajnie spędzić wakacje. Dzięki temu mam pewność, że wszystkie rysunki się zmieszczą i będą odpowiednio duże i czytelne.

Klub Pań Swojego Czasu - V edycja

Niektóre aktywności stosukowo łatwo jest zilustrować, na przykład lody. Jeśli nie wiecie, jak je narysować, w artykule o motywie przewodnim znajdziecie rysunkowy tutorial. Są jednak na liście punkty, które nie tak łatwo przedstawić za pomocą doodle’a. Odpaliłam więc Pinterest i poszukałam inspiracji. Te trudniejsze rysunki naszkicowałam sobie najpierw ołówkiem. Zrobiłam to od razu w planerze, ale jeśli macie ochotę, możecie do pierwszych prób wykorzystać szkicownik.

jak fajnie spędzić wakacje

Kolejnym krokiem było oczywiście narysowanie wszystkich doodli czarnym cienkopisem. Ja wybrałam ten marki Faber Castell, bo ma wodoodporny tusz. Dzięki temu, gdy będę kolorować rysunki, kontury się nie rozmażą.

Czarne kontury zostawiłam na kilka minut do przeschnięcia, aby bez ryzyka rozmazania wytrzeć ślady po ołówku. Na sam koniec dodałam do każdego rysunku podpis, starając się wpleść go w doodle’a. W prawej części zostało sporo wolnej przestrzeni, dlatego dodałam tam jeszcze napis. I gotowe!

jak fajnie spędzić wakacje

Jak używać rysunkowej listy pomysłów na to, jak fajnie spędzić wakacje + kolorowanka do pobrania

Moją rysunkową bucket list stworzyłam w wersji czarno-białej, kolorowy jest tu tylko tytuł. Poszczególne doodle będę kolorować dopiero wtedy, gdy wykonam daną aktywność. Dlaczego? Bo bardzo chciałabym, żeby na koniec lata ta rozkładówka była pełna kolorów i wspomnień, a to da mi jeszcze więcej motywacji do działania. Wszystko po to, aby fajnie spędzić wakacje i we wrześniu nie mówić sobie, że zmarnowałam lato.

Ale skoro na wakacyjną bucket list trafiły aktywności dla całej rodziny, to i lista powinna być dla wszystkich. Dlatego na bazie doodli z bullet journalu powstała lista-kolorowanka do druku z myślą o najmłodszych. Ale muszę przyznać, że chyba sama oprawię ją sobie w ramkę.

Zapisz się poniżej, żeby otrzymać kolorowankę do druku.

Uwielbiam wszelkiego typu listy i dlatego chętnie tworzę sobie takie na różne okazje. A Ty tworzysz swoje listy marzeń i celów? Co trafi na wakacyjną bucket list u Ciebie?