Justyna Spyrka #freakbujo

Nigdy nie byłam mistrzynią notatek. Nie tak chyba powinien się zacząć artykuł freaka bujo, który ma Wam pokazać, jak się uczyć z produktów elektronicznych – ale nie będę ściemniać: moje notatki zawsze były czytelne tylko dla mnie i absolutnie nigdy nie nadawały się do zdjęć na Instagram.

Wszystko się zmieniło, gdy zaczęłam się uczyć na własną rękę – z e-booków, webinarów, kursów online i innych dostępnych w sieci materiałów. Nie wiem, czy ta zmiana wynika z tego, że teraz sama mogę wybrać temat, który chcę opanować, czy może z tego, że takie e-szkolenia są często o wiele lepszej jakości niż prowadzone na żywo wykłady akademickich profesorów. Grunt, że nagle okazało się, że robię notatki skuteczne, czytelne i ładne – aż chce się do nich wracać, a co za tym idzie – o wiele szybciej się uczę.

Pokażę Wam więc moje dwa ulubione sposoby na notowanie w Planerze Pełnym Czasu. Stosuję je wymiennie, w zależności od rodzaju produktu elektronicznego, z którego akurat się uczę. Na pierwszy ogień – webinar i mapa myśli.

Jak się uczyć z produktów elektronicznych – webinary i mapy myśli

Webinary Pani Swojego Czasu są znane z tego, że solidną porcję wiedzy dostaje się opakowaną w jeszcze większą porcję energii. Plusem takiej sytuacji jest bonusowa porcja motywacji do działania, utrudnieniem dla notującego nieprzewidywalność – mimo że na początku poznajemy plan ramowy webinaru, czasem zdarza się, że oprócz z góry przewidzianych tematów dostajemy też dodatkowe lekcje na podstawie anegdot, które pojawiają się niespodziewanie w trakcie szkolenia.

Dlatego notatki z webinarów najchętniej przygotowuję w formie mapy myśli, która nie ogranicza mnie do pisania po kolei tego, co akurat jest na tapecie.

Korzystam z Planera Pełnego Czasu Malediwy – właśnie ten wybrałam na moją bazę danych, która pomaga mi uczyć się z produktów elektronicznych. Zaczynam notowanie od wypisania na środku tematu i daty webinaru dużymi literami. Tytuł ubieram w ramkę, od której odchodzą odnogi – na początku powstają te dotyczące najważniejszych podpunktów webinaru, o których Ola wspomina na początku lekcji.

W trakcie wykładu, dopisuję kolejne rozgałęzienie tego notatkowego drzewka, łącząc zagadnienia z odpowiednimi tematami.

Moim zdaniem gromnym plusem notowania w formie mapy myśli jest wolna przestrzeń – możesz zapisać coś w tym miejscu kartki, gdzie akurat mieści się treść, a potem po prostu połączyć strzałką z odpowiednią kategorią. Dzięki temu taki sposób notowania świetnie sprawdza się w czasie pracy na żywo albo z filmem, którego raczej nie będziesz co chwilę przewijać, aby wrócić do poprzedniego fragmentu.

Zaletą mapy myśli jest też to, że można ją czytać w dowolnej kolejności – moim zdaniem to pomaga utrwalić wiedzę z dziedzin, które w życiu wykorzystujemy na swój indywidualny sposób. Może do nauki matematyki taki artystyczny nieład nie byłby przydatny, ale przy uczeniu się umiejętności planowania albo biznesu – u mnie sprawdza się bardzo dobrze.

jak się uczyć z produktów elektronicznych

Małym minusem mapy myśli może być to, że strzałki, łączące poszczególne fragmenty notatek obiegają nieraz całą stronę, aby dotrzeć do odpowiedniej kategorii. Mnie to nie przeszkadza, ale rozumiem, że niektórym nie byłoby wygodnie uczyć się z notatek, które wyglądają jak mały labirynt.

Dziennik Wieloletni

Jak się uczyć z produktów elektronicznych – e-booki i notatka z hierarchią

Po kilku latach nauki online wiem już, jak się uczyć z produktów elektronicznych. O ile w przypadku webinarów moja notatka powstaje szybko, w czasie rzeczywistym – o tyle z e-bookami pracuję wolniej. Nie jestem fanką drukowania e-książek – najchętniej czytam je na czytniku i dlatego zawsze tworzę do nich notatki. Dzięki temu w przyszłości nie muszę odszukiwać informacji na ekranie.

Na przykładzie dwóch rozdziałów e-booka Promocja i sprzedaż w biznesie online pokażę Wam, jak powstaje notatka z hierarchią – zdecydowanie bardziej spokojna niż mapa myśli, ale u mnie równie skuteczna.

Na początku wyjaśnię, co nazywam notatką z hierarchią. Jest to taki typ notatki, gdzie zagadnienie jest w hierarchii na miejscu pierwszym, podpunkt – na drugim – notatka na trzecim itd. Może łatwiej będzie to przedstawić na ilustracji:

Notatkę tworzę w czasie czytania e-booka, ale w przeciwieństwie do pracy z webinarem zdarza mi się wracać do poprzednich wątków. Dzięki takiemu solidnemu opracowaniu w zasadzie nie muszę już w przyszłości sięgać do e-książki, sama notatka rozwiewa moje wątpliwości – uważam więc, że choć samo czytanie w ten sposób zajmuje więcej czasu, to na dłuższą metę jest to jego oszczędność.

Na samym początku notuję oczywiście, z jakiego produktu elektronicznego tworzę notatkę. Następnie dużymi literami zapisuję temat rozdziału. Powtarzam: temat, niekoniecznie tytuł. Często też zaznaczam sobie, który to rozdział danego e-booka. Gdybym jednak w przyszłości chciała do niego wrócić – będzie mi łatwiej odszukać odpowiednie miejsce.

Potem, czytając, tworzę podpunkt – to pierwsze ważne zagadnienie danego tematu. Poniżej, z wcięciem akapitowym zapisuję ewentualne elementy tego podpunktu – lubię zaznaczać je sobie strzałeczkami, aby wiedzieć, że wynikają bezpośrednio z podpunktu. Pod poszczególnymi elementami od kropek zapisuję już drobne notatki, znowu zwiększając wcięcie w akapicie.

jak się uczyć z produktów elektronicznych

W e-bookach PSC sporo jest ciekawych przykładów i schematów, które warto zapamiętać. Takie bonusy najczęściej wyróżniam ramką – tak jak na przykładzie poniżej:

jak się uczyć z produktów elektronicznych

W efekcie powstaje hierarchia informacji, która szybko pozwala mi odszukać potrzebny fragment – po prostu najpierw skupiam się na tych zapiskach, które nie mają żadnego wcięcia akapitowego. Dla mnie jest to olbrzymi plus, bo nie muszę czytać wszystkiego, aby dotrzeć do miejsca, które mnie interesuje. Zaletą jest też to, że do tworzenia tak skonstruowanej notatki wystarczy jedno narzędzie – na przykład czarny cienkopis Pilot. Co prawda u mnie przy notowaniu brush peny idą w ruch, ale struktura tak stworzonych zapisków jest tak samo skuteczna bez nich.

jak się uczyć z produktów elektronicznych

Jak się uczyć z produktów elektronicznych – sprawdź na własnej skórze!

Produkty elektroniczne jeszcze nigdy nie były tak łatwo dostępne jak w dzisiejszych czasach – wykorzystaj to i sprawdź, czy są to źródła wiedzy, z którymi ty również chciałabyś poszerzać swoje horyzonty! A jeśli interesujesz się obszarami związanymi z planowaniem, rozwojem osobistym, organizacją i biznesem online, to… śpiesz się! Właśnie teraz, w tym tygodniu uruchamiamy urodzinową promocję w sklepie PSC – ceny wszystkich produktów elektronicznych obniżyłyśmy aż o 41%! Na zakupy w cenach promocyjnych masz czas do 14 września – skorzystaj z okazji i wybierz dla siebie e-booki, webinary i kursy, które pomogą Ci realizować Twoje plany i marzenia!