Justyna Spyrka

Znasz to uczucie, kiedy przeglądasz na Pintereście albo na Instagramie bullet journale innych, pełne pięknych doodli i kolorowych akcentów układających się w spójny motyw przewodni, i też chcesz taki stworzyć?

Ja zdecydowanie znam. Pamiętam, że kiedy uczyłam się systemu bujo, bardzo mocno inspirowałam się planerami innych. Wiele rozkładówek przenosiłam jeden do jeden do własnego planera. Między innymi dlatego często korzystałam z bardzo kolorowych, ozdobionych rysunkami stron z motywem przewodnim.

Z czasem ilość czasu, który chciałam poświęcić na bujo, a także moje potrzeby związane z planowaniem, zupełnie się zmieniły, a rozkładówki stały się bardziej minimalistyczne. Teraz jednak, z okazji lata, postanowiłam zaszaleć i ubrać swój planer w motyw przewodni: lody!

Co to jest motyw przewodni, jak go wybrać, gdzie szukać inspiracji, co się składa na motyw przewodni (rysunki, kolory, fonty, naklejki?)

Motyw przewodni w rozkładówkach bullet journal to wybór konkretnych elementów dekoracyjnych, które będą towarzyszyć twojemu planerowi przez określony czas – tydzień, miesiąc, cały rok – i konsekwentne stosowanie ich. Chyba najczęstszym rozwiązaniem jest stosowanie innego motywu przewodniego na każdy miesiąc – raz będą to serduszka, innym razem palmy albo śnieżynki. Stosując go na wszystkich rozkładówkach danego miesiąca, dodajesz dekoracje związane z wybranym tematem.

Ale motyw przewodni to nie tylko elementy dodane jak doodle czy naklejki. Możesz na przykład stosować zawsze ten sam, konkretny rodzaj pisma w nagłówkach albo postawić na jeden ulubiony kolor.

Bardzo specyficzny motyw przewodni w bujo to minimalizm. Tutaj, zamiast cokolwiek dodawać – odejmujesz zbędne elementy, rezygnujesz z masy narzędzi i skupiasz się na funkcji rozkładówek. Takie rozwiązanie sprawdzi się, gdy chcesz korzystać z metody bujo, ale nie masz czasu lub ochoty na artystyczne zabawy.

Zrobiło się poważnie, ale spokojnie: bullet journal to nie zbiór zasad określających jak ma wyglądać twoje planowanie. Wręcz przeciwnie, bujo to swoboda działań i miejsce na dawkę inspiracji, także tych dotyczących motywu przewodniego. Dobrym źródłem inspiracji jest Pinterest. Wystarczy poszukać pod hasłem „bullet journal theme ideas”. Fajną bazę ciekawych rozwiązań znajdziesz też na kanale Amandy Rach Lee. Ale pomysłów na motyw przewodni w bujo warto szukać wokół siebie. Możesz inspirować się porami roku – kwiaty, śnieżynki, liście; ulubionymi przedmiotami – kubki, szaliki, ramki; albo jedzeniem – pizza, czekolada, kawa. Lista pomysłów na motyw przewodni nigdy się nie kończy.

Mój motyw przewodni na lipiec – lody!

Całym procesem tworzenia rozkładówki z motywem przewodnim, który wybrałam dla siebie na lipiec, podzielę się z tobą w tym artykule, a na końcu znajdziesz rysunkowy tutorial, jak krok po kroku stworzyć doodle (czyli takie proste, komiksowe rysunki) lodów w różnych kształtach.

Do przygotowania wszystkich lipcowych rozkładówek z lodowym motywem przewodnim wykorzystałam:

motyw przewodni

Motyw przewodni – jak zrobić okładkę?

Przygotowanie okładki, która zapowiada, jaki motyw przewodni wybrałam dla siebie na lipiec, zaczęłam od wstępnego naszkicowania ołówkiem proporcji poszczególnych elementów. Najpierw wykonałam letteringowy napis brush penami w czterech różnych kolorach. Z trzeciej części minikursu letteringu wiesz, że w trakcie pisania warto odrywać rękę po narysowaniu każdej litery. Wykorzystałam te przerwy na zmianę koloru brush pena. Następnie czarnym cienkopisem dorysowałam literkom cień.

Następnie zabrałam się za rysowaniu doodli lodów – w ten sposób za pomocą obrazków pokazałam motyw przewodni, który wybrałam. Chciałam, żeby rozkładówka na ten miesiąc przypominała mi o dobrej zabawie, dlatego zdecydowałam się dodać więcej koloru, zamalowując poszczególne gałki lodów.

Na koniec dodałam jeszcze linie, tworzące okręgi wokół napisu, bo strona wydawała mi się niedokończona. No i czułam, że brakuje w niej równowagi i harmonii.

Kalendarz miesięczny z motywem przewodnim

Na kolejnej stronie znalazł się prosty kalendarz miesięczny. W lipcu nie mam zbyt wielu planów, które miałyby datę czy deadline, dlatego zdecydowałam się na formę listy. Po lewej wypisałam numery oraz dni tygodnia. Od reszty strony, na której będę notować poszczególne wydarzenia, oddzieliłam je pionową kreską. Brush penami na kolorowo zaznaczyłam też wszystkie niedziele miesiąca, aby było mi łatwiej rozróżnić poszczególne tygodnie. Wykorzystałam tu te same pastelowe kolory, które pojawiły się na mojej okładce, wplatając tym samym motyw przewodni w kolejne strony mojego planera.

Książka Moniki Ciesielskiej - Bez liczenia i ważenia

Rysowanie nagłówka zaczęłam od wyznaczenia mniej więcej środka strony. Od niego narysowałam trzy gałki lodów w prawo i trzy w lewo. Potem dorysowałam podłużny talerzyk-podstawkę. Pokolorowałam gałki lodów na wybrane kolory, a następnie grubym cienkopisem z zestawu Faber Castell dodałam litery, układające się w nazwę miesiąca.

motyw przewodni

Motyw przewodni w habit trackerze

Na sąsiedniej stronie zaplanowałam sobie habit tracker. W artykule o nawykach w bullet journalu wspominałam, że według twórcy tej metody nie powinno się śledzić jednocześnie więcej niż 6 nawyków, a w mojej tabelce jest zdecydowanie więcej pozycji. To dlatego, że do trackera wpisałam też te czynności, które nie muszą stać się moimi nawykami, ale które chcę lub muszę wykonywać w miarę regularnie – na przykład sprawdzanie maila czy porządkowanie zdjęć w telefonie.

Tworzenie tej rozkładówki rozpoczęłam od narysowania tabelki i wypisania dni oraz czynności do kontrolowania. Następnie cienką końcówką czarnego brush pena Tombow Dual wykaligrafowałam nagłówek, a żeby rozkładówka nie była taka pusta i smętna, po bokach dorysowałam doodle lodów i, po raz kolejny, wypełniłam je wybranymi do tego motywu przewodniego barwami.

Dziękuję za – strony do praktykowania wdzięczności

Do mojego lipcowego bujo postanowiłam dodać rozkładówkę poświęconą wdzięczności: codziennie będę wypisywać przynajmniej jedną rzecz, za którą jestem wdzięczna. Taka praktyka pozwala mi utrzymać optymizm i radość na co dzień, więc idealnie wpisuje się w koncepcję kolorowego, wesołego miesiąca obrazowaną przez mój motyw przewodni na lipiec.

Rysowanie rozkładówki rozpoczęłam od nagłówka – użyłam czarnego brush pena Tombow Dual. Wyszedł mi trochę niesymetryczny, dlatego po prawej stronie dodałam naklejkę lodów z zestawu dla globtroterki.

Następnie wypisałam dni, a wokół numerów narysowałam koliste linie. Na dole złączyłam je doodlem wafelka, tak żeby całość wyglądała jak ogromna porcja lodów. Pokolorowałam gałki wybranymi na ten miesiąc kolorami.

motyw przewodni

Tygodniówka – zaproś do niej motyw przewodni!

Od bardzo dawna nie korzystam w bujo z systemu dniówek. Planowanie z dnia na dzień ani trochę się u mnie nie sprawdza. Muszę mieć wgląd z lotu ptaka na cały tydzień, dlatego też tworzę rozkładówki tygodniowe, w których koniecznie muszą się znaleźć: ogólna lista zadań i możliwość rozpisania ich na poszczególne dni, które z kolei muszą być zaopatrzone w daty. Tym razem dodałam też sekcję na priorytet oraz na nagrodę, którą sobie przyznam za wykonanie go – to tak w ramach motywacji do działania tam, gdzie naprawdę trzeba 😉

Układ moich stron jest sprawdzony i funkcjonalny, ale motyw przewodni daje mi przestrzeń, aby również tutaj dodać nieco kreatywności. Tę rozkładówkę rozpoczęłam od rysunku loda na górze strony. Wpisałam w niego daty tego tygodnia i dodałam kolorową linię.

Później ołówkiem zaznaczyłam sobie, jakiej mniej więcej szerokości powinny być obie kolumny rozkładówki. Do tej lewej trafiła lista to-do – całkiem spora, aby mieć miejsce na wszystkie zadania, które zazwyczaj dość szczegółowo sobie rozpisuję. Brush penami w różnych kolorach podkreśliłam miejsca na nagłówki, a następnie je wymalowałam.

Po prawej narysowałam tabelkę, podzieloną na 6 rzędów, które odpowiadają 5 dniom roboczym i weekendowi. Dopisałam daty i nazwy dni i gotowe!

Co się dziś zdarzyło? Strony na wspomnienia.

Bardzo lubię notować w kilku zdaniach, co zdarzyło się w danym dniu. Pozwala mi to zapamiętać dobre rzeczy, które się działy, ale przede wszystkim jest bardzo przydatne, gdy zabieram się za porządkowanie zdjęć w albumach.

Jako że przy planowaniu nie korzystam z gotowych kart miesięcznych, w które zaopatrzone są Planery Pełne Czasu, używam ich właśnie do takich zapisków. W tym miesiącu nie mogło tam zabraknąć kolorowych doodli lodów, od których zaczęłam dekorowanie tej strony – w ten sposób spersonalizowałam gotowe tabelki, korzystając z mojego motywu przewodniego. Dodałam nagłówek z nazwą miesiąca, a w kalendarzu narysowałam kolorowe kropki. Na koniec przy brushpenowych literach dorysowałam cień, a do kalendarza wpisałam daty. Teraz pozostaje już tylko spisać wspomnienia.

motyw przewodni

Lody doodle – motyw przewodni w akcji!

Ponieważ od dawna nie rysowałam doodli w bullet journalu, nie było mi wcale tak łatwo stworzyć rysunki lodów. Dlatego pomyślałam, że tobie też może się przydać mały tutorial, jak poszczególne zimne słodkości narysować. Zobacz na zdjęciu powyżej, jak się za to zabrać krok po kroku. To oczywiście tylko kilka przykładów, możliwości jest o wiele więcej. Gdy zabierasz się za wymyślanie swojego motywu przewodniego, zacznij właśnie od tej strony do zbierania pomysłów na doodle, kolory i inspiracje, wokół których zbudujesz całą resztę!

Motyw przewodni w bullet journalowych rozkładówkach to na pewno nie jest rozwiązanie dla każdego. Ale jeśli lubisz rysować, podoba ci się kolorowe planowanie i wiesz, że takie dekoracje w planerze nie będą cię rozpraszać – zaszalej! Gdy po czasie wrócisz do swojego planera, będziesz miała fajną pamiątkę.