Justyna Spyrka

Notes w kropki. Pierwsze skojarzenie? Oczywiście Planer Pełen Czasu i bullet journal! To BuJo sprawił, że kilka lat temu wybuchła moda na zeszyty, planery i notatniki z kropkowanymi stronami. Uniwersalność kropek szybko jednak wyszła poza nasz kreatywny, bullet journalowy światek – okazało się, że na kropkach pisze się, kreśli i rysuje tak samo wygodnie jak na stronach zadrukowanych w linię czy w kratkę. Okazało się też, że to, co na kropkowanych stronach napiszemy lub narysujemy, wyglada po prostu bardzo, bardzo dobrze – wzór kropek na papierze jest subtelny i w połączeniu z kreską flamastrów czy długopisów słabo widoczny. W efekcie zapisane strony w kropki wyglądają tak, jakby były gładkie – niby nic, a robi efekt! Szybko zaczęły się pojawiać nowe pomysły na notes w kropki – dzisiaj pokażemy Wam kilka z nich, które przygotowała Justyna, nasz #freakbujo!

Pomysły na notes w kropki – pisz pamiętnik lub dziennik

Kiedy byłam nastolatką, uwielbiałam codziennie zapisywać, co się wydarzyło. Notowałam też różne swoje myśli i wnioski. Dziś, gdy wracam do tych tekstów, z jednej strony śmieję się w duchu ze swojej naiwności, ale z drugiej widzę z dystansu, jak bardzo się wtedy zmieniłam, ile nauczyłam – i odkrywam niby już znane, ale zupełnie nowe podejście do życia. Szczególnie to ostatnie powoduje, że uważam pisanie pamiętnika za wartościowe. Jeśli nie wiesz, jak zacząć, zerknij do artykułu na temat pisania pamiętnika.

Aktualnie trudno mi pisać codziennie długie elaboraty, ale gdy mam bardziej stresujący okres, wykorzystuję swój ukochany notes w kropki do luźnych zapisków bez ładu i składu. Nie tworzę specjalnej tabelki do pisania pamiętnika. Po prostu otwieram pierwszą wolną stronę, biorę w rękę pióro i… piszę. Czasami, jeśli mam ochotę, dodaję kolorowy nagłówek z datą.

Zupełnie inaczej ma się sprawa z dziennikiem. Codzienne zapiski dotyczące wydarzeń trudno nazwać tym poważnym słowem, ale jednak w Planerze Pełnym Czasu bez problemu mogę odnaleźć notatkę o tym, gdzie i z kim poszłam na kawę w środę trzy miesiące temu. Kiedyś przygotowywałam specjalną rozkładówkę po tytułem „Zdarzyło się dziś”. Teraz jednak notuję informacje o danym dniu w… karcie miesięcznej z przodu planera. U mnie na tych stronach króluje minimalizm – kolorowym brush penem zapisuję tylko nazwę miesiąca i daty poszczególnych dni. Same notatki pozostają neutralnie czarne. Czy mieszczę się w kalendarzowych kratkach? Czasami jest trudno, ale odpowiednie pisadło o cienkiej końcówce ułatwia zadanie – w tym celu używam cienkopisu Pilot, który jest ostatnio moim ukochanym narzędziem do pisania.

Pomysły na notes w kropki – zrób art journal

Nazwany angielskim określeniem art journal to w zasadzie taki szkicownik, ale… nie do końca. Dla mnie jest to taki notes w kropki, w którym mogę się kreatywnie wyżyć, kiedy mam za dużo energii w głowie, za dużo myśli lub zmartwień. Szkicownik kojarzy mi się ze żmudną nauką rysowania dłoni w perspektywie, art journal – z szaleństwem i ekspresją. Do moich artystycznych działań wykorzystuję Notatnik PSC, bo jego gruby papier pozwala zaszaleć.

Bardzo lubię technikę scrapbookingu – ma ona jednak ten minus, że po wykonaniu większych prac zostaje sporo ścinków, które szkoda wyrzucić, a trudno wykorzystać. W moim szkicowniku – art journalu – znajdują swoje miejsce w formie małych kompozycji.

Książka Justyny Kwiatkowskiej - Zadbana finansowo
pomysły na notes w kropki

Pomysły na notes w kropki – artystyczny pamiętnik, czyli dwa 2 w 1

Notes w kropki nada się też do… połączenia dwóch powyższych zastosowań. Odkąd odkryłam rysowany dziennik – tak zwaną technikę „draw your day” – od czasu do czasu nachodzi mnie na uwiecznienie wspomnień w ten właśnie sposób. Najbardziej lubię malować szybkie obrazki w domu, przy użyciu akwareli, ale nieraz robię to też w podróży – wtedy korzystam z brush penów.

Na początku wykonuję szybki szkic ołówkiem. Następnie dodaję kolor. Staram się wybierać jaśniejsze, mniej nasycone odcienie brush penów – ostatnio króluje u mnie ciepły zestaw Zebra, ale mieszam go chętnie z Tombowami Dual.

Rysunek samymi brush penami często wygląda blado, dlatego na koniec czarnym cienkopisem dodaję kontury oraz tekst. Nigdy nie jest go dużo, ot, w sam raz, aby zanotować najważniejsze informacje i wypełnić puste miejsca na kartce.

Nie jestem mistrzem tej techniki i nie mam ambicji, aby nim zostać – po prostu czasami mam ochotę się artystycznie wyżyć, a notes w kropki świetnie się do tego nadaje.

Pomysły na notes w kropki – co jeszcze?

Notes w kropki może oczywiście stać się bazą do stworzenia Twojego bullet journalu. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, abyś zrobiła w nim przepiśnik na Twoje ulubione przepisy (do ich organizacji świetnie sprawdzi się spis treści, który znajdziesz na początku każdego Planera Pełnego Czasu i Mini Planera Pełnego Czasu), abyś właśnie w takim notesie lub segregatorze organizowała swoje notatki (czy wiesz, że w sklepie PSC czekają na Ciebie wkłady w kropki do segregatorów?), pomysły do zrealizowania czy projekty, które już się dzieją.

Na zdjęcia Waszych pomysłów na to, jak wykorzystać notes w kropki, czekamy na Instagramie – pokazujcie, jak działacie w produktach PSC, oznaczając zdjęcia planerów i notatników hashtagiem #GangBujo – regularnie udostępniamy je na kanale @paniswojegoczasu_official.