Baza pomysłów? Kopalnia inspiracji? Przenośny Pinterest? Poznaj absolutną nowość w sklepie PSC – Wzornik Kreatywnego Planowania – i dowiedz się, czym jest, jak powstawał, w jaki sposób go używać i do czego Ci się przyda. Opowie Ci o nim Gosia – jedna z jego twórczyń.

Gosia z Przetwórni Wspomnień

Pamiętam ten moment bardzo dobrze. Byliśmy na wspólnym wyjeździe z kilkoma rodzinami i moja córka (wtedy lat 10) i jej koleżanki żywo zainteresowały się moimi zapiskami, w których użyłam wielu różnych czcionek. Zapytały mnie, czy mogą je pożyczyć, i zniknęły na kilka ładnych godzin. Odwzorowywanie wciągnęło je bez reszty, a ja nie mogłam się nadziwić, jaki efekt udało się osiągnąć trzem małym dziewczynkom bez wcześniejszego przygotowania, mojego tłumaczenia, stresowania się. Miały po prostu przed sobą wzór i wzajemnie wspierały się w tym, żeby go powielić. Nikt im nie powiedział, że to za trudne, że nie mogą, że może kiedyś, jak będą dużo ćwiczyć. Zaczęłam się wtedy przyglądać dość uważnie i zauważyłam, że jest to metoda, która działa na wiele osób. Im więcej przygotowywałam wzorów, inspiracji, gotowych napisów, tym łatwiej osoby, które pojawiały się na naszych warsztatach, zaczynały pisać swoje literki z zadowalającym efektem. Oczywiście nie mam na myśli kaligrafii klasycznej, gdzie ważna jest dokładność. To wymaga wielu ćwiczeń i mija czasami mnóstwo czasu, zanim ktoś jest gotowy do pisania dłuższych tekstów. Chodzi mi o sytuację, w której jest większość początkujących osób. Po prostu mają ochotę zrobić coś ładnego, napisać coś w niezwykły sposób, pobawić się literkami. I tutaj często pojawia się ściana, bo nie czują się pewnie, bo nie wiedzą, jak połączyć litery, jak te litery zmodyfikować, żeby wyglądały ładnie, stresują się, że coś im nie wyjdzie.

Być może znasz to uczucie. Oglądasz zdjęcia pięknych planerów w internecie, a w głowie piętrzą się obawy i rośnie poczucie, że Ty tak nie będziesz umieć, więc nawet nie warto zaczynać.

Tymczasem bogactwo krojów liter jest tak wielkie, że poza tymi, które wymagają wielkiego nakładu pracy, są sposoby na to, żeby zrobić to w prosty i przystępny sposób. Zawsze możesz iść dalej, sięgnąć po coś trudniejszego, ale dobrze zacząć od prostych rzeczy. I właśnie po to powstał wzornik. Żebyś mogła się przekonać o tym, że wiele rzeczy już potrafisz zrobić, tylko o tym nie wiesz.

Jak powstał wzornik?

Całość wzornika została napisana odręcznie. Użyłyśmy narzędzi do pisania, które polecamy i które również możesz nabyć w zestawie. Wybrałyśmy je z myślą o tym, żeby mogła po nie sięgnąć osoba początkująca. To ważne, bo można się bardzo zrazić, wybierając na początku zbyt trudne narzędzie.

Proces tworzenia wzornika to były setki zapisanych kartek, wcześniejsze wzory, które tworzyłam w planerze. Mogłam się też, na prowadzonych przez nas warsztatach, przyjrzeć, jak to działa.

Dopiero po odręcznym zaprojektowaniu konkretnych napisów zeskanowane napisy trafiły do komputera po to, żeby mogły zostać powielone i umieszczone na poszczególnych stronach. Ale, co ważne, ich kształt i rozmiar się nie zmienił. Wyglądają tak samo jak oryginały.

Co znajdziesz we wzorniku?

Wybrałyśmy najbardziej przydatne kategorie haseł do planowania. Znajdziesz więc propozycje dni tygodnia, nazwy miesięcy, zapisy dat, habit trackery, nagłówki do wszelakich list zadań i drobne elementy, które mogą twoje zapiski ubogacić (ramki, punktory, doodle). Jednym słowem podstawowe zagadnienia związane z planowaniem.

Zadbana finansowo

Jakich narzędzi potrzebujesz, żeby korzystać z wzornika?

Podstawowym narzędziem, które jest Ci potrzebne, jest twoje ulubione pióro lub cienkopis. Jeśli nie masz jeszcze takiego, z czystym sercem możemy Ci polecić pióro kulkowe Pilot V5 Hi-tec Point.

Dodatkowe atrakcje mogą Ci również zapewnić brush peny. Jeden mniejszy, taki jak Tombow Fudenosuke, i jeden większy, taki jak Tombow ABT to już niezły zestaw, oczywiście wybór kolorów należy do Ciebie. To z pomocą tych dwóch brush penów powstały zapiski we wzorniku.

Jeśli masz ochotę na kolorystyczne szaleństwo, warto się zaopatrzyć w zestaw brush penów Mildliner. Ich paleta kolorystyczna jest obłędna, końcówka brushpenowa ma odpowiednią elastyczność dla osoby początkującej, a końcówka cienkopisów przyjemnie i miękko daje się prowadzić. Uważam, że baaaardzo warto, jestem pod ich ogromnym wrażeniem.

Opcjonalnym krokiem jest zaopatrzenie się w kalkę kreślarską. Dzięki temu możesz przećwiczyć „po śladzie” napisy, które sprawią Ci większy problem (szczególnie te wykonane brush penem).

Jak korzystać z wzornika?

Wzornik to po prostu „zestaw do samodzielnego montażu” twojego planera. Wybierasz elementy, które Ci się podobają, i przenosisz je do swoich zapisków. Jeśli nie czujesz się na tyle pewnie, żeby pisać od razu w planerze, możesz spróbować w szkicowniku albo na luźnej kartce, ale nie myśl o tym zbyt wiele. Po prostu spróbuj, przyjrzyj się literkom i przenieś je do swoich zapisków. One nie muszą być idealnie takie same, ważne, żeby podobały się Tobie. Nie przejmuj się, tylko ciesz efektami. Fajny nagłówek w planerze nie wymaga wielu ćwiczeń ani nie zajmie Ci wiele czasu, a potrafi zrobić efekt WOW! Jeśli nie czujesz się zbyt pewnie z brush penami, możesz zacząć od napisów wykonanych cienkopisem lub piórem, one nie wymagają pamięci mięśniowej (to te wszystkie napisy wykonane cienką linią).

Co jeszcze? Tyle! Przede wszystkim wzornik powstał po to, żeby się nim cieszyć i bawić. To tylko inspiracja, na podstawie której możesz stworzyć mnóstwo nowych, innych, ciekawych wersji!

Kliknij TUTAJ, by kupić Wzornik Kreatywnego Planowania w sklepie PSC.