Justyna Spyrka

Nie wiem, jak Ty, ale ja uwielbiam dekorowanie domu na święta! Lubię migotanie światełek na choince, zapach świeczek, cienie świątecznych girland… Lubię też własnoręczne pakowanie prezentów. Lubię wysyłać kartki, przygotowane samodzielnie w któryś z długich jesiennych wieczorów.

Dla mnie to właśnie te drobne, ale wykonanie własnoręcznie detale, tworzą świąteczną atmosferę i są o wiele ważniejsze niż liczba potraw na stole czy prezentów pod choinką.

Dlatego jeśli też chcesz przygotować swoje świąteczne dodatki DIY, to zapraszam na trzy tutoriale. Wystarczy kilka produktów ze sklepu Pani Swojego Czasu, trochę praktyki w malowaniu literek oraz… wolny wieczór.

Świąteczne napisy. DIY. Brush lettering.  Na zdjęciu brushpen tombow dual.

W tutorialach wykorzystamy technikę brush letteringu i użyjemy dużych brushpenów Tombow Dual oraz małych Pentel Touch i Tombow Fudenosuke. Aby opanować podstawy tej techniki, warto sięgnąć do „Zeszytu ćwiczeń do brush letteringu”. Oprócz tego specjalnie na tę świąteczną okazję przygotowałam dla Ciebie karty pracy do pobrania. Znajdziesz w nich świąteczne wyrazy do przećwiczenia dużym i małym brushpenem.

Odbierz karty pracy

COŚ DLA DOMU: ŚWIĄTECZNY CYTAT

Brush letternig. Zdjęcie ramki ze świątecznym cytatem.

Bardzo lubię od czasu do czasu wymieniać to, co znajduje się w ramce – jednym z elementów dekoracji mojego mieszkania. Święta to właśnie jeden z tych momentów, kiedy wymieniam plakaty i zdjęcia na nowe, starając się zawsze wpleść jakieś świąteczne dodatki DIY.

Do przygotowania cytatu będziesz potrzebować:

– kartki w kropki – ja wykorzystałam tę z notesu #kreatywnychill. Śnieżnobiały papier dobrze nadaje się do pracy z kolorami, a perforowana strona ułatwia wyrywanie;

– brushpena lub brushpenów Tombow Dual – u mnie to pisaki numer 847 (czerwony) i 192 (zielony);

– ołówka i gumki.

Zaczynamy od wyrwania kartki. Jeśli Twój notes nie ma perforowanych stron i kartki nie wyrywają się tak ładnie, to jeszcze przed przystąpieniem do pracy należy przyciąć papier do odpowiedniego formatu.

Następnie ołówkiem szkicujemy cytat na kartce. Warto od razu zastanowić się, które wyrazy są najważniejsze, i zaplanować, że napiszemy je większymi i grubszymi literami. Więcej o kompozycji cytatu poczytasz w artykule o kaligrafowaniu cytatów.

Notes kreatywny chill. Brushpen tombow dual. Ołówek.

Gdy na kartce mamy już wstępnie rozmieszczone poszczególne wyrazy, przechodzimy do pracy z brushpenem. Zaczynamy od wykaligrafowania najważniejszych wyrazów w cytacie. W zależności od ich wielkości możemy skorzystać z techniki faux lettering (u mnie w wyrazie „najważniejsze”) lub pisać bezpośrednio końcówką pędzelkową.

Czerwony brushpen tombow dual. Brush lettering.

Następnie drugim, mniej wyrazistym brushpenem, dopisujemy pozostałe wyrazy cytatu. Tutaj również należy dostosować krój pisma, rozmiar liter oraz technikę do długości wyrazów. Pamiętaj, aby na koniec wygumować ślady ołówka.

Brush lettering. Zdjęcie cytatu świątecznego. Brushpen tombow dual zielony.

Tak przygotowany cytat to nie tylko dekoracja, która pięknie wygląda w ramce, ale i motto, które w czasie grudniowych szaleństw zakupowych przypomina, o co tak naprawdę chodzi w świętach.

KARTKI ŚWIĄTECZNE DIY

Odkąd pamiętam, w moim domu wysyłało się kartki z życzeniami. I zawsze były to kartki wykonane własnoręczne – raz ładniejsze, raz mniej estetyczne, raz minimalistyczne, innym razem pełne dekoracji – ale zawsze były to świąteczne dodatki DIY.

Do przygotowania kartek będziesz potrzebować:

– nieco grubszego papieru w formacie około A5 – ja ponownie korzystam z perforowanych kartek notesu #kreatywnychill. Papier jest na tyle gruby, że idealnie sprawdzi się jako baza do kartki;

– kolorowych pisaków, brushpenów;

– ołówka i gumki.

Kartkę składamy na pół, tak aby stworzyć bazę. Warto zwrócić uwagę na to, aby po złożeniu jej wymiary nie przekraczały standardowych rozmiarów koperty, aby niepotrzebnie nie komplikować sobie wysyłki.

  • Propozycja 1: napis-choinka

Na bazie kartki ołówkiem szkicujemy pionowy, podłużny trójkąt. W niego wpisujemy nasze życzenia. Warto tak wymyślić treść napisu, żeby wyrazy nie były zbyt długie ani zbyt krótkie, aby wypełnić naszą choinkę.

Zdjęcie brushpenów ułożonych w kształt choinki. Kartka świąteczna DIY. Brushpen tombow dual.

Następnie małym brushpenem – na przykład Tombow Fudenosuke– kaligrafujemy napis. Aby jeszcze bardziej upodobnić naszą kompozycję do choinki, możemy dorysować charakterystyczne elementy: czerwoną gwiazdę na jej szczycie i brązowy pień. Na koniec usuwamy ślady ołówka.

Zadbana finansowo
Kartka świąteczna DIY. Życzenia. Brushpen tombow dual fudenosuke.
  • Propozycja 2: świąteczny wieniec

Na naszej bazie rysujemy dość duże kółko – można je odrysować ołówkiem od szklanki lub od taśmy klejącej. Staramy się umieścić je w pionowej osi naszej kartki, nieco bliżej górnej krawędzi.

Kartka świąteczna DIY. Rysunek koła. Brushpen tombow dual i ołówek.

Następnie wykorzystujemy pędzelkową końcówkę zielonego brushpena Tombow Dual i „odciskamy” ją na papierze, tak aby powstałe kształty przypominały liście. Aby uzyskać taki efekt, wystarczy po prostu mocno przycisnąć końcówkę, po czym oderwać ją w górę – ważne, aby się nie poruszyła. Kształt łezki powstaje wtedy samoczynnie.

Kartka świąteczna DIY. Papier w kropki. Rysunek wieńca. Brushpen tombow dual.

Takimi „stempelkami” podążamy wzdłuż naszego szkicu ołówkiem aż do zamknięcia okręgu. Następnie nasz wieniec możemy nieco ożywić, dodając kolorowe kropki.

Kartka świąteczna DIY. Czerwony brushpen tombow dual.Zielony wieniec.

Na koniec wewnątrz wieńca piszemy życzenia. Nie chciałam, aby na kartce letteringowy tekst oraz wieniec walczyły o uwagę, dlatego zdecydowałam się na delikatny napis, wykonany cienkopisem Pilot.

Kartka świąteczna DIY. Wieniec z życzeniami. Cienkopis pilot.
  • Propozycja 3: dowcipne życzenia

Pamiętasz Rudolfa, czerwononosego renifera z bajki? Myślę, że każdy wie, o jaką postać chodzi. Motyw czerwonego noska to fajny sposób na to, aby świąteczne dodatki DIY nie były takie poważne i patetyczne.

Na naszej bazie do kartki ołówkiem szkicujemy krótki napis oraz rogi renifera. Następnie napis kaligrafujemy małym brushpenem Tombow Fudenosuke.

Kartka DIY. Życzenia wesołych świąt. Czarny brushpen tombow fudenosuke.

Teraz brązowym brushpenem Tombow Dual rysujemy rogi. Nie musimy się martwić o to, czy wiernie oddają kształt poroża renifera – chodzi o to, żeby kartka była żartobliwa, a nawet szybki szkic od razu odpowiednio się skojarzy.

Świąteczna kartka. Brązowy brushpen tombow dual. Życzenia i rogi renifera.

Na koniec na czerwono malujemy kulkę – nos naszego renifera. Pamiętamy, aby wygumować ślady ołówka.

Kartka świąteczna DIY. Rysunek renifera i życzenia. Brushpen tombow dual fudenosuke.

BILECIKI PREZENTOWE – TAGI

Jeśli wręczamy prezent osobiście, nie ma potrzeby go podpisywać. U mnie w rodzinie zawsze jednak kładziemy wszystkie podarki pod choinką, a potem każdy musi odnaleźć te, które na niego czekają. Z tego powodu każda paczka musi być podpisana.

Lubię ładnie pakować prezenty i ładnie je podpisywać – uważam, że to sposób, aby pokazać drugiej osobie, że jest dla mnie ważna. Jeśli Ty też chcesz wykonać świąteczne dodatki DIY do prezentów, chyba najlepiej jest zacząć od bilecików – tagów.

Do wykonania tagów będziesz potrzebować:

– nieco grubszego papieru – na przykład z notesu #kreatywnychill;

– nożyczek;

– dziurkacza lub innego narzędzia do przebicia papieru;

– kawałka sznurka lub tasiemki;

– brushpenów lub innych pisadeł.

Notes w kropki kreatywny chill. Projekt tagów.

Nie ma określonych wymiarów, które musi mieć bilecik. Ja zdecydowałam się na kształt wpisany w prostokąt 8×5 cm, z obciętymi rogami. Uwaga: nie trzeba mieć linijki, aby zmierzyć papier. Wystarczy policzyć kropki, które w notesie są ułożone co 5 mm. Mój tag będzie miał też dziurkę, przez którą będę mogła przewlec sznureczek.

Zaczynam od wycięcia nożyczkami prostokątów w odpowiednich wymiarach. Następnie, kierując się kropkami na papierze, obcinam narożniki oraz zaznaczam, w którym miejscu wyciąć dziurkę na sznurek.

Notes w kropki kreatywny chill. Tagi do prezentów trzymane w dłoni.

Następnie dziurkujemy kartoniki. Ja używam do tego specjalnego narzędzia, znanego fankom scrapbookingu. Ale spokojnie: z powodzeniem możesz takie dziurki wyciąć zwykłym biurowym dziurkaczem. Można też przedziurawić papier wykałaczką albo innym ostrym narzędziem.

Notes w kropki. Damska dłoń trzyma tagi do prezentów. W tle dziurkacz cropadile.

Teraz do każdego tagu przywiązujemy kawałek sznurka. Następnie – na przykład używając cienkopisu Pilot oraz małego brushpena Pentel Touch – opisujemy każdy bilecik imieniem osoby, której podarujemy prezent. Jeśli nie czujesz się pewnie w kaligrafowaniu imion, warto najpierw poćwiczyć w innym miejscu lub wykonać delikatny szkic ołówkiem.

Świąteczne bileciki do prezentów. Tagi. Brushpen pentel touch.

Gdy będziesz pakować prezent świąteczny, taki bilecik wystarczy przywiązać do paczki. Można też dodać gałązkę choinki albo ususzony plasterek pomarańczy. Zobaczysz, że osoby obdarowane szerzej się uśmiechną, widząc, że coś własnoręcznie dla nich przygotowałaś.

Prezent świąteczny zapakowany w szary papier. W tle światełka.

Mam nadzieję, że te fotograficzne tutoriale na świąteczne dodatki DIY przypadły Ci do gustu i że spróbujesz sama coś przygotować. Jeśli będziesz się dzielić swoimi działaniami na Instagramie, nie zapomnij oznaczyć @paniswojegoczasu_official i @juspyrka, abyśmy mogły, zobaczyć jak Ci idzie.

Wesołych świąt!