Weronika Boruń

Uwielbiam grafikę i projektowanie! To moja pasja i kocham się dzielić doświadczeniem i wiedzą, które mam – w taki sposób, by zainteresować tą dziedziną i pokazać, jak jest cudowna i w jak wielu aspektach się przydaje. Bardzo cieszę się na nadchodzącą edycję Klubu PSC – będę miała przyjemność poprowadzić dla uczestników Klubu PSC zajęcia z zakresu projektowania i grafiki od podstaw.

Kim jestem?

Mam na imię Weronika, część z Was być może kojarzy mnie z #GanguPSC – od ponad dwóch lat projektuję dla Pani Swojego Czasu, nasza współpraca zaczęła się od pojedynczych zleceń, a obecnie jestem Szefową Designu i Grafiki.

Projektowaniem zajmuję się od ponad 12 lat, przez ostatnie cztery lata pracowałam również na Uniwersytecie Wrocławskim, ucząc zasad projektowania, składu i edycji treści oraz obsługi programów graficznych. Wcześniejsze doświadczenie zdobywałam na etatach w korporacjach, a także realizując projekty dla mniejszych i większych firm. Internetowo udzielam się jako Mavelo – to alias, który pozwala mi realizować inne projekty niż te komercyjne, również z zakresu grafiki.

Zawodowe formalności mamy za sobą ;), a to, co szczególnie chcę podkreślić, to fakt, że praca jest moją pasją i jeżeli w coś się angażuję, to na absolutne maksimum. Do tego uczenie innych mnie po prostu fascynuje (kiedy to piszę, to aż mi się oczy świecą) i największą nagrodą tej pracy jest zaszczepienie w innych miłości (albo chociaż sympatii ?) do projektowania.

Dla kogo przygotowałam program kursu?

Jeżeli ktoś chce rozpocząć przygodę z projektowaniem i planuje zostać grafikiem, to informacje z tego kursu będą przydatne w oczywisty sposób – to będzie dobra baza, by spróbować swoich sił przy pierwszych projektach. Uczenie się grafiki to never ending story, dlatego podkreślam, że to baza. Jednocześnie doskonale wiem, jak ciężko zacząć w gąszczu informacji i programów, więc te podstawy będą pomocne, by obrać właściwy kierunek i rozwijać skrzydła.

Ponadto wiedza z zakresu projektowania i grafiki to informacje, które każdemu mogą ułatwić pracę. Przykładem może być chociażby tworzenie prezentacji, ofert czy dokumentów – wiele osób na różnych stanowiskach przygotowuje takie pliki. Tutaj przyda się wiedza z zakresu typografii, składu tekstu czy dodania odpowiednich, spójnych grafik – tak by projekt był estetyczny i czytelny. Strona wizualna bardzo wpływa na odbiór tego, co prezentujesz! Wiedza, którą przedstawiasz, jest oczywiście najważniejsza, a dobra oprawa wizualna ułatwi przekaz.

Podczas Kursu z grafiki i projektowania dla początkujących moim zadaniem będzie pokazanie wszystkiego w jak najbardziej praktyczny sposób. Jeżeli zastanawiasz się, czy ten kurs mógłby Ci się przydać, to poniżej wypunktowałam, dla kogo on jest:

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

 • Dla osób, które są zainteresowane projektowaniem i nie wiedzą, od czego zacząć
 • Dla osób prowadzących niewielkie biznesy, które same chcą przygotowywać projekty na własne potrzeby (np. do mediów społecznościowych)
 • Dla osób, które prowadzą działania z zakresu promocji i marketingu (dla siebie lub kogoś) i chcą prowadzić takie działania kompleksowo, również w zakresie grafiki
 • Dla osób, które w swojej pracy (albo na studiach) tworzą prezentacje, dokumenty, raporty i chciałyby zająć się również ich wizualną stroną
 • Dla osób, które już stawiają pierwsze kroki w projektowaniu, ale brakuje im usystematyzowanej wiedzy z tego zakresu
 • Dla osób, które kiedyś próbowały projektowania, stwierdziły, że to za trudne, ale dalej je ciągnie w tymi kierunku (a ja wiem, jak to wszystko rozgryźć! ?)
 • Dla osób, które uważają, że grafika mogłaby być fajnym hobby i ten temat je po prostu ciekawi

Co zaplanowałam jako ekspertka w Klubie Pań Swojego Czasu?

Kurs, który swoją premierę będzie miał w Klubie w lutym 2021, to trzy miesiące z grafiką i projektowaniem dla początkujących. Bardzo ważne jest dla mnie to, żeby uczyć jednocześnie obsługi programu i mówić przy tym o zasadach i teorii, ponieważ ta wiedza się uzupełnia. Można świetnie poznać narzędzia programu i znać każdy zakamarek w menu, ale jeżeli nie znasz zasad kompozycji czy typografii, to cały wysiłek włożony w naukę nie będzie wystarczająco widoczny. Ucząc innych, zawsze staram się zoptymalizować te elementy – powiedzieć o zasadach, przedstawić ciekawe przykłady i przejść do realizacji projektów. Ta metoda świetnie się sprawdza i taką strukturę zaplanowałam również na zajęcia w Klubie. Poniżej znajdziesz zarys tego, co przygotowałam do Klubu na najbliższą edycję:

 • Wprowadzenie do projektowania graficznego
  Podstawa, od której trzeba zacząć. Na tym etapie opowiem o najważniejszych aspektach projektowania – dowiesz się wszystkiego, co niezbędne, żeby zacząć pracę w programach.
 • Trendy, kolory, typografia
  To ważne tematy i wiedza w tym zakresie już na starcie spowoduje, że zaczniesz w inny sposób myśleć o planowaniu swoich projektów. Czasami subtelne różnice robią magię i moim zadaniem będzie przekazać Ci całą tajemną wiedzę, którą posiadam 🙂
 • Tutoriale, w których pokażę krok po kroku, jak przygotować projekt
  Wiem, jaką dużą satysfakcję w grafice daje stworzenie czegoś konkretnego! Czegoś, co można wykorzystać, a do tego cieszy oko. Tutaj ważna jest zarówno koncepcja, jak i znajomość programów i zasad projektowania. Pokażę to wszystko krok po kroku, stwarzając jednocześnie przestrzeń na realizację własnych pomysłów. Będą to np. grafiki do social media czy projekt CV stworzony od podstaw.
 • Materiały, które ułatwią Ci projektowanie
  Powiem Ci gdzie ich szukać, jak dobierać, a ponadto udostępnię zasoby przygotowane specjalnie dla członków Klubu PSC. Co istotne, opowiem również o kwestiach licencyjnych związanych z wykorzystaniem grafik, zdjęć czy fontów.
 • Live’y i stały kontakt
  Jednymi z moich topowych talentów są bliskość i indywidualizacja (a o talentach dowiesz się więcej od Dominika), dlatego jeżeli z kimś pracuję, to bardzo zależy mi na tym, żeby współpraca przebiegała w sposób klarowny, z możliwością dopytywania, tak żeby osoba, z którą pracuję, czuła się zaopiekowana. Rozumiem też, że każdy ma inne tempo pracy, inny gust, a grafika może go mniej lub bardziej interesować. Moim celem jest umożliwienie rozwoju w temacie grafiki i projektowania, w jak najbardziej przystępny sposób.

Będziemy pracować na bezpłatnych programach

Podczas przygotowywania planu kursu bardzo zależało mi na tym, żeby opierał się on na bezpłatnych programach. Kiedy zaczynałam swoją przygodę z grafiką, o takich darmowych alternatywach, jakie są dostępne obecnie, mogłam tylko pomarzyć, te opcje są fantastyczne. Sama, co prawda, od wielu lat pracuję głównie na płatnych pakietach graficznych, ale podczas swojej pracy jako wykładowca uczyłam również obsługi programów dostępnych bezpłatnie, a miniony semestr w trybie „COVID-owym” (zajęcia przeprowadzone online, w formie video-tutoriali) przygotowywałam dwutorowo – dla osób, które mogły zainstalować programy płatne, i dla tych, które korzystały z bezpłatnych alternatyw. W przypadku wielu projektów realizacja przebiegała 1:1 – nie do odróżnienia było, który projekt jest przygotowany w programie płatnym, a który w bezpłatnym. Dlatego uważam, że na początek warto poznać zasady, technikę pracy, a jeśli przyjdzie potrzeba, przejść na płatne pakiety. Bezpłatne programy to na początek pracy lub na mniejszy zakres działań bardzo dobra opcja.

Zapraszam Cię do mojego projektowego świata!

Uważam, że każdy ma predyspozycje, żeby zająć się projektowaniem. Nie wierzę w to, że ktoś nie ma talentu do grafiki albo zmysłu artystycznego, bo wszystkiego można się nauczyć*. W tej nauce trzeba zrównoważyć teorię z praktyką, pokazać możliwości, zależności w projektowaniu i jednocześnie umożliwić indywidualny rozwój. Właśnie w taki sposób będziemy pracować w Klubie Pań Swojego Czasu. Moim celem jest pokazanie, że grafika jest super i może dać Ci wiele frajdy w pracy. Będzie mi bardzo miło zobaczyć Cię w Klubie podczas mojego kursu!

PS Moim talentem nr 1 jest uczenie się, skutkuje to m.in. tym, że pochłaniam książki z zakresu projektowania. Nawet nie wiesz, ile smaczków mam Ci do przekazania! O historii projektowania, trendach, o tym, jakie mamy w tej dziedzinie dumy narodowe. Cudowne tematy, nie mogę się doczekać, aż będę o tym wszystkim opowiadać!

*rzadko o tym piszę, ale moje początki z programami graficznymi to była K A T A S T R O F A i czarna magia. Jednak talenty osiąganie w połączeniu z uczeniem się nie dały za wygraną. I kiedy sama to wszystko rozgryzłam, pomyślałam, że przecież to takie proste! I właśnie takie postrzeganie grafiki zawsze chcę pokazać ?