Czas po wakacjach jest często bardzo szczególny. Zakładam, że byłaś na prawdziwych wakacjach przez co rozumiem fakt, że wypoczęłaś w taki sposób, w jaki lubisz wypoczywać, naładowałaś baterie, przemyślałaś to i owo i jesteś teraz spełniona i zadowolona. Dobre wakacje to takie, na których mogło coś się nie udać, mógł karaluch przebiec po podłodze, mogła się rozwalić stopa na ostrym kamieniu (to moje sytuacje), mógł jeżowiec wbić Ci swoje igły w stopę (to sytuacja mojego syna), ale wciąż jesteś zadowolona i całość wspominasz z uśmiechem.

Jednak powrót z wakacji nie jest łatwy i uświadomiłam to sobie dzisiaj doświadczając czegoś, co jeszcze kilka lat temu wyglądało zupełnie inaczej. Kilka lat temu po powrocie z wakacji, po krótkim omówieniu mojej cudownej opalenizny z koleżankami z pracy, wpadałam w rodzaj amoku i szaleństwa, gdy próbując odkopać się z zaległych mejli, jednocześnie dostawałam wciąż nowe zadania do realizacji, choć w głowie miałam tylko wakacyjne wspomnienia, a nie plany i projekty zawodowe.

W tym roku jednak wszystko zaplanowałam inaczej i po powrocie pomyślałam, że warto by się z Wami swoimi patentami podzielić. Pomysł pisania na ostatnią chwilę jest dla mnie dosyć niespotykany, gdyż swoich tekstów na bloga praktycznie nigdy już nie piszę z dnia na dzień, bo wszystkie są poddawane redakcji i korekcie przez moją cudowną Elkę – Korektelkę. Ten nie jest, za co z góry i Was, i Ciebie Elu przepraszam 🙂

Jak więc w takim razie nie zwariować po wakacjach?

Po pierwsze warto zadbać o to jeszcze PRZED WAKACJAMI:

Jeśli jesteś freelancerką, swoją własną szefową lub właścicielką firmy, to nie powinno być z tym większego problemu. Po prostu planując wakacje zaplanuj je z marginesem czasowym. Dodaj do swoich wakacji dwa dni i każdemu podawaj datę powrotu właśnie taką, a nie faktyczną. Nie rób żadnych wyjątków, bo wystarczy jedna osoba, która będzie mogła i chciała się z Tobą skontaktować zaraz po Twoim powrocie, by wszystko posypało się jak domek z kart.

Ustawiasz autorespondery gdzie się tylko da i informujesz na mediach wszelakich o swoich wakacjach (oczywiście dotyczy to tych z Was, które na tych mediach aktywnie działają i od których ludzie oczekują jakiegoś „bycia”), jednocześnie ignorujesz osoby, które kontaktują się z Tobą w sprawach biznesowych za pomocą wiadomości na Fb (i w ten sposób nie są w stanie przeczytać Twojego auterespondera o nieobecności) i irytują się, że nie dostają od Ciebie żadnej odpowiedzi – to ich problem, nie Twój.

Przed wakacjami zamknij i zostaw za sobą wszystko, co Ci może popsuć humor na wakacjach – wszelkie niedokończone sprawy, rozmowy, telefony, mejle, rachunki itp. Najlepiej, żeby w czasie wakacji nie wisiało nad Tobą żadne „muszę we wtorek o 16.00 zrobić coś”. Takie wisielce bardzo skutecznie psują humor nie tylko Tobie, ale też wszystkim, z którymi jesteś na tych wakacjach.

W CZASIE WAKACJI

Olewasz, naprawdę O L E W A S Z cały świat internetowy. Nigdy nie dowiesz się jak to jest naprawdę wypocząć, jeśli nie zrzucisz z siebie jarzma ciągłego bycia w internecie. Uwierz mi, że nikt bardziej niż ja nie wie jakie to jest ciężkie. Pani Swojego Czasu istnieje dzięki internetowi; bez sieci nie byłabym w stanie pracować, sprzedawać, robić kursów online. I właśnie dlatego tak doceniam te chwile, w których nie mam nad sobą konieczności publikowania artykułów i postów, myślenia o czasie i o dacie, lajkach, kometarzach itp. To naprawdę bardzo miłe przez tydzień nie zastanawiać się jaki jest dzień i co trzeba w czasie tego dnia zrobić. Bo nic nie trzeba. Dla mnie to są właśnie idealne wakacje. Nie jest tak, że nic w wakacje nie robię, ale lubię mieć świadomość, że nic nie muszę robić.

Mnie w olewaniu świata internetu bardzo pomógł telefon, który postanowił w pierwszy dzień pobytu w Grecji zatopić się w odmętach morskich i nigdy już nie wrócił do swojej świetności. Dzięki temu internet miałam tylko w komputerze, który włączałam raz na kilka dni, by puścić dzieciom bajkę.

PO WAKACJACH

Jeśli zrobiłaś wszystko tak jak trzeba przed wakacjami to po wakacjach … masz wciąż wakacje, bo nikt jeszcze nie wie, że wróciłaś. Na swoim przykładzie pokażę Ci co i jak zrobić po wakacjach, by łagodnie wejść w normalną rzeczywistość.

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

ODPOCZNIJ

Zdaję sobie sprawę jak idiotycznie to brzmi, ale to naprawdę dobry sposób. Znasz powiedzenie „Home sweet home” prawda? Gdy wracamy do domu to cieszymy się, że widzimy nasze cztery kąty i z uczuciem ulgi kładziemy się na kanapie (czy co tam akurat mamy – ja się po prostu położyłam na podłodze, bo kanap nie mamy w domu). Wakacje są dla nas relaksujące, ale jednocześnie męczące; z reguły jest to jakaś nowość, coś innego niż znana nam rutyna, czasami są to spore wyzwania i niespodzianki. Dlatego po powrocie – bądź dla siebie dobra.

Do Polski wróciliśmy w niedzielę. Wylądowaliśmy około 14.00 i po pół godzinie byliśmy w domu. Mieliśmy to szczęście, że w czasie naszej nieobecności mieszkali u nas przyjaciele, więc po powrocie czekał na nas pyszny obiad. Niedziela została przeznaczona na relaksujące kąpiele w wannie (tego mi brakowało), opowieści o wakacjach, oglądanie zdjęć i przeglądanie skarbów wakacyjnych. Nie robiliśmy prania, nie rzucaliśmy się do skrzynek pocztowych i kont na fejsie i nie robiliśmy miliona zaległych rzeczy, które zapewne się zgromadziły w czasie naszej nieobecności.

ZAMKNIJ SWOJE WAKACJE

Dopóki Twoje rzeczy z wakacji walają się wszędzie po domu, dopóty Twoje wakacje trwają. Z jednej strony to bardzo przyjemne, z drugiej strony nie pozwala na zamknięcie tego etapu i pójście dalej. Nasz poniedziałek rozpoczęliśmy tak jak na wakacjach długim śniadaniem, a poza tym ten dzień został przeznaczony na uzupełnianie zapasów w lodówce, praniu miliona brudnych rzeczy, ciągłym zamiataniu greckiego piasku, który się wysypywał z każdej rzeczy wyciąganej z walizki, wieszaniu, suszeniu i ściąganiu prania oraz uzupełnianiu wyposażenia sportowego o płetwy i deski do pływania (u naszych synów nagle objawiła się miłość do wody). Ja również nie byłabym sobą, gdybym nie przygotowała osobnej kartki na sprawy pojawiające się w mojej głowie. To po prostu lista zadań, z tym, że jeszcze mało określona – wpadają mi do głowy, a ja je sobie zapisuję, żeby nie umknęły, choć jeszcze nie planuję ich w czasie.

ŁAGODNIE WEJDŹ W ŚWIAT PRACY

Jak to zrobić? Po pierwsze wciąż nikt nie wie, że już wróciłaś, więc nikt się do Ciebie nie dobija z nowymi zadaniami, terminami i projektami. Wszystko możesz zrobić w swoim czasie. I niestety nie ma się co oszukiwać – we współczesnym świecie oznacza to odkopanie się z mejli i generalnie sprawdzenie, czy podczas naszej nieobecności nie wydarzyło się coś, co wymaga naszej interwencji.

Na te sprawy przeznaczyłam swój wtorek. Po pierwsze napisałam ten artykuł, po drugie odkopuję się z mejli, po trzecie – plan. To chyba oczywiste prawda? Świat się nie zatrzymał tylko dlatego, że ja pojechałam na wakacje. Pewne projekty zostały rozpoczęte, pewne trwają, inne się rozpoczną. Są też sprawy bieżące, o które trzeba zadbać. Właśnie do tego przydatna jest lista, którą robiłam cały wczorajszy dzień. Ciągle do głowy będą Ci wpadać sprawy typu „zadzwonić do..”, „powiadomić o …”, „napisać o tym, że …” Nie ma sensu z tym walczyć i nie ma sensu robić tego w tym momencie, w którym o tym myślisz. Po prostu zapisz to sobie i w odpowiednim czasie zrób z tego listę zadań i postępuj jak z każdą listą – zdecyduj o priorytetach, rozłóż w czasie, zrób harmonogram i realizuj.

NASTAW SIĘ DOBRZE DO PRACY

Wakacje były czymś na co zasłużyłaś i czym się możesz chwalić. Fakt, że wypoczęłaś nie ma być Twoim pretekstem do poczucia winy. To, że ktoś wakacji nie miał i pracował nie oznacza, że masz mieć z tego powodu wyrzuty sumienia. Nie oznacza to też, że teraz masz pracować z podwójnym zaangażowaniem. Należał Ci się wypoczynek i teraz będziesz pracować tak dobrze, jak zwykle. Nie daj sobie wmówić, że skoro wypoczęłaś to teraz możesz siedzieć po godzinach, wziąć pracę do domu i pracować za dwóch.

POINFORMUJ ŚWIAT O POWROCIE

Gdy będziesz gotowa poinformuj cały świat o tym, że wróciłaś. Niech urządzi przyjęcie powitalne 🙂

A Ty jak wracasz do siebie po wakacjach?

Ola (Pani Swojego Czasu)

1-Pani Swojego Czasu by Bogacka 15