Już dziś premiera wyjątkowego kalendarza dla dzieci z kreatywnymi kartami do samodzielnego wypełniania! To pierwszy – ale najpewniej nie ostatni – produkt Pani Swojego Czasu dedykowany dzieciom! O tym, po co dziecku kalendarz przeczytasz w artykule Kalendarz dla dzieci – dlaczego warto wspólnie odkrywać czas?, natomiast dziś zobaczysz wnętrze naszego kreatywnego kalendarza od środka i dowiesz się, jak z niego korzystać.

Dlaczego kalendarz dla dzieci wypełniamy samodzielnie?

Na rynku mamy wiele gotowych rozwiązań i dla starszych, i dla młodszych dzieciaków. Zazwyczaj mają one określoną strukturę czy motyw przewodni i z góry narzucają… właściwie wszystko. Kolejność kart miesięcznych jest zawsze taka sama, tygodnie są już ponumerowane, dni nazwane, kolory również wybrane.

A co, gdyby dziecko mogło:

  • wybrać ulubioną kartę kalendarza i sprawić, że to od niej zacznie się rok szkolny? Albo że to na niej pojawi się miesiąc jego urodzin?
  • samodzielnie ponumerować dni i na własne oczy przekonać się, że pierwszy dzień miesiąca nie zawsze wypada w poniedziałek?
  • bawić się kalendarzem i powoli oswajać z tematem czasu, nazwami miesięcy i dni, obowiązkami i planowaniem?

To, co dla nas jest oczywiste – że luty przychodzi po styczniu, a niedziela nie jest „siódemkiem” po czwartku, piątku i „szóstku” – dla naszych dzieci jest całkowitą abstrakcją. I w zrozumieniu tematu zdecydowanie bardziej pomoże im kalendarz o otwartej strukturze, zachęcający do zabawy i eksperymentowania niż gotowiec, przy którym niewiele mamy do dodania.

Dlatego właśnie powstał nasz kalendarz dla dzieci – bo znamy potrzeby maluchów i starszaków – i chcemy wyjść im naprzeciw.

Jak wygląda kalendarz dla dzieci od Pani Swojego Czasu?

Karty kreatywnego kalendarza dla dzieci są niedatowane, dzięki czemu planowanie można rozpocząć w dowolnym momencie – we wrześniu, w grudniu, w styczniu czy maju. Nie jest też powiedziane, że należy korzystać ze wszystkich kart po kolei – czasem może Wam przyjść ochota na wylosowanie karty na dany miesiąc, a czasem na wybranie ulubionego obrazka na czas urodzin dziecka. Tutaj macie pełną dowolność!

Każda z kart naszego kalendarza dla dzieci zawiera:

  • miejsce do uzupełnienia nazwy miesiąca, numeru roku oraz nazw dni tygodnia (w zestawie z kalendarzem w sklepie PSC otrzymujesz pomocne naklejki);
  • przestrzeń do kreatywnej zabawy w nagłówku – kolorowankę, łączenie kropek lub szukanie drogi;
  • ikonkę podpowiadającą, jaki typ zabawy znajduje się na danej karcie;
  • dużo miejsca na każdy dzień – do samodzielnego wypełnienia – na przykład naklejkami, ścieralnym długopisem z wyprawki (przed)szkolnej albo rysunkami;
  • dużą kolorowankę na odwrocie – która po połączeniu z dwiema innymi kartami tworzy jeszcze większy obrazek przedstawiający jedną z czterech pór roku;

A ponieważ u nas zabawa nie ma końca – również na okładce kalendarza znajdziecie kilka punktów, w których dziecko będzie mogło bawić się w sposób twórczy i kreatywny.

Jak korzystać z kalendarza dla dzieci?

Najważniejsze – zacznijcie wspólnie. Korzystanie z kalendarza dla dzieci od Pani Swojego Czasu jest świetną zabawą, ale powinno także być pretekstem do rozmów o czasie, poznawania nazw dni i miesięcy i odkrywania, czym są plany, obowiązki domowe czy codziennie aktywności.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby maluchy po prostu kolorowały, wyklejały i wykorzystywały kalendarz po swojemu – w sposób twórczy i niczym nieskrępowany. Ale jeśli dołożycie do tego choć trochę wspólnej zabawy – chociażby w wyklejanie nazw dni i przypisywanie im konkretnych aktywności („w niedziele chodzimy na lody”, „w soboty sprzątamy”), dziecko powoli zacznie odkrywać kolejne zakamarki kalendarza i rozumieć zależność między tym, co na papierze, a tym, co w życiu realnym.

Nowa kolekcja PSC GirlPower już 11 października!

Ze starszymi dziećmi zadanie będzie z jednej strony łatwiejsze – bo na pewno rozumieją już, czym są dni a czym miesiące, ale z drugiej – wyzwań również nie zabraknie. Jeśli jako rodzice sami mamy problem z planowaniem i organizacją, możemy wspomóc się dodatkowymi źródłami wiedzy, które pomogą nam w lepszym ogarnianiu domowej rzeczywistości – właśnie dlatego do sklepu PSC trafił specjalny pakiet zawierający kalendarz oraz książkę „Dzieci i czas. Jak zorganizować życie w rodzinie?” w niższej cenie.

A co dzieciaki mają wpisywać (albo wklejać) w kalendarz? Jeśli dotąd nie miały obowiązków domowych – takich jak chociażby pościelenie własnego łóżka lub poskładanie prania – warto wykorzystać zakup kalendarza na włączenie obowiązków w życie dziecka w formie zabawy. „Naklejka z akwarium za nakarmienie rybek”, „Naklejka ze sztućcami za sprzątnięcie ze stołu” itp. – to fantastyczna forma nagradzania i zachęcania do kolejnych aktywności.

Na obowiązkach jednak świat się nie kończy! W sobotę wybieracie się na urodziny koleżanki? W poniedziałek na lody? W środę na zakupy? Każdą z takich okazji można wpisać na karcie kalendarza! Albo wykorzystać do tego jedną z naklejek dołączonych do zestawu.

A może w świecie Twojego dziecka pojawiają się jakieś powtarzalne czynności? Basen w każdy czwartek? Wyjazd do dziadków na weekend? To również można zapisać w kalendarzu! Albo datę emisji ulubionej bajki, której reklamę dziecko właśnie namierzyło w telewizji.

Nie będzie przesadą, jeśli stwierdzimy, że tutaj… ogranicza Was własna wyobraźnia.

Podaruj dziecku kalendarz!

Rodzic to dla dziecka nie tylko najbliższa osoba, ale też odkrywca, przewodnik po świecie, wzór do naśladowania, pierwszy idol (no, może po Śwince Peppie) i chodząca inspiracja. Wprowadzanie pociechy w świat czasu, planowania i obowiązków możemy oczywiście próbować zrzucić na przedszkole czy szkołę, ale to od nas dzieci czerpią najwięcej – a to, ile wiedzy i uwagi im przekażemy, jest istotne dla ich rozwoju. Oraz dla rozwoju więzi rodzinnych.

Kupno kalendarza to niby nic wielkiego, a jednak pozwala oswajać dziecko z tematem czasu. Pokazywać mu, że są czynności, które musimy robić. Że czasem trzeba coś zaplanować lub zapisać, aby o tym nie zapomnieć.

Forma, jaką ma kreatywny kalendarz dla dzieci od PSC jest przyjazna, trafia w gusta najmłodszych, zachęca do zabawy, wspólnych rozmów i odkrywania uroków planowania.

Kalendarz idealnie nada się dla dzieci w przedziale wiekowym 4-12 lat, ale i młodsi mogą czerpać przyjemność z kreatywnych zabaw i aktywności. Tutaj jednak całkowicie zdajemy się na dzieciaki – po prostu pokaż swojemu nasz kalendarz albo wyprawkę (przed)szkolną i niech samo zdecyduje, czy ma ochotę kreatywnie się z nimi bawić.

Wierzymy, że tak właśnie będzie. Powodzenia!

Interesują Cię tematy związane z nauką? Przeczytaj jeszcze: