Cześć! Mam na imię Dominik i poznanie talentów zmieniło moje życie – piszę te słowa z całą świadomością ich znaczenia. Kiedy zrozumiałem, że to, co robię, wynika z pewnych powtarzalnych i naturalnych wzorców działania, myślenia i odczuwania, to nagle wiele sytuacji stało się oczywistych i jednocześnie pojawiły się praktyczne pomysły wykorzystania tej wiedzy. Od sześciu lat rozwijam swoje talenty i pomagam je rozwijać moim klientom. A teraz mam zaszczyt i przyjemność zaprosić do rozwoju talentów również Ciebie!

Kim jestem?

Czym się zajmuję? Lubię przedstawiać się, mówiąc, że pomagam efektywnie osiągać cele z wykorzystaniem talentów. Mówię też o sobie, że najlepiej działam, kiedy mogę dostosować środowisko do swoich potrzeb. Dzięki elastycznemu podejściu często testuję nowości i wprowadzam je do swojego działania, jednocześnie potrzebuję dynamicznego środowiska, w którym mogę sprawdzać to co nowe w praktyce. Potrzebuję być wystawionym na nowe informacje, wtedy działam najlepiej. Lubię budować otwarte relacje, oparte na szczerym dzieleniu się emocjami. Dążę do stworzenia przestrzeni, w której śmiech, płacz, radość i smutek mogą być obecne i nie są groźne. Jednocześnie często potrzebuję czasu w samotności. Kiedy ktoś prosi mnie o opinię lub informację, to pytam, czy potrzebna jest intuicyjna odpowiedź (tę daję od razu) czy najlepsza możliwa (wtedy proszę o dzień lub dwa do namysłu).

Jak może się domyślasz, powyższy opis powstał na podstawie wiedzy o moich talentach, którymi są: indywidualizacja, organizator, uczenie się, empatia, intelekt. W ramach naszej współpracy w Klubie PSC przygotujesz też taki opis dla siebie!

Od pięciu lat prowadzę swoją firmę, wcześniej przez kilkanaście lat pracowałem w branży IT. Jestem certyfikowanym trenerem Instytutu Gallupa. Oprócz tego bardzo dbam, by działać intencjonalnie, dbam o swoją wizję życia i świadome wybory. Prowadzę podcast „Z pasją o mocnych stronach”, w którym przybliżam temat talentów i produktywności, oraz podcast „Myśli z drogi”, gdzie dzielę się swoimi przemyśleniami.

Kilka lat temu zdefiniowałem swoją wizję życia i każde moje działanie staram się realizować tak, żeby tę wizję wypełniać. Jestem przekonany, że współpraca z Tobą w Klubie PSC pomoże mi działać zgodnie z moją wizją!

Czym jest talent?

Talent w definicji Instytutu Gallupa to naturalny, powtarzalny sposób działania, myślenia i odczuwania, który można produktywnie wykorzystać.

Ta definicja trochę różni się od tego, jak zwykle rozumiemy talent – często przez pryzmat show typu „Mam talent”, gdzie występują osoby, które mają jakieś rzadkie umiejętności.

Każdy ma talenty i każdy może z nich produktywnie korzystać – to przesłanie pozytywnej psychologii, w nurcie której powstała metodyka CliftonStrengths.

Dlaczego warto pracować z talentem?

Już w liceum zauważyłem, że lubię słuchać ludzi, i oni też to zauważali. Bardzo często byłem tym, któremu się zwierzali. W jakiś dziwny sposób przyciągałem takie osoby. Z jednej strony było to super, bo miałem dobre relacje z fajnymi osobami, a z drugiej obciążające – bo nie zawsze miałem siłę i ochotę słuchać o nie swoich problemach. Kiedy miałem trzydzieści cztery lata, zrobiłem badanie CliftonStrengths (w Polsce znane jako test Gallupa) i dowiedziałem się, że mam talent empatia i indywidualizacja. Z opisów tych talentów dowiedziałem się, że moje słuchanie innych wynika właśnie z nich. Ale naprawdę poraziło mnie to, że czytając o tych talentach, dowiedziałem się, że każdy talent może być dojrzały lub niedojrzały. Wyglądało na to, że moje talenty były niedojrzałe!

Nazwanie tego stanu rzeczy sprawiło, że zacząłem pracować z talentami i teraz empatia i indywidualizacja to moje supermoce, z których korzystam praktycznie przy każdym działaniu. Przeszedłem przez proces poznawania talentów, rozumienia, jak działają w moim życiu, rozwijania ich, aż do świadomego korzystania z nich w wybrany przeze mnie sposób.

Poznanie talentów jest zwykle początkiem uznania siebie takim, jakim się jest. Często słyszę ulgę w głosie moich klientek i klientów, kiedy zdają sobie sprawę, że ich sposób działania, myślenia i reagowania to talent, a nie wada. Kiedy zrozumieją, że można je rozwijać, i zobaczą, że dzięki temu łatwiej im się pracuje, lepiej komunikuje, bezpieczniej buduje relacje, to daje im to ogromną motywację i wiarę w siebie. Z mojej perspektywy to najważniejsze powody pracy z talentami. Poza tym przyjemniej i skuteczniej pracuje się, wykorzystując to, co naturalnie mamy, niż próbując maskować słabości.

Jak będziemy pracować?

Zapraszam Cię do tego procesu! W czasie naszej wspólnej pracy w Klubie PSC pomogę Ci przejść przez początek tej drogi. Instytut Gallupa zaproponował kilka kroków, które warto wykonać, aby rozwijać i wykorzystywać swoje talenty.

Kroki do rozwoju talentu i korzystania z niego

Ten proces po angielsku nazywa się Name it, Claim it, Aim it, co najczęściej tłumaczy się jako „Nazwij, uznaj, wykorzystaj talenty”. W praktyce przekłada się to na kilka etapów:

Zadbana finansowo
  • Rozpoznanie, jakie masz talenty – będziemy pracować z Twoimi raportami z badania, dzięki czemu zrozumiesz, co oznaczają poszczególne nazwy talentów.
  • Zrozumienie, jak Twoje talenty działają w Twoim życiu – na tym etapie będziesz definiowała, jak Twoje talenty działają w Twoim życiu. Będziemy sprawdzać, kiedy działają, jak się przejawiają, kiedy pomagają, a w jakich sytuacjach przeszkadzają. Wszystko po to, żeby zrozumieć, z których talentów już teraz możesz korzystać, a z którymi warto jeszcze popracować.
  • Rozwijanie talentów – poznajemy talenty po to, aby nauczyć się z nich produktywnie korzystać. Na tym etapie wybierzemy talenty do pracy i na ich przykładzie nauczymy się, jak rozwijać talenty.
  • Zaplanowanie dalszej pracy z talentami – na koniec zbierzemy całą wiedzę o talentach, stworzymy plan na dalszą pracę.

Jak będziemy realizować te kroki?

W każdym miesiącu spotkamy się na livie, gdzie opowiem o teorii i przedstawię przykłady pracy z talentami. Na pewno będzie też miejsce na zadawanie pytań. Potem dostaniesz zadanie domowe, w ramach którego będziesz pracować nad swoim talentem lub talentami. Zadania będą bardzo różne – dużo będzie w nich obserwacji siebie, ale też rozmowy z innymi osobami, które mają podobne talenty (czasami nazywamy je bliźniakami talentowymi). Będzie też przestrzeń, aby porozmawiać o tym, czego się nauczysz w czasie pracy nad zadaniami.

Przykład mojej pracy nad empatią

Być może to, co napisałem powyżej, brzmi dla Ciebie nieco tajemniczo. Pokażę Ci więc na przykładzie, jak może wyglądać praca nad talentem. Wykorzystam do tego mój talent empatia, nad którym pracowałem jako pierwszym.

Kiedy pierwszy raz czytałem raporty, które dostaje każdy, kto zrobi badanie, od razu zauważyłem, że to, co napisano o empatii, bardzo ze mną rezonuje. Czułem się, jakby ktoś pisał o mnie. Bardzo odnajdowałem się w tych opisach. Im więcej czytałem, tym bardziej dostrzegałem przejawy tego talentu u siebie. Niestety w coraz trudniejszych dla mnie sposobach – odkryłem, że talent empatia jest moim niedojrzałym talentem.

Krótki opis tego talentu to:

Osoby, których talentem jest empatia, wyczuwają uczucia innych poprzez wyobrażanie sobie siebie w skórze innych i w ich sytuacjach.

Kiedy zacząłem obserwować ten talent, to zauważyłem, że często pomaga mi, gdy spotykam nowe osoby. Łatwo mi było wyczuć, czy są one spokojne, zestresowane, smutne, radosne itd. Niestety równie często widziałem, że jak ktoś jest smutny, to ja też jestem smutny (co jest niedojrzałym przejawem tego talentu i jest bliskie współczuciu), a to w żaden sposób nie pomagało ani mnie, ani tej osobie. Gdy pracowałem jako menedżer, przez ten talent było mi trudno dawać informację zwrotną, bo wyobrażałem sobie, jak ta osoba się po tej wiadomości poczuje. Widziałem ten talent bardzo często w działaniu, ale rzadko w dojrzały sposób. Jednocześnie wiedziałem, że to mój talent, bo miałem łatwość nazywania emocji.

Postanowiłem, że będę pracował z tym talentem, aby był dojrzały i pomagał mi w działaniu, a nie utrudniał je.

Zacząłem w niego inwestować. Przeczytałem książki o emocjach, o tym, jak powstają, czym są, jak je obserwować i nazywać. Czytałem książki o tym, jak wnosić emocje do rozmowy, zarówno jeden na jeden, jak też w grupie. Ćwiczyłem taki sposób rozmowy. Budowałem w sobie umiejętność dostrzegania emocji, zanim przejmowały nade mną kontrolę.

Po kilku miesiącach takiej pracy zacząłem zauważać pierwsze efekty! Coraz częściej umiałem wprost mówić o tym, jak się czuję. Gdy ktoś był smutny, to umiałem dać mu wsparcie, ale nie wpływało to na to, jak sam się czułem. Mogłem częściej stawiać granice, nie bojąc się o to, co ktoś sobie o mnie pomyśli.

Empatia stała się moją supermocą, talentem, z którego korzystam praktycznie non stop. A wszystko to dzięki temu, że nazwałem swój talent, przeanalizowałem, jak działa, i zainwestowałem w niego!

Wspólna praca nad talentami

W swojej pracy zauważam, że wspólna praca nad talentami pomaga w procesie ich poznawania i rozwijania. Talenty dają wspólny słownik do rozmawiania o sposobach działania, myślenia i odczuwania. W Klubie PSC będzie wiele osób, które znają swoje talenty – stwarza to niesamowitą okazję do rozmowy o Twoich talentach z osobami, z którymi je współdzielisz. Dzięki temu można też przyjrzeć się im, niejako jak w lustrze. A to z kolei sprawia, że szybciej dostrzega się potencjalne obszary rozwoju talentów. Od tego już tylko krok do zaplanowania pracy nad nimi.

Zapraszam!

Częścią mojej wizji, o której pisałem na początku, jest to, że chcę pomagać innym działać razem, działać świadomie. Dla mnie praca z talentami zapoczątkowała właśnie taki sposób działania. Kiedy Ola zaproponowała mi bycie ekspertem w IV edycji Klubu PSC, to aż usiadłem z wrażenia! Tak bardzo się ucieszyłem, że będę mógł z Tobą pracować i pomóc Ci poznać Twoje talenty. Spotkajmy się w Klubie i zacznijmy razem pracować nad Twoimi talentami. Nie mogę się doczekać, aby Cię poznać!