Niedawno skończyłam 40 lat. Z tej okazji Naczelna zaśpiewała mi 100 lat na #kawazbudzyńską i podpisała umowę o współpracę – dokładnie w moje urodziny. Czy to już moment na to, aby tytułować się „ekspertką”?

40 lat na karku plus 17 lat doświadczenia zawodowego w obszarze HR, w tym 8 lat doświadczenia jako coach i doradca kariery. Nie mam wątpliwości, że TAK! Tym bardziej że kilka tygodni przed urodzinami dostałam od Oli propozycję zostania ekspertką Klubu PSC. Przyznaję, że już wcześniej tytułowałam się ekspertką, ale wiem, że wiele dziewczyn i kobiet ma z tym „problem”. Dlaczego? O tym porozmawiamy sobie w Klubie PSC.

Kim jestem i dlaczego nazywam siebie ekspertką?

Jestem Coachem Kariery i Biznesu, rekruterką, ekspertką ds. HR, LinkedIn i zmian zawodowych, właścicielką Projekt Kariera. Jestem autorką e-booka Magia LinkedIn. Jak działać skutecznie? Przeszłam pełną ścieżkę kariery w obszarze zarządzania zasobami ludzkimi – od stażystki w Dziale Rekrutacji topowej firmy telekomunikacyjnej do stanowiska Szefowej HR w start-upie w branży e-commerce. W biznesie – w polskich i międzynarodowych korporacjach – spędziłam ponad 10 lat.

Studiowałam i pracowałam za granicą (Kanada, Hiszpania, Niemcy, Austria), bardzo dużo czasu spędziłam w podroży, spotkałam w życiu niesamowitych ludzi, co miało ogromny wpływ na moje postrzeganie życia zawodowego i pracy.

Coachingiem i doradztwem kariery zajmuję się od 2012 roku. Pomogłam przejść przez zmianę zawodową ok. 800 osobom oraz przygotowałam dla moich klientów ponad 1500 kompletów skutecznych dokumentów aplikacyjnych oraz ok. 500 profili na LinkedIn.

Zmiana to moje drugie imię!

Sama przeszłam przez liczne zmiany pracy i zmiany zawodowe: z korpo do korpo, do mniejszej firmy, do start-upu i na swoje. Szukałam pracy i ją znajdowałam na różne sposoby: poprzez praktyki, ogłoszenia na popularnych portalach rekrutacyjnych, via LinkedIn i relacje. Nie boję się zmian, nawet je lubię – takiego podejścia chcę Cię uczyć w Klubie PSC.

„Po drodze” zdobyłam trzy nowe zawody w branży turystycznej: pilot wycieczek, przewodnik i rezydent biura podróży. Pilotowałam wycieczki po Grecji i Chorwacji, ale finalnie ten eksperyment zawodowy zaprowadził mnie na Wyspę Kanaryjską – Fuerteventurę (nazywajmy ją #furabura), dokąd w 2013 roku przyleciałam „na chwilę” do pracy jako rezydent biura podróży, a ostatecznie w 2015 roku podjęłam decyzję, aby zostać tutaj na stałe – mieszkać i pracować z widokiem na ocean.

Jestem kobietą pracującą – żadnej pracy się nie boję

Miałam w życiu ok. 15 różnych prac, zaczynając od biznesu porzeczkowego (miałam 7 lat, gdy postanowiliśmy z moim bratem sprzedawać porzeczki „prosto z krzaka” zebrane na działce u dziadka we Władysławowie), uczyłam angielskiego, niemieckiego i hiszpańskiego, zajmowałam się marketingiem, PR i komunikacją wewnętrzną. Pracując w turystyce, nauczyłam się obsługi klienta i sprzedaży. Tę wiedzę wykorzystuję dzisiaj każdego dnia.

Przez chwilę pracowałam w galerii sztuki, na polu golfowym i w szkole surfingu, a przez rok zdalnie współpracowałam z firmą szkoleniową jako Client Service Manager.

Stała praca czy własny biznes? Czy da się to połączyć?

To dylemat, przed którym staje wiele osób – być może Ty również? Ja wymyśliłam sobie, że wykorzystam sezonowość moich działalności: turystyka w wakacje i doradztwo w karierze „poza sezonem” – bo przecież w wakacje nikt się nie zajmuje szukaniem pracy. Obalam ten mit! Przez 5 lat łączyłam z powodzeniem pracę w turystyce z prowadzeniem własnej firmy doradczej, ale moje początkowe założenia niezupełnie się sprawdziły. Okazało się, że lipiec to mój drugi najlepszy miesiąc (zaraz po styczniu). W tym czasie prawie zrobiłam „magisterkę” z marketingu internetowego – przez ostatnie 5 lat zrobiłam dziesiątki świetnych kursów, przesłuchałam setki godzin podcastów i obejrzałam mnóstwo webinarów, poznałam ekspertów, od których uczyłam się prowadzenia biznesu.

Jedną z pierwszych osób, które poznałam w świecie online, była Ola Budzyńska. Na żywo miałyśmy okazję spotkać się już w 2015 roku, czyli kiedy PSC miała tylko rok. Na tym spotkaniu widziałam również Gangsterkę Kasię, ale nie miałyśmy okazji rozmawiać. O tym, jak dotarłam do Oli, kiedyś opowiem Ci w Tajnej Grupie Klubu PSC – nawet #GangPSC nie zna jeszcze tej historii ?. A to może być dla Ciebie ciekawe z punktu widzenia szukania pracy i budowania relacji.

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

Czas decyzji

Trochę się frustrowałam, że robię te kursy, zdobywam wiedzę, a niewiele wdrażam. A Budzyńska mówiła, żeby wiedzy nie ćpać, tylko wdrażać i działać. Fakt jest taki, że mój kontekst łączenia prowadzenia firmy z bardzo wymagającą pracą w turystyce nie pozostawiał mi wiele przestrzeni na strategiczne działania w biznesie. Dzisiaj się już za to nie biczuję – myślę tylko: „tak miało być”.

Sprawy się mocno zmieniły, kiedy zostałam mamą. Musiałam z czegoś zrezygnować, wiedziałam, że dalsze działania w takim trybie nie będą możliwe. Tak się zdarza w przypadku wielu kobiet i ja tutaj nie jestem wyjątkiem. To był moment na podjęcie decyzji zawodowych i skupienie się na jednym obszarze. Pod koniec zeszłego roku, po przerwie związanej z tzw. „urlopem” macierzyńskim, zdecydowałam, że do turystyki nie wracam (to praca wymagająca bardzo dużej dyspozycyjności i wcale niełatwa, jak wielu osobom może się wydawać). Teraz całą swoją energię i czas poświęcam na strategiczny rozwój mojej firmy, a nie tylko na obsługę bieżących zleceń. Teraz wreszcie wykorzystuję wiedzę, którą zdobyłam wcześniej, i działam – przez kilka miesięcy systematycznych działań osiągnęłam naprawdę dużo. Nic się samo nie udało, jak lubią mówić kobiety.

Kiedy dostałam od Oli propozycję zostania ekspertką w Klubie PSC, bardzo się ucieszyłam. Bo to okazja, abym mogła podzielić się z Tobą wiedzą i doświadczeniem, a moimi działaniami w Klubie mogę się przyczynić do realizacji mojej misji, o której za chwilę Ci opowiem.

Moja misja w Klubie PSC:

 • Pomóc Ci wyznaczyć cele zawodowe i odkryć mocne strony
 • Nauczyć Cię mówić o swoich osiągnięciach i mocnych stronach
 • Oduczyć się używać frazy „udało się” w kontekście pracy zawodowej. Nic się samo nie udało
 • Dostarczyć Ci wiedzę o rynku pracy, o sposobach szukania pracy, narzędziach i pozytywnych zmianach zawodowych
 • Nauczyć Cię napisać skuteczne CV
 • Podzielić się z Tobą wiedzą o LinkedIn
 • Pomóc Ci kompleksowo przygotować się do całego procesu rekrutacyjnego oraz do rozmowy o pracę
 • Dostarczyć Ci narzędzia do planowania działań związanych z rekrutacją
 • Motywować Cię do podejmowania działania w kierunku znalezienia takiej pracy, jaką chcesz mieć
 • Podzielić się z Tobą sposobami na zmianę zawodu lub branży
 • Odpowiadać na Twoje pytania i wątpliwości związane z pracą na etacie

Uwielbiam moją pracę, bo często widzę niesamowite efekty moich klientek i klientów. Rekordzistka otrzymała pracę 2 dni po rozpoczęciu wysyłania CV, które pomogłam jej przygotować. Chciałabym, aby każdy w Polsce (później zajmę się światem) miał dokładnie taką pracę, jaką chce mieć.

Jak będą wyglądać nasze działania w Klubie PSC?

W ramach Klubu PSC przygotowałam dla Ciebie program rozwojowy na 6 miesięcy. Każdy miesiąc poświęcimy na inny temat, związany z budowaniem życia zawodowego na etacie. W tej edycji skupimy się głównie na przygotowaniach do szukania pracy i samym procesie znajdowania nowej pracy. Ale osoby, które nie planują aktualne szukać/zmieniać pracy, również znajdą coś dla siebie. Będziemy rozmawiać o mocnych stronach, kompetencjach, celach zawodowych. O narzędziach niezbędnych do zmiany pracy, takich jak CV, LinkedIn, strategia czy nawyki.

W każdym miesiącu spotkamy się na merytorycznym długim webinarze i na krótszych live’ach i/lub postach na Tajnej Grupie Klubu PSC. Co miesiąc otrzymasz ode mnie dodatkowe materiały: szablony, checklisty, planery, materiały edukacyjne. Praktyczny e-book z zadaniami Odkryj mocne strony będzie na Ciebie czekał zaraz po dołączeniu do platformy kursowej.

Dlaczego warto dołączyć do Klubu PSC?

Mam nadzieję, że przekonałam Cię, że warto dołączyć do Klubu PSC i pracować ze mną nad zmianą zawodową. Mogę jeszcze dopisać kilka stron tekstu o mojej eksperckości, ciekawych przygodach zawodowych i o superprogramie, który stworzyłam i który dla Ciebie poprowadzę. Ale po co? Jeśli tematyka poszukiwania pracy i zmian zawodowych Cię interesuje, to z radością porozmawiam z Tobą o tym w Klubie PSC. Oprócz mnie w Klubie będzie jeszcze 4 ekspertów (Marzena Fenert, Dominik Juszczyk, Jadwiga Korzeniewska i Weronika Boruń) i oczywiście Naczelna Ola. Będzie od kogo się uczyć!

Jak dołączyć do Klubu Pań Swojego Czasu?

Już teraz możesz dołączyć do Klubu PSC. Sprzedaż wystartowała 9 listopada i tylko przez tydzień będzie można dołączyć do tej edycji. Kolejna taka okazja dopiero w maju 2021! A Ty chyba nie chcesz tyle czekać, aby mieć fajne życie zawodowe, prawda?