Szukając bullet journalowych inspiracji, chyba każda z nas choć raz zwróciła uwagę na wibrujące napisy, wykonane techniką brush lettering, które licznie pojawiają się w notesach. Bounce lettering, czyli skaczące literki, które nie trzymają się linii, dodaje nuty szaleństwa i dynamizmu najzwyklejszym rozkładówkom, a wykorzystany w literniczych plakatach potrafi uatrakcyjnić nawet najprostszy napis.

Jak pisać szalone literki w stylu bounce? Zapraszam na kolejny tutorial z cyklu Minikurs letteringu PSC. Będziemy dziś pracować z małymi brush penami Pentel lub Tombow Fudenosuke i szablonami PDF do bounce letteringu, które należy wydrukować.

Zapisz się i pobierz szablony!

Napis w notesie w linie. Brush pen tombow.

Co to jest bounce lettering?

Bounce lettering to, tłumacząc dosłownie z angielskiego, sprężynujące liternictwo. Choć termin ten nie musi się odnosić do kaligrafii pędzelkowej, to jednak najczęściej właśnie w takim kontekście się go używa.

Bounce lettering to pismo, którego litery nie trzymają się linii, swobodnie skacząc raz w górę, raz w dół wokół nich. Ten typ kaligrafii charakteryzuje się też zróżnicowaniem w obrębie wielkości poszczególnych znaków, a nawet elementów poszczególnych liter – często brzuszki wydają się za małe, a laseczki – przeskalowane, zbyt duże.

Bounce lettering w praktyce

Aby nauczyć się pisać brush penem takie skaczące litery, trzeba pamiętać o kilku zasadach.

 1. Linie malowane w dół mają być grube.
 2. Linie malowane w górę mają być cienkie.
 3. Unikaj powtarzalności.

Punkty 1. i 2. to ogólne zasady brush letteringu, punkt 3. to zasada specyficzna dla stylu bounce. Chodzi w niej o to, aby unikać sytuacji, kiedy dwa sąsiadujące elementy (brzuszek+laseczka albo dwie litery) dokładnie tak samo korelują z liniami. Zobaczmy to na przykładzie:

Kolorowe brush peny na kartce papieru.

Jak osiągnąć taki efekt? Przede wszystkim zanim napiszemy pojedynczą literę, warto zastanowić się, czy możemy zastosować efekt bounce w jej obrębie. Można to zrobić zawsze, kiedy litera składa się z więcej niż jednego elementu, jak na przykład litera „a”.

Bounce lettering - ćwiczenia brush penami Pentel.

Inne litery wieloelementowe to na przykład:

 • d – brzuszek i laseczka
 • m – trzy fale
 • w – dwa łuki.

Litery jednoelementowe, wewnątrz których nie da się zastosować efektu bounce, to na przykład:

 • i – tylko jeden łuk
 • j – jeden łuk-zawijas
 • l – tylko laseczka.

Oprócz wprowadzenia skaczącego efektu do poszczególnych liter, należy o nim pamiętać także w kontekście ciągu znaków, czyli wyrazu. Tutaj unikanie powtarzalności polega na tym, aby dwie sąsiadujące litery nie miały dokładniej takiej samej relacji z liniami. Czyli jeśli jedna wymyka się w górę – to druga w dół. Jeśli jedna jest zmniejszona – to drugą zwiększamy.

Notesy pełne czasu.

Jak pisać brush penem skaczące litery i wyrazy – tutorial

Ale dość tej teorii, przejdźmy do działania! Szablony wydrukowane? Jeśli tak, to brush peny w dłoń i do dzieła.

Krok 1

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

Korzystając z dostępnego szablonu nr 1, wykonamy kilka wprawek. Dzięki temu rozgrzejemy nadgarstki, ale też przećwiczymy umiejętność malowania pisakiem pędzelkowym ze zmienną szybkością. Bounce lettering jest jeszcze bardziej wibrujący, jeśli elementy malowane w dół, czyli te mocne, grube, piszemy gestem nieco szybszym i bardziej zdecydowanym niż cienkie linie, ciągnięte w górę.

Wyjeżdżasz poza szablon? Bardzo dobrze! O to właśnie chodzi w bounce letteringu.

Brush peny w kubku. W tle ćwiczenia bounce letteringu.

Krok 2

Kiedy już opanujesz wprawki, przechodzimy do poszczególnych liter (szablony 2–4). W trakcie malowania mazakiem pędzelkowym staraj się zwracać uwagę na to, z ilu elementów składa się każda litera. W szablonie oczywiście masz ułatwione zadanie – szary nadruk podpowiada, jak wprowadzić efekt bounce do danego znaku, ale wyrobienie sobie nawyku świadomego pisania przyda ci się w przyszłości.

Krok 3

Na koniec przechodzimy do łączenia liter w wyrazy. Na szablonach do druku (numery 5 i 6) znajdziesz kilka przykładowych wyrazów związanych z planowaniem. Zwróć uwagę, jak różnią się od siebie poszczególne litery – gdy jedna jest zmniejszona, druga wydaje się zbyt duża. Jeśli czwarta ucieka linijkom w dół, to piąta wymyka się w górę (zasada o unikaniu powtarzalności).

Przećwicz więcej wyrazów na ostatnim szablonie (numer 7). Do ćwiczeń możesz też wykorzystać Planer Pełen Czasu, którego gładki, ale nie śliski papier idealnie nadaje się do kaligrafii.

Jak ozdabiać litery w napisie?

Napisy stworzone brush penami można też dodatkowo ozdabiać. Często korzystam z takiej ozdobnej kaligrafii na stronach swojego bullet journalu. Sam planer prowadzę raczej minimalistycznie, ale zawsze mam sporo pomysłów na nagłówki.

Wishlista w bullet journalu.
 • kolorowe kropki – ja tworzę je pisakami Zig Clean Color Dot, których idealnie okrągła końcówka pozwala szybko stworzyć kropki o różnej wielkości. Im mocniej naciśniemy tym większa kropka.
Rozkładówka dotycząca finansów w bullet journalu.
 • drobne doodle – moje ulubione to gwiazdy w połączeniu z kółeczkami i kropeczkami, ale sprawdzą się też na przykład motywy roślinne. Do tworzenia drobnych rysunków korzystam z czarnego cienkopisu Faber Castell.
Bounce lettering w bullet journalu. Słuchawki na notesie.
 • światłocień – napis, który „rzuca cień” na papier pod spodem od razu wyróżnia się bardziej. Cień wykonuję szarym brush penem Tombow ABT. Białym żelopisem można też dorysować odbłyski światła na literach. Ważne: na małych napisach białe akcenty lepiej jest dodawać tylko na grubych kreskach. Cienkie są zazwyczaj zbyt drobne i mogą zupełnie zniknąć pod białym żelem.

Bounce lettering – szablony PDF do pobrania

Praca z szablonami do brush letteringu to świetny sposób na wyciszenie się. Skupienie na jednym, drobnym, ale ważnym ruchu nadgarstka nie pozwala na myślenie o wielu innych sprawach, a powtarzalna czynność może się stać rodzajem medytacji.

Jeśli więc podoba ci się nauka kaligrafii pędzelkowej, pamiętaj, że z podstawowymi zasadami i ćwiczeniami możesz się zapoznać  w poprzednich tutorialach do brush letteringu:

Znajdziesz w nich gotowe szablony do nauki kaligrafii pędzelkowej – w pliku PDF do pobrania. Możesz też skusić się na naukę z zeszytem ćwiczeń do brush letteringu, który znajdziesz w sklepie Pani Swojego Czasu.

Justyna Spyrka – juspyrka.pl