Klaudyna Maciąg – #GangPSC 

Niezależnie od tego, czy jesteś uczennicą, studentką czy zapracowaną mamą, w każdym momencie życia możesz potrzebować albo chcieć zdobyć nowe umiejętności. Przejść szkolenie, pójść na kurs, nauczyć się nowego języka, zdobyć potrzebną na rynku pracy umiejętność. Dobre chęci czy nawet pilne potrzeby nie zawsze są jednak wystarczające. Może się okazać, że przez złą organizację całkowicie porzucisz dane przedsięwzięcie, poddasz się na starcie albo będziesz sfrustrowana problemami, na jakie natrafisz. 

Ten artykuł ma być dla Ciebie niczym deska ratunkowa. Opowiadam w nim, jak zorganizować naukę przy użyciu segregatora. Za przykład posłuży stworzona przeze mnie baza materiałów do nauki języka serbskiego, ale wykorzystywane przeze mnie sposoby organizacji z powodzeniem wykorzystasz także planując przygotowania do matury, naukę do egzaminu na studiach czy każde inne podobne przedsięwzięcie. 

Gotowa do działania? No to startujemy! 

Dlaczego warto korzystać z segregatora do nauki? 

Choć uwielbiam planować w Planerach Pełnych Czasu i choć wiele projektów realizuję wyłącznie przy użyciu narzędzi cyfrowych, to w temacie organizacji nauki nie znalazłam dla siebie lepszego narzędzia od klasycznego segregatora

To rozwiązanie ma kilka zasadniczych plusów: 

 • W każdej chwili mogę dołożyć do segregatora coś nowego – wydruk, notatkę, nowy dział z materiałami itd. Równie dobrze mogę jednym bezbolesnym ruchem pozbyć się z niego tego, co nieaktualne. 
 • W segregatorze bez problemu przeprowadzę błyskawiczną reorganizację przestrzeni. Notatki mają wylądować na końcu? Nie ma sprawy! Strony z moimi tekstami mają wskoczyć do działu z ćwiczeniami? No problem! Kilka machnięć ręką – i gotowe! 
 • Jeżeli jestem jedną z osób, które absolutnie nie tolerują pomyłek i skreśleń, bardzo szybko pozbędę się danej kartki i nikt nie zauważy śladów jej likwidowania. 
 • W tego typu narzędziu bardzo łatwo się odnaleźć – wystarczy skorzystać z gotowych przekładek do segregatora, odpowiednio je opisać i oddzielać nimi poszczególne działy. 
 • Wyciągnięcie – np. na czas zajęć – konkretnych stron, nie stanowi tutaj żadnego problemu. Klik – otwieram, wyciągam, klik – zamykam. Załatwione! 

Segregator to narzędzie ultraelastyczne, które naprawdę świetnie sprawdza się przy organizacji nauki czy też przy planowaniu metodą bullet journal hybrydowo. A jak to wygląda u mnie w przypadku nauki języka? Naprawdę prosto! 

Organizacja segregatora językowego 

Narzędzie, z którego korzystam, to: segregator Śliwka w kompot z kolekcji #kreatywnychill w rozmiarze A4. Jeżeli wolisz mniejsze rozwiązania, to w sklepie PSC znajdziesz kilka przepięknych wzorów segregatorów w rozmiarze A5 oraz gładkie segregatory A4 z kolekcji #pastelove. Do wyboru, do koloru! 

Planując, co znajdzie się w segregatorze do nauki i jak zostanie ułożone, skorzystałam z porad znalezionych w książce “Czas na języki” Sandry Scholz i podzieliłam segregator na pięć części: 

 • Planowanie 
 • Teksty 
 • Ćwiczenia 
 • Słówka 
 • Baza materiałów dodatkowych 

Każdy z tych elementów omówię osobno, ale już teraz zwrócę uwagę na fakt, że przestrzeń w segregatorze warto planować po swojemu, z uwzględnieniem indywidualnego kontekstu. Ja uczę się samodzielnie w domu oraz na intensywnym kursie z lektorką, a Ty możesz uczyć się w szkole i potrzebować nieco innego układu treści. Wspomniana wcześniej elastyczność segregatora bardzo Ci w tym pomoże! 

Jak podzielić segregator do nauki języka? 

Aby ułatwić sobie korzystanie z segregatora, zaopatrzyłam się w kilka przydatnych dodatków: 

Te ostatnie nie są niezbędne, ale przydały się przy oznaczaniu przekładek i podpisywaniu samego segregatora. 

Dział 1: planowanie 

Z książki “Czas na języki” dowiedziałam się dużo o sensownym planowaniu poszczególnych elementów nauki (tj. słownictwa, gramatyki, mówienia, pisania i rozumienia ze słuchu) oraz wyznaczania sobie konkretnych, właściwych celów. 

Pierwsze miejsce w moim segregatorze zajmuje więc harmonogram codziennej nauki języka. Szablon z kalendarzem miesięcznym pobrałam z darmowych materiałów dostępnych w Klubie Pań Swojego Czasu (nowa edycja rusza w maju!), natomiast Ty swój możesz stworzyć samodzielnie, wykorzystując do tego metodę bullet journal (pomocny będzie tutaj artykuł: Jak rozkładówki w bullet journal pomagają w organizacji czasu?) albo zapisać się na nasz newsletter, w ramach którego co miesiąc rozsyłamy nowy kalendarz do samodzielnego wydruku. 

Harmonogram nauki języka w segregatorze.

Tworząc swój indywidualny harmonogram nauki, wzięłam pod uwagę dwa języki – jeden, którego uczę się od zera (serbski) i drugi, który tylko sobie utrwalam (angielski). Dla rozróżnienia ich na harmonogramie skorzystałam z różnych kolorów (w czym bardzo pomogły zakreślacze Mildliner Zebra), a potem podzieliłam na poszczególne dni według klucza: 

 • Dla serbskiego: 2x w tygodniu zajęcia na kursie, 4x ćwiczenia gramatyczne, 2x nauka pisania, 4x nauka mówienia, 3x powtórki ze słownictwa, 2x ćwiczenia z słuchania. 
 • Dla angielskiego: 2x w tygodniu konwersacje, 1x w tygodniu powtórki gramatyczne (codziennego słuchania czy czytania w tym języku nie uwzględniam, bo to stały element mojego życia). 

To, czy każdego dnia poświęcałam czas na naukę serbskiego, uwzględniam na prostym wykresie: 

Habit tracker do nauki języka.

Jest to klasyczny “śledzik nawyków” znany z BuJo. Możesz o nim przeczytać w artykule Habit tracker w bullet jorunalu – jak go używać do budowania nawyków. A jeśli nie masz ochoty tworzyć takiego schematu samodzielnie, to w sklepie Pani Swojego Czasu znajdziesz gotową naklejkę Moje nawyki

W dziale “planowanie” mojego segregatora do nauki znalazło się także miejsce na rozpisanie najbliższych celów. Tutaj również rozrysowałam prostą tabelkę i uwzględniłam w niej nazwę celu, datę, do kiedy chcę go zrealizować oraz oznaczenie czy rzeczywiście tego dokonałam. 

Lista celów w nauce języka.

Jeśli przyjrzysz się temu bliżej, zauważysz, że wśród moich celów nie ma klasycznych propozycji: “15 minut nauki”, “1000 powtórek słownictwa” itd. – a dlaczego cele formułuję tak, a nie inaczej, dowiesz się ze wspomnianej wcześniej książki “Czas na języki. Skuteczne sposoby nauki języka obcego”. Jeśli natomiast z wyznaczaniem i realizowaniem celów masz większy problem i chciałabyś nad nim popracować, zapoznaj się z #kursoksiążką “Cele i planowanie” autorstwa Oli Budzyńskiej. 

Kolekcja Back to study

Rozpisane cele w nauce języka serbskiego.

W tej części segregatora umieściłam także listę źródeł, z których mogę korzystać podczas codziennego otaczania się językiem: 

Lista źródeł z których można się uczyć języka serbskiego.

A jeśli potrzebujesz więcej inspiracji w tym temacie, to koniecznie przeczytaj artykuł “Jak zaplanować naukę w bullet journal? Pomysły na strony, które pomogą Ci w planowaniu nauki”. Podane przykłady zostały zamieszczone w planerze, ale równie dobrze możesz odtworzyć je w segregatorze! 

Dział 2: teksty 

W tym miejscu znajdują się wszystkie napisane przeze mnie teksty w ramach nauki pisania w danym języku. Tutaj nie używam już żadnych kolorów czy naklejek – i po prostu skupiam się na pisaniu samym w sobie. 

Ćwiczenia z języka serbskiego w segregatorze. Kolorowe zakreślacze.

Dział 3: ćwiczenia 

Tę część segregatora zajmują zadania praktyczne – np. rozwinięcie zagadnień z kursu, prace domowe czy moje samodzielne próby przepisywania i tłumaczenia tekstów. Ponieważ uczę się języka zapisywanego zarówno za pomocą łacinki, jak i cyrylicy, w trakcie ćwiczeń najpierw przepisuję tekst ze źródła, potem zapisuję go drugim pismem, a następnie podejmuję próby samodzielnego tłumaczenia. Wszystkie tego rodzaju ćwiczenia lądują w trzeciej części segregatora: 

Nauka języka serbskiego w segregatorze. Żółty pisak.

Dział 4: słówka 

Kiedy uczę się nowego słownictwa, robię to m.in. poprzez wspomniane wcześniej przepisywanie. Tyle że tym razem nie ćwiczę tłumaczenia, ale podkreślam nieznane mi wyrazy, a następnie tłumaczę je przy użyciu słownika i tworzę z ich wykorzystaniem przykładowe zdania, które pomogą mi zapamiętać dane słówko w kontekście. 

Karta z segregatora z tekstem w języku serbskim.

Dział 5: baza materiałów dodatkowych 

W tej części segregatora materiały lądują we wspomnianych wcześniej koszulkach (które znajdziesz w dwu wariantach: koszulki z klapką A4 oraz koszulki z klapką A5). Dzięki ich wygodnemu zamykaniu a także dużo solidniejszej strukturze niż klasyczne koszulki, mogę spokojnie umieszczać w nich wszelkiego rodzaju wydruki – np. teksty artykułów czy piosenek, fragmenty książek czy cytaty, nad którymi zamierzam pracować. 

Tekst w języku serbskim do nauki języka.

Jak widać – prowadzenie segregatora do nauki języków nie jest specjalnie skomplikowane. Wystarczy zaplanować, co chcemy, aby się w nim znalazło, zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia i zorganizować po swojemu jego wnętrze. 

To, że w każdej chwili możemy coś skorygować, wyjąć lub dołożyć w dowolnym miejscu, jest ogromnym ułatwieniem, dlatego jeżeli planujesz wziąć się porządnie za organizację nauki (niekoniecznie języka), polecam Ci skorzystanie właśnie z segregatora. Możesz go zaaranżować w stu procentach po swojemu i dowolnie modyfikować. To niesamowicie wygodne i praktyczne rozwiązanie! 

A jeżeli interesuje Cię konkretnie nauka języków obcych, zapraszam Cię do naszego sklepu, w którym znajdziesz już książkę “Czas na języki. Skuteczne sposoby nauki języka obcego”.

Wpisy, które mogą Cię zainteresować: 

Organizację nauki w segregatorze ułatwią Ci nasze produkty z kolekcji Back to study: