Od ostatniego wpisu na temat przeczytanych przeze mnie książek minęło już baaardzo dużo czasu i moja biblioteka znacznie powiększyła swoje zasoby.

Na 2016 rok ustanowiłam sobie cel, by czytać co najmniej jedną książkę tygodniowo. Szybko jednak przestałam się go trzymać, bo zdarzyło mi się pochłonąć nawet 3 książki w ciągu tygodnia, w związku z tym zamieniłam czytanie na działanie codzienne.

Książki mam ze sobą wszędzie – przy łóżku (na wypadek, gdy obudzę się 15 minut przed budzikiem, a bywa, że w weekend znacznie wcześniej!), w torbie lub plecaku (kolejki, tramwaje, przystanki; generalnie – wszelkiego rodzaju czekanie), w łazience (uwielbiam czytać podczas kąpieli). Przyznam, że nie pamiętam już czasów, gdy czytałam książkę, dopóki jej nie skończyłam (z przerwami na toaletę, bo na jedzenie już niekoniecznie). Taki urok posiadania dzieci Każda Mama go zna.

Dziś więc kolejna porcja książek, które Wam polecam.

Tym razem wszystkie są wartościowe, aczkolwiek każda z nich może okazać się odpowiednia dla kogoś innego.

LEPIEJ. 21 STRATEGII, BY OSIĄGNĄĆ SZCZĘŚCIE

Autorka: Gretchen Rubin

O książce pisałam tutaj, ale powtórzę raz jeszcze – nie zwracajcie uwagi na tytuł, tylko sięgnijcie po książkę, jeśli od lat zmagacie się z jakimś nawykiem, który chciałybyście zastąpić nowym. Książka ciekawa, zabawna i pełna praktycznych przykładów. Na jej podstawie zorganizowałam webinar, który możesz obejrzeć TUTAJ.

ESENCJALISTA

Autor: Greg McKeown

Według mnie absolutnie obowiązkowa pozycja dla Kobiet, które jak mantra powtarzają: „Dla mnie wszystko jest ważne”. Wszystko jest ważne, w związku z czym – paradoksalnie – albo robią mało, albo wykonują wiele, ale bezsensownych rzeczy.

Ta książka dokładnie pokazuje to, o czym mówię od początku: żyjemy w świecie, który kusi wyborem. Żyjemy w świecie, który mami obietnicą tego, że możemy posiadać wszystko. Przecież tak naprawdę wiemy, że nie możemy mieć wszystkiego, ale wciąż się łudzimy, deklarując, że „nic nie możemy odpuścić”, ponieważ „wszystko jest ważne”. Tymczasem praktycznie wszystko jest MAŁO ISTOTNE.

Nie wierzysz?

Jeśli Ci powiem, że za tydzień umrzesz, będziesz wiedziała, co jest najważniejsze? Jeśli tak, to jakim cudem nie wiesz tego teraz?
Książka i przykłady w niej zawarte zachwyciły mnie tak bardzo, że – bazując na niej – zorganizuję kolejny webinar. W połowie lutego.

POZNAJ SWÓJ GŁOS

Autorka: Aneta Łastik

Ta książka nie jest w ogóle związana z zarządzaniem czasem. A jednocześnie – tak bardzo jest! Jak to możliwe? To książka o naszym głosie. Dlaczego się go wstydzimy? Dlaczego nie potrafimy krzyknąć? Dlaczego bywa, że milkniemy i nie potrafimy wydobyć słowa?

Kolekcja Back to study

Autorka – piosenkarka i pedagożka – uważa, że każdy z nas potrafi śpiewać bez fałszowania, a wszelkie problemy z głosem są wynikiem emocji, z którymi nie umiemy sobie poradzić. Czyż nie jest tak, że gdy emocje biorą górę, nie możemy wydobyć z siebie głosu? Albo wręcz przeciwnie – wydajemy z siebie niekontrolowane dźwięki?

Ta książka nie nauczy Cię ustalana priorytetów, celów i planowania, ale spowoduje, że zaczniesz myśleć o sobie i swoich emocjach. A to w zarządzaniu czasem jest równie ważne!

KANBAN. ZOBACZ, JAK SKUTECZNIE ZARZĄDZAĆ PRACĄ

Autorzy: Marcus Hammarberg, Joakim Sunden

Jeśli jesteś osobą, która nie korzysta zbyt często z metodologii pracy projektowej, w zasadzie wystarczy, jeżeli przeczytasz pierwsze dwa artykuły na temat metodologii Kanban, jakie pojawią Ci się po wrzuceniu hasła w Google. Dzięki niej będziesz mogła sprawnie i wizualnie zarządzać swoimi zadaniami, co dla wzrokowców jest bardzo ważne.

Kanban jest świetną metodą, która pozwala zobaczyć wszystkie zadania będące u nas „na tapecie”, i nie zapomnieć o tych, które są w toku, choć jeszcze nie zostały zrealizowane (dotyczy na przykład mejli, w których coś delegowaliśmy, a o których potem zapomnieliśmy). W przypadku początkujących osób wystarczające okaże się posiadanie kategorii: „do zrobienia”, „w toku”, „zrobione”.

Osoby zaawansowane lub współpracujące z innymi podczas realizacji złożonych projektów odbiorą tę książkę zapewne jako ciekawszą, ponieważ metodologia Kanban została w niej rozłożona na czynniki pierwsze.


POLKA POTRAFI. ZOSTAŃ BOHATERKĄ WŁASNEGO ŻYCIA

Autorka: Magda Bębenek

Podtytuł na książce podpowiada: „13 historii dających kopa do działania i wskazówki, którędy do celu”. Książka faktycznie jest pełna historii zwykłych, zwyczajnych Kobiet, które poszukiwały swojej drogi. W zasadzie nigdy nie była to oczywista droga, wspierana przez standardowe pojęcie „rozwoju zawodowego”.

Książkę czyta się jednym tchem, ale powiem Wam szczerze, że – poza bohaterkami i samym projektem – zafascynowała mnie autorka książki, która nie tylko pisze, lecz także prowadzi blog, i dla której napisanie tych książek było równoznaczne z uświadomieniem sobie tego, co chce, a czego nie chce robić w swoim życiu.

Praca nad książkami spowodowała, że Magda żyła w niesamowitym pędzie, którego wcale nie chciała! Jeśli macie chwilkę, wejdźcie na jej blog, na którym bezkompromisowo opisuje, jak teraz żyje, jak nie planuje, jak nie motywuje się w sztucznie napompowany sposób.

Według mnie to właśnie historia Magdy stanowi puentę, która udowadnia, że każda z nas może mieć cudowne życie, bez względu na to, czy spędza je w amazońskiej dżungli, tańcząc flamenco, czy karmiąc niemowlaka z butli.

A co jest na Twojej liście książek?

Ola, Pani Swojego Czasu

Pani Swojego Czasu

Pani Swojego Czasu