Klaudyna Maciąg – #GangPSC

Nowy rok puka do drzwi, a to w świecie Pań Swojego Czasu oznacza między innymi, że nadeszła pora podsumowań i snucia planów. Jeśli w 2022 chcesz wymiatać, mieć kontrolę nad swoim czasem i realizować wyznaczone sobie cele, idealnie będzie, jeżeli wykorzystasz ostatnie dni starego lub pierwsze dni nowego roku, aby jak najlepiej przygotować się na kolejnych dwanaście miesięcy.

Dziś pomogę Ci podsumować 2021 i zaplanować 2022 rok – tak, abyś jak najlepiej wykorzystała ten czas. Gotowa? Ruszamy do działania!

Podsumowanie 2021 roku – jak je zrobić?

Zanim zaczniemy planować, najpierw musimy podsumować to, co działo się u Ciebie w mijającym roku. To będzie nasz punkt wyjścia do przeprowadzenia analizy i wyznaczenia kierunku dla kolejnych dwunastu miesięcy.

Jeżeli w 2021 niczego nie planowałaś, nie miałaś wyznaczonych celów i nie sprawdzałaś na bieżąco, jak Ci idzie, odpowiadaj na poniższe pytania wykorzystując swoją pamięć. Być może niektóre wydarzenia dokumentowałaś za pomocą zdjęć lub aktywności w mediach społecznościowych? Przejrzyj je, aby sobie pomóc.

Jeżeli w 2021 planowałaś i miałaś wyznaczone cele, zbierz razem wszystkie swoje kalendarze, dzienniki, notatniki, kartki czy aplikacje – czyli wszelkie narzędzia, które pomogą Ci w wyciąganiu wniosków i analizie.

Teraz chwyć kartkę, otwórz planer albo pusty dokument tekstowy i odpowiedz na poniższe pytania, myśląc o mijającym roku i biorąc pod uwagę te obszary, na których Ci zależy (np. zawodowy i osobisty, biznesowy itd.):

 • Co najlepiej zapamiętam z tego roku?
 • Co ważnego się wydarzyło?
 • Jakie pomysły i projekty zrealizowałaś?
 • Co pomogło Ci osiągnąć sukces przy tych projektach i pomysłach?
 • Co chciałaś zrobić, ale nie doprowadziłaś tego do końca? (I dlaczego tak się stało?)
 • Co chciałaś zrobić, ale w ogóle się za to nie zabrałaś? (I dlaczego tak się stało?)
 • Którą z niedokończonych spraw chciałabyś zakończyć w 2022?
 • Z czego jesteś najbardziej dumna?
 • Co Cię najbardziej rozczarowało?
 • Czego nie chciałabyś już nigdy powtórzyć?
 • Kto jest dla Ciebie wsparciem w działaniu?
 • Na kim nie możesz polegać?
 • Jakimi trzema słowami podsumujesz ten rok?

Na końcu analizy poświęć kilka minut na wnioski – i zapisz je. W ten sposób zwrócisz uwagę na to, co ma znaczenie i łatwiej Ci będzie planować kolejny rok.

A jeśli potrzebujesz przeanalizować każdy ze zrealizowanych i niezrealizowanych celów głębiej – skorzystaj z informacji zawartych tutaj: Jak zorganizować podsumowanie kwartału (albo innego odcinka czasu)?

Lista sukcesów na 2021 rok

Jak zaplanować rok? Przygotuj się na 2022!

Analizy za nami? Doskonale! Teraz najbardziej ekscytująca część zadania, czyli przygotowanie się do kolejnego roku. Zanim zaczniemy szczegółowe planowanie, zamknij na chwilę oczy, odetchnij głęboko i daj sobie czas na kilka minut spokojnego myślenia i wyobrażania sobie, jak wyglądałby ten czas w Twoim idealnym, wymarzonym scenariuszu.

Co robisz? Gdzie bywasz? Jak spędzasz czas? Z kim się widzisz? Pozwól swojej wyobraźni działać! A potem zastanów się, co widziałaś i przenieś to na papier. Możesz użyć do tego mapy myśli, wypisać kilka luźnych skojarzeń, a nawet zrobić rysunki – to ćwiczenie służy temu, byś przeniosła się myślami do kolejnego roku i wprawiła w pozytywny nastrój. Nikt nie będzie oceniał tego, co zapisałaś lub narysowałaś, dlatego bądź ze sobą uczciwa i nie przejmuj się „urodą” tego, co tworzysz.

Planowanie roku – pytania z Dziennika Wieloletniego

Czy znasz Dziennik Wieloletni – narzędzie rozwojowe, dzięki któremu możesz spojrzeć na swoje życie z perspektywy pięciu lat i które każdego dnia skłania Cię do spędzania czasu z samą sobą i analizowania tego, co myślisz i czujesz? Jeśli nie, poznasz je bliżej tutaj: Dziennik Wieloletni – jak korzystać z dziennika na pięć lat?

Oprócz tego, że znajdziesz w Dzienniku Wieloletnim pytania na każdy dzień, trafisz tam także na karty miesięczne i roczne – i właśnie na tych rocznych się dzisiaj skupimy. Zdradzę Ci, jakie pytania dodatkowe będzie miał dla Ciebie dziennik każdego pierwszego dnia stycznia. Odpowiedzenie na nie będzie świetnym wstępem do zaplanowania kolejnego roku:

 • Co chciałabyś zmienić w swoim życiu w najbliższym czasie?
 • Jakie trzy miejsca chciałabyś zwiedzić w tym roku?
 • Jak widzisz samą siebie za dwanaście miesięcy?
 • Ten rok uznam za udany, jeśli…

Dokładnie za rok wrócisz do tych zapisków i będziesz mogła sprawdzić, czy spełniłaś swoje zamierzenia. Pamiętaj jednak, że odpowiadasz na te pytania w konkretnym celu – aby wiedzieć, w jakim kierunku podążasz. Nie ma nic złego w zmienianiu planów, ale jeśli nadal będziesz czegoś bardzo chciała, zrób, ile możesz, aby to osiągnąć!

One Little Word – czyli Twoje słowo roku

Jedno słowo. Tyle wystarczy, aby znaleźć swój drogowskaz. Bo właśnie o to chodzi w idei OLW, którą opisała w artykule Jak zaprosić One Little Word do swojej codzienności? Kasia Mistacoglu – szefowa działu Trendów i Marketingu naszej firmy:

Kalendarz Pełen Czasu 2022

O co w tym chodzi? W skrócie – wybieracie sobie słowo – tak, jedno słowo – które będzie Waszym mottem, towarzyszem i wskazówką na cały rok. Czasem wybór tego słowa to bardzo świadoma decyzja, a czasem przypadek. Czasem to efekt refleksji i poszukiwań, czasem słowo przychodzi do Was samo. Sam wybór słówka, to jednak dopiero początek przygody!

Aby spędzić rok z One Little Word ważna jest otwarta głowa i otwarte serce. No i wiara w odrobinę magii w życiu. I tak, ja wiem, że cele, plany i te sprawy to ma być konkret, a gadanie o magii i czarowaniu codzienności jest mało dorosłe, mało pro i mało popularne, ale trudno – ja w magię też wierzę. Ta wiara wprowadziła mnóstwo dobrych zmian w moim życiu, no to jak są efekty to jak mam nie wierzyć, co? Zresztą, po odzewie, gdy spytałam o Wasze doświadczenia z OLW wiem, że nie ja jedna lubię czasem zaczarować codzienność!

W artykule Kasi znajdziesz historie jej czytelniczek z własnymi „słówkami roku” oraz zbiór porad, jak wprowadzić ideę One Little Word do swojej codzienności.

Pomyśl o tym, jakie słowo powinno być Twoim drogowskazem w kolejnym roku. Moim w 2021 było „Odpuszczenie”, a tak wyglądała stworzona do niego mapa skojarzeń, czyli wyjaśnienie, czym dla mnie to odpuszczenie jest:

Notatki w planerze w kropki

Ważne! Jeśli stworzysz swoją mapę, możesz to zrobić w maksymalnie uproszczonej formie – jako listę prostych punktów rozpisanych na kartce. Ja potrzebuję bardziej wizualnej opcji, ale to nie znaczy, że Ty też musisz teraz szukać kolorowych pisadeł i robić to w identyczny sposób.

Wizja i cele, czyli jaki ma być kolejny rok?

Wierzę, że jesteś już dość głęboko zatopiona w myślach o następnym roku, dlatego pora przejść do ostatniego, najważniejszego roku – wyznaczenia wizji i celów na 2022.

Na początek zastanów się nad tym, kim jesteś i kim chcesz być. Pomogą Ci w tym pytania:

 • W czym jesteś najlepsza?
 • Co chciałabyś zrobić dla siebie?
 • Co chciałabyś zrobić dla świata?
 • Co Cię uszczęśliwia?
 • Co przeszkadza Ci w działaniu?
 • Jak chciałabyś się czuć z sobą samą?

Następnie przejdź do pytań ściśle związanych z celami na kolejny rok:

 • Jaki jest Twój najważniejszy cel do zrealizowania?
 • Jakie będą pierwsze trzy kroki, które doprowadzą Cię do zrealizowania go?
 • W jaki sposób będziesz monitorować swoje postępy?
 • Na jakie przeszkody możesz trafić?
 • Jak sobie z nimi poradzisz?
 • Co zrobisz, gdy stracisz wiarę albo zapał do działania?
 • W jaki sposób nagrodzisz się za zrealizowanie celu?

W ten sposób przeanalizuj każdy ze swoich celów. Ważne, aby było ich co najwyżej kilka. Jeśli wyznaczysz ich za dużo, nie znajdziesz czasu na ich realizację. Możesz zanotować w formie listy inne pomysły, ale traktuj je jako rezerwę i wstaw do swojego harmonogramu dopiero wówczas, gdy ważniejsze cele zostaną osiągnięte.

Biorąc pod uwagę priorytety, zaplanuj dla nich regularne działania oraz monitorowanie postępów. Niech każdy kwartał, każdy miesiąc i każdy tydzień pchają Cię do celu – nie zostawiaj swoich priorytetów samym sobie, tylko rzeczywiście skupiaj na nich, bo to da Ci gwarancję sukcesu.

Gdzie zaplanować rok?

Tylko od Ciebie zależy, jakie narzędzie będzie dla Ciebie najlepsze do planowania i organizacji. Możesz skorzystać zarówno z ulubionej aplikacji i robić to w wersji cyfrowej, jak i użyć narzędzi papierniczych, takich jak planery, zeszyty czy notesy. Ja rok 2022 planuję z użyciem Kalendarza Pełnego Czasu – zawiera on gotowe strony do monitorowania postępów i wybierania celów, a na końcu puste kartki, na których mogłam zmieścić analizę roku poprzedniego, nową mapę One Little Word oraz odpowiedzi na pytania, jakie znalazłaś w tym artykule. Ty skorzystaj z takiego narzędzia, które jest Ci najbliższe. To mogą być nawet kartki wyrwane z dziecięcego zeszytu –bylebyś tylko miała kontrolę nad tym, gdzie się znajdują i miała do nich swobodny dostęp.

Cele na 2022 rok rozpisane w kalendarzu

Pamiętaj, że narzędzie nie jest tak istotne – najważniejsze są Twoje szczere analizy i chęć do działania. Powodzenia z planowaniem kolejnego roku!

Przeczytaj również: