Klaudyna Maciąg – #GangPSC

Możesz się nie lubić z kalendarzem. Możesz nie być fanką metody bullet journal. Możesz nieustannie szukać najlepszych i najprostszych rozwiązań i wciąż ich nie znajdować. Nie znaczy to jednak, że nie ma dla Ciebie nadziei. Dziś pokażę Ci swój przykładowy plan tygodnia oraz ultrawygodne narzędzie, z którego korzystam, by nad wszystkim zapanować. Być może będzie to dla Ciebie inspiracja, a może nawet to wymarzone rozwiązanie, którego szukałaś.

Gotowa? Ruszajmy!

Dlaczego warto planować tydzień?

Spoglądanie na swoją codzienność w perspektywie tygodniowej pozwala rozłożyć zadania w czasie, zaplanować aktywności i odpoczynek, dostrzec, gdzie mamy większy luz, a gdzie ścisk oraz mieć kontrolę nad tym, co nas czeka.

Kiedy masz zapisane – czy to na papierze, czy w aplikacji mobilnej – co Cię czeka, łatwiej będzie Ci odpowiedzieć na pytanie, kiedy masz czas na spotkanie albo kiedy nie wolno Cię niepokoić telefonami. Zmniejsza się także ryzyko, że zapomnisz o dentyście, imieninach mamy albo zebraniu w szkole dziecka.

Również planowanie poszczególnych dni będzie łatwiejsze, gdy jeden rzut oka wystarczy, by zorientować się w najważniejszych wydarzeniach. Mam nadzieję, że czujesz się przekonana do tego, że warto planować tydzień, ale – tak na wszelki wypadek – podrzucę Ci jeszcze porcję inspiracji, dzięki którym zobaczysz, jak to wygląda w praktyce.

Plan na tydzień na liście dżunglove.

Jakie narzędzie do planowania tygodnia?

Zaplanować swój miesiąc/tydzień/dzień możesz wszędzie – na pustej kartce, w kalendarzu książkowym, w Planerze Pełnym Czasu czy jakimkolwiek notesie. Możesz użyć również narzędzia cyfrowego, ale ja dzisiaj posłużę się przykładem papierniczym.

Jeśli zastanawiasz się, gdzie planować tydzień, być może przypadnie Ci do gustu Lista tygodniowa z kolekcji Dżunglove. Jest to proste narzędzie z wyrywanymi kartkami, które posłuży Ci przez dłuższy czas. Jego podstawową zaletą jest spora przestrzeń na wypisanie zadań i wydarzeń czy zrobienie notatek. Na tym jednak nie koniec – lista tygodniowa jest poręcznym i wygodnym w użyciu narzędziem – możesz trzymać ją na biurku i mieć zawsze pod ręką. Stanowi także część pełnej kolekcji papierniczej, wśród której znajdziesz także inne produkty, takie jak plan posiłków, lista zadań pierdołowatych, lista zakupów czy tracker nawyków. Wszystkie produkty z tej serii znajdziesz w sklepie Pani Swojego Czasu – i jest to ich wielki powrót, ponieważ zostały wyprzedane do zera i cieszyły się tak dużą sympatią, że musieliśmy zacząć je produkować na nowo.

Lista tygodniowa do wypełniania.

Od czego zacząć planowanie tygodnia?

Ja swój tydzień rozpoczynam od wypisania najważniejszych wydarzeń, jakie będą miały miejsce. Takich, które są częściowo zależne od innych, niezmienne i właściwie „nie do ruszenia”.

Co należy do tego rodzaju wydarzeń?

  • umówione spotkania
  • wizyty lekarskie
  • terminy zajęć
  • zaplanowane wyjścia itp.

Dodatkowo każdy z dni uzupełniam o inne ważne wydarzenia:

  • informacje o urodzinach/imieninach/rocznicach
  • terminy meczów (co wiąże się z moimi sportowymi zainteresowaniami).

Tego typu wydarzenia nazywam „dużymi kamieniami”. Dany tydzień wyobrażam sobie jako słoik, który mogę uzupełnić ograniczoną liczbą kamyków, dlatego zaczynam od największych, a później uzupełniam resztę tyloma mniejszymi, ile dam radę (albo ile mam ochotę, bo przecież nie każdy tydzień musi być po sam brzeg wypełniony zadaniami).

Złote zasady planowania posiłków oraz metoda 10 składników. Pobierz poradnik i zacznij planować domowe menu!

Okienko na dany dzień dzielę na dwie części – po lewej znajdują się wspomniane wyżej wydarzenia, po prawej – miejsce na ewentualne dopiski, co powinnam jeszcze zrobić:

Notatki i cienkopis.

Na karcie „W tym tygodniu” znajduje się jeszcze miejsce na wpisanie daty, listy zadań i notatek.

Pole z notatkami wykorzystuję do szybkich zapisków oraz ewentualnych uwag dotyczących kolejnego tygodnia:

Notatki - rzeczy do zrobienia.

Lista zadań służy mi natomiast do wypisania wszystkiego, co powinno się wydarzyć w danym tygodniu, bez przydzielania tego do konkretnych dni. Pierwsze trzy punkty to zazwyczaj priorytety wymagające największego skupienia, natomiast reszta to już pojedyncze zadania do wykonania.

Lista została zaprojektowana tak, że zawiera okienka do odhaczania, które pozwalają w wygodny sposób zaznaczyć, co już zostało zrobione, a co jeszcze wymaga uwagi – albo przeniesienia na następny tydzień:

Lista zadań na tydzień.

I… tyle! Prawda, że prosto?

Przykładowy plan tygodnia

Na zdjęciach poniżej zobaczysz, jak wygląda mój przykładowy plan tygodnia, stworzony w oparciu o listę tygodniową Pani Swojego Czasu. Jest przejrzyście, bardzo łatwo się we wszystkim odnaleźć i nie ma tu żadnych zbędnych elementów. No a samo narzędzie jest świetnie skonstruowanym gotowcem – dlatego też jeśli nie przekonuje Cię samodzielne rysowanie tabelek, to właśnie tego typu lista powinna okazać się dla Ciebie – oraz dla Twojej organizacji i produktywności – prawdziwym zbawieniem.

Wypełniona lista zadań na cały tydzień.
Lista dżunglove i pisak Clean Color Dot.

Zainteresowana?

A może masz już swoją idealną metodę planowania tygodnia i chciałabyś o niej opowiedzieć? Skorzystaj z sekcji komentarzy poniżej.

Przeczytaj również: