Klaudyna Maciąg – #GangPSC

Przeglądałaś sklep Pani Swojego Czasu i zachwyciła Cię oferta Mini Planerów Pełnych Czasu? Lekkich, poręcznych, wygodnych w użyciu, a przy okazji pięknych planerów w rozmiarze mini? Doskonale! W tym artykule znajdziesz sporo inspiracji i pomysłów na to, jak taki planer w kropki wykorzystać.

Notatnik na tle gór

Mini Planer jako dziennik podróży (i wielofunkcyjne narzędzie podróżnicze)

Na początek – propozycja naszej freaczki BuJo, Justyny Spyrki:

Mini Planer – jak samo nazwa wskazuje – jest mały, dlatego idealnie nadaje się do zabrania go w podróż. Ostatnio towarzyszył mi w czasie urlopu, gdzie służył głównie jako dziennik podróży, ale także jako planer, notatnik, podkładka pod kubek na niestabilnej powierzchni oraz portfel na dokumenty. Sporo pomysłów na jeden mini planer, prawda?

Korzystając z planera w podróży postawiłam na totalny minimalizm. Oprócz samego notatnika, towarzyszyły mi tylko brush pen fudenosuke oraz długopis.

Podróż w moim dżunglowym Mini Planerze zaczęła się od tego, że zanotowałam ogólny zarys planowanej trasy. Miał on formę bardzo prostej tabelki – po lewej daty, po prawej planowana trasa przejazdu.

W trakcie podróży codziennie pisałam dziennik. Opisywałam, co wydarzyło się danego dnia oraz czasami dodawałam małe rysunki-doodle (jeśli chcesz nauczyć się doodlowania, sprawdź nasz Doodlownik). Pisanie regularnie, mimo zmęczenia, wymaga samodyscypliny, ale za to teraz mogę wrócić do tych zapisków i jeszcze raz przeżyć dobre chwile.

W trakcie wyjazdu zorganizowałam też akcję pocztówkową – do jej przeprowadzenia potrzebny był mi prosty tracker, inspirowany metodą bullet journal. W lewej kolumnie wypisałam trzy kroki do skompletowania wysyłki, w prawej z kolei stworzyłam listę adresatów. Po wykonaniu konkretnego kroku, stawiałam krzyżyk w odpowiedniej kolumnie. Dzięki temu na bieżąco mogłam kontrolować, jak idzie mi wysyłanie kartek.

Mini Planer został też moim wyjazdowym portfelem, ponieważ do jego tylnej kieszeni idealnie mieszczą się paszport, prawo jazdy i bilety autobusowe. Dzięki schowaniu ich w tym miejscu, byłam spokojna, że dokumenty się nie pogniotą ani nie zmokną oraz że ich nie zgubię. Brak paszportu w torbie łatwo przeoczyć, ale już brak planera rzuca się w oczy.

Jak widzisz, Mini Planer to narzędzie idealne dla podróżniczek. Jest mały, lekki, funkcjonalny i trwały – przetrwał bez uszczerbku spanie w namiocie, wilgotną pogodę, ugniatanie w plecaku i różne inne ekstremalne sytuacje.

dziennik snów w notesie w kropki

Mini Planer jako dziennik snów

Mały rozmiar planera docenią także osoby, które chcą z niego wygodnie korzystać na przykład w łóżku i – w razie potrzeby – móc zabierać go ze sobą, jeśli planują nocować poza domem.

Właśnie dlatego, kiedy zaczęłam monitorować swój sen, pomyślałam o przeznaczeniu mniejszego planera w kropki (obecnie już kolejnego – czarno-złotego Mini Planera Pełnego Czasu) na swój dziennik snu.

Dziennik snu pozwala mi kontrolować godziny, o których kładę się spać oraz wstaję, badać zależność pomiędzy poszczególnymi wydarzeniami a problemami z zasypianiem oraz w zapamiętywaniu sennych marzeń. I choć to ostatnie może wydawać się zbędne, dla mnie jest ultraważne, ponieważ pewne motywy powracające w snach unaoczniają mi problemy, z jakimi się zmagam, a których nie zawsze jestem świadoma.

Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj Jak i gdzie prowadzić dziennik snu?

Kalendarz Pełen Czasu 2022
dziennik treningowy w planerze

Mini Planer jako dzienniczek treningowy

Jeżeli chcę notować postępy w treningach, stale monitorować swoją wagę i – przede wszystkim – wymiary, korzystam z prostych tabelek i rozkładówek rozpisywanych w planerze.

I chociaż do codziennego notowania i planowania potrzebuję dużo przestrzeni – a więc wykorzystuję do tego „klasyczne” Planery Pełne Czasu – to dla dzienniczka treningowego wolę poświęcić właśnie planer w wersji mini. Znów przemawia za tym wygoda – możliwość wrzucenia do torebki i zabrania na siłownię czy do fizjoterapeuty.

A ponieważ lubię otaczać się ładnymi przedmiotami, a w kwestii ćwiczeń potrzebuję czegoś energetycznego i miłego dla oka – na dzienniczek treningowy przeznaczyłam Mini Planer Pełen Czasu Arabeski z przecudnym wzornictwem na okładce.

Wewnątrz znajdują się:

  • Lista kosztów związanych z operacją kolana i rehabilitacją (ponieważ mój dzienniczek treningowy został zapoczątkowany w momencie, w którym rozpoczęłam proces przygotowywania się do rekonstrukcji więzadła).
  • Trackery treningowe (więcej o tym koncepcie w tekście Habit tracker w bullet journalujak go używać do budowania nawyków).
  • Tabelki z pomiarami – do monitorowania spadków (oby!) centymetrów i wagi.
  • Daty wizyt u fizjoterapeuty i ortopedy oraz numery telefonów do specjalistów zajmujących się moją nogą.
  • Plany treningowe, które realizuję w domu.
  • Luźne notatki dotyczące ćwiczeń i rehabilitacji.

Polecam takie rozwiązanie, jeśli również potrzebujesz poprowadzić własny dziennik związany z dietą czy treningami.

Mini Notes Pełen Czasu i kolorowe pisadła

Mini Planer jako pamiętnik

Idea prowadzenia pamiętnika jest mi bardzo bliska od najmłodszych lat. Pierwsze pamiętniki – pachnące, różowiaste, zamykane na kłódki – kupowali mi rodzice. Potem przez całe lata zapełniałam zeszyty, notesy, notatniki i wszystko, w czym dało się pamiętnik prowadzić.

Tego nawyku nie pozbyłam się do dziś, mimo że na przestrzeni lat moje podejście do pamiętnikarstwa się zmieniło. Obecnie nie jest to już dla mnie sposób na dokumentowanie codziennych wydarzeń – jedyne, co robię każdego dnia, to wypełnianie Dziennika Wieloletniego, który możesz poznać bliżej w artykule Jak korzystać z dziennika na pięć lat.

Pamiętnik wykorzystuję do przelewania myśli, gdy jest mi źle, gdy potrzebuję się wygadać, gdy nie umiem poukładać sobie w głowie pewnych spraw. Jest moim wiernym towarzyszem niedoli i pełni rolę bardziej terapeutyczną, aniżeli kronikarską. Prowadzić go mogę i w notesach, i w planerach, i w kołonotatnikach Pani Swojego Czasu – i bardzo tę różnorodność oferty doceniam.

A jak to wygląda w praktyce, dowiesz się z tekstu Jak pisać pamiętnik? Poradnik dla osób, które chcą rozpocząć przygodę z prowadzeniem pamiętnika.

plan nauki w mini planerze

Mini Planer jako wsparcie w nauce

Jeżeli jesteś mamą albo siostrą ucznia lub sama poświęcasz czas na naukę, na pewno zainteresuje Cię, czym jest planer nauki i jak może on wyglądać.

Dzięki takiemu narzędziu możesz zaplanować naukę i powtórki do egzaminów, zapisywać oceny, prace domowy i terminy ważnych wydarzeń, tworzyć listy lektur i przedmiotów, dzielić projekty na zadania, notować w trakcie wykładów i gromadzić w jednym miejscu wszystkie zagadnienia związane właśnie z nauką – zarówno jeśli robisz to jako studentka, jak i osoba dorosła, znajdująca czas na naukę pomiędzy życiem rodzinnym i pracą.

Więcej edukacyjnych pomysłów znajdziesz we wpisie Planer nauki w bullet journalu. Musisz jednak wiedzieć, że nie bez przyczyny wątek ten pojawia się w artykule poświęconym inspiracjom na wykorzystanie Mini Planera Pełnego Czasu. Jeżeli zabierasz ze sobą na uczelnię kilka zeszytów czy planerów, a do tego książki – to w takim przypadku poręczny rozmiar będzie rozwiązaniem idealnym.

A czy Ty masz swój pomysł na wykorzystanie planera w rozmiarze mini? Możesz się nim z nami podzielić w komentarzach!