Dziennik pięcioletni – popularne narzędzie rozwojowe zawierające pytania na każdy dzień roku – jest już w Polsce! I to w wersji wyjątkowej – z pytaniami dedykowanymi Paniom Swojego Czasu. Oraz, oczywiście, w wysokiej jakości oprawie i z doskonałym papierem, z którego słynie marka PSC. 

Strona techniczna to jedno, ale dziennik na pięć lat – w naszej wersji nazywany Dziennikiem Wieloletnim (a w kręgach #GanguPSC – Dziennikiem Klaudyny) – to narzędzie służące rozwojowi, którego pytania dobrane i uszeregowane są nieprzypadkowo. O tym, czego one dotyczą, czemu służą i dlaczego zostały sformułowane w taki sposób – dowiesz się z niniejszego artykułu. Opowiadam w nim także, jak nasz pięcioletni dziennik wygląda od środka – bo znajdziesz w nim nie tylko pytania na każdy dzień, ale także sporo dodatkowych stron. 

Zapraszam do lektury! 

Dlaczego dziennik na pięć lat? 

Idea Dziennika Wieloletniego zakłada, że każdego dnia czeka na Ciebie jedno pytanie, z którym kolejny raz spotkasz się za rok, po dwóch, trzech i czterech latach – dokładnie tego samego dnia. Wyobraź sobie, że dziś dziennik jest czystą księgą czekającą na Twoje zapiski, a w miarę upływu czasu stanie się kroniką Twojego życia. Na przestrzeni lat będziesz mogła obserwować, jak zmieniają się Twoje poglądy, priorytety, cele czy zainteresowania. Albo wręcz przeciwnie – dostrzeżesz, co jest pewną stałą, co towarzyszy Ci zawsze, mimo upływu czasu, co nie zmienia się nigdy. 

Tutaj każda z możliwości jest tak samo istotna – bo możesz się zmieniać, jak i w pewnych obszarach pozostawać taka sama. I dziennik z pytaniami na pięć lat pomoże Ci w zauważeniu tego.  

Jeśli na co dzień nie przyglądasz się sobie i temu, co dzieje się wokół Ciebie, może być Ci bardzo trudno zauważyć progres albo dostrzec to, co dla Ciebie ważne. Dlatego właśnie powstał dziennik na wiele lat – byś w jednym miejscu zbierała wszystko, co skłania Cię do traktowania samej siebie z uwagą, a przy okazji zastanowiła się czasem – choćby przez minutę dziennie – nad czymś, co naprawdę ma znaczenie. 

Dziennik Wieloletni Pani Swojego Czasu, przykładowe pytania.

Do czego służy Dziennik Wieloletni? 

Czy możesz z pełną odpowiedzialnością powiedzieć, że każdego dnia znajdujesz czas dla siebie? Poświęcasz należytą uwagę samej sobie? Czy może w codziennym biegu zapominasz o tym, żeby zatrzymać się na chwilę, a przyglądanie się sobie uważasz za nonsens? 

Chciałabym, abyś uwierzyła, że warto być dla siebie dobrą. Że warto być uważną. Dziennik Wieloletni powstał po to, aby Ci w tym pomóc. Być może próbowałaś prowadzić pamiętnik, dziennik wdzięczności, notatnik z jedną najważniejszą myślą dnia – i nie wyszło. Doskonale to rozumiem – sama prowadzę pamiętnik od lat dziewięćdziesiątych, czyli od czasów, gdy byłam jeszcze dzieckiem, ale nie jest tak, że zaglądam do niego każdego dnia – raczej widujemy się w cięższych momentach, a tych świadomie chcę mieć w swoim życiu jak najmniej. Idea zapisywania codziennie jednej luźnej myśli także do mnie nie przemówiła – z braku pomysłu, braku zapału, braku sensu. Dlatego właśnie stworzyłam pytania, które są drogowskazem, pretekstem do rozmyślań i które skłaniają mnie do tego, abym każdego dnia skoncentrowała się tylko na sobie, swoim życiu, swoich myślach i poglądach. 

Z dziennikiem pięcioletnim zawierającym gotowe pytania możesz spędzić codziennie krótką chwilę po prostu udzielając odpowiedzi, a możesz też zatopić się w myślach, zacząć snuć plany lub przywoływać wspomnienia albo wdać się w dyskusję z kimś bliskim. Tak robi Karo, nasza gangowa Bogini Wyrozumiałości, która razem ze swoim konkubentem potrafi przegadać pół nocy na temat podsunięty przez aktualne pytanie z dziennika. Z kolei krakowskiej części #GanguPSC zdarza się spotykać przy kawie, losować pytania i traktować odpowiadanie na nie jak rodzaj zabawy towarzyskiej. 

Jakie pytania zawiera dziennik na pięć lat? 

Jakich pytań możesz spodziewać się wewnątrz naszego dziennika pięcioletniego? Mniej lub bardziej wymagających, mniej lub bardziej skomplikowanych, na pewno przydatnych w codziennych spotkaniach z samą sobą. Większość z nich jest unikalna, poza tym, że raz na kwartał pojawia się to samo pytanie o cele. Całość została stworzona w oparciu o potrzeby i zainteresowania społeczności Pań Swojego Czasu (jeśli chcesz dowiedzieć się o niej więcej, odsyłam do analizy ankiety Kim są Panie Swojego Czasu?).  

Tematy, wokół których koncentrują się pytania, to: 

 • rozwój 
 • samoakceptacja 
 • cele 
 • planowanie 
 • zainteresowania 
 • odpoczynek 
 • czas wolny 
 • przyjemności 

Wszystko po to, byś regularnie poświęcała uwagę najważniejszym obszarom życia i nie musiała zastanawiać się, o czym danego dnia pisać. 

Przykładowe pytanie w Dzienniku Wieloletnim.

Jak wygląda dziennik pięcioletni od Pani Swojego Czasu? 

Na kartach Dziennika Wieloletniego znajdziesz: 

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!
 • 366 stron z pytaniami na każdy dzień roku oraz polami do wypełniania przez 5 lat; 
 • 24 strony miesięczne – po dwie na każdy nowy miesiąc – pozwalające na krótkie podsumowanie mijających tygodni oraz “zaplanowanie” kolejnych; 
 • 3 strony noworoczne – z zestawem pytań na otwarcie każdego roku; 
 • 3 strony urodzinowe – do wypełnienia co roku w tym szczególnym dniu; 
 • 1 stronę powitalną – z pytaniami na pierwszy dzień wypełniania Dziennika Wieloletniego; 
 • wstęp z krótkim komunikatem ode mnie; 
 • instrukcję z podpowiedziami, jak korzystać z dziennika; 
 • 7 stron na wnioski, przemyślenia i luźne notatki. 

Oprócz tego dziennik pięcioletni od Pani Swojego Czasu zawiera: 

 • 3 wstążeczki do zaznaczania stron; 
 • papierową kieszonkę z tyłu okładki; 
 • gumkę spinającą całość; 
 • różne kolory okładek do wyboru. 

Co ważne – wypełnianie Dziennika Wieloletniego zaczynasz tu i teraz. Nie musisz czekać na nowy tydzień, nowy miesiąc ani tym bardziej – Nowy Rok. Każdy dzień jest równie dobry, by zacząć tę niezwykłą przygodę. 

Dzienniki Wieloletnie - żółty i zielony.

Dla kogo Dziennik Wieloletni? 

To pytanie pojawia się w kontekście dziennika bardzo często. I choć chciałoby się odpowiedzieć krótko – że Dziennik Wieloletni nadaje się dla każdego, to oczywiście warto to nieco omówić. 

Pierwszym, co zwraca uwagę jest to, że – jak wszystkie produkty Pani Swojego Czasu, tak i Dziennik Wieloletni w swojej treści zawiera formy żeńskie. Nie znaczy to jednak, że mężczyźni nie mogą go wypełniać – po prostu muszą przyzwyczaić się do tego, że tym razem zamiast “dałbyś” czy “chciałbyś” przeczytają: “dałabyś” lub “chciałabyś”. Dla chcącego nie powinna to być jednak duża przeszkoda. 

Ciekawe jest to, że sporo osób chciałoby zakupić Dziennik Wieloletni dla dziecka. I o ile dla licealistki będzie to bardzo udany prezent, o tyle już dziesięciolatka może nie być w stanie w pełni zrozumieć wszystkich pytań – na przykład tych dotyczących priorytetów czy relacji międzyludzkich. W takim przypadku korzystanie z dziennika może być świetnym pretekstem do wspólnego spędzania czasu i rozmów z dzieckiem. Jeśli uczynicie z tego rytuał polegający na pochyleniu się nad pytaniem i omówieniu go, to wyjdą Wam z tego niezwykle rozwijające chwile rodzica z dzieckiem. 

A pięć lat w życiu nastolatka to czas tak ogromnych zmian, że analizowanie odpowiedzi po latach okaże się ubogacającym, bardzo wartościowym doświadczeniem. 

Kryterium płci i wieku to jedno, ale choć uważam, że każdy zasługuje na to, by mieć swój własny Dziennik Wieloletni, z pewnością bardziej przypadnie on do gustu osobom otwartym i chcącym się rozwijać niż tym, którzy uważają za absurd poświęcanie uwagi samym sobie. A jeśli masz wokół siebie kogoś, kto absolutnie na nic nie ma czasu, a już na pewno nie na dzienniki czy pamiętniki, to podaruj mu Dziennik Wieloletni i poleć spędzanie z nim minuty dziennie. Minuty! To przecież tak niewiele. 

1 minuta dziennie to 1826 minut w przeciągu pięciu lat. 

Oto przepis na to, jak z maleńkiego nawyku uczynić coś wielkiego. 

Dzienniki Wieloletni Pani Swojego Czasu.

Dziennik Wieloletni – już w sprzedaży

Dziennik, który właśnie poznałaś, jest już w sklepie PSC. Pierwszy nakład wyprzedał się w mgnieniu oka, ale na szczęście mamy już kolejny. Wybierz, który podoba Ci się bardziej – Dzienniki Wieloletnie.

Klaudyna Maciąg – klaudynamaciag.pl