Czy zastanawiałaś się kiedyś nad prowadzeniem pamiętnika? Niektórzy powiadają, że to najlepszy przyjaciel kobiety – zawsze wysłucha, nigdy nie będzie przerywał i pozostanie wiernym towarzyszem, niezależnie od tego, jak często będziesz poświęcać mu uwagę. Wiele osób chciałoby dać sobie szansę i spróbować prowadzić pamiętnik lub dziennik, ale nie wiedzą, jak to zrobić, gdzie to zrobić i o czym w ogóle pisać. 

Na te pytania postaram się odpowiedzieć w niniejszym artykule. 

Jak zacząć pisać pamiętnik? 

Obserwując osoby żywo zainteresowane rozwojem osobistym, kobiety mające potrzebę wygadania się czy mężczyzn pragnących przelewać swoje myśli na papier, dostrzegam, jak trudnym krokiem wydaje się rozpoczęcie przygody z prowadzeniem pamiętnika. Dla wielu dorosłych gromadzenie zapisków tego rodzaju wydaje się głupawe lub przesadnie romantyzowane, tymczasem pamiętniki i dzienniki prowadziły takie osobistości, jak Leonardo da Vinci, Maria Skłodowska-Curie, Franz Kafka, Frida Kahlo, Thomas Edison czy Mark Twain. Umówmy się – nie jest to obciachowe grono, prawda? Dlatego też jeżeli czujesz potrzebę spisywania swoich myśli i wspomnień, przemyśleń czy relacji z życia, to takie narzędzia jak dziennik czy pamiętnik będą dla Ciebie doskonałym wyborem.  

A jak w ogóle zacząć pisać pamiętnik? Najbanalniejsza odpowiedź na to pytanie brzmi: po prostu. Po prostu zacząć. Chwycić za pierwszy z brzegu zeszyt czy notes, chwycić za długopis albo pióro – i zacząć. Ale gdyby to rzeczywiście było takie proste, to rozpoczęcie przygody z prowadzeniem pamiętnika nie nastręczałoby tak wielu kłopotów dziewczętom i kobietom w różnym wieku (co może mieć związek ze zjawiskiem odwlekania na wieczne nigdy). 

Zastanówmy się jednak, z czego może wynikać opór przed rozpoczęciem prowadzenia pamiętnika. 

Po pierwsze: wierzymy, że do pisania potrzeba odpowiedniego klimatu. Tak robią przecież egzaltowane bohaterki książek i filmów – opatulają się kocem, siadają przy lampce, roznoszą po pokoju zapach kakao i z namaszczeniem oddają się pisaniu. Obowiązkowo w grubaśnym, obitym w skórę notatniku pełnym pożółkłych stron. 

Klimat filmowy nie musi mieć jednak wiele wspólnego z rzeczywistością. Oczywiście – możesz sprawić sobie najpiękniejszy notatnik, najbardziej eleganckie pióro, a do tego gruby, elegancki koc, ale w pisaniu pamiętnika nie chodzi o całą tę otoczkę, ale właśnie o pisanie samo w sobie

Tyle że tu ujawnia się drugi problem – chcemy pisać, ale zupełnie nie wiemy o czym. Czy to powinno być zaplanowane? Ustrukturyzowane? Odhaczane każdego dnia o stałej porze? Czy jeśli raz nie napiszę, to już więcej nie ma sensu do tego wracać? Dla niektórych te dylematy mogą brzmieć śmiesznie, ale prawda jest taka, że boryka się z nimi zdumiewająco wiele osób – i absolutnie nie ma w tym nic zabawnego. Bo dużo mówi się o tym, że pisanie ma moc terapeutyczną, że prowadzenie pamiętnika czy dziennika jest wspaniałą sprawą, ale już dużo mniej uwagi poświęca się temu, jak zacząć, jak zapisać pierwszą stronę i co zrobić z kolejnymi. 

Wracamy więc tutaj do samego początku – aby zacząć pisać, trzeba zacząć pisać – a jak, gdzie i dlaczego, dowiesz się już za chwilę. 

wypełniony pamiętnik, planer pełen czasu, mini planer

Co pisać w pamiętniku? 

Dobra wiadomość brzmi: w pamiętniku możesz pisać, o czym tylko chcesz. O tym, co wydarzyło się danego dnia. O tym, co chciałabyś zrobić jutro. O tym, co wywołało u Ciebie najsilniejsze emocje. O tym, co aktualnie Cię trapi. O tym, co Cię cieszy. 

Tu nie ma reguł, sztywnych wytycznych ani klucza rodem z prac maturalnych. Nikt nie sprawdzi, ile wersów zapisałaś ani czy przez miesiąc nie odpuszczałaś sobie w ogóle. Tylko od Ciebie zależy, czy dziś zapiszesz jedno zdanie, a jutro 10 stron. Czy dziś będzie to opis dnia, jutro list, którego nigdy nie wyślesz, a pojutrze pamiątkowe zdjęcie. Twój pamiętnik przyjmie wszystko, co tylko będziesz potrzebowała od siebie dać

Zanim pierwszy raz zasiądziesz do pisania, możesz ustalić sama ze sobą pewne zasady. Na przykład – że co wieczór zapiszesz jedną myśl. Że co rano pozbędziesz się z głowy wszystkich zmartwień. Że będziesz pisać codziennie przed snem. Z doświadczenia wiem jednak, że sztywne reguły zamiast pomóc – mocno ograniczają i z czasem stają się niewygodne. Uczucie przymusu działa mobilizująco tylko na niektórych. Jeśli jesteś w tej grupie – doskonale. Jeśli nie – może się okazać, że błyskawicznie się zniechęcisz. 

A przecież pisanie ma Ci pomagać, a nie utrudniać życie. 

Julia Cameron w “Drodze artysty” poleca codzienne zapisywanie tzw. “morning pages”, czyli porannego wylewania z siebie strumienia myśli – bez głębszego zastanawiania się, bez cofania i poprawiania błędów, bez nadawania całości konkretnej struktury. Po prostu piszemy – o wszystkim i o niczym. W jednej sekundzie rozważamy problemy małżeńskie, w drugiej zastanawiamy nad tym, co zrobić na obiad, a za chwilę przypomina nam się ostatni sen i to jemu poświęcamy chwilę uwagi. Takie pisanie ma służyć wyrzuceniu myśli z głowy i oczyszczeniu umysłu przed rozpoczęciem dnia. I świetnie sprawdza się zarówno o poranku, jak i wieczorem, kiedy chcemy uspokoić głowę przed snem. 

Ja poranne i wieczorne strony praktykuję regularnie, ale mój “zwyczajny” pamiętnik służy do czegoś innego. Nie piszę w nim każdego dnia – niektóre przerwy wynoszą nawet kilka miesięcy. I chociaż kiedyś miałam z tego powodu wyrzuty sumienia, to teraz zauważam prosty schemat – jeśli sobie z czymś nie radzę, jeśli przytłaczają mnie problemy, jeśli po prostu potrzebuję się wygadać – sięgam po notatnik i piszę. Nie potrzebuję opisywać każdego dnia, choć bardzo bym chciała mieć do tego zapał. Potrzebuję natomiast dać ujście swoim problemom, żeby spokojnie żyć, bo inaczej zmartwienia towarzyszą mi w każdym momencie życia – gdy pracuję, gdy zasypiam, gdy bawię się z dzieckiem i gdy spędzam czas z przyjaciółmi. Dopóki tego nie spiszę albo nie przegadam z kimś bliskim, nie jestem w stanie tego przepracować. 

Ty możesz mieć zupełnie inaczej. Możesz chcieć pisać każdego dnia. Możesz mieć potrzebę zapisywania dobrych chwil i zapominania o złych. Możesz chcieć każdego dnia odpowiadać na te same pytania – “Co dobrego mnie dziś spotkało?”, “Za co jestem wdzięczna?”, “Jaką lekcję wyniosłam z tego dnia?”. Tutaj naprawdę wszystko zależy od Ciebie. 

Nie bój się pisać o czym chcesz. Nie bój się rysować, wklejać zdjęć czy biletów z ważnych wydarzeń. Nie bój się dokumentować złych i dobrych chwil. Prowadź swój pamiętnik tak, jak potrzebujesz w danym momencie. On zawsze się do tego dostosuje. I właśnie to jest w nim najpiękniejsze. 

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

A jeśli obawiasz się, że zabraknie Ci zapału do pisania, przeczytaj o tym, jak wprowadzić nowy nawyk do swojego życia. Niewykluczone, że takie rozpoczęcie “nauki od podstaw” ułatwi Ci regularne prowadzenie pamiętnika. Lub na odwrót – że dzięki codziennemu pisaniu uwierzysz w to, że możesz wykształcić w sobie dobry, wartościowy nawyk i będziesz chciała spróbować tego z innymi zajęciami (np. opisanymi w artykule “Jak budować zdrowe nawyki?”). 

Różne pamiętniki, Planer Pełen Czasu Śliwka

Czego potrzebujesz, by prowadzić pamiętnik? 

Wybór odpowiedniego narzędzia to sprawa kluczowa. Nie znaczy to oczywiście, że musisz do prowadzenia pamiętnika wybierać wspomniane wcześniej oprawione w skórę tomiszcza rodem ze starych filmów. 

Ba! Twój pamiętnik w ogóle nie musi mieć formy papierowej. 

Istnieją aplikacje dedykowane prowadzeniu pamiętnika w wersji cyfrowej. Równie dobrze nadają się do tego edytory tekstu czy blogi, które dla bezpieczeństwa zablokujemy hasłem. Taka forma dokumentowania przeżyć i wspomnień ma swoje plusy – jest wygodna i łatwo dostępna z każdego miejsca na świecie. Nie bez przyczyny jednak i wspomniana wcześniej Julia Cameron, i terapeuci zalecają pisanie na papierze, które – jak pokazują badania – jest lepsze dla naszego mózgu. A jeśli jesteś fanką książkowo-filmowych klimatów (i nie tylko!), to z pewnością intymna atmosfera zapisywania czegoś w notatniku przemówi do Twojego serca. 

Najważniejsze, byś znalazła takie rozwiązanie, z którym będziesz czuła się dobrze podczas pisania i z którym będziesz czuła się bezpiecznie. Decydując się na pamiętnik drukowany albo w wersji cyfrowej, weź pod uwagę: 

  • Czy wolisz pisać na klawiaturze czy ręcznie? 
  • Czy umiesz odpowiednio zabezpieczyć pliki albo notatnik, aby nie wpadły w niepowołane ręce? 
  • Czy chcesz mieć pamiętnik zawsze przy sobie? 
  • Czy umiesz zadbać o kopię zapasową dokumentów (mimo wszystko jest bardziej prawdopodobne, że aplikacja zostanie usunięta niż że Twój notes zostanie skradziony)? 
  • Do której wersji wolałabyś w przyszłości powracać? 

Mam nadzieję, że te pytania pomogą Ci wybrać najlepszą opcję dla siebie. 

Pomysły na pamiętnik – jak wybrać odpowiedni notes?

Jeśli zdecydujesz się na prowadzenie pamiętnika w formie pisanej, to otwierają się przed Tobą ogromne możliwości wyboru produktów idealnych do tego, by gromadzić w nich swoje wspomnienia i zapiski. 

Jako dziecko wybierałam brokatowe notesy na kłódkę, które doskonale przemawiały do mojej wyobraźni, natomiast teraz zachwycam się szerokim wyborem produktów papierniczych, które doskonale mogą służyć za dzienniki czy pamiętniki. 

Wybierając notatnik dla siebie, przede wszystkim zastanów się, jaki format będzie dla Ciebie najwygodniejszy. Jeżeli wolisz, aby Twój pamiętnik był bardziej dyskretny i niewiele ważył, najlepszym wyborem będzie Mini Planer Pełen Czasu dostępny w wielu różnych wariantach kolorystycznych. Ja prowadzę w jednym z nich swój Dziennik Snów i bardzo doceniam jego poręczność i niewielki format, dlatego jeśli i Ty szukasz niedużego notatnika do swoich zapisków, to Mini Planer PSC powinien spełnić Twoje oczekiwania. 

Mini Planer Pełen Czasu, brush peny

Jeżeli natomiast chciałabyś prowadzić pamiętnik w nieco większym notatniku, ale nadal lekkim i spokojnie mieszczącym się w torebce, sprawdź piękne notesy w miękkiej oprawie, które są ultrawygodne w użytkowaniu, a przy okazji prezentują się naprawdę wyjątkowo ładnie. 

Notesy Pani Swojego Czasu, brush peny, pióro kulkowe

Dla osób, które potrzebują nieco więcej przestrzeni do rozpisania się, dobrym pomysłem jest przeznaczenie na pamiętnik popularnego Planera Pełnego Czasu, zapewniającego naprawdę dużo miejsca do pisania, a przy okazji prezentującego się elegancko dzięki swojej twardej, kolorowej oprawie. 

Wypełniony pamiętnik. Planery Pełne Czasu - Puderniczka 2.0 i Śliwka

Dużo przyjemności może dostarczyć także prowadzenie pamiętnika w pięknym notatniku na spirali, takim jak Niebieskie Migdały z kolekcji #kreatywnychill czy Notatnik w kropki Esy-Floresy. Ich ogromną zaletą jest wygodny, ale przy tym odpowiednio duży rozmiar, możliwość wygodnego wyrywania kartek oraz wyjątkowy format – na spirali. 

Pamiętnik w notatniku na spirali.

A czy do prowadzenia pamiętnika sprawdzi się najzwyklejszy zeszyt? Tak, choć warto zwracać uwagę na produkty odpowiednio grube – by starczyły na dłużej, a także po prostu ładne – tak, byś miała ochotę w ogóle siadać do pisania. 

Jeśli nie pamiętnik, to co? 

Chciałabyś rozpocząć regularne pisanie, poświęcać samej sobie więcej uwagi albo po prostu wyrobić nawyk regularnego przyglądania się swojemu życiu, ale nie jesteś przekonana, czy pamiętnik będzie tutaj dobrym rozwiązaniem? Mam dla Ciebie także inne propozycje: 

Powodzenia! 

Klaudyna Maciąg – klaudynamaciag.pl