Dominik Juszczyk
Z czym jest Ci łatwiej pracować i działać? Z czymś nieznanym i nienazwanym czy może z czymś, co ma nazwę, dzięki czemu możesz poszukać o tym informacji, bo wiesz, jakiej frazy użyć?
My jako ludzie lubimy unikać niepewności i nazywać rzeczy, właśnie po to, aby móc je lepiej poznać, rozmawiać o nich oraz praktycznie je wykorzystywać. Czasami dostaję pytanie: “Po co robić badanie CliftonStrengthsⓇ (znane też jako test GallupaⓇ, choć testem nie jest! ) Odpowiadam wtedy, że właśnie po to, aby nazwać nasze naturalne i powtarzalne sposoby działania, myślenia i odczuwania i móc z nimi konkretnie pracować oraz wykorzystywać je do naszych celów.
Pomyśl o dwóch osobach: obydwie zadają wiele pytań, nie boją się rozmawiać o problemach, raczej nawiązują relacje jeden na jeden i lubią jasno określone zasady. Obydwie chcą się rozwijać i szukają na to sposobu. Może poszukają kursu o analizie danych, poczytają coś o komunikacji. Jasne, że pomoże im to w rozwoju.
A teraz pomyśl, że jedna z nich zrobiła badanie CliftonStrengthsⓇ i zobaczyła w wynikach między innymi takie talenty:
– RozwagaⓇ: “Osoby, które wyróżniają się talentem Rozwaga®, najlepiej opisuje silna troska, z jaką podejmują decyzje i wybory, przewidując potencjalne trudności”.
– NaprawianieⓇ: “Osoby, które posiadają talent Naprawianie®, są biegłe w rozwiązywaniu problemów. Dobrze idzie im szukanie, co poszło źle, i zastanawianie się, jak to naprawić”.
– BliskośćⓇ: “Osoby, których talentem jest Bliskość®, lubią bliskie relacje z innymi. Odnajdują satysfakcję w ciężkiej pracy z przyjaciółmi, aby osiągnąć cel”.
– BezstronnośćⓇ: “Osoby, których atrybutem jest Bezstronność®, są mocno świadome, że wszystkich należy traktować tak samo. Ustalając jasne granice i trzymając się ich, starają się traktować wszystkich konsekwentnie”.
Następnie zaczęła czytać raporty, które dostała po zrobieniu badania, posłuchała kilku odcinków podcastu, w którym gośćmi i gościniami były osoby z jej talentami, i dowiedziała się dzięki temu między innymi, że:
– warto, aby osoby z NaprawianiemⓇ zainwestowały czas w poznanie różnych modeli opisywania i analizy problemów, np. na stronie: www.untools.co
– osoby z RozwagąⓇ są świetne w opisywaniu tego, co może pójść nie tak (dlatego zadają dużo pytań, aby dowiedzieć się jak najwięcej o sytuacji), i warto, żeby poznały metody opisywania ryzyka oraz nauczyły się mówić o tych ryzykach, wskazując na prawdopodobieństwo ich wystąpienia oraz skutki braku działania w danym obszarze,
– osoby z BezstronnościąⓇ są bardzo dobre w kodyfikowaniu sposobów działania firmy, działów i grup i warto, żeby nauczyły się zbierać takie informacje od wszystkich zainteresowanych i opisywać te zasady dla grupy, bo są w tym świetne.
Zauważ, że ta druga osoba ma konkretne informacje dla rozwoju. Oprócz tego może czerpać pomysły innych osób posiadających podobne pomysły na wykorzystanie tych talentów w praktyce.
Dla mnie to jest największa wartość wynikająca ze zrobienia badania: możliwość celowego rozwoju, wybrania tego, w jaki sposób realizuję swoje działania i rolę, oraz spotkanie i uczenie się od osób, które są do mnie w jakimś stopniu podobne.

Znam swoje talenty i co dalej?
To chyba najczęstsze pytanie zadawane mi przez osoby, które zrobiły badanie CliftonStrengthsⓇ. I jest to świetne pytanie!
Bo wykonanie badania i nazwanie talentów, a dokładniej poznanie ich nazw, to dopiero początek. Jeżeli chcesz mieć efekty, które opisałem powyżej, to poznanie talentów jest pierwszym krokiem do ich praktycznego wykorzystania.
Tak, całość procesu opisaliśmy z Malwiną w książce (już niedługo będzie dostępna, my też nie możemy się jej doczekać!), ale jest kilka rzeczy, które możesz zrobić już teraz.
W tym trzy naprawdę proste, które dadzą Ci wartość!
Po pierwsze, pobierz raporty, które zostaną Ci udostępnione po wykonaniu przez Ciebie badania. Te raporty trochę się różnią w zależności od tego, czy zrobiłaś pełną wersję badania, czy wybrałaś wersję Top 5. Ale w obu przypadkach poznasz co najmniej pięć swoich talentów i ich opisy. Wydrukuj wybrany raport (lub otwórz w aplikacji do czytania PDF-ów) i zaznacz w opisach, z czym się zgadzasz. Czasami osoby, z którymi pracuję, zaznaczają całość opisu, czasami pojedyncze zdania, a czasami pojedyncze paragrafy (o tym, co zrobić, jeśli nie odnajdujesz się w jakimś opisie, napisaliśmy w książce – to trochę dłuższa opowieść). Z samego czytania raportów już dowiesz się, jaki potencjał drzemie w talentach.
Po drugie, wybierz jeden talent, który najbardziej z Tobą rezonuje, i zacznij go obserwować. Codziennie zapisuj, jakie przejawy tego talentu widzisz u siebie. Dzięki temu zobaczysz, jak on działa w praktyce, zauważysz, kiedy pomaga, a kiedy utrudnia działanie lub myślenie. Dzięki temu lepiej poznasz ten talent i zaczniesz go świadomie używać z większą łatwością, niemal jak znanego narzędzia, który upraszcza Twoją pracę.
Po trzecie, znajdź w swoim otoczeniu kogoś, kto ma talent (lub nawet kilka talentów) podobny do Ciebie, i porozmawiaj z tą osobą. Zapytaj ją, kiedy widzi ten talent u siebie, jak z niego korzysta, jak go rozwijała. Dzięki temu będziesz mieć mnóstwo pomysłów na to, co Ty możesz robić ze swoim talentem. Jeżeli nie masz w swoim otoczeniu takiej osoby, to sprawdź odcinki podcastu z serii [Słownik Talentów]. Posłuchasz tam rozmów z osobami z Twoimi talentami i u nich możesz szukać inspiracji na praktyczne wykorzystanie Twojego talentu.

Do dzieła!
Znasz już swoje talenty? Zacznij z nimi pracować, tak aby zwiększyć swoje możliwości w obszarze pracy, efektywności, budowania relacji, komunikacji i myślenia strategicznego. Warto wybrać pierwszy talent i zacząć z nim pracować. Kiedy poczujesz, że już go znasz i umiesz z niego korzystać, wtedy możesz przejść do kolejnych.
Nie znasz swoich talentów? Zapraszamy Cię do ich poznania! Zobaczysz, że warto. A z #kursoksiążką Czas na twoje mocne strony zrozumiesz ich działanie i zaczniesz w pełni wykorzystywać ich potencjał.