Klaudyna Maciąg – #GangPSC

Nasze wyzwanie „Jak znaleźć pomysł na siebie?” powoli dobiega końca, ale przed Tobą wciąż jeszcze zapoznanie się z treścią trzeciego zestawu kart pracy i spięcie klamrą całości wyzwania.

Dla przypomnienia, poniżej odnośniki do poprzednich części:

Nie przegap także artykułu opublikowanego przed wyzwaniem: Wizja – od marzeń do konkretów, czyli jak znaleźć swoje pomysły na życie!

Jeżeli wciąż nie odebrałaś kart pracy do wyzwania, to pakiet wszystkich trzech znajdziesz tutaj:

Zapisz się na wyzwanie i pobierz karty pracy!

*Zgoda na otrzymywanie maili od Pani Swojego Czasu*

Wszystko gotowe? W takim razie możemy ruszać do działania!

Jakie są Twoje talenty i mocne strony?

W jakim kierunku chcesz się rozwijać?

Jakie są Twoje pomysły na siebie?

Jak wybrać ten jeden pomysł na siebie?

Czy to już decyzja na całe życie?

Od czego zacząć realizowanie wybranego pomysłu na siebie?

Jak radzić sobie z przeszkodami?

Spójrz na siebie z przyszłości

Koniec wyzwania – co dalej?

Jakie są Twoje talenty i mocne strony?

W trakcie pracy z zestawem ćwiczeń dołączonych do poprzednich artykułów z wyzwania, w Twojej głowie powinny wyklarować się wstępne pomysły i plany. U jednych osób będzie ich bardzo dużo, u innych kilka (pamiętaj, że to nie konkurs, kto da więcej!), a Ty podejmując kolejne kroki w poszukiwaniu wizji samej siebie i tak będziesz musiała podjąć decyzję, na czym się skupisz w pierwszej kolejności.

Zanim jednak do tego dojdzie, Twoim zadaniem będzie wypisanie wszystkich talentów i mocnych stron, jakie dostrzegłaś u siebie w trakcie wyzwania. I tutaj także nieważna jest ich liczba, bo każda opcja większa niż zero będzie w porządku, ponieważ dostarczy Ci materiału do pracy i dalszych analiz.

Dlatego przejrzyj poprzednie zestawy kart pracy – zarówno ćwiczenia, jak i miejsca na wnioski i przemyślenia – i skorzystaj z nich, uzupełniając najnowszy plik.

W jakim kierunku chcesz się rozwijać?

Wypisanie talentów i mocnych stron to ta przyjemniejsza część Twojego dzisiejszego zadania. Kolejnym będzie wyselekcjonowanie kilku (maksymalnie trzech), które chciałabyś w pierwszej kolejności rozwijać.

Dokonując wyboru skoncentruj się na tym, co jest dla Ciebie najważniejsze, co najbardziej z Tobą rezonuje, na co jesteś gotowa i co wydaje Ci się realne do zrealizowania. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić swoją decyzję – jeśli w pewnym momencie poczujesz, że to inną umiejętność chciałabyś rozwijać – zrób to. Zaplanuj, w jaki sposób chcesz to zrobić i działaj. Być może zarzucisz sobie niestałość i znów dopuścisz do głosu wewnętrznego krytyka, ale pamiętaj, że nie ma sensu na siłę trzymać się pierwszych decyzji, jeśli nie dają nam satysfakcji i odbierają radość z działania.

Jakie są Twoje pomysły na siebie?

Kolejnym etapem pracy w ramach wyzwania „Jak znaleźć pomysł na siebie?” jest wypisanie wszystkich pomysłów na siebie, jakie przyszły Ci na myśl w czasie jego trwania. Podobnie jak to miało miejsce z pierwszym z dzisiejszych ćwiczeń – zupełnie bez ograniczeń wypisz wszystkie opcje, jakie zebrałaś w ostatnich dniach.

Uważnie przejrzyj karty pracy, przypomnij sobie rozmowy z bliskimi oraz myśli i wizje, jakie przychodziły Ci do głowy i przelej na papier wszystkie pomysły, jakie z tego wyniknęły – nawet te, które na pierwszy rzut oka wydają Ci się nierealne do zrealizowania. Selekcją będziesz się zajmować później – teraz skup się na łatwiejszej części tego zadania.

Kolekcja Back to study

Jak wybrać ten jeden pomysł na siebie?

Przechodzimy do punktu, który możesz uznać za najważniejszy w całym wyzwaniu – tutaj bowiem nadszedł moment, byś zdecydowała, za realizację którego z wcześniej wypisanych pomysłów chciałabyś się zabrać w pierwszej kolejności.

Jak zdecydować, od czego zacząć? Przyjrzyj się wszystkim propozycjom i spoglądając na nie, zastanów się, które spełniają najważniejsze dla Ciebie kryteria. Oto kilka stwierdzeń pomocnych w analizie pomysłów:

 • Najbardziej ze mną rezonuje – czuję największą ekscytację i przyspieszone bicie serca, gdy myślę o zrealizowaniu go.
 • Wiem, że mam środki (finansowe, materialne) do tego, by wcielić go w życie.
 • Jest dla mnie najłatwiejszy do zrealizowania.
 • Wiem, gdzie znajdę ewentualne wsparcie przy pracy nad nim.
 • Widzę przy nim najmniej przeszkód, wątpliwości i znaków zapytania.
 • Czuję, że dostarczy mi największej satysfakcji.
 • Jest dla mnie najbardziej interesujący.
 • Pasuje do mojej wizji życia.
 • Mam wiedzę, jak go zrealizować.
 • Jest zgodny z moimi celami.
 • Odpowiada na moje potrzeby.
 • Chciałabym, aby to właśnie on był moim pomysłem na życie.

Dla wygody możesz stawiać kropki/gwiazdki/ptaszki przy danym pomyśle, gdy czytasz powyższe stwierdzenia. Ten z pomysłów, który będzie miał ich najwięcej, może być Twoim pierwszym wyborem. W przypadku remisu – cóż, musisz kierować się intuicją albo najważniejszym dla siebie kryterium – po prostu wybierz jednego kandydata i to nad nim pracuj – już od dziś.

karty pracy

Czy to już decyzja na całe życie?

Nawet jeśli Twój wewnętrzny krytyk albo ktoś z Twojego otoczenia ma inne zdanie, to możesz być pewna – nie masz obowiązku trwać przy raz podjętej decyzji. To, co dziś wydaje Ci się ekscytujące, łatwe do zrealizowania i osiągalne, może Ci się przestać podobać, ma prawo nie pasować do Twojej wizji i zwyczajnie może któregoś dnia pójść w odstawkę.

Realizując ten pomysł nabierzesz doświadczenia i poznasz siebie bliżej. Jeżeli dojedziesz z nim do mety – wspaniale. Jeśli po drodze zrezygnujesz (nie z lenistwa i braku wiary w siebie!) – też dobrze. Wtedy cofnij się o kilka kroków i poszukaj innego pomysłu – możliwe, że dzięki tym nowym doświadczeniom będzie Ci łatwiej wcielić go w życie. A być może coś zafascynuje Cię na tyle, że pójdziesz zupełnie inną drogą – taką, której dzisiaj, nawet po wykonaniu wszystkich ćwiczeń z wyzwania, nie jesteś jeszcze świadoma? Wszystko jest możliwe. Życie jest nieprzewidywalne, my się zmieniamy, zmieniają się nasze wizje i potrzeby – dlatego nigdzie nie jest powiedziane, że ten pomysł, który dziś dla siebie wybierzesz, masz wykuć w kamieniu, wytatuować sobie na łydce i dążyć do niego do utraty tchu i kompletnego zajechania. Nie czuj presji, że wybierasz plan na całe życie, ale też traktuj siebie uczciwie i jeśli dzisiaj czujesz, że chcesz dany pomysł zrealizować, to rzeczywiście do tego dąż.

Dobrze jest to zaplanować, wpisać w codzienny grafik i wpleść w wizję swojego przyszłego życia – tak, aby ten upragniony pomysł na siebie był czymś, do czego konsekwentnie dążysz i co traktujesz niemal jak spełnienie marzenia.

Od czego zacząć realizowanie wybranego pomysłu na siebie?

Kolejnym ćwiczeniem w kartach pracy jest odpowiedzenie na pytanie, od czego zaczniesz realizowanie swojego pomysłu. Jaki będzie Twój pierwszy, drugi i następny krok? Na czym się skoncentrujesz?

Pamiętaj, że to nie musi być nic spektakularnego – i do celu można dojść mniejszymi, stawianymi często krokami, niż dwoma wielomilowymi, które wywracają całe życie do góry nogami i napełniają człowieka lękiem i niepewnością. Oczywiście są osoby, dla których skakanie na główkę bez sprawdzenia, czy w ogóle ktoś nalał wody do basenu, jest czymś zupełnie normalnym, ale jeśli Ty do nich nie należysz – możesz zacząć od spokojnego zaplanowania pierwszych mniejszych kroków, które zaczną przybliżać Cię do celu.

Jakie mogą to być kroki? Niełatwo wybrać uniwersalne propozycje, ponieważ co głowa, to inna wizja, ale być może tych kilka podpowiedzi będzie dla Ciebie dobrą inspiracją na start:

 • Przedstawienie pomysłu bliskim i zapowiedzenie, w jaki sposób chcesz go realizować.
 • Wpisanie do kalendarza czy planera pierwszych zadań związanych z wcielaniem pomysłu w życie.
 • Zapisanie się na konkretne szkolenie/zajęcia.
 • Poproszenie o pomoc osobę, której wsparcie w realizacji pomysłu będzie niezbędne.
 • Przygotowanie konspektu/szkicu.
 • Poszukanie dofinansowania.

Mam nadzieję, że wiesz już, jakie kroki warto podjąć na start. Nie zapomnij tego zapisać!

Jak radzić sobie z przeszkodami?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, jak radzić sobie z ewentualnymi przeszkodami, jakie mogą pojawić się na Twojej drodze do realizacji wybranego celu, to pierwszym, co możesz zrobić, jest przewidzenie ich i zaplanowanie, jak sobie z nimi poradzisz.

Twoje poczucie bezpieczeństwa oraz pewność siebie wzrosną, kiedy będziesz gotowa na różne kiepskie scenariusze. Oczywiście życie jest nieprzewidywalne i nie będziesz w stanie wyobrazić sobie wszelkich możliwych przeciwności, ale i tak lepiej przeanalizować swój pomysł pod tym kątem, niż nieprzyjemnie się zaskoczyć i poddać przy pierwszej przeszkodzie.

Pamiętaj, że czasem będziesz miała pod górkę i że Twoja wiara w sens realizacji planu może wtedy spadać, ale jeśli z tych momentów spadku będziesz czerpać siłę i korzystać z doświadczenia, jakie przynoszą, to na finiszu Twoja satysfakcja z dobrze zrealizowanego planu będzie jeszcze większa.

Spójrz na siebie z przyszłości

Nie każdego przekonuje wizualizowanie sobie osiągniętego celu, ale zachęcam Cię do tego, byś odpowiedziała na ostatnie pytanie z kart pracy. Kim będziesz, gdy zrealizujesz swój pomysł? Być może brzmi to nieco jak pytanie natury egzystencjalnej, na które człowiek nie potrafi znaleźć odpowiedzi, ale i tak mam nadzieję, że spróbujesz.

Wyobraź sobie siebie, gdy wejdziesz na ten szczyt.  Co czujesz? Spełnienie, dumę, radość? Kogo masz przy sobie? Czy coś stworzyłaś? A może wręcz przeciwnie – z czegoś zrezygnowałaś i machasz temu na pożegnanie? Poczuj to i zobacz w swojej wyobraźni – wizja zrealizowania planów może stanowić dla Ciebie cudowną mobilizację.

Koniec wyzwania – co dalej?

Wierzę, że ten czas spędzony przy realizacji wyzwania „Jak znaleźć pomysł na siebie?” będzie dla Ciebie owocny. Być może dotąd nie miałaś żadnej wizji, być może miałaś ich zbyt wiele i dopiero teraz przemyślałaś, którą realizować, a być może od dawna wiedziałaś, jaki masz pomysł, ale nie miałaś pojęcia, od czego zacząć, by z nim wystartować.

Każda z nas jest inna, każda ma swoje potrzeby, plany i marzenia. Niektóre z nas mają mniejszą, inne większą wiarę w siebie. Niektórym będzie łatwiej, innym trudniej. Ale bez względu na wszystko zasługujemy na to, aby wyznaczać sobie cele i realizować je.

Co będzie Twoim? Nie mogę tego wiedzieć (chyba że wspomnisz o tym w komentarzu), ale wierzę, że dasz czadu, ruszysz do działania i kiedyś wrócisz tutaj, by napisać: „Tak, znalazłam pomysł i z uporem go realizowałam!”. Mocno trzymam za Ciebie kciuki. Powodzenia!

Jesteś tutaj pierwszy raz i chcesz zapoznać się ze wszystkimi treściami, jakie powstały w ramach wyzwania? Zapisz się po wszystkie materiały przy pomocy poniższego formularza:

Zapisz się na wyzwanie i pobierz karty pracy!

*Zgoda na otrzymywanie maili od Pani Swojego Czasu*

Przeczytaj również: