Zastanawiasz się, co możesz zrobić, aby czerwiec był udanym miesiącem? Mam dla Ciebie świeżą porcję inspiracji – wykorzystaj kilka z nich (lub jedną) i spędź dobrze nadchodzące tygodnie. Ten cykl powstał po to, by pokazać Ci, że w codziennych chwilach kryje się wiele magii i że wcale nie musimy mieć worków z pieniędzmi, aby spędzić dobrze czas. I że zawsze jest właściwy moment na to, by zrobić coś dla siebie.

Fot. Leah Kelley, pexels.com

Celebruj Dzień Przyjaciela

Kiedy obchodzimy Dzień Przyjaciela? Otóż 9 czerwca! Wykorzystaj tę okazję do spędzenia czasu z przyjaciółką lub przyjacielem. Może zrobicie coś inaczej niż zwykle? Albo nareszcie zobaczycie się po długiej przerwie? Przyjaźnie warto pielęgnować – szczególnie teraz, gdy jesteśmy tak bardzo zabiegani, pochłonięci milionem spraw i często mocno zmęczeni ciągłym byciem online.

Jak możecie wspólnie celebrować Dzień Przyjaciela? Ugotujcie razem coś pysznego, pójdźcie na spacer, zorganizujcie wieczór filmowy, wyskoczcie na karaoke. Albo po prostu siądźcie razem przy kawie i pogadajcie. Po prostu bądźcie. Razem.

Fot. Ylanite Koppens, pexels.com

Jedz sezonowo

Pamiętaj, że zdrowym i rozsądnym wyborem jest wybieranie lokalnego, sezonowego jedzenia. W czerwcu oczywiście królują truskawki, ale oprócz nich możemy cieszyć się w Polsce także innymi cudownościami:

 • agrestem
 • jagodami
 • wiśniami
 • szparagami
 • rabarbarem
 • pomidorami
 • rzodkiewką
 • kapustą
 • kalarepą
 • botwinką

i wieloma innymi!

Czerwiec to dobry czas nie tylko na zajadanie się świeżymi owocami i warzywami, ale także na zamykanie ich w słoikach. Pomyśl, jak cudownie będzie jesienią i zimą zjeść dżem truskawkowy albo dodać do makaronu samodzielnie przygotowany sos pomidorowy. Kupienie warzyw i owoców w sezonie i zawekowanie lub zamrożenie ich to doskonały sposób na zaoszczędzenie pieniędzy w przyszłości (co w dobie szalejące inflacji jest szczególnie ważne). Dlatego jeśli tylko masz możliwości czasowe i logistyczne – zrób to dla siebie!

Przygotuj się na lato

W czerwcu powitamy kalendarzowe lato i choć ostatnie dni nie wskazują na to, aby wiosna miała się rozkręcić – nie wspominając już o ustąpieniu miejsca latu! – to jednak na zbliżający sezon warto się przygotować.

Po pierwsze: krem z filtrem powinien być już obecny w Twoim domu od dawna (niektórzy specjaliści twierdzą nawet, że przez cały rok!), dlatego jeśli wciąż go nie masz – kup i wykorzystuj, aby zadbać o zdrowie swojej skóry.

Po drugie: letnia garderoba wymaga przejrzenia przed startem sezonu. Sprawdź więc, w jakim stanie są Twoje szorty, sukienki, topy czy sandały – i zaopiekuj się nimi. Może coś wymaga naprawy, a coś innego po prostu odświeżenia w pralce? Może coś źle leży i będziesz musiała wybrać się na zakupy? Zwróć na to uwagę zanim upały wezmą nas z zaskoczenia.

Po trzecie: zaopatrz się w butelkę z filtrem, aby już teraz pilnować nawodnienia i nie przepłacać za wodę kupowaną w sklepie.

Po czwarte: przygotuj listę lżejszych książek, z którymi będziesz spędzać czas na ławce, na plaży, na kocu czy balkonie. Oczywiście jeśli jesteś jedną z osób, które latem mają apetyt na mroczne kryminały, a nie lekkie lektury plażowe – nie ma sprawy, niech Twoja lista będzie Twoją listą – po prostu ją przygotuj.

Po piąte: zrób listę miejsc w swojej okolicy, które chciałabyś odwiedzić. Nawet jeśli planujesz urlop, to raczej nie na całe dwa miesiące wakacji, dlatego pozostałe weekendy możesz wykorzystać na zwiedzanie swojego regionu.

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

PS Przeczytaj artykuł: 8 przydatnych list, z którymi zorganizujesz się w lecie, jeśli w tym czasie chcesz być świetnie zorganizowana!

Zorganizuj się w kuchni

Teraz to będzie łatwiejsze niż kiedykolwiek, ponieważ Elwira Rogoda, autorka popularnego bloga Jak Ona To Robi, wydała książkę o tym jak sprytnie ogarniać zakupy, planowanie posiłków i zdrowe jedzenie. Na obecne czasy jest to propozycja idealna! Dzięki niej dowiesz się, jak nie marnować jedzenia i pieniędzy, jak rozsądniej podchodzić do zakupów i komponowania posiłków oraz jak spędzać mniej czasu w kuchni.

Tutaj przeczytasz darmowy fragment książki: Jak zaplanować posiłki – fragment książki „Zorganizuj się w kuchni”. A w sklepie czekają na Ciebie e-book lub wersja papierowa.

fot. Pixaby dla pexels.com

Grilluj!

Jeśli w maju nie było Ci dane rozpocząć sezonu grillowego albo nacieszyć się nim – nie ma sprawy, w końcu od czego jest czerwiec? Zorganizuj grilla dla rodziny i/lub przyjaciół i spędźcie wspólnie naprawdę świetny (i smakowity czas). Niech to jednak nie będzie klasyczny grill karkówka/kiełbasa/piwo – spróbujcie zrobić coś, czego nigdy wcześniej nie robiliście. Może ktoś przygotuje wegeszaszłyki, ktoś inny rybę, a ktoś jeszcze inny marynowane warzywa i ser? Możliwości wyboru macie naprawdę przeogromne!

A jak urozmaicić czas spędzany przy grillu?

 • Zagrajcie w planszówki i karcianki.
 • Pouganiajcie się za piłką (na naszym ostatnim grillu absolutnym hitem była tzw. „gra w dziada”, gdzie jedna osoba znajduje się w środku koła i próbuje przechwycić piłkę podawaną między innymi osobami).
 • Zorganizujcie grę terenową (podchody to jest życie!).
 • Snujcie opowieści (np. każdy dzieli się najzabawniejszym wspomnieniem z dzieciństwa albo najstraszniejszą zasłyszaną historyjką).

Niezależnie od tego, w jakim jesteśmy wieku, zawsze jest dobry czas na wspólną radość.

***

To by było na tyle! Mam nadzieję, że znalazłaś tutaj coś dla siebie, co z przyjemnością przetestujesz w czerwcu i być może na stałe zaprosisz do swojego życia. Powodzenia, dobrego czasu!

PS Pod tagiem 5 pomysłów na znajdziesz także poprzednie wpisy z tej serii.

Klaudyna Maciąg – klaudynamaciag.pl