Klaudyna Maciąg – #GangPSC

Rok 2022 chcemy otworzyć z przytupem – i zaprosić Cię do śledzenia nowego cyklu na blogu Pani Swojego Czasu. Co miesiąc otrzymasz tutaj garść inspiracji, które zachęcą Cię do robienia czegoś dla siebie samej. Możesz wykorzystywać je wszystkie lub wcielać w życie tylko wybrane. Możesz też traktować je jak drobne drogowskazy i samodzielnie wymyślać, co podobnego mogłabyś dla siebie zrobić. Ważne, abyś traktowała z uwagą swoje potrzeby i w każdym miesiącu znajdowała czas na przyjemności i rozwój.

Na początek – 5 propozycji do wykorzystania w styczniu 2022 roku.

Rozłożona książka na tle biblioteczki

Zrób listę książek do przeczytania

Rozpocznij rok od stworzenia listy, którą w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy będziesz z przyjemnością odhaczać. Moja propozycja to 12 książek, które chciałabyś przeczytać. Możesz zainspirować się artykułem Najważniejsza książka mojego życia, czyli #GangPSC poleca, możesz przejrzeć swoje notatki i spisywane tu i tam tytuły rekomendowane przez innych, możesz też kierować się rankingami, takimi jak Best Books of 2021 czy Top-100 serwisu LubimyCzytać. Kryteria doboru tytułów są dowolne – ważniejsze jest stworzenie konkretnej listy, którą będziesz mogła się kierować podczas planowania swojego czasu na książki.

A jeśli z literaturą Ci nie po drodze, możesz przygotować inne zestawienie – na przykład filmów do obejrzenia, planszówek do przetestowania czy komiksów do skompletowania.

Lista celów na 2022 rok w kalendarzu

Zaprojektuj wizję nowego roku

Kilka dni temu na naszym blogu pojawił się artykuł Jak zaplanować i podsumować rok?, który będzie dla Ciebie świetnym przewodnikiem na drodze do zaprojektowania wizji 2022. Dlaczego to jest ważne? Bo jeśli rozpoczniesz rok od wyznaczenia sobie konkretnych celów do zrealizowania, dużo łatwiej będzie Ci planować wszelkie działania.

Nie ma to nic wspólnego ze snuciem tak zwanych postanowień noworocznych – tej corocznej, wypełnionej ogólnikami listy, którą rzuca się w kąt gdzieś w okolicach trzeciego tygodnia stycznia i przypomina o niej w ostatnim tygodniu grudnia. Tutaj skupiamy się na konkretach – na naszych własnych marzeniach i planach – i z góry ustalamy, co będziemy robić, by krok po kroku dążyć do celu, zamiast porzucać go przy pierwszej nadarzającej się okazji.

Jeśli chcesz, aby najbliższy rok należał do udanych – zadbaj o to już na jego starcie.

Telefon z playlistą

Stwórz pomocną playlistę

Nie wiem jak Ty, ale ja nie potrafię funkcjonować bez muzyki. Towarzyszy mi ona podczas pracy, podczas spania, podczas spacerów i podczas czytania. Krótko mówiąc: niemal zawsze i wszędzie. Na Spotify mam kilka sprawdzonych kompilacji, które są dla mnie bardzo ważne. Na przykład, gdy potrzebuję odreagować, odpalam muzykę Na smuty i nerwy, a gdy muszę coś napisać – stawiam na instrumentalną składankę Do pisania. Gangowa Bogini Cierpliwości stworzyła kiedyś wraz z obserwatorkami playlistę Miłość w czasach zarazy, udowadniającą, że bliskość kojarzy nam się z przeróżnymi rytmami albo listę Smuteczek, służącą temu, by się podołować, a potem wstać, otrzepać i ruszyć dalej.

Kalendarz Pełen Czasu 2022

W serwisach muzycznych znajdziesz wiele gotowych playlist, ale możesz także stworzyć własne – takie, które poprawiają nastrój, które pomagają w pracy, które towarzyszą bieganiu czy pobudzają do działania, gdy nie chce nam się podnieść z łóżka. Od Ciebie zależy, czego potrzebujesz – a jednym z Twoich styczniowych zadań może być właśnie stworzenie playlisty, która będzie Ci w takich chwilach towarzyszyć.

Bingo w notatniku w kropki

Zadbaj o siebie z kreatywnym bingo

Idea bingo jest bardzo prosta i możesz wykorzystać ją w przeróżnych obszarach (np. nauce języków obcych), ale w styczniu będę zachęcać Cię do tego, byś stworzyła tabelę pod hasłem „dbam o siebie”. Może mieć ona formę klasycznego bingo – jak na zdjęciu powyżej – ale te same pomysły przedstawisz także za pomocą najzwyklejszej checklisty do odhaczania.

A jak z takim bingo pracować? W okienkach wpisujemy proste czynności, które pomogą nam o siebie zadbać (zarówno fizycznie, jak i mentalnie), takie jak spacer po lesie, kawa z przyjaciółką, domowe spa czy ćwiczenia medytacyjne. Możesz skorzystać z naszych propozycji, ale możesz też wymyślić własne – kierując się tym, co daje Ci największą przyjemność. Mając listę przed oczami, staraj się w ciągu miesiąca zaplanować przestrzeń na zrealizowanie każdego z punktów – a na koniec wymyśl dla siebie miłą nagrodę za wypełnienie całej listy. W ten sposób zaczniesz wyrabiać w sobie nawyk regularnego dopieszczania samej siebie. A w lutym, marcu i kolejnych miesiącach możesz bingo powtarzać – z tymi samymi lub nowymi propozycjami.

Telefon komórkowy

Zorganizuj nocny maraton filmowy

…albo serialowy, jeśli wolisz. Wykorzystaj to, że styczniowe wieczory wciąż są długie i smętne i spędź je w sposób iście filmowy! Zrób popcorn albo przygotuj inne przekąski, zakop się pod kocem i z przyjemnością oddaj oglądaniu. Jeżeli zawsze chciałaś nadrobić kultowe filmy XX wieku albo serial, o którym wszyscy mówią – będziesz miała ku temu świetną okazję.

Nie wiesz, co konkretnie oglądać? Skorzystaj z takich rankingów, jak Top-100 serialiczy Top-500 filmów z serwisu Filmweb albo poproś o podpowiedzi znajomych na facebooku czy obserwatorów na instagramie. Z pewnością podrzucą Ci coś ciekawego do obejrzenia!

***

To by było na tyle, jeśli chodzi o 5 propozycji na styczeń! Mam nadzieję, że znalazłaś tutaj inspirację dla siebie i że dobrze wykorzystasz nadchodzący miesiąc. A za kilka tygodni spodziewaj się kolejnych propozycji – tym razem na luty.

Cudownego stycznia!