Justyna Spyrka – #GangPSC

Książki to temat, którego u Pani Swojego Czasu nie może zabraknąć. Ola Budzyńska sama je pisze, Wydawnictwo Pełne Czasu wydaje, sklep zajmuje się dystrybucją, a na blogu pojawiają się opinie! Dziś: Potęga checklisty – recenzja przed Tobą. Zapraszam!

To nie jest książka o organizacji czasu

Książka Potęga checklisty Atula Gawande to nie jest poradnik. Nie jest to też książka o organizacji czasu ani kompendium wiedzy o listach kontrolnych. Nie znajdziesz tu instrukcji krok po kroku, jak taką listę stworzyć ani gotowych szablonów do skopiowania do Twojego planera.

Czym więc jest ta pozycja?

Atul Gawande jest lekarzem, specjalistą w dziedzinie zdrowia publicznego. Współpracując z WHO, miał okazję przetestować działanie checklisty na masową skalę. Swoje doświadczenia i obserwacje, a także wnioski osób z innych branż, z którymi rozmawiał, opisał w Potędze checklisty.

Z książki dowiesz się, jak skomplikowane procesy da się uprościć odpowiednią listą kontrolną. Poczytasz o tym, jak taką listę można stosować w pracy indywidualnej i zespołowej. Odkryjesz, jak wiele to narzędzie może zmienić w Twojej codzienności.

Ale przede wszystkim dasz się przekonać, że warto tę metodę planowania i organizacji stosować, aby uniknąć komplikacji i nie utrudniać sobie życia.

Otwarta książka na tle półki z planerami.

Opinia o książce Potęga checklisty

Największą zaletą książki Atula Gawande jest to, że jest wręcz naszpikowana przykładami. Autor opisuje skomplikowane procesy z dziedziny medycyny, lotnictwa i chirurgii i, przytaczając statystyki, pokazuje czarno na białym, jak wprowadzenie list kontrolnych zmieniło te branże na lepsze. Na przykładzie swojej pracy z zespołem WHO wyjaśnia też, że źle przygotowana checklista może utrudnić pracę zamiast ją ułatwić.

Sprawnie wykorzystuje przytaczane historie, aby przemycić praktyczne informacje o tym, jaka lista kontrolna być powinna, a jaka zdecydowanie nie, jak z niej korzystać w zespole, a jak w pojedynkę oraz kiedy warto po nią sięgnąć.

Kolekcja Back to study

Książkę przyjemnie się czyta – jest napisana lekkim językiem. Nie jest to może pozycja, którą połkniesz w jeden wieczór przy paczce chipsów, ale nie jest to też lektura męcząca ani bardzo wymagająca. W sam raz, aby nieco wysilić szare komórki, ale raczej po to, aby dać się porwać efektowi „wow, to działa!”, niż by dogłębnie analizować dane i pracować nad samą sobą.

Jeśli ta opinia o książce Potęga checklisty to wciąż za mało, to dodam jeszcze, że pozycja jest ładnie wydana. Okładka zdecydowanie wyróżnia się spośród innych książek, a i układ tekstu na stronach jest oryginalny.

Kobieta trzymająca książkę Potęga checklisty.

Czy to książka, którą musisz przeczytać?

Czy Potęga checklisty to pozycja z listy książek, które trzeba przeczytać? I tak, i nie.

Jeśli lubisz czytać, jak inni radzą sobie z różnymi problemami i uczyć się na ich przykładzie – zdecydowanie tak. Dokładnie taką treść znajdziesz w pozycji autorstwa Atula Gawande.

Jeśli nie wiesz, dlaczego warto korzystać z checklist, wątpisz, czy rzeczywiście są skuteczne lub nie wierzysz, że w Twoim przypadku mogą się sprawdzić – tak, to książka, którą musisz przeczytać. Lektura zdecydowanie rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości. Jeśli myślisz, że listy kontrolne znasz jak własną kieszeń i że już nic w tym temacie nie może Cię zaskoczyć – warto sięgnąć po Potęgę checklisty. Sama byłam przekonana, że o listach do planowania wiem już wszystko, a jednak Atul Gawande pokazał mi, że czeka na mnie jeszcze wiele pomysłów i inspiracji do wypróbowania.

Jeśli szukasz praktycznego poradnika z instrukcją krok po kroku, jak przygotować checklistę w swoim planerze – nie jest to pozycja dla Ciebie. Autor nie daje gotowych rozwiązań, nie pisze o „5 sposobach na skuteczną listę kontrolną”. Pokazuje za to szerszą perspektywę, z której Ty sama możesz wybrać elementy do zastosowania w Twoim codziennym planowaniu.

Książki o rozwoju osobistym, które mogą Ci się spodobać

W sklepie PSC znajdziesz więcej książek o rozwoju osobistym. Być może spodobają Ci się:

  • #kursoksiążka Cele i planowanie – o tym, jak wybierać i definiować swoje cele, a potem rozłożyć je na mniejsze zadania i zrealizować;
  • Esencjalista  – o wybieraniu priorytetów i trzymaniu się swoich wyborów;
  • Siła nawyku – o tym, jak przyzwyczajenia wpływają na nasze codzienne wybory oraz jak świadomie pokierować nawykami, aby lepiej realizować swoje cele.