Klaudyna Maciąg – #GangPSC

Być może słyszałaś już o GTD – Getting Things Done – stworzonej przez Davida Allena metodzie organizacji opartej na zarządzaniu listami projektów i zadań. Być może nawet przeczytałaś jego książkę o sztuce bezstresowej efektywności. Ale czy znasz ZTD? Ten właśnie system opisuje w „Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności” Leo Babauta – amerykański autor, bloger i dziennikarz.

O co chodzi? Spieszę z wyjaśnieniami!

Skąd się wzięło Zen To Done?

System zaproponowany przez Babautę to nic innego jak znacznie uproszczona wersja GTD Allena oraz kilku innych systemów produktywności. Autor mówi o tym wprost, bo chociaż jego metoda kładzie nacisk na inne aspekty niż u pozostałych, to jednak pełnymi garściami czerpie z tego, co już dobrze znane.

Czy to źle? Niekoniecznie. Książka Babauty liczy zaledwie 96 stron i stanowi prawdziwą esencję tego, co powinniśmy wiedzieć o porządkowaniu spraw i zmienianiu nawyków. To świetne wprowadzenie do działania metodą małych kroków – i ma dużo niższy „próg wejścia” niż wspomniana wcześniej publikacja Allena, która sama w sobie jest fantastyczna, ale osoby początkujące w temacie może przytłoczyć nadmiarem wiedzy.

Jeżeli więc dopiero chcesz spróbować uprościć swoje życie i przeraża Cię skakanie na główkę do nieznanego jeziora, to „Zen To Done” może być dla Ciebie świetnym pomysłem na start.

Fragment książki, pisaki i zakładki.

Czym jest Zen To Done?

Jak dowiadujemy się z książki, ZTD jest systemem dziesięciu nawyków, które pomagają w:

 • zorganizowaniu się
 • uproszczeniu swojego życia
 • przejęciu kontroli nad różnymi sprawami
 • wykonywaniu zadań.

Istnieje także wersja uproszczona ZTD, składająca się tylko z czterech kroków, do których realizacji potrzebne są wyłącznie notes i długopis.

A o jakich nawykach mówi Babauta? Zaproponowana przez niego dziesiątka to:

Kolekcja Back to study
 • Kolekcjonowanie
 • Przetwarzanie
 • Planowanie
 • Działanie
 • Prosty system
 • Organizowanie
 • Przeglądanie
 • Upraszczanie
 • Rytuały
 • Odkrywanie swojej pasji.

Większość punktów na pewno brzmi dla Ciebie enigmatycznie, ale właśnie dlatego warto po książkę „Zen To Done” sięgnąć, aby dowiedzieć się, jak dokładnie wygląda ten system i co należy zrobić, aby wcielić go w życie.

O czym jeszcze przeczytasz w książce Leo Babauty?

Oprócz tego, że autor opowiada o swojej drodze i inspiracjach, jakie zainicjowały powstanie systemu Zen To Done, znajdziemy tutaj także opowieść o tym, jak wygląda dzień utrzymany w duchu ZTD, z jakich narzędzi warto korzystać przy tworzeniu list zadań czy ogarnianiu kalendarza, a na końcu również gotowe formularze pomocne przy formułowaniu swoich celów. Kwestia ta nie jest tutaj tak rozwinięta, jak w #kursoksiążce „Cele i planowanie” Oli Budzyńskiej, ale stanowi pierwszy nieduży krok na drodze do poznawania tematu dążenia do jasno określonego celu.

Otwarta książka Zen to done i pisaki.

Dla kogo książka „Zen To Done”?

Jeżeli jesteś osobą początkującą w temacie pracy nad nawykami, efektywnością i celami, to ta krótka książka będzie dla Ciebie idealnym wstępem do tego. Jest napisana przystępnym językiem, zawiera wyłącznie najważniejsze informacje i pozwoli Ci błyskawicznie zgłębić tematy ułatwiające wprowadzanie dobrych nawyków do swojej codzienności.

UWAGA! Jednym z punktów zaproponowanych przez autora jest szukanie swojej pasji, które wiele osób uważa za bardzo trudne zadanie. Jeżeli i Ty masz z tym problem, koniecznie weź udział w naszym darmowym wyzwaniu Jak znaleźć pomysł na siebie? W pierwszym miesiącu od startu dołączyło do niego niemal 8000 osób gotowych na wprowadzenie zmian w swoim życiu. Dołącz do nich i Ty!

Książkę „Zen To Done. Proste sposoby na zwiększenie efektywności” kupisz w sklepie Pani Swojego Czasu: „Zen To Done”, Leo Babauta. Sprawdź także inne książki rozwojowe z naszego sklepu.

Produkty widoczne na zdjęciach: