Internet jest miejscem cudownym. Z jednej strony totalny śmietnik i bagno, w których znajdziesz wszystkie brudy współczesnego świata, z drugiej strony miejsce, w którym jest tyle cennej wiedzy, że nie jesteśmy w stanie jej przetworzyć.

Szukanie informacji po omacku zabiera całkiem sporą ilość czasu, dzisiaj więc postanowiłam ułatwić Wam to zadanie i podać na talerzu te miejsca w Internecie, które umożliwiają rozwój w wielu zróżnicowanych kierunkach. Od czasu do czasu bowiem „potrzebujemy” spędzić w sieci nieco więcej czasu, a każda z nas lubi i musi zrobić coś nieproduktywnego. Taka już natura ludzka, której nie oszukasz. Jestem przeciwniczką 100% produktywności, czyli bycia zawsze produktywną. Bez przesady – czasem należy nam się rozrywka. A gdyby tak ten czas rozrywki – zupełnie mimochodem i przyjemnie – odpowiednio wykorzystać, a przy okazji – potrenować szare komórki?

Przygotowałam dla Was listę miejsc, w których możecie to zrobić:

TED

Jakiś czas temu myślałam, że już wszyscy odkryli tę platformę, próbując znaleźć na niej najbardziej wartościowe dla siebie tematy. Okazuje się jednak, że nic bardziej błędnego! Gdy podczas szkoleń pytam uczestników, czy ją znają, okazuje się, że nic o niej nie wiedzą,

Spieszę więc z wyjaśnieniem. TED to platforma, na której znajdziecie krótkie wykłady w formie video najbardziej fascynujących ludzi tego świata – mniej lub bardziej znanych, ale na pewno niezwykle inspirujących. Większość z nich jest obecnie tłumaczona praktycznie na wszystkie języki, więc nieposługiwanie się biegle angielskim nie powinno stanowić problemu.

Mój ulubiony wykład? Ten, w który David Pink mówi o nowym (choć przecież tak starym!) podejściu do motywacji ludzkiej. Zobaczcie koniecznie! TUTAJ Przy okazji – Pink napisał książkę na ten temat i doprawdy wstyd jej nie znać. Nosi tytuł „Drive” i jest po prostu genialna. Jeśli wydaje Ci się, że ludzie będą pracować lepiej, gdy zapłacisz im więcej pieniędzy – mylisz się. Z książki dowiesz się, dlaczego.

Inny mój ulubiony to wykład Jasona Frieda o tym, jak i dlaczego spotkania i szefowie są przekleństwami i szkodzą efektywności w pracy. Uwielbiam obserwować miny korporacyjnych szefów podczas oglądania tego wykładu. Dosłownie puchną z oburzenia 🙂

Ostatnio spotkałam Kobietę, która w swoim pędzie do efektywności przestała poświęcać czas na cokolwiek, co nie było w 100% związane z jej głównym obszarem zainteresowania, czyli pracą. Nie spotykała się ze znajomymi („strata czasu”), nie czytała literatury pięknej („strata czasu”) i nie oddawała się żadnym rozrywkom („strata czasu”). Moim zdaniem takim podejściem amputowała sobie ważny element swojej tożsamości – bycie człowiekiem.

Uważam, że powinnyśmy posiadać szerokie horyzonty myślowe i interesować się otaczającym nas światem i jego dziwami. Jeśli też tak uważasz, polecam Ci absolutnie niezwykły wykład Jill Bolte Taylor. Jill jest naukowcem zajmującym się rozwojem mózgu. Pewnego dnia doświadczyła udaru. Jej wykład stanowi opis następstw udaru od środka – o czym się myśli, jak wygląda świat i co się czuje. Popłakałam się podczas oglądania jak bóbr. I ze śmiechu, i ze wzruszenia!

UNIVERSITY WEBINARS 

To w zasadzie rodzaj TED-a, z tą różnicą, że tworzony przez wykładowców akademickich. Na platformie znajdziecie webinary, filmy video i wykłady na temat innowacji, edukacji, zarządzania i przywództwa, biznesu itp. Wszystko, czego dusza zapragnie.

Na przykład TUTAJ dostępny jest wykład Sheryl Sandberg na temat zmiany w nadawaniu, uzyskiwaniu i przekazywaniu informacji. Mam nadzieję, że wiecie, kim jest Sheryl, i że nie muszę tego tłumaczyć. Powinnyście też znać książkę Sheryl „Włącz się do gry” – pozycja obowiązkowa dla Kobiet.

KHAN ACADEMY

Khan Academy to miejsce, które początkowo powstało z myślą o uczniach chcących pogłębiać wiedzę z zakresu przedmiotów ścisłych. Do tej pory królują tam nauki ścisłe, w szczególności matematyka. Wykłady prowadzone są w przystępny sposób, poparte przykładami, z którymi każdy może się identyfikować – wykład na temat rachunku różniczkowego ilustruje przykład Usaina Bolta.

Aktualnie w Khan Academy znajdziesz także ciekawe rozmowy ze znanymi przedsiębiorcami. Strona stale rozwija polską wersję językową, więc wkrótce korzystanie z niej będzie dziecinnie proste.

W Khan uwielbiam oglądać wykłady o sztuce, głównie o Kandinskym – moim ulubionym malarzu. Wykłady znajdziesz TUTAJ

Zadbana finansowo

CREATIVE LIVE 

To miejsce, w którym uczysz się na żywo. Części zagadnień bezpłatnie, części odpłatnie. To zajęcia w 100% praktycznie, dzięki którym opanujesz umiejętności, które przydadzą Ci się na co dzień. Jak sama nazwa mówi – są to kursy związane głównie z kreatywnością: dotyczą fotografii, projektowania, muzyki i sztuki, ale ja również znalazłam dla siebie coś ciekawego – kwestie związane z marketingiem w social media.

COURSERA

Chyba najbardziej znana platforma oferująca bezpłatne (choć ostatnio także płatne) kursy online, realizowane przez najlepsze uniwersytety na świecie. I to jakie kursy! Nie wiem jak Ty, ale ja nigdy nie miałam okazji uczestniczyć w zajęciach prowadzonych przez Dana Arielego – wybitnego ekonomisty, zajmującego się irracjonalnością zachowań ludzkich. Dzięki Coursera mogłam to zrobić! Gorąco zachęcam Cię do znalezienia tematu dla siebie, bo wybór masz ogromny!

UDEMY

Udemy to platforma-kombajn, udostępniająca darmowe lub płatne kursy w zasadzie z każdej dziedziny.

Jeśli kiedyś zamarzyłoby Ci się opracować podobny kurs samodzielnie, istnieje możliwość zamieszczenia go na tej platformie.

Ponadto jeśli rozważasz zrobienie kariery w zakresie edukacji online, Udemy – jako największy i najbardziej popularny portal edukacyjny w sieci – jest idealnym miejscem do przetestowania Twojego pomysłu. Jak przeprowadzić taki test? To proste! Znajdź słowo kluczowe najlepiej opisujące dziedzinę, którą się zajmujesz, i według niego filtruj kursy na Udemy. Jeśli znajdziesz szkolenia o interesującej Cię tematyce – fantastycznie! Oznacza to, że ludzie już są zainteresowani zagadnieniem, które chcesz propagować. Możesz też sprawdzić, jakie kształtują się ceny tego rodzaju programów, biorąc pod uwagę, oczywiście, stosowaną walutę.

MEMRISE

Genialne miejsce do nauki języków obcych w sieci. Genialne dlatego, że proste w obsłudze, a jednocześnie niezwykle motywujące. Zakładasz sobie, na jakim poziomie chcesz się uczyć i ile czasu w danym dniu jesteś w stanie na to poświęcić. I spokojnie – wystarczy 5 minut nauki dziennie, by opanować nowe tematy.

Wiele znanych mi osób uczy się języków obcych właśnie na memrise.com, głównie dlatego, że sama decydujesz, czy na naukę przeznaczasz 5 minut dziennie, czy pół godziny. To rodzaj platformy, która obali Twoje ewentualne wymówki związane z brakiem czasu na poznawanie języków, bo nie uwierzę, że nie znajdziesz choćby kilku minut!

Ps. Pamiętaj, że jeśli nałogowo zajmujesz się opisanym przeze mnie rozwojem, ZAMIAST robić to, co powinnaś robić (na przykład realizować swoje cele) – marnujesz tylko czas.

Jeśli ciągle odkładasz na później zadania, które powinnaś wykonywać, a Twoją rekompensatę stanowi udział w powyższych zajęciach, koniecznie zapisz się na mój jutrzejszy webinar ZRÓB TO DZIŚ, czyli jak nie odkładać na jutro.

Kliknij na obrazek by zapisać się na webinar

Na webinar zapisało się już ponad 1600 osób, więc chyba jest coś na rzeczy!

Ola, Pani Swojego Czasu

Pani Swojego Czasu

Pani Swojego Czasu