Wiem wiem – pewnie czytacie tytuł po raz drugi i własny oczom nie wierzycie.

Przecież miało być o zarządzaniu czasem dla Mam! Przecież pisałam o tym na Fb, ogłaszałam w newsletterze a teraz co? Wszystkie Matki rwą włosy z głowy i nienawidzą Pani Swojego Czasu.

Spokojnie – artykuł będzie. W zasadzie już jest, tylko jego „premiera” (ha ha) została przesunięta o tydzień. Dlaczego? Bo napisałam go samodzielnie, przeczytałam i doszłam do wniosku, że za bardzo wygląda jak poradnik, jakich pełno wkoło. A ja z całego serca nienawidzę poradników rodzicielskich. Przez cały okres wczesnego dzieciństwa mojego starszego syna wszystkie poradniki generalnie utwierdzały mnie w przekonaniu, że jestem fatalną matką, gdyż niewiele rzeczy wychodziło mi tak, jak to bywało tam opisywane.

Poradnikom rodzicielskim mówię stanowcze NIE.

Doszłam do wniosku, że nie mogę Wam tego zaserwować. I po kobiecemu zmieniłam zdanie. To znaczy nie zmieniłam, a zmodyfikowałam jedynie. Stwierdziłam, że nie będę się sama wymądrzać jak to znajduję czas na dzieci i pracę lecz zapytam o to także inne znane mi kobiety, które lubię, kocham i podziwiam i to od nich również dowiecie się tych tajemnych sposobów na znalezienie chwili czasu będąc Mamą.

A dziś będzie wpis o tak zwanych „przydasiach” pozwalających zaoszczędzić czas w sytuacjach niespodziewanych, niezaplanowanych, a czasem nawet krytycznych. Co często łączy się z macierzyństwem, gdyż odkąd jestem Mamą moja lista „przydasi” zrobiła się dłuższa.

Co zatem warto zawsze mieć w pobliżu, by już nigdy nie tracić czasu?

NOTES

Dla stałych czytelniczek Pani jest to rzecz absolutnie oczywista. Mały, średni, duży. Kolorowy lub byle jaki. Ładny lub nie. Nie ma znaczenia. Zawsze miej ze sobą mały notes (nie luźne karteczki) i zapisuj w nim to, co akurat wpadło Ci do głowy. Zaoszczędzisz wiele czasu w przyszłości. Jeśli Twój notes będzie się wyróżniał (np. Michał Szafrański ma notes z Hello Kitty na okładce) to nie tylko zapiszesz to, co ważne, ale także przełamiesz pierwsze lody w gronie nieznanych sobie osób.

MROŻONKI

Od notesu do mrożonek. Ruchem konika szachowego. Nasza lodówka czasem jest pusta, ale zamrażarka nigdy. Zawsze mamy w niej zamrożony chleb, warzywa, chińszczyznę i zupy. Zupy zawsze robię w jak największych garnkach i zawsze mrożę. Dzięki temu w sytuacjach niespodziewanych, krytycznych i niezaplanowanych, mogę sięgnąć po tę odsiecz. Ja odmrażam zupę, a mąż robi chińszczyznę. Obiad gotowy.

DAMSKA TOREBKA

I cała jej zawartość oczywiście. Nie ma sensu dokładnie opisywać zawartości damskiej torebki, bo z tego mogłaby powstać niezła seria i ten wpis byłby baaardzo długi. Kto zna Panią Swojego Czasu ten wie, że torebki mam zawsze słusznego rozmiaru. Muszą się zmieścić w niej moje notatniki oraz wszystkie inne niezbędne do życia akcesoria. Jakie?

zabawki. Jestem Mamą 3 latka i 5 latka. Chyba dalsze wyjaśnienia są niepotrzebne prawda?

biżuteria – jest w torebce bo wracając ze szkolenia zawsze ją ściągam i gdzieś tam w torebce upycham. Potem zapominam wyciągnąć. W sytuacji nagłej, gdy trzeba niespodziewanie wyglądać dobrze, biżuteria przydaje się bardzo J

długopisy. W nieskończonych ilościach. Jestem maniaczką długopisów i posiadanie ich w takich ilościach w mojej torebce powoduje, ze oszczędzam czas nie tylko sobie, ale spokojnie także dwunastoosobowej grupie stojącej np. w kolejce. Spokojnie – znajdę długopis dla każdego

Postaw na siebie! - ucz się z #kursoksiążek i zacznij działać!

BUTELKA WINA LUB INNY ALKOHOL

Przydaje się w sytuacji, gdy jesteś zaproszona do kogoś w ostatniej chwili z wizytą i nie ma czasu na kupienie drobiazgu. Weź swoją butelkę wina.

LISTA HASEŁ DO KONT

Nie ukrywajmy. W dzisiejszych czasach każda z nas ma co najmniej kilkadziesiąt haseł, loginów. usernameów i innych wynalazków, koniecznych do tego, by gdzieś móc coś kupić, sprzedać, obejrzeć, załatwić. Przypominanie ich sobie (szczególnie tych rzadziej używanych) jest mocno niewdzięcznym zadaniem. Stwórz sobie listę tych haseł i trzymaj w bezpiecznym miejscu. Oczywiście mam nadzieję, że domyślasz się, że są takie hasła (konto bankowe, PIN itp.) których NIGDZIE nie zapisujesz, lecz po prostu musisz je zapamiętać

SCYZORYK

Dobry scyzoryk w szybko dostępnym miejscu jest na wagę złota i pozwoli Ci zaoszczędzić kupę czasu na poszukiwanie wielu przedmiotów, które w sobie kryje. Dobry scyzoryk, do którego jest przywiązany super wytrzymały sznurek jest jeszcze lepszy

MINI ZESTAW DO SZYCIA

Mam gdzieś w domu zestaw do szycia odziedziczony po mojej Babci. Nie mam zielonego pojęcia gdzie. Czyli jakby go nie było. Ale zawsze mama w swojej walizce, z którą jeżdżę na szkolenia, podręczny zestaw do szycia. Na przyszycie guzika w sytuacji kryzysowej wystarczy. Choć najbardziej użyteczna z takiego zestawu jest oczywiście agrafka J

LISTY

Chyba się tego spodziewałyście prawda? Listy pozwalają zaoszczędzić czas. Przy realizowaniu projektów, przy wyjazdach, przy pakowaniu się, przy robieniu zakupów. Listy, listy listy – oszczędzają czas

KSIĄŻKI, E-BOOKI, AUDIOBOOKI, E-GAZETY

Nie czytam już papierowych gazet. Wszystko mam w telefonie lub komputerze. Jeśli mam chwilę czasu i nie mam akurat ochoty na zbijanie bąków to zawsze mogę sobie coś poczytać. W kolejce na poczcie, w tramwaju, w postoju na przejeździe kolejowym, w poczekalni u lekarza.

ZABAWKI OD WRÓŻKI ZĘBUSZKI

To odkrycie kilku ostatnich miesięcy. Mojemu starszemu synowi zaczęły wypadać zęby mleczne. Pierwszy wypadł kilka miesięcy temu późnym wieczorem – zbyt późnym, by Wróżka Zębuszka zdołała coś kupić w sklepie. Dziecię śpi, a Pani – Mama rozpaczliwie przetrząsa mieszkanie w poszukiwaniu czegoś, czego dziecię nie zna. Znalazłam – wielką paczkę puzzli. Ciężko to było wepchnąć pod poduszkę (tam bowiem Wróżka Zębuszka kładzie swoje suweniry) więc od tego czasu Pani – Mama – Wróżka Zębuszka stara się, by zawsze w domu były małe zabawkowe „przydasie”, które można upchnąć pod poduszką.

A jak wygląda Wasza lista przydasi? Co koniecznie musicie mieć ze sobą by nie tracić czasu?

Ola (Pani Swojego Czasu)

Aleksandra Budzyńska